Feature post image

Kako se koristi zelena špargla za zdravlje

Zelena špargla u ishrani

Zelena špargla spada među prve vesnike proleća i njoj se svi ljubitelji ukusnih salata obraduju već tokom marta meseca. Još su stari Grci znali koliko je ova biljka korisna, pa su je rado upotrebljavali u ishrani. Ipak, možemo reći da je danas asparagus nepravedno potcenjen, jer se u našim krajevima slabije gaji, pa otuda i nešto veća cena na tržnicama i tezgama.

Ovo povrće se veoma dobro kotira kod osoba koje se zdravo hrane, a neretko je izbor onih koji žele oslabiti. Zanimljiva činjenica koja karakteriše ovu biljku jeste i to što se nekad koristila kao prirodni afrodizijak. Ali, to je samo delić onoga po čemu se asparagus izdvaja. U nastavku ćemo vam reći više o tome šta je zelena špargla, koliko je lekovita, te koja su najbolja jela sa njom.

Šta su špargle i kako izgledaju?

Verovatno ste nekad čuli za nazive poput šparoga, šparga ili vilina metla. Sve to su imena ovog povrća koje potiče iz porodice Asparagaceae. Špargla vodi poreklo iz istočnih krajeva Sredozemnog mora, gde je uvek imala poseban status u društvu, jer se smatrala hranom za višu klasu.

Ona je izuzetan izvor dijetetskih vlakana koje su veoma korisne i pogodne za varenje. Sadrži i brojne vitamine, a najzastupljeniji su A, B6, C, E i vitamin K, a od minerala najviše obiluje hromom, po čemu je jedinstvena u svetu. Pored njega, bogata je kalijumom, gvožđem, fosforom i magnezijumom, a ova kombinacija daje joj interesantan blago gorak ukus.

Iako je puna ugljenih hidrata, špargla kalorije sadrži u jako maloj količini. Tačnije, na svakih 100 grama nalazi se svega 21 kcal, pa se sa sigurnošću može reći da se idealno uklapa u sve dijete. Osim toga, ona se lako vari i ne zahteva insulin, pa je stoga veoma dobra i preporučljiva za dijabetičare.

Na kraju krajeva, treba reći da je ovo hrana bez glutena i zato je mogu jesti svi koji ne podnose pomenuti protein iz pšenice, boluju od celijakije ili Kronove bolesti.

Špargla uzgoj i berba biljke

Kao što smo već rekli, zelena špargla vodi poreklo iz mediteranskih krajeva i oduvek se smatrala hranom višeg staleža. I dan danas je cena ove biljke nešto viša, a razlog u tome leži što se za njeno branje koristi velika ljudska radna snaga, kako u gajenju tako i u branju.

Danas se ona u velikoj meri sadi u centralnoj Evropi, pa je zato u vreme sezone veliki broj ljudi odlučuje na branje špargle u Nemačkoj, koja je ujedno i njen najveći distributer.

Ako se odlučite na sadnju u vašoj bašti ili dvorištu, trebate znati kako za takav poduhvat morate obezbediti rastresito zemljište. Napominjemo da je ovo proces koji traje, jer je u pitanju višegodišnja biljka. Pobrinite se i za dovoljne količine vlage, jer je voda preko potrebna ovom povrću.

Ako je vaš izbor zelena špargla uzgoj se vrši putem rasada koje možete nabaviti u poljoprivrednim apotekama ili direktno kod uzgajivača. U tom slučaju ih samo posadite u plitke jame i nek razmak između svake bude barem 1 metar. Obezbedite im dovoljno đubriva koje će hraniti celu biljku.

Sledeće godine možete početi sa berbom, ali u manjim količinama. Odsecite po 3 izdanka sa svakog stabla, a ostatak ostavite. Vreme berbe počinje u aprilu mesecu i traje sve do kraja maja, odnosno kad primetite bele i zelene izdanke (u zavisnosti koja je sorta), a veće količine i prinose možete očekivati tek treće godine nakon sadnje.

Osim toga, možete se odlučiti i za seme ovog povrća, što je svakako preporučljivije ukoliko želite sami napraviti sadnice špargle. U tom slučaju, period sadnje je kraj aprila i vrši se tako što između svakog reda razmak mora biti oko 30 cm, a svaki asparagus postavljajte na 5 cm.

Dubina ne treba da vas brine, jer svako seme špargle trebate ubaciti u rupice koje dosežu oko 1 cm u zemlju. Potrebno je obaviti proređivanje redova, pa u svakom ostavite po jednu na svakih desetak centimetara kad biljke počnu da niču.

Krajem novembra ili početkom decembra, rastresite slamu i stajsko đubrivo kako bi se zelena špargla sačuvala od niskih temperatura.

Lekovito delovanje špargle je izvanredno

Upoznali ste se sa nutritivnom vrednošću špargle, vitaminima, mineralima i ostalim korisnim materijama kojima ovo povrće obiluje. Ali, to je samo delić onoga što asparagus čini posebnim i izdvaja ga u odnosu na druge slične biljke. U nastavku ćemo vam reći više o tome na koji način vam ovi zeleni štapići mogu pomoći, odnosno u kakvoj su vezi špargle i zdravlje.

