Feature post image

Kako se koristi plavi patlidžan u ishrani

Plavi patlidžan štiti mozak i sprečava osteoporozu

Pored obilja vlakana, neophodnih za dobru probavu, plavi patlidžan sadrži dragocene antioksidanse i minerale, koji čuvaju nervni i koštani sistem. Poreklom je iz Indije, gde su rasli njegovi divlji preci, a prvi put je kultivisan u Kini, u 5. veku pre nove ere. U Afriku je stigao preko Bliskog istoka, a u 14. veku i u Italiju. Vek kasnije, počeli su ga gajiti širom Evrope, a danas su Italija, Turska, Egipat, Kina i Japan najveći proizvođači plavog patlidžana.

Iako ima dugu i bogatu istoriju, nije se masovno koristio u svetskim kuhinjama. Zbog gorčine koju su imali njegovi preci, smatralo se da on može izazvati ludilo, lepru i rak, te se najčešće gajio kao dekorativna biljka sve do 18. veka, kada su kultivisane vrste koje su bile manje gorke.

Sadrži li plavi patlidžan kalorije?

Plod plavog patlidžana ima malo kalorija, u 100 grama ovog ukusnog ploda sadrži se svega 28 kalorija, što je veoma dobro za sve vas koji planirate zdravu dijetu. Odličan je izvor hranljivih vlakana (podstiče rad creva i daje osećaj sitosti), kalijuma, vitamina Bi i B6, a dobar je i izvor folne kiseline, mangana, niacina, magnezijuma i bakra.

Sadrži fitonutrijente (kofeinska i hlorogenska kiselina) i flavonide, poput nasunina, moćnog antioksidansa koji sprečava štetno dejstvo slobodnih radikala i štiti ćelijske membrane od oštećenja. U istraživanju na životinjama otkriveno je da je posebno efikasan plavi patlidžan u zaštiti ćelijske membrane mozga. Nasunin štiti lipide u ćelijskoj membrani, koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala, a odgovorni su i za propuštanje hranljivih materija, te izbacivanje štetnih.

Dragocena hlorogenska kiselina

Istraživači Američkog poljoprivrednog servisa u Betsvilu (Merilend) otkrili su da je plavi patlidžan bogat izvor fenolnih jedinjenja – moćnih antioksidansa – koja sprečavaju širenje bakterija i gljivica. Takođe, obiluje hlorogenskom kiselinom, koja, osim što sprečava štetno dejstvo slobodnih radikala, deluje antikancerogeno, antimikrobno i antivirusno.

kako se plavi patlidžan priprema

Istraživanja sprovedena na laboratorijskim miševima pokazala su da sok od patlidžana znatno smanjuje
holesterol, kao i da opušta arterije, snižavajući tako krvni pritisak. Takođe, zahvaljujući nasuninu, eliminiše se višak gvožđa iz organizma (ako ga ima u prevelikim količinama, podstiče stvaranje slobodnih radikala, povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti i oštećuje zglobove).

Jača kosti u menopauzi

Žene u menopauzi trebalo bi što češće da jedu plavi patlidžan, jer ovo povrće jača kosti i sprečava osteoporozu. Fenolna jedinjenja, koja mu daju karakterističnu boju, samo su jedan od sastojaka ovog povrća koji deluju blagotvorno na koštani sistem i sprečavaju njegovu degradaciju. Za to su, takode, zaslužni kalcijum i gvožđe, koje takođe sadrži. Pored toga, ovo povrće sadrži dosta kalijuma, koji podstiče apsorpciju kalcijuma, tako da i on igra važnu ulogu u sprečavanju osteoporoze.

Ima i svoju lošu stranu

Plavi patlidžan je namirnica koja je odličan izbor ukoliko želite da zamenite mesni obrok. Ipak, bitno je znati da u sastavu ovog povrća ima i dosta oksalata, koji u visokoj koncentraciji mogu izazvati zdravstvene probleme.

Osobe koje imaju kamen u bubregu ili žučnoj kesi treba da izbegavaju patlidžane, jer ukoliko se oksalati unesu u organizam u meri u kojoj se ne mogu metabolisati – oni se kristalizuju, pa se mogu javiti i zdravstveni problemi zbog smanjene apsorpcije kalcijuma. Zbog toga je važno prilagoditi namirnice i uskladiti jelovnik prema ličnim potrebama.

Najbolja jela od plavog patlidžana

Pripremili smo vam 4 odlična recepta u kojima je glavna zvezda plavi patlidžan pa da krenemo:

Ćevapi sa grilovanim patlidžanom 

Potrebni sastojci (za 4 osobe)

400 grama mlevenog mesa
400 g skuvanog i narendanog krompira
3 kašike sitno samlevenog peršunovog lista
1 sitno naseckana zelena ljuta papričica
2 jajeta (žumanca pomešati s mesom i krompirom, a belanca dobro umutiti za paniranje gotovih ćevapa)
1 čen belog luka
1 plavi patlidžan
so, biber i biljni začin po ukusu
prezla
ulje za prženje

Kako se priprema ovo jelo:

Sve sastojke (osim ulja, prezle i belanaca) stavite u činiju i dobro izmešajte, a zatim formirajte ćevape. Svaki ćevap uvaljajte u umućena belanca, a zatim i u prezlu. Pržite ćevape u dosta ulja dok ne porumene sa svih strana. Plavi patlidžan najpre oljuštite, isecite na kolutove i posolite. Nakon što odstoji sat vremena, ocedite ga, prelijte maslinovim uljem i pecite u gril tiganju.

