Feature post image

Lovorov list protiv kašlja za jak imunitet

Navikli smo da ga stavljamo u čorbe i variva, a jeste li znali da se lovorov list koristi i kao lek u brojnim receptima?

Na našem području cenjen je kao kulinarski začin. On obroke obogaćuje svojom prepoznatljivom aromom i prijatnim ukusom. Da je list lovora puno više od toga i da donosi mnoge druge koristi za zdravlje uverićemo vas u ovom tekstu.

Pripremili smo vam izuzetne recepte i to u velikom broju. Izdvojićemo recept za sirup od lovora, kao i za čaj od lovorovog lista protiv kašlja.

Šta je potrebno za uzgoj lovora?

Lovor je zimzeleno drvo sa zelenim, sjajnim, kožastim listovima, prodornog mirisa, snažnog i gorkog ukusa. U fitoterapiji se najčešće koristi lovorov list kao lek za mnoge tegobe, o kojem će biti reči nešto kasnije.

Plod je jajastog oblika, dosta sličan sa maslinkama. Cveta u aprilu i maju mesecu.

Lovor drvo raste kao samonikla, divlja biljka uspeva širom Sredozemlja, a ređe se može naći i u kontinetalnim delovima. Često se gaji  u vrtovima, a uzgoj lovora može biti iz semena ili u rasadu.

Oni koji imaju strpljenja, mogu od njega napraviti prelepe vrtne dekoracije. To se izvodi na sledeći način, dok  je još drvo maleno, uvrnete i uvrtite u spirale male stabljike lovora. One će se spojiti kako drvo lovora bude raslo i nesumnjivo dobijate interesantan ukras za vašu baštu.

Kako se sadi lovor drvo

Drvo lovora zahteva dobro drenirano tlo. Da bi mogao fino napredovati u baštama, pogoduju mu dobro osunčana mesta sa delimičnom senkom tokom dana. Potrudite se da mu obezbedite i solidnu zaštitu od vetra, naročito onog jačeg. Naime, po pravilima sadnja lovora se ne preporučuje na potpuno otvorenom prostoru.

Lovorov list kao i celo stablo se mora negovati i to je tokom letnjeg perioda prosto neophodno. Tada  ume biti dosta štetočina i njegovih prirodnih neprijatelja. Obavezno to proveravajte i trudite se da uklonite sve oštećene delove sa njegovog stabla.

Danas se sadnice lovora mogu nabaviti i kao žbun, piramida ili u svom standardnom obliku. Veoma lepo izgleda kada se posadi uz niske živice ili u lejama, može dobro izrasti i pravi je ukras za oči. Možete zasadiditi i lovor u saksiji u kojoj se dodaje šljunka, te ga tokom hladnih dana unesite u kuću, naročito preko zime.

Poluzreli plodovi se rasađuju leti (lovorov list rasecajte na pola, kako biste sprečili veće gubitke vode). Možete to raditi i se zajedno sa korom mladice koje možete presaditi.

Seme od lovora se seje u jesen, prvo uklonite deo koji je mesnat i čuvajte ga  poklopljenog u odgovarajućoj  hladnoj posudi.

Pogledajte naš video o zdravstvenim dobrobitima lovora

Lovorov list ima bogat nutritivni sastav

Neizostavni deo brojnih jela, lovorov list obiluje lekovitim svojstvima, pa se može koristiti u lečenju različitih zdravstvenih tegoba. U tom slučaju, važno je koristiti pravu sortu, jer postoje mnoge koje ovoj biljci nalikuju po izgledu, a čiji je nutritivni sastav različit.

A upravo je visok sadržaj vlakana, minerala kalcijuma, fosfora, kalijuma, magnezijuma, vitamina B6 i C, kao i masnih kiselina – formula koja lovor čini moćnim saveznikom organizma. Njegova najvažnija funkcija ogleda se u tome što može izbaciti toksine iz tela i ojačati imunitet.