Čuva vaše srce

Pre svega, zelena špargla će se dobro pobrinuti za vaš najvitalniji organ. Pošto sadrži idealne količine vitamina K, ona će pomoći vašoj krvi u izbacivanju viška masti i lošeg holesterola. Osim toga, vitamin B6 će vas dodatno zaštititi od brojnih bolesti srca i krvnih sudova, pre svega kroz eliminaciju viška soli i vode iz organizma.

Smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2

Ovo oboljenje je poprimilo razmere epidemije i zbog toga nosi epitet bolesti 21. veka. Ona se najčešće javlja zbog visoke koncentracije toksina, nezdrave i neredovne ishrane, ali i stresa. Impresivna protivupalna svojstva koja špargla poseduje pomoćiće u eliminaciji slobodnih radikala i samim tim očistiće vaš organizam.

Ono što je najvažnije, poboljšaće lučenje insulina i unaprediti funkcije beta-ćelija čime ćete smanjiti rizike za nastanak dijabetesa tipa 2.

Sprečava starenje ćelija mozga

Naučnici smatraju kako antioksidans glutation uspešno usporava proces starenja. Zanimljivost koja će vas zaintrigirati jeste ta što špargle obiluju ovom korisnom materijom i pomaže pri apsorbovanju vitamina B12. Na taj način u značajnoj meri ćete smanjiti rizike od demencije, jer će vaše pamćenje će biti bolje, a koncentracija jača i jasnija.

Uklanja kamen u bubregu

Asparagus je prirodni diuretik i kao takav preporučuje se osobama koje imaju probleme sa digestivnim i urinarnim traktom. Pre svega, od davnina je poznato kako špargla pomaže eliminaciju viška soli i vode iz organizma. Zbog toga, ona je idealan izbor za sve koji žele da se reše edema i visokog krvnog pritiska. Posebno je korisna ukoliko tražite prirodan način za uklananje kamena u bubregu.

zelena špargla u ishrani

Fenomenalan prirodni afrodizijak

Postoje brojna svedočenja i predanja u kojima se zelana špargla smatra izvanrednim afrodizijakom. Za poboljšanje seksualne aktivnosti je više nego dobra. Obilje folata i vitamina B6 i E podstiče lučenje polnih hormona i kod muškaraca i kod žena. Posebno je bitno napomenuti kako je značajna pomoć za osobe jačeg pola, jer sprečava impotenciju.

Odlično povrće za trudnice

Špargla u trudnoći je obavezan izbor, po tvrdnjama nutricionista, jer obiluje dragocenom folnom kiselinom. Neki čak preporučuju svakodnevnu konzumaciju ovog povrća tokom drugog stanja. Na taj način smanjuju se rizici za defekte neuralne cevi kod fetusa, a ujedno se pospešuje pravilan razvoj ploda.

Za bolje varenje i sprečavanje nadutosti

U ovom povrću nalaze se biljna dijetalna vlakna koja su odlična za bolji rad organa za varenje. Ona će vam pomoći kod opstipacije, jer efikasno eliminiše sindrom lenjih creva. Pored toga, osećaj nadutosti u stomaku je veoma neprijatna pojava, a upravo se zelena špargla uspešno bori protiv nje.

Štiti od raka debelog creva

Osim što će poboljšati varenje i rad creva, ovo povrće je i sjajan zaštitnik kod malignih oboljenja ovih organa. Naime, špargle obiluju inulinom koji je u suštini probiotik, ali je njegovo delovanje takvo da eliminiše štetne bakterije iz debelog creva. Na taj način, u značajnoj meri će povećati apsorpciju korisnih materija iz hrane i smanjiti rizik za nastanak tumora u crevima.

Napravite najbolja jela od špargle – recepti

Kao što možete i sami pretpostaviti, šparoga je veoma popularna u mediteranskim zemljama. Narodi koji žive u tom pojasu veoma rado je koriste u pripremi brojnih jela, a sve više se nalazi na menijima drugih nacionalnih kuhinja širom sveta.

Ukoliko želite probati kakvog je ukusa špargla recepti koje smo pripremili za vas sigurno će vas još više zainteresovati za ovu ukusnu i zdravu biljku.

Krem supa od špargli recept

Potrebni sastojci:

2 veze sveže špargle
1 crni luk
2 kašike maslaca
1 litar kokošije supe
2 kašike brašna (bez glutena)
1 dl kisele pavlake
malo smeđeg šećera
malo peršuna
so
biber

Priprema krem supe

Špargle se najpre očiste i prokuvaju oko 3-4 minute u slanoj vodi kako bi omekšale. U jednoj šerpi podgrejte maslac i u njoj ispržite sitno iseckan crni luk. Potom dodajte brašno nek se malo zaprži i onda dolijte litar kokošije supe.

Ohlađena špargla se seče na komade i ubacuje u šerpu,  a sve začinite sa smeđim šećerom i biberom po sopstvenoj želji. Kuvajte na umerenoj vatri sve dok ne počne da ključa. Tada smanjite temperaturu i ostavite da se krčka još 5 minuta.