Plavi patlidžan pečen u rerni začinite seckanim peršunom, belim lukom, zelenim biberom, maslinovim uljem i balzamiko sirćetom. Ovo jelo spada u srednje zahtevna i za njegovu pripremu trebaće vam oko 60 minuta.

Junetina s plavim patldžanom

Sastojci za 4 osobe:

2 plava patlidžana, naseckana na kockice
oko 500-600 grama junetine (izdinstajte dan ranije i držite u frižideru)
2 manje tikvice, naseckane na kockice
2 šargarepe, naseckane na kolutiće
2- 3 čena belog luka, naseckanog na listiće
3- 4 kašike maslinovog ulja
prstohvat bibera (sveže samlevenog)
prstohvat soli
dve manje grančice ružmarina
pola čaše vode

Kako spremiti plavi patlidžan sa junetinom

Zagrejte maslinovo ulje na srednjoj temperaturi i dinstajte šargarepu četiri-pet minuta. Zatim ubacite tikvice i plavi patlidžan i pržite još četiri-pet minuta na srednjoj temperaturi. Dodajte beli luk i ružmarin, pa pržite još četiri-pet minuta. Dodajte junetinu sa saftom i malo vode, pa ostavite da se krčka 15 minuta.

Ovaj recept sa plavim patlidžanom se lako priprema i za njegovu pripremu će vam trebati 30 minuta (ili dva i po sata, ako nemate junetinu od juče).

Musaka od plavog patlidžana recept

Neophodni sastojci za 4 osobe:

600 g mlevene junetine
4 plava patlidžana srednje veličine (oljuštite ih, naseckajte na kolutove, malo posolite i ostavite da odstoje sat vremena) 2 manje, sitno naseckane glavice crnog luka
2 čena belog luka, sitno naseckana
4 do 5 kašika maslinovog ulja
5 kašika paradajz-pirea
1/2 kašičice aleve paprike
kašika suvog peršuna
1/2 kašičice narendanog muskatnog oraha
malo majčine dušice
50 ml crnog vina
4 kašike parmezana
50-100 mililitara neutralne pavlake
50-100 grama narendanog kačkavalja
so i biber, po ukusu

Kako se priprema plavi patlidžan za musaku:

Najpre ga prelijte maslinovim uljem i izgrilujte. Zagrejte nekoliko kašika maslinovog ulja na srednjoj temperaturi pa propržite luk dok ne dobije zlatnu boju. Dodajte meso i pržite desetak minuta.

Zatim dodajte so, biber, alevu pariku, majčinu dušicu, dosta muskatnog oraha, paradajz- pire, beli luk i malo crnog vina i ostavite da se krčka još pet minuta. Posudu za pečenje premažite maslinovim uljem i redajte patlidžane i meso (red patlidžana i polovinu mesa). Završite slojem patlidžana, pa zalijte pavlakom.

Narendajte malo kačkavalja, dodajte parmezan i još malo muskatnog oraha. Poklopite i pecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko sat vremena. Zatim sklonite poklopac (ili foliju) da se zapeče gornji sloj, pet do deset minuta na 250 stepeni C.

Muska sa plavim patlidžanom spada u srednje zahtevno jelo, za koje će vam biti potrebno 2 sata.

Punjeni plavi patlidžan sa mlevenim mesom

Potrebne namirnice (za 4 osobe):

4 manja plava patlidžana
oko 400 g mlevene junetine
2 do 3 velike kašike paradajz-pirea
2 sitnije glavice crnog luka
2 do 3 čena od belog luka
pola kašičice muskatnog oraha
pola kašičice bibera (sveže samlevenog)
kašičica slatke aleve paprike
2 supene kašike parmezana
oko 150 grama mocarele
4 do 5 kašika kvalitetnog devičanskog maslinovog ulja

Priprema recepta:

Plavi patlidžan isecite napola po dužini, a zatim kašičicom izdubite svaku polovinu tako da ostane oko 5 mm spoljašnjeg sloja. Izdubljenu sredinu sitno iseckajte. Zagrejte u tiganju malo maslinovog ulja i propržite sitno seckan crni luk dok ne dobije zlatnožutu boju. Zatim dodajte mleveno meso i dinstajte dok ne promeni boju. Dodajte i naseckanu sredinu patlidžana, a zatim so, biber, alevu papriku, muskatni orah, sitno seckani beli luk i paradajz-pire.

Dinstajte 5 do 10 minuta, a zatim fillujte polovine patlidžana i poredajte ih u tepsiju namazanu s malo maslinovog ulja. Pecite u zagrejanoj remi na 200 stepeni oko 30 minuta. Izvadite iz rerne, pospite parmezanom i komadićima
mocarele, pa vratite u remu da se zapeče na još 5 do 10 minuta.

Za punjeni plavi patlidžan biće vam potrebno oko sat vremena da ga spremite i spada u zahtevna jela.

Sponzorisani linkovi:
f