Kako smo već napomenuli  list lovora se još od davnina koristio kao začin ali i kao prirodni lek. Najčešče se upotrebljavao u narodnoj medicini zbog svog antiseptičkog i protivupalnog dejstva.

Obiluje vitaminima iz B grupe(riboflavin, piridoksin, niacin i pantonenska kiselina). Oni pomažu boljem funcionisanju nervnog i mišićnog sistema,utiču pozitivno na metabolizam,hormonski status i dr.

Lovor sadrži i brojne minerale: kalijum, bakar, mangan, kalcijum, selen, gvožđe,magnezijum i cink.

List lovora ima brojne prednosti za zdravlje

Poboljšava varenje

List lovora najviše prija probavnim organima. Efikasno smiruje tegobe izazvane sindromom iritabilnog creva i osetljivog želuca, a pomaže i osobama obolelim od celijakije. Osim toga, lovor potpomaže i varenje, jer podstiče lučenje želudačnih sokova i razlaganje složenih proteina.

Olakšava disanje

Lovorov list deluje i snažno antibakterijski i antifungalno, naročito kad se upotrebljava u vidu esencijalnog ulja. Na njegovoj bazi mogu se spravljati različiti melemi i napitci, koji su naročito delotvorni u slučaju nagomilanog šlajma i upale. List lovora pokazao se efikasnim i kad je reć o suzbijanju kandide.

Neguje kosu 

Lovorov list može pometi i osobama kojima pojačano opada kosa, ili onima koje imaju perut. Za suzbijanje tih problema uglavnom se pripremaju tonici kojima se tretira koža glave, kao i vlasi.

Čuva srce 

Različita istraživanja pokazala su da kofeinska kiselina i rutin u lovoru jačaju zdravlje srca. S jedne strane, rutin jača zidove kapilara, dok kofeinska kiselina potpomaže eliminaciju lošeg holesterola.

Melem od lovora suzbija upale

Zahvaljujući jedinstvenom sastojku partenolidu, koji ubrzava oporavak od iritacija i upala, lovorov list može se koristiti i lokalno, u formi melema. Dobri rezultati zabeleženi su naročito kad je reč o tretmanu bolnih zglobova i drugih tegoba nastalih usled reumatizma ili artritisa.

Sprečava kancer

Jedinstvena kombinacija antioksidansa u lovoru pomaže telu da se zaštiti od dejstva slobodnih radikala. Oni mogu uzrokovati različite oblike malignih promena na ćelijama.

Ublažava anksioznost i stres

Zahvaljujući sastojku linalolu, koji deluje sedativno, lovor pomaže i osobama pod stresom, kao i onima što se bore s anksioznošću.

Pomaže obolelima od dijabetesa

Lovorov list veoma uspešno reguliše i nivo šećera u krvi. Stoga se redovna konzumacija lekovitih napitaka na bazi ove biljke savetuje osobama kojima preti opasnost od razvijanja simptoma dijabetesa. Naročito onog tipa 2, kao i onima što već pate od šećerene bolesti.

Čaj od lovora kao lek kako se upotrebljava

Čaj od lovora se upotrebljava u lečenju bolesti organa za varenje, anoreksije, gubitka apetita, kod šećerne bolesti. Delotvoran je kod kardiovaskularnih smetnji, a poslužiće i za dezinfekciju prostora u kojima se nalaze virusi gripa, prehlade i razni drugi mikrobi.

Ima i blago sedativno dejstvo pa se koristi i u slučaju nervoze, napetosti i kod nesanice. Napomena: ako se pretera sa količinom može izazvati halucinacije. Stoga poveditite računa kod doziranja čaja.

Takođe, lovorov list može biti od velike pomoći i u terapiji gihta i reume. Sa druge strane eterično ulje lovora se uspešno koristi u lečenju bolesti limfnih čvorova jer podiže imunitet.