Posle toga je potrebno iscediti supu, u zaseban lonac, a povrće ispasirajte ili izmiksate u blenderu. Zatim ga tako iseckanog ponovo vratite u lonac sa supom, pri tom dodajući kiselu pavlaku, malo mleka i soli. Prokuvajte oko 5 minuta i pred sam kraj ubacite malo peršuna. Krem supa sa šparglama je veoma lagana i najbolje ju je poslužiti toplu.

Zapečena špargla recept

Potrebni sastojci:

200 gr špargle
6 tanko isečenih šniti dimljene slanine
200 grama ovčijeg sira
6 kom sveže crvene paprike
malo putera
so
biber

Priprema recepta

Najpre operite špargle i odstranite donje tvrđe delove. Malo ih blanširajte, tj kuvajte oko 3 minuta u slanoj vodi kako bi omekšale. Potom ih procedite i ubacite u posudu sa hladnom vodom i neće više bile vrele.

Zatim ih podelite na šest jednakih delova, a svaku umotajte u šnitu slanine u kojoj se nalazi komad ovčijeg sira i crvena paprika. Ponovite postupak za sve komade špargle i postavite ih u vatrostalnu činiju koja je prethodno podmazana puterom.

Poželjno bi bilo posuti i malo prezle pre nego što se poslaže špargla, jer će ona upiti masnoću iz slanine. Na samom kraju, pospite biber i so prema sopstvenoj želji na svaku rolnicu. Pecite na 250 stepeni desetak minuta, odnosno sve dok ne primetite porumenelu slaninu. Kad se ispeku, rolnice špargle izvadite iz rerne i pospite sa narednanim sirom i poslužite.

Salata od špargle recept

Potrebni sastojci:

zelena špargla 5 kom.
2 sveža paradajza
1 paprika
100 grama feta sira
maslinovo ulje
jabukovo sirće
malo ljute paprike
bosiljak
so

Priprema salate:

Očistite špargle i operite ih, a potom isecite na četiri jednaka dela. I u ovom slučaju potrebno je prokuvati asparagus oko 5 minuta u slanoj vodi sve dok ne omekša. Procedite i ohladite ih, a potom operite dva paradajza i papriku. Njih isecite na kockice i ubacite u jednu činiju.

Zatim isto učinite sa kuvanom šparglom i dobro promešajte sa ostalim povrćem. Preko njih prelijte maslinovo ulje, a dodajte jabukovog sirćeta nakon toga. Feta sir isecite na kockice i izmešajte ga zajedno sa svim sastojcima. Špargla salata će imati još lepši ukus ako joj dodate malo ljute paprike i bosiljak.

Gde kupiti špargle i koja je cena

Cena špargli varira svake godine i nije moguće predvideti koliko trenutno košta, pošto to najviše zavisi od prinosa. Nije svejedno ako je sezona bila dobra ili loša. Jedno je sigurno- ov povrće koje nije jeftino, ali je široko dostupno na većini pijaca. Prethodne godine na mestima gde se prodavala zelena špargla cena se kretala oko 300 dinara po kilogramu.

Ako je želite kupiti, morate znati neke bitne stvari, da biste odabrali one špargle koje su najbolje. Naime, najbolji primerci su oni koji su u potpunosti zelene boje. Nemojte obraćati pažnju na njihovu dužinu, već jesu li dovoljno čvrste. Odokativno procenite debljinu, jer bi trebale imati prečnik oko 1 cm, a svaki vrh mora imati šiljak.

Za sam kraj, napomenućemo da špargla nuspojave i neželjena dejstva ne izaziva ukoliko se jede umereno. Ne postoje zabeleženi slučajevi gde je ovo povrće štetno uticalo na čoveka. Međutim, ono što neke može neprijatno iznenaditi jeste miris urina nakon konzumacije, ali u pitanju je sasvim prirodna i normalna pojava. U stvari, to je posledica eliminacije toksina iz vašeg organizma, a to se dešava upravo zbog toga što šparoga čisti višak slobodnih radikala.

Skrenućemo samo pažnju osobama koje su alergične na crni i beli luk, vlašac i ljiljan – jedite sa oprezom ovo povrće. Ukoliko primetite pojave kao što su curenje nosa, osip na koži, probleme sa disanjem, oticanje usta i nadutost, odmah prestanite sa konzumacijom špargle.

Postoje i indicije kako nije bezbedna za obolele od gihta i ateroskleroze. Zbog toga savetujemo da se najpre posavetujete sa vašim lekarom i obavite potrebne alergo-testove, jer samo tako ćete u potpunosti biti sigurni šta smete unositi u organizam.

Ovo povrće je sjajan izbor za sve one koji žele na zdrav i prirodan način pomoći svom organizmu pri zaštiti od brojnih bolesti. Ne treba vas sputavati njegov blago gorak ukus, jer ćete se veoma brzo navići na njega. Zbog toga zelena špargla treba biti deo vaše svakodnevne ishrane, a preporučujemo vam i da pročitate i saznate nešto više o čičokama, koje se veoma lepo kombinuju u ishrani zajedno sa ovom biljkom.

Sponzorisani linkovi:
f