Feature post image

Gersonova terapija hranom i metoda protiv raka

Gersonova terapija protiv raka

Svakako da je veoma teško govoriti o kanceru i metodama lečenja, ali u svetu alternative uveliko se govori o tome koliko je efikasna Gersonova terapija protiv raka. Ona predstavlja ultimativni i prirodan put ka detoksikaciji organizma i uklanjanju svih štetnih materija i toksina koji su glavni uzročnici malignih oboljenja. Iako se zaista pokazala efikasnom, ovu metodu je zabranila američka FDA administracija za hranu i lekove, a dr Gerson je doživeo veliku nepravdu.

Iako on kao njen tvorac nije danas živ, njegovi naslednici nastavljaju sa borbom protiv ove opake bolesti, pomažući ljudima širom sveta. Zbog toga se ova prirodna metoda proširila celom planetom, a dodatni plus predstavlja činjenica kako se pokazala efikasnom i kod izlečenja epilepsije, bolesti zavisnosti, artritisa i srčanih oboljenja.

Zaštitie svoj organizam efikasnom metodom bez upotrebe hemijskih preparata. U nastavku saznajte više o tome šta je Gersonova terapija hranom i na koji način se ona sprovodi.

Ko je bio Max Gerson?

Doktor Maks (Max) Gerson rođen je 1881. godine u Poljskoj, u nemačkoj porodici. Voleo je svoju zemllju, tu je odrastao i pohađao osnovne studije, a kasnije je završio specijalizaciju iz oblasti interne medicine i nervnih oboljenja u Bilfildu.

1927. godine započeo je sa proučavanjem lečenja tuberkuloze, koja je tada još uvek bila fatalna bolest u Evropi. U tom periodu već je razvio poseban plan dijete za koji se pokazao efikasnim pri lečenju ovog ozbiljnog oboljenja. Sasvim slučajno započeo je koristiti ovaj plan ishrane i za tretiranje raka tokom 1928. godine, dolazi i do prvih rezultata.

Nedugo posle toga, napustio je Nemačku i otišao u Austriju (Beč) gde je radio u sanatorijumu. Tu je proveo naredne dve godine, a potom se odlučio na odlazak u Francusku i Britaniju, gde je nastavio dalje sa svojim naučnim radom. Bio je veoma temeljan, detaljan i pedantan u svom poslu. Kao takvog ga pamte njegovi učenici i savremenici.

Usled širenja nacizma u njegovoj domovini i opasnosti od izbijanja rata, emigrirao je 1936. u SAD u kojoj je i nastavio uspešnu karijeru.

Gersonova terapija sirovom hranom

Kako je otkrivena metoda za lečenje raka

Neminovna činjenica sa kojom se svi suočavamo jeste ta što današnji način života izuzetno štetno deluje na naš organizam. Loša i neredovna ishrana, stres, neaktivnost, najčešći su faktori koji utiču na zdravlje čoveka u 21. veku.

Nepravilna ishrana najviše zabrinjava, naročito konzumiranje namirnica dobijenih industrijskim putem. Takva hrana je prepuna aditiva, toksina i kancerogenih materija. Upravo nju Gersonova terapija protiv raka nikako ne odobrava.

Zapravo, ti otrovi su glavni okidač za pojavu malignih oboljenja. Oni se mesecima, pa čak i godinama gomilaju u telu i samo je pitanje momenta kada će izazvati razvoj ćelija raka. Iako je ovo učestala pojava u današnje vreme, dr Gerson je još onomad shvatio njihovu štetnost. Njegova inicijalna namera nije bila pronaći lek protiv raka, već otkrivanje efikasne kure za migrenu koja je i njega mučila.

Tako je uspeo formulisati način ishrane koji ga je rešio ovog problema, pa ga je rado preporučivao svim svojim prijateljima i pacijentima. Ono što ga je iznenadilo jeste što mu se jedan oboleli vratio u ordinaciju i rekao mu kako se rešio tuberkuloze i njegova koža je bila potpuno zalečena.

Gersonova terapija hranom se vrlo brzo pokazala efikasnom i kod osoba sa karcinomima, a tada se to smatralo u najmanju ruku, revolucionarnim otkrićem.

Gersonova dijeta za lečenja kancera

Dr Gerson se proslavio u SAD i sve više ljudi mu se obraćalo za pomoć. Narednih nekoliko godina on je dodatno usavršavao ovaj metod ishrane, jer se fokusirao isključivo na izlečenje raka.

Gersonova dijeta u suštini predstavlja način hranjenja koji izričito isključuje namirnice pune aditiva i štetnih konzervanasa. Predviđena je konzumacija organske hrane, pre svega one sirove, pijenje ceđenih sokova , jer se na taj način postepeno sprovodi detoksikacija celog organizma.

