Peruanska jagoda fizalis – lekovitost i recepti
Iz porodice super voća poznate su vam godži i acai bobice. A, da li ste čuli za fizalis poznat kod nas kao peruanska jagoda?
Ta mala naranžasta bobica ponekad se može sresti i u ljubičastoj varijanti i koristi kao ukras. Međutim vrlo je zdrava i prijatnog je ukusa, te je nalazimo u gastronomiji.
Poreklom iz Perua, Bolivije, Kolumbije peruanska jagoda raste u blizini naseljenih mesta, u vrtovima i na otvorenom na nadmorskoj visini do 3200 metara. Uspeva u tropskim, suptropskim i umerinim klimatskim uslovima. Brzo i lako se razmnožava.
Postoje dve vrste fizalisa koje poseduju raznorodna zdravstvena i gastronomska svojstva. Otkrijmo detalje zajedno.
Šta je peruanska jagoda i kako izgleda?
Poreklom iz porodice Solancee – pomoćnica, peruanska jagoda je jednogodišnja biljka. Dostiže visinu od 45 do 90 cm, ima žbunast izgled i razgranata je. Listovi su joj ovalni, ponekad blago nazubljeni.
Fizalis cveta u junu i julu. Cvetovi su crno i žute boje i podsećaju na cvetove paradajza. Ne treba zaboraviti da su ove dve biljke iz iste porodice. Od cveta se formira čaura, lampion u kome se razvija plod.
Lampion je najpre zelene bolje. Kad požuti , to je znak da je plod zreo. On je veličine lešnika, slatko -kiselog ukusa.
Etimološki ime Physalis je izvedeno og grčkog phusalis što znači mehur, zbog izgleda cveta. Kod nas se odomaćio naziv peruanska jagoda ili fazilis. Ponekad se može naići i na naziv peruanska trešnja ili andska jagoda.
Latinski naziv joj je Physalis peruviana, a engleskom je poznata i kao Cape gooseberry.
Pre 1807 andska jagoda gajila se u oblasti rta Dobre nade, da bi se kasnije bila preneta u Australiju i Čile. Danas se najviše uzgaja u Centralnoj i Južnoj Africi, u tim oblastima postoje brojne plantaže fizalisa.
Da vidimo sada koje su osobine i zdravstvene prednosti ove biljke.
Sastav i nutritivna svojstva peruanske jagode
Odličan izvor vitamina
Fizalis sadrži vitamin C, koji daje energiju i tonus našem telu. Ne zaboravimo da vitamin C pospešuje imuni sistem, čini da nas ne savladaju grip i česte prehlade, posebno u zimskim mesecima. Uz to andska jagoda poboljšava kvalitet i izgled kože i sprečava njeno starenje.
Peruanska jagoda sadrži i vitamin P otuda potiče njegova narandžasta boja. Savremena istraživanja pokazuju da je ovaj vitamin delotvoran protiv određenih alergija i čak protiv povišenog krvnog pritiska.
Fizalis sadrži još i karoten, provitamin A, vitamin E kao i fitosterole. Uz to treba dodati kompleks vitamina B. Sadržaj fosfora je veoma visok i procenjen na 55 procenata, međutim prisustvo proteina je beznačajno.
Bogatstvo antioksidanasa
Antioksidansi su ključ za dugovečnost i mladalački izgled. Upravo njima obiluje peruanska jagoda. Uz to poznata je da antioksidansi pospešuju cirkulaciju i imaju izraženo antikancerogeno dejstvo.
Fizalis je dobar izvor vlakana
Perunska jagoda sadrži više vlakana od žitarica. Šaka bobica fizalisa zadovoljiće četvrtinu dnevnih potreba za vlaknima, doprineće dobrom varenju i redovnom i neometanom pražnjenju creva.
Slatko ali niskokalorično voće
Uprkos tome što je vrlo sladak fizalis nije bogat šećerima. Možemo ga jesti bez griže saveseti i ne brojeći kalorije.
Energetska vrednost peruanske jagode je 32 kalorija na 100 grama ili 1 g proteina, 1 g masti i 5.80 g šećera.
Poznati ukus
Možda će vas izgled peruanske jagode začuditi, ali znajte da je njen ukus sličan ukusu manje egzotičnog voća, malina, krušaka, šljiva… čak i paradajza u zavisnosti od vrste i sezone.
Lekovitost peruanske jagode i zdravstvene koristi
Prednosti za zdravlje koje vam pruža peruanska jagoda su višestruke. Navešćemo neke od njih..
- Jedna od prvih lekovitih osobina je sposobnost peruanske jagode da olakša i ublaži bolove u grlu. Uz to ona može sniziti povišenu telesnu temperaturu.
- Pospešuje funkciju očnog živca i poboljšava vid.
- Lekari fizialis preporučuju osobama koje pate od teškoća sa prostatom i dijabetosom svih tipova.