Recept: utrljajte samo nekoliko kapi na područje limfnih žlezda i umnogome ćete olakšati tegobe.

Ulje od lovora se koristi i za inhaliranje kod problema sa disajnim putevima. Ono smanjuje neugodni učestali kašalj podstiče nas na iskašljavanje i izbacivanje sluzi iz pluća.U fitoterapiji se koriste listovi koji se beru kada su već potpuno razvijeni, nikako mladi.

U kozmetici se odličnim pokazao lovorov list protiv peruti  i uopšte za negu kože glave i sastavni je  deo mnogih krema i losiona za negu masne kože i kose u vidu šampona..

Lovorov list protiv kašlja prirodni recept

Evo i nekoliko zanimljivih recepata protiv jakog i upornog kašlja:

  • Tri lovorova lista sitno iseckajte, prelijte sa 2,5 decilitra vode i kuvajte desetak minuta.
  • Skinite sa vatre i držite još desetak minuta poklopljeno, kada ga trebate procediti.
  • U proceđen čaj od lovra dodajte supenu kašiku soka od limuna i dve kašike domaćeg meda.
  • Napitak se pije dva do tri puta dnevno u količini do 3 dl.

Ovako pripremljen čaj od lovorovog lista protiv kašlja se preporučuje i za jačanje imuniteta kod gripe. Ipak, najdelotvorniji je kod bronhitisa i problema sa disajnim organima.

Jedan stari narodni recept se takođe preporučuje kod ovih tegoba a on glasi ovako:

Staviti u posudu pola litre vode i 150 grama šećera, pustiiti da provri i dodati deset listova od lovora i kuvati narednih 30 minuta. Nakon toga trebate izvaditi iz posude lovorov list,a smesu prespite u odgovarajuću šolju ili teglicu. Koristite je slobodno po potrebi!

lovorov list protiv kašlja
LOVOR Latinski naziv – LAURUS NOBILIS  Foto: Pixabay.com

Recept za sirup od lovora

Evo ga i još jedan sirup za kašalj od lovora. Kod njega će vas iznenaditi prijatan i blag ukus, što često nije slučaj sa drugim receptima za ovu namenu. Može da se popije odjednom i to sa slašću, glavne zasluge ima lovorov list koji je u istom trenutku slatkast i gorak, dok je limun kiselkast…

Evo i sastojaka:

  • 6 listova lovora,
  • 2,5 decilitra vode,
  • 6 supenih kašika smeđeg šećera,
  • 1  limun srednje veličine.

Kako se priprema sirup za kašalj:

  • U odgovarajućoj posudi zakuvajte vodu, pa kad baci ključ ubacite lovorovo lišće i poklopljeno kuvajte od 6 do 10 minuta..
  • Izvadite jedan po jedan lovorov list, a tečnost prespite u drugu posudu. U nju dodajte smeđi šećer i iscedite limun.
  • Sirup od lovora sada izmešajte i sačekajte da se šećer dobro rastopi.

Doziranje sirupa i čuvanje

2-3 kašičice dnevno su sasvim odgovarajuća doza, koja će biti sasvim dovoljna da ublažite postojeće tegobe. Lovorov sirup čuvajte u frižideru i takvog ga možete upotrebljavati najduže 3 dana, kada je poželjno da napravite novu turu.

Savet Plus

U slučaju jake prehlade uzmite dodatno još po koju krišku od limuna i slobodno prožvaćite u ustima. Ova kombinacija će ublažiti i neogodni suvi kašalj.

Čaj od lovora za izbacivanje viška soli

Da je lovorov list višenamenski i veoma koristan za lečenje celog spektra zdravstvenih tegoba uverićemo vas u narednih par receptura..

  • U večernjim satima uzeti supenu kašiku lista od lovora (sitno isitnjenog), preliti sa 3 dl vode i kuvati u oodgovarajućoj emajliranoj posudi, najviše do 5 minuta.
  • Sve izručiti u termos i pustititi tako nek prenoći..
  • Izjutra tečnost procediti iz termosa u drugu posudu i rasporediti napitak po danu..
  • Pijte u malim gutljajima, nikako nemojte popiti celu količinu odjednom.
  • Nakon sedam dana, ponovite ovaj tretman.

