Biljka podbel čaj kao lek za pluća
Podbel biljka olakšava respiratorne tegobe i neizostavan je sastojak mešavina protiv kašlja jer omekšava sluz u bronhijama i pomaže izbacivanje šlajma iz pluća. Njeno lekovito delovanje poznato je fitoterapeutima širom sveta. Ima latinski naziv Tussilago farfara.
Od davnina se podbel čaj koristio u našoj narodnoj medicini za lečenje kašlja, promuklosti i brojne druge bolesti disajnih puteva. Međutim, isto tako on je odličan prirodni lek protiv glavobolje, dijareje, te pomaže kod upale grla.
U nastavku saznajte više o ovoj izuzetnoj biljci..
Kako prepoznati konjsko kopito – opis biljke
Podbel je višegodišnja biljka koja se već hiljadama godina koristi u kineskoj narodnoj medicini. U našem narodu je poznata i kao konjsko kopito, a poreklom je iz Evroazije. Raste uz potoke, jarke i nasipe uz obale reka, kao i pored železničkih pruga, a u našim krajevima je prilično rasprostranjena.
Svojim žutim cvetovima, koji se pojavljuju u rano proleće, podseća na blagotvorni maslačak. Listovi se razvijaju kasnije, kad cveće izbledi, a imaju oblik kopita i blago nazubljene ivice.
Stabljike od 15 cm visine izbijaju u ranim prolećnim mesecima, na njima se nalaze ljuspasti listovi, prekriveni mekim dlačicama. Svaki list je u obliku potkovice, s gornje strane zelen, a na naličju srebrnobeli.
Karakteristično za podbel jeste i to da listovi rastu nakon cvetanja i prilegnuti su uza zemlju. Prilikom sakupljanja treba birati listove veličine dlana, čiste i bez zemlje na njima.
Pre sušenja ne treba ih prati već samo što bolje usitniti, jer se na taj način ne gube dragocena lekovita svojstva.
Šta čini lekoviti sastav podbela
Podbel biljka je dobar izvor gvozđa, kalijuma, natrijuma i sumpora, kao i vitamina A, B i C, kog najviše ima u listovima.
Glavni sastojci biljke su sluz, gorkasti glikozidi i tanini. Oni su zaslužni za protivupalna svojstva biljke i čine je veoma korisnom za lečenje kašlja i bronhitisa
Takođe, svi delovi biljke sadrže galnu kiselinu, inulin, holin, jabučnu i vinsku kiselinu. Cvetovi konjskog kopita sadrže fitosterol, koji je po hemijskoj strukturi sličan holesterolu.
Svi delovi biljke, lišće, cveće i koren, koriste se u lekovite svrhe, ali najčešće listovi i cvetovi.
Podbel se često koristi i u kombinaciji sa belim slezom, đumbirom, bokvicom i bršljanom.
Prirodni lek za bronhitis i astmu
Podbel čaj ima daleko veću primenu u narodnoj nego konvencionalnoj medicini. Smatra se najboljim prirodnim lekom za respiratorne tegobe, te je neizostavan u čajnim mešavinama protiv kašlja, jer omekšava sluz u bronhijama i pomaže iskašljavanje.
Čaj od podbela podstiče izlučivanje sluzi i smiruje upale, te pomaže u lečenju bronhitisa i zapaljenja plućne maramice, a pokazao se i kao izvrsno sredstvo za ublažavanje, smirivanje napada i lečenje astme.
Povezano: kako lečiti bronhijalnu astmu
Ovaj lekoviti pripravak koristi se za ispiranje usta i grla. Takođe, on blagotvorno deluje u slučaju pneumokonioze, to jest prašine u plućima.
Dakle biljka je naročito korisna u lečenju hroničnog kašlja, kao u slučaju plućnog emfizema. Ona omekšava sluz u bronhijama, pa olakšava njeno izbacivanje i iskašljavanje.
Podbel se takođe koristi i u tretmanu drugih stanja, kao što su astma, laringitis, glavobolja i zapušen nos. Preporučuje se i osobama koje na radnim mestima udišu puno prašine.
Umiruje creva i zaustavlja proliv
Ova lekovita biljka ima antiupalna, antioksidativna i antibakterijska svojstva. Dokazano je da čisti krv i pospešuje izbacivanje suvišne tečnosti iz tela.
Zahvaljujući kombinaciji sluzi i tanina u svom sastavu, podbel čaj je dobar lek za dijareju. Povoljno deluje na zdravlje creva i čir na želucu, te ublažava simptom iritabilnog kolona i ulcerozni kolitis.
Prirodni melem za kožu
Antimikrobna svojstva čine ovu biljku pogodnom i za lečenje upale bešike i drugih infekcija mokraćnog sistema. Podbel biljka je, između ostalog, blagotvoran prirodan lek za negu i lečenje kože. Njena lekovita svojstva ubrzavaju zarastanje rana, a efikasano deluje i u slučaju ekcema, čireva i kod uboda insekata.
Smanjuje oksidativni stres na koži i čini je mladom. Osim toga, visok sadržaj sluzi pomaže u borbi protiv peruti, a povoljno deluje i na suvu i masnu kosu.