- Flavonoidi kojima obiluje čine je prirodnim sredstvom za smirenje.
- U Francuskoj se peruanska jagoda koristi za lečenje bolesti bubrega, jetre i metaboličkih smetnji. Stoga se primenjuje u slučajevima žutice, urinarne inkontinencije. Preporučuje se sledeći tretman: 30 do 40 bobica fizalisa na prazan stomak tokom 15 do 20 dana.
- Budući da eliminiše ureu, fizalis je prirodni lek za brojne reumatološke probleme. Preporučuje se osobama sa reumatoidnim artritisom.
- Jagoda sa Anda je moćan diuretik i čistač krvi.
Andska jagoda uzgoj, sadnja i održavanje na našem podneblju
Sadnja peruanske jagode se obavlja u jesen ili na proleće. Za naše podneblje je , zbog klimatskih uslova bolje izbrati prolećne mesece.
Fazilis voli osunčana mesta ali ne i veliku vrućinu. Takođe mu prijaju mesta zaštićena od vetra. Na forumima smo pročitali da ga je dobro saditi dalje od paradajza i krompira. Budući da su iz iste porodice, podložni su istim bolestima i štetočinama.
Peruanska jagoda se uzgaja i iz semenki
- Semenke se seju u rano proleće, stave se u posudice i drže na temperaturi od oko 18 °C.
- Klijanje je relativno sporo i može potrajati nekoliko nedelja.
- Presadite u baštu ili u saksiju posle 6 do 8 nedelja, onda kada prođe opasnost od mraza.
- Pre trajnog iznošeje napolje, navikavajte mladu biljku na spoljne uslove, tako što ćete iznositi svakog dana po nekoliko sati na sunce. Ako ga gajite na otvorenom fizalis je jednogodišnja biljka. U saksiji, sklonjen od hladnoće može i prezimeti.
Održavanje peruanske jagode je vrlo lako i ne zahteva mnogo angažovanja. Zalivajte je redovno, jednom do dva puta nedeljno. Tokom velikih vrućina i sušnih perioda svaki ili svaki drugi dan. Prihranu vršite istim sredstvima kao i za paradajz.
Fizalis je, uglavnom, otporan na parzite i bolesti. Najčešće ga pak, strada od :
- Biljnih vaši, lišće mu se tada uvije i izgubi boju.
- Pegavosti, po lišću se sa gornje strane stvaraju žute pege , a sa donje su tamno braon boje.
- Belih mušica
Berba fizalisa
U toplim krajevima andska jagoda dospeva već sredinom jula, u ostalim oblastima plodovi stižu krajem avgusta u septembru i u oktobru. Plod nije otporan na hladnoću, zato ne čekajte prve hladnoće, jer ga mogu značajno oštetiti. Takođe sačekaje da plod bude sasvim zreo.
Bez obzira na vrstu fizalisa omotač dobija braonkasto-žućkastu boju i otvara se kad plod sazri. Berba plodova fizalisa se obavlja zajedno sa lampionima.
Kako se koristi peruanska jagoda u ishrani
Berba peruanske jagode se obavlja ručno, vrlo je delikatna zbog nežnog ploda. Bobice se mogu koristiti kao sveže, u periodu od novembra do februara. U omotaču, koji treba da je u korenu žuti plodovi zadržavaju svežinu i po nekoliko nedelja, ako se čuvaju na provetrenom mestu, na ambijentalnoj temperaturi.
Pre upotrebe odstranite omotač fizalisa jer je otrovan. Savetuje se da se odstrani i sjajna, glatka opna i da se jede samo mesnati deo ploda. Jedna biljka daje od 50 do 100 plodova. Nemojte preterivati sa količinom, ograničite se na 5, 6 plodova fizalisa dnevno.
Možete napraviti marmeladu od fizalisa dodati ga salatama, tortama i kolačima. Od peruanske jagode se prvenstveno prave slatkiši , budući da je njen plod vrlo sladak.
Stavite peruansku jagodu u tiganj, premazan maslacem, kratko propržite na laganoj vatri. To će pojačati kiselakastu notu voća, koje sad možete da dodajete pirinču, ribi i živinskom mesu.
Sušena peruanska jagoda
U prodavnicama zdrave hrane, kao i u specijalizovanim prodavnicama naći ćete suženi fizalis, uglavnom pored godži i asai bobica. Uvek se opredelite za onaj iz organske proizvodnje. Dodajte ga musliju, kaši, smutijima.Tako ćete dobiti zdrav doručak, pun antioksidanasa.
Fizalis recepti koje preporučujemo
Napitak od peruanske jagode
Uzmite 20 do 60 grama sušenih bobica i stavite ih u litar vode. Ostavite neka vri 5 minuta, zatim pustite da napitak odstoji još 15 minuta. Procedite i pijte po 2 šolje dnevno.
Fizalis u belom vinu
Potrebno vam je 30 g peruanske jagode i litar belog vina.Usitnite fizalis, stavite u belo vino. Ostavite 8 dana nek odstoji. Procedite i pijte po jednu šolju dnevno.