Ono po čemu se Gersonova terapija hranom izdvaja jeste minimalno ili gotovo nikakvo uzimanje soli (natrijuma), dok sa druge strane predviđa veći unos kalijuma. To za posledicu ima dovođenje vašeg organizma u alkalno stanje, što je glavni preduslov za uništavanje malignih ćelija.

Malopre smo spomenuli konzumaciju prirodnih sokova, što je reklo bi se jedna od glavnih okosnica koje Gerson terapija ima. Naime, svaki pacijent na dnevnoj bazi mora uzimati do 10 kg svežeg organskog voća i povrća, odnosno na svakih sat vremena treba popiti ceđeni napitak pomenutih namirnica.

Sigurno će vam neverovatno zvučati činjenica kako Gersonova terapija uspešno leči svaku vrstu raka. Ali, zastanite na trenutak i zapitajte se – jel je zaista moguće na ovaj način zaštititi se i na kraju krajeva, izlečiti se od tumora?

Dosadašnja istraživanja, svedočenja, iskustva i realni rezultati pokazuju kako je ova metoda među najuspešnijim na polju tretiranja malignih oboljenja.

Teoretičari zavere veruju u to da je dr Gerson otrovan od strane moćnih industrijskih korporacija prehrambenih proizvoda koje su shvatile kako mogu puno izgubiti zbog njega. Postoje indicije da su upravo oni 1958. uticali na odluku o suspenziji  terapije sokovima i  to na dve godine. Ipak, ova sankcija nije sprečila njegovu decu i naslednike u daljem istraživanju. Do današnjeg dana, Gersonova terapija protiv raka se održala i proširila po svetu.

Gersonova terapija recepti sa organskom hranom

U svom istraživanju, dr Gerson je došao do zaključka koje namirnice su dobre, a koje loše za čoveka. Naime, podelio ih je u tri grupe: one koje su poželjne za konzumaciju, one koje možete ponekad da uzimate i na kraju treću grupu čini hrana koja je zabranjena i apsolutno štetna.

Da biste lakše razumeli ovu klasifikaciju, najprostije rečeno dozvoljeno je jesti u što većim količinama: limun, jabuke, pomorandže, šljive, breskve, paradajz, trešnje, kupus, brokoli, paprike i kelj. Ono što obavezno trebate znati jeste da Gersonova prehrana izričito savetuje uzimanje ovih namirnica u svežem obliku. Ukoliko ih skuvate, poželjno je da to bude u vidu sokova (za voće i neke vrste povrća) ili kao supe.

Ono što ponekad možete uzimati jesu med i jogurt. Naravno, zavisno jeste li vegan ili ne. Osim toga, dozvoljeni su kuvani (nikako prženi) krompir, pirinač i eventualno kriška integralnog hleba. Izbegavajte beli šećer, dok za zaslađivanje možete upotrebljavati već spomenuti med i eventualno smeđi šećer.

Kada je u pitanju Gersonova terapija recepti su napravljeni tako da odgovaraju svakom čoveku. Ovim metodom ishrane nećete se izgladnjivati, imaćete osećaj sitosti i bićete puni energije. Ono što će vam zapasti za oko jeste potpuni izostanak mesa i mesnih prerađevina. Zašto? Pa, one su prepune natrijuma i štetnih aditiva koje su upravo glavni uzročnici pojave raka i tumora!

Zabranjena je i sva hrana koja je konzervirana, dimljena, smrznuta, a nisu dozvoljeni ni alkohol, čaj i kafa. Gersonova terapija hranom isključuje i avokado, kokos, spanać, ananas i sirovi spanać, kao i krastavac, a osim njih nikako ne smete konzumirati pečurke.

Kako izgleda jednodnevni jelovnik dr Gersona

Daćemo vam primer jelovnika za jedan dan koji možete pripremiti. Kada je u pitanju Gersonova terapija recepti su prilagodljivi svim načinima spremanja hrane, pa u skladu sa tim možete da napravite po sopstvenoj želji ono što volite i kako želite.

Doručak: Miks dinje i manga

Potrebni sastojci:

nekoliko kriški ovih ukusnih voćki
pola kašike meda
kašika lanenog ulja
malo limunovog soka
menta.

Priprema: Isecite kriške voća i stavite ih u plitku posudu. Pomešajte med, ulje i limunov sok i prelijte ga preko dinja i manga. Na kraju dodajte malo mente kako bi jelo dobilo svež i još lepši ukus.