Kako se pravi podbel čaj
Pripremili smo vam nekoliko fenomenalnih recepata, koje bi definitivno trebate da probate. NAPOMENA: pre primene bilo kog preparata, posavetujte se sa vašim lekarom.
Čaj od podbela protiv kašlja
Pomešati jednake delove listova i cvetova podbela sa cvetovima divizme, plućnjaka i listova bokvice. Dve kašičice mešavine preliti sa 2,5 decilitatra proključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji neko vreme. Dnevno piti tri šolje čaja, polako u manjim gutljajima. Po želji zasladiti domaćim medom.
Izvanredan napitak za iskašljavanje
Ukoliko imate problema sa nagomilanom sluzi u bronhijama i plućima, koju ne možete iskašljati, preporučuje se sledeći podbel čaj:
Pomešati po 25 g listova belog i crnog sleza, podbela i ploda komorača, pa punu kašiku mešavine preliti sa šoljom provrele vode, poklopiti i ostaviti malo da odstoji. Potom procediti i popiti toplo. Čaj od podbela zaskladiti medom i piti četiri do pet puta u toku dana.
Čajna mešavina za ublažavanje astme
Pomešati po 20 g anisa i cveta podbela sa 60 g podbelovih listova. Tri supene kašike mešavine kuvati desetak minuta u pola litre vode, pa ostaviti preko noći da odstoji. Piti u toku sutrašnjeg dana umesto vode.
Cigarete protiv bronhijalne astme
Evo još jednog interesantog recepta:
Pomešati po 20 g kukuruzne svile, lista i cveta metvice, list podbela, tatule i bunike, pa poprskati rastvorom kalijum-nitrata(2,5 grama u 2 deci vode). Pušiti jednu do dve cigarete dnevno po potrebi. Ovo je recept čuvenog akademika dr Jovana Tucakova.
Rešenje protiv opadanja kose
Podbel čaj u kombinaciji sa nevenovim cvetovima, postiže dobre rezultate u lečenju alopecije.
Evo kako se priprema:
Pomešati 20 grama korena podbela i 10 g cvetova nevena. Mešavinu preliti litrom ključale vode i ostaviti da vri oko 15 minuta. Potom što bolje procediti, pa toplim čajem dva puta nedeljno istrljati glavu.
Za zaustavljanje proliva
Pomešati po 20 g semena piskavice, lista nane i cveta podbela, belog i crnog sleza. Četiri kašike preliti
sa 5 decilitara ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji najmanje dva sata. Ovako dobijen podbel čaj procediti i piti umesto vode.
Ublažite upalu grla
Pomešati po 25 g kamilice, cveta belog i crnog sleza i podbela, pa jednu kašiku mešavine preliti sa 2 decilitra ključale
vode, poklopiti i ostaviti da odstoji dobrih 2 sata. Čajnu mešavinu zatim procediti, mućkati u ustima i na kraju progutati.
Ostala primena:
Osim za ispiranje usta i grla, čaj od podbela se upotrebljava u vidu obloga, kao i za klistiranje. Primenjuje se i u slučaju pojačanog znojenja, za pročišćavanje krvi i izbacivanja suvišne tečnosti iz tela.
Listovi i cvetovi se takođe koriste u vidu obloga protiv upaljene kože, čireva, ekcema, upala i raznih iritacija kože. Dovoljno je oprati ih i namazati masču ili uljem, pa kao oblogu previti preko rane.
Gde kupiti čaj od podbela i cena
Danas podbel čaj lako možete pronaći u biljnim apotekama, pa čak i u bolje opremljenoj prodavnici zdrave hrane. Najbolje je nabaviti billjku u rinfuzi, mada je kao gotov proizvod, ovaj napitak dostupan i u filter vrećicama. Svakako se raspitajte i čitajte deklaracije na etiketama, kako bi ste utvrdili sastav čaja.
Cena nije preterana i ona iznosi 150 dinara za pakovanje od 50 grama (rinfuz), što je složićete se sa nama veoma povoljno. Moguće je poručivanje i putem interneta, što je ujedno i najjednostavnija metoda. Za koju god varijantu se odlučite, preporuka je dobro
Neželjena dejstva podbela
S obzirom na to da biljka sadrži alkaloide koji se slabo rastvaraju u vodi, treba biti oprezan prilikom njegove upotrebe jer deluje hepatotoksično, genotoksično i kancerogeno.
Koren podbela, ako se konzumira u velikim dozama, može biti toksičan, jer sadrži pirolizidinske alkaloide, koji mogu štetno uticati na jetru. Međutim, veliki deo ovih alkaloida se uništava tokom termičke obrade biljke, pa ju je bezbedno koristiti u malim dozama.
Stoga, podbel čaj se može koristiti u strogo određenim dozama i od tri do četiri šolje dnevno najduže mesec dana. Ovi alkaloidi štetni su i za jetru, te se korišćenje ne preporučuje osobama koji imaju problema sa tim organom.
Takođe, čaj od podbela u trudnoći nije preporučljiv, a ne smeju ga piti ni deca mlađa od dve godine i dojilje. Takođe se ne preporučuje osobama koje koriste lekove za snižavanje krvnog pritiska, jer ova biljka može da ometa dejstvo leka.