Ovako pripremljen napitak primenjuje se za izbacivanje viška soli iz organizma. Ako vam se javi često mokrenje, nemojte se zabrinuti jer tako i treba da bude. To je dobar znak da vam je lovorov list počeo rastvarati soli, što ume malo iziritirati bešiku.

Pravi rezultati ovakvog lečenja biće vidljivi tek kroz deset i više dana. Tada ćete se osećati mnogo lakše, a bolovi u zglobovima će potpuno isčeznuti.

Lovorov list recepti koje trebate isprobati

Protiv peruti

Sameljite u prah šest-sedam lovorovih listova i pomešajte to sa četiri-pet kašika kokosovog ulja. Mešavinu nanesite na kosu i sačekajte 30 minuta. Potom isperite kosu mlakom vodom i operite je blagim šamponom.

Čaj za dijabetičare

U 2 dl ključale vode sipajte kašičicu usitnjenih lovorovih listova i ostavite to poklopljeno da odstoji pola sata. Procedite i dodajte malo limunovog soka Pijte šolju do đve dnevno.

Za ublažavanje artritisa

Pomešajte 25 kapi esencijalnog lovorovog ulja s baznim uljem po izboru, recimo, s bademovim, kokosovim, maslinovim…
Mešavinu čuvajte na mračnom i hladnom mestu i koristite je triput dnevno za masažu bolnih zglobova.

Obloge protiv kašlja

Kuvajte pet lovorovih listova u pola litra vode pet minuta. Ostavite to poklopljeno nek se prohladi. a zatim procedite. Natopite time pamučnu krpu ili peškir. Privijte oblogu na grudi, a zatim je prekrijte plastičnom kesom ili folijom i ostavite neka deluje oko pola sata. Ponavljajte to više puta dnevno.

Lovorov list za čukljeve

Recept se lako priprema:

  • 5 velikih lovorovih listova, što sitnije usitnite i prelijte sa 96% alkoholom ( 100 ml).
  • Ostavite 7 dana nek ostoji, nakon čega trebate procediti.

Smesom mažite čukljeve ali tek nakon što ste noge dobro naparili u  3 litre tople vode sa kašikom sode bikarbone. Obrišite noge, namažite sa smesom, nazujte kraće pamučne čarape i potpom legnite u krevet.

Kako se pravi tinktura od lovora

  • Svež lovorov list (30 g) sitno narezati i staviti u staklenu posudu i preliti sa 3 dl domaće rakije (jake i preko 60%).
  • Dobro zatvoriti i držati desetak dana na toplom mestu, nakon čega treba procediti.

Tinktura od lovora je odlična za lečenje istegnuća, upale ahilove tetive,uganuće zglobova. Koristi se kod prevelike zategnutosti mišića, reume, a delotvorna je i kod potpune oduzetosti udova…

Nuspojave: Upotreba preparata na bazi lovora ne savetuje se trudnicama, dojiljama, kao ni deci mlađoj od 12 godina.

IZVORI:

Webmd.com

Nutrient values and weights are for edible portion

ASC Publications

Sponzorisani linkovi:

3 mišljenja na temu „Ateroskleroza simptomi i prirodno lečenje“

katarina
05/01/2015 08:34

Ja sirup za kasalj pravim na sledeci nacin: 5 listova osusenog lovora 5 kasika secera 10 kasika vode Kuvati dok se ne napravi ne toliko gust secer, popije se u toku dana.

đurđa
14/01/2015 12:05

sve mi se sviđa,jako je korisno.I sama sam za alternativu. Puno hvala!

snjezana
15/10/2015 11:17

koliko se dugo smije piti caj od lovora protiv kaslja

f