Čaj od peruanske jagode
50 g sušenog fazilisa i 1 litar vode staviti da provri. Ostaviti neka stoji 10 minuta, pa procediti. Piti 3 do 4 šolje dnevno.
Smuti od fazilisa
Pripremite zdrav doručak tako što ćete izmiksati pola manga, desetak malina i 3 supene kašike voćnog soka.Usuti u činiju, dodati listiće blanširanih badema, organsko kokosovo brašno, sušenu peruansku jagodu i sveže voće.
Slatko slana salata sa peruanskom jagodom i spanaćem
Stavite u tanjir šaku bejbi spanaća. Dodajte kockice manga, bobice fizalisa. Stavite preko kozji sir i začinite sokom od pomorandže i začinima po ukusu.
Fizalis u čokoladi
Pažljivo nabodite jednu po jednu bobicu na čačkalicu, umočite u istopljenu crnu čokoladu, pa ostavite nekoliko minuta neka se ohladi i stegne u frižideru.
Marmelada od peruanske jagode
500 g fizalisa, 150 ml vode, 500 g šećera. Zagrevaje na laganoj vatri šećer i vodu, uz neprestano mešanje, dok se šećer ne istopi. Zatim pojačajte temperaturu i pustite da smesa provri. Skolonite sa vatre.
Dodajte sok od pola limuna, 100 ml oranskog soka od jabuke i fizalis.Vratite da se kuva na umerenoj vatri. Skidajte penu koja se stvara i kuvajte dok voće na postane providno.Sipajte u sterilisane tegle i odložite.
Neželjena dejstva andske jagode
Jedite zrele plodove. Nezrela peruanska jagoda sadrži dosta solanina, koji može izauvati jake dijareje i gastroenteritis. Znajte kako su lišće i grančice peruanske jagode otrovni, stoga budite oprezni.
Glavna stvar koji treba zapamtiti je činjenica da je glavni sastojak ovog voća fizalin. U velikim dozama izaziva pobačaj. Stoga se trudnicama preporučuje da izbegavaju andsku jagodu.
Ako imate neku hroničnu bolest i koristite određenu terapiju, uvek se posavetujte sa lekarom pre nego što počenete da koristite biljne čajeve ili uvodite u ishranu neke novine.
Gde nabaviti sadnice fizalisa i cena
Sadnice peruanske jagode su poslednjih godina vrlo tražene na tržištu. Zajedno sa interesovanjem za njih rastao je i broj onih koji se bave uzgojem i prodajom sadnica. Sve je to uticalo na cenu koja se sada iznosi oko 100 dinara po sadnici.
Dostupne su u rasadnicima. Ako ne možete da je nađete u svom komšiliuku, potražite na internetu. Brojni su oglasi za prodaju sadnica ovog i mnogih drugih vrsta neobičnog i egzotičnog voća.
Sami plod peruanske jagode nije još uvek tako dostupan u našim prodavnicama. U velikim gradovima i u dobro opremljenim supermarketima se može naći, najčešće u sušenom obliku. U svežem stanju nešto ređe.
Neka vas ne iznenadi cena. Na evropskom tržištu cena za kilogram peruanske jagode je od 10 do 20 evra u zavisnosti od godišnjeg doba.
Peruanska jagoda iskustva korisnika
Ako se opredelite da sami uzgajate peruansku jagodu imaćete u tome veliku podršku Internet zajednice. Brojni su forumi na koji se razmenjuju iskustva o gajenju, presađivanju, održavanju fizalisa.
Najpre treba da se naoružate strpljenjem, jer mnogi ističu upravo činjenicu kako seme sporo klija. Druga stvar je njegova neotpornost na mraz. Pa ako hoćete da sačuvate biljku za sledeću godinu, izvadite je iz zemlje, presadite u saksiju i skolnite na suvo i toplije mesto. Fizalis se brzo grana i krivi tako je potrebno, kad naraste na oko 40 cm pričvrstiti i vezati uz pritku.
Neki fizalis biljku gaje kao dekorativnu. Zaista su u pravu, njeni lampioni deluju kao da su od papira i daju joj posebnu lepotu.
Činjenica je da smo naišli na vrlo mali broj recepata sa andskom jagodom, te možemo reći da se u našim krajevima najčešće jede kao sveže voće.
Fizalis, acai, godži bobice se smatraju super voćem. Obožavaju ih ljubitelji zdrave hrane i prave ukusne obroke i maštovite kombinacije sa njima.
Da li ste ih vi probali ? Ako niste, sad je pravo vreme. Jedva čekamo da nam kažete kakvi su vam utisci i da podelite sa nama vaše recepte…
IZVORI:
https://www.crfg.org/pubs/ff/cape-gooseberry.html
http://www.weekendgardener.co.nz/Planting-Guide/Cape-gooseberries/