Ručak: Punjene tikvice (Gersonova terapija hranom)

Potrebni sastojci:

8 komada tikvica srednje veličine
1 glavica crnog luka
1 zelena paprika
3 sveža paradajza
1 kašika sitno seckanog peršuna
čen belog luka
zelena salata
6 kašika jabukovog sirćeta ili limunovog soka
4 kašike vode
ulje lana

Priprema: Kratko prokuvajte tikvice na blagoj vatri kako bi malo omekšale. Potom im odsecite koru i prepolovite ih po dužini. Kašikom izdubite i uklonite srednji deo koji je pun semenki. Potom ih iseckajte kako želite, pa im dodavajte sitno seckan crni luk.

Zelenu papriku, paradajz, peršun i beli luk iseckajte i pa zatim napravite fil kojim ćete puniti tikvice. Pre nego što ih napunite, marinirajte ih u sirćetu ili limunovom soku uz dodatak ulja lana. Kad sipate fil i završite sa pečenjem, stavite ih na oprane listove zelene salate i poslužite.

Užina: Salata od pirinča

Sastojci:

1 zelena paprika
1 crvena paprika (ajvaruša)
svež paradajz
šolja kuvanog pirinča
kašika lanenog ulja
malo jabukovog sirćeta
ček belog luka
kašičica smeđeg šećera

Priprema: Isecite paprike i paradajz na komade. Pomoću lanenog ulja, sirćeta, belog luka i smeđeg šećera pripremite sos tako što ćete ih jednostavno pomešati u jednoj posudici. Povrće prelijte sa ovom mešavinom i na kraju dodajte šolju kuvanog pirinča. Po želji, možete uz ovo jelo da poslužite i zelenu salatu.

Večera: Hipokratova supa

Potrebni sastojci:

1 koren peršuna
1 koren celera
2 crna luka
1 praziluk
malo belog luka
kašika seckanog peršunovog lista
600 grama paradajza
400 gr krompira

Priprema: Hipokratova supa se jednostavno priprema, pa je potrebno da svo povrće operete, iseckate ili izrendate. U jednoj šerpi zagrejte vodu na najjačoj temperaturi i u nju ubacite ove sastojke. Kada počne da vri, smanjite vatru i kuvajte između sat i po i dva, sve dok povrće ne omekša. Na kraju samo propasirajte kako bi supa bila malo gušća i poslužite.

Predlog za desert: Sladoled od kajsija

Sastojci:

200-250 grama suvih kajsija
6 dl vode
280 gr jogurta
2 kašike meda

Priprema: Potopite kajsije u malo vode i zatim zagrejte sve do tačke vrenja. Potom smanjite temperaturu, šerpu poklopite i kuvajte pola sata do 40 minuta. Nakon toga dospite preostalu količinu vode koja vam je preostala i ostavite da se ohladi. Zatim izmiksajte kajsije zajedno sa vodom u blenderu sve dok se dobijete glatku masu. Prespite u plastičnu činiju i pomešajte je zajedno sa jogurtom i medom.

Posudu poklopite i stavite sa se hladi 3 sata u zamrzivaču. Ukusni sladoled poslužite hladan nakon ručka ili užine, jer će vam dati zdrave ugljene hidrate i preko potrebnu energiju.

Lečenje sokovima i dnevni plan konzumacije

Ono što je dr Gerson usavršio tokom godina jeste tačna i precizna satnica konzumacije hrane i sokova koji su najvažniji u detoksikaciji organizma. Preporučljivo je držati se ovog plana, kako bi se telo naviklo i na najbolji način iskoristilo sve korisne materije koje ćete pri tom uneti.

8:00 – Pre doručka na prazan stomak popijte čašu zdravog soka (mešavina povrća i voća prema sopstvenoj želji).

9:00 – Konzumacija jedne čaše soka od zelenog lišća (tzv. zeleni sok).

10:00 –Popijte prirodni ceđeni sok (mix jabuke i šargarepe).

11:00 – Čaša moćnog šargarepinog napitka.

12:00 – Popijte ponovo zeleni sok.

13:00 – Pre ručka na prazan stomak jednu čaša soka od jabuke šargarepe.

14:00 – Čaša zelenog soka.

15:00 – Čaša domaćeg napitka od šargarepe, kojeg je potrebno popiti i sat vremena kasnije.

17:00 – Ponovo sok od jabuke i šargarepe.

18:00 – Popijte čašu zelenog soka.

19:00 – Pre večere na prazan stomak popijte još jednu čašu jabukovog soka sa šargarepom.

Kao što vidite, Gersonova terapija sokovima preporučuje zdrave domaće voćne i povrćne napitke. Oni  igraju veliku ulogu u ovom metodu ishrane. Ono što je najvažnije, njihov ukus je veoma prijatan pa će vam se sigurno svideti i rado ćete ih piti. U prehranu možete ubaciti i užine (rukovodeći se namirnicama koje su dozvoljene), ali i u tom slučaju obavezno pijte sve ove napitke pre jela.

Kako pripremiti zeleni sok kod kuće

Sigurno ste primetili kako se Gersonova terapija u velikoj meri oslanja na konzumaciju zelenog soka. Ovo je zapravo napitak koji se pravi sa nekoliko vrsta povrća i sjajan je za detoksikaciju organizma. Sama njegova boja vam govori kako obiluje gvožđem, kalijumom i magnezijumom koji će ukloniti i višak soli i vode, a ujedno će ojačati imunitet.

Potrebni sastojci:

Odokativno uzmite što više zeleniša, dakle spanać, blitvu, kelj, čak i malo listova koprive, peršun, zelenu salatu, kupus, repu i jednu zelenu jabuku. Slobodno dodajte još ponešto povrća sa spiska namirnica koje su dozvoljene.

Način pripreme zelenog soka:

Sve dobro operite i detaljno očistite nečistoće. Za pripremanje ovog napitka preporučuje se upotreba sokovnika sa hladnim ceđenjem, ali poslužiće vam i običan blender za prvu ruku. Isecite namirnice na komade kako bi aparat lakše i brže samleo sve sastojke. Uspite vode u zavisnosti kakvu gustinu želite postići. Kad izmiksate, popijte zeleni sok odmah ili najkasnije nakon 20 minuta, jer ćete tako izbeći njegovu oksidaciju.

Ova metoda je obavezan deo Gersonove terapije za obolele od kancera, te je sve više prihvata i alopatska medicina.

Iskustva sa Gersonovom metodom su izvanredna

Kada je u pitanju Gersonova terapija iskustva su zaista impresivna i rezultati koje daje su zaprepašćujući. Pretraživanjem po internetu dolazi se do brojnih podataka o efikasnosti ove metode. Tako je, recimo, kod tretiranja melanoma u ranoj fazi uspešnost izlečenja neverovatnih 80-95 odsto! Čak se i kod onih koji imaju poznije stadijume ove bolesti stopa kreće do 71 odsto..

Objavljene su i mnoge naučne publikacije kao i knjige na temu ove metode. Čak je i Lorin Dej, doktorica iz SAD koja je i sama imala kancer, živ svedok o uspešnosti koju ima Gersonova terapija hranom. Gostovala je u brojnim emisijama među kojima je i popularna Oprah show, gde je promovisala svoju knjigu pod nazivom – Rak me ne plaši više.

Naime, ona smatra kako su doktorske dijagnoze svedene praktično na nivo smrtnih kazni i da klasičnu medicinu zapravo i ne zanima problem izlečenja raka. Zato je ona postala veliki pobornik alternativnih i prirodnih načina tretiranja ove bolesti.

Postoje i brojni dokumentarci u kojima je moguće pronaći svedočenja ljudi o tome koliko im je Gersonova terapija i dijeta pomogla. Čak je i hrvatska televizija u svojoj emisiji Na rubu znanosti ugostila Hauarda Štrausa, unuka ovog čuvenog doktora.

Takođe i Gerson institut na svom zvaničnom sajtu objavljuje svedočenja ljudi širom sveta koji dele iskustva sa ostalim pacijentima i zainteresovanima.

Šta raditi nakon terapije sokovima?

Ono što svakako trebate znati jeste to što Gersonova terapija predstavlja način ishrane koji je preporučljiv svakome. Dakle, savetuje se da je primenjuju i zdrave osobe, jer je ona najbolji način za prevenciju raka. Čak i po isteku njene primene, obavezno izbegavajte  konzumaciju  prerađene hrane, a nastavite uzimati  sirove i organski uzgajane namirnice.

Fizička aktivnost takođe je bitna stavka koja se ne sme zapustiti. Svakodnevna polučasovna šetnja pomoćiće vam ne samo da potrošite kalorije i sagorite eventualni višak masti, već će pomoći da se rešite stresa. Osećaćete se bolje, što fizički, tako i psihički pa i emotivno.

Ono što svakako treba izvući kao pouku jeste da Gersonova terapija vraća čoveka na prirodan put i uči nas tome šta je pravilan način života. Pijte čistu, po mogućnosti izvorsku vodu, jer je ona eliksir zdravlja. Izbegavajte sokove prepune šećera, kao i sve preparate za ličnu higijenu koji sadrže štetne hemikalije.

Osobama kojima je dijagnostikovan rak, ova metoda će sigurno biti korisna. Često prognoze deluju obeshrabrujuće, a ono što daje tračak nade jeste činjenica kako je Gersonova terapija postigla fenomenalne učinke i kod pacijenata koji su bili u terminalnoj fazi kancera!

Ako tražite prirodan način za zaštitu i izlečenje od ove opake bolesti, pored ovog načina ishrane preporučujemo vam članak o Budwig protokolu koji takođe daje uspešne rezultate u lečenju tumora.

Sponzorisani linkovi:
f