Med od kestena upotreba za zdravlje
Med od kestena kao lek
Nijedan drugi pčelinji proizvod nije toliko zdrav kao med od kestena. Ako imate srčane probleme on će sniziti vaš pritisak i očistiti krvne sudove. Ukoliko je posredi gastritis ili gorušica, ublažiće bol i neutralisati kiselinu. Plus, kosti će vam biti čvršće nego ikada, a i vid će vam se popraviti.
Ovaj prirodni preparat pre svega ima jako izražena antioksidantna svojstva. Stoga je poznato da štiti organizam od opasnih bakterija, neutrališe slobodne radikale i poboljšava imunitet.
Sem toga, ima jak autentičan ukus pa se često koristi i za pripremu raznih jela, pogotovo u Italijanskoj kuhinji.
Ako biste da saznate više o egzotičnom kestenovom medu ostanite sa nama, a usput naučite i par odličnih recepata..
Divlji i pitomi kesten opis i rasprostranjenost
Pitomi kesten je koštunjavi plod slatkog i bogatog ukusa. On originalno potiče sa šumovitih brda Kine, Japana, Evrope i Severne Amerike. Latinski naziv mu je Castanea sativa i pripada porodici Fagaceae. Izuzetno je cenjen u narodnoj medicini.
U pitanju su veoma visoka stabla, čiji ženski cvetovi proizvode bodljikave opne koje u sebi sadrže 2 do 3 ploda. Svaki od njih ima spoljnu koru tamno smeđe boje, i teži oko 12 grama. Ispod nje se nalazi kremasti jestivi deo.
Četiri glavne sorte koje se gaje u svetu su Sativa u Evropi, Dentata u Severnoj Americi, Mollissima u Kini i Crenata u Japanu. Najveći proizvođač trenutno u svetu jeste Kina a odmah nakon nje sledi Evropska Unija. Med od kestena je poslednjih nekoliko godina sve traženiji i kod nas.
Divlji kesten pak potiče sa Balkana i Zapadne Azije a gaji se širom sveta. Ova vrsta se naziva još i Horse Chestnut jer se verovalo da je otrovna za konje. U sebi sadrži velike količine eskulina pa se nikako ne sme jesti u sirovom stanju.
Divlji kesten kao lek se pre svega upotrebljava za tretiranje proširenih vena, hemoroida, dijareje i uvećane prostate. Uz to je dobar i za loženje vatre, a zbog svoje lepote se koristi i za proizvodnju nameštaja.
Med od kestena lekovita svojstva
Kestenov med je bogat mineralima, vitaminima i fitonutrientima koji značajno poboljšavaju ljudsko zdravlje. Za razliku od drugih orašastih plodova, kesten ne sadrži kalorije niti mast. U njemu se nalaze velike količine skroba pa je najsličniji krompiru i kukuruzu šećercu.
Odličan je izvor vlakana, i sadrži ih čak 8 g na 100 grama. Ona snižavaju krvni pritisak tako što sprečavaju apsorbciju holesterola, a bez njih probava ne može normalno funkcionisati.
Med od kestena bogat je vitaminom C, koji je neophodan za zdrave zube, kosti i krvne sudove. Jak je antioksidant koji štiti organizam od slobodnih radikala. Tu su još i vitamin A i B koji brinu o našoj kosi, koži i noktima.
Jedna od jedinstvenih odlika ovog preparata je to što sadrži folnu kiselinu (kao i zeleno povrće). Ona je potrebna za formaciju crvenih krvnih zrnaca i DNK sintezu, što znači da je neophodna za zdrav razvoj fetusa.
Med od kestena je bogat monozasićenim mastima koje pomažu u eliminisanju lošeg holesterola a povećavaju onaj dobri. Recimo mediteranska ishrana koja je bogata ovim mastima dokazano sprečava srčana oboljenja i infarkte.
Moćan borac protiv bakterija
Ovaj prirodni proizvod ima izraženo antibakterijsko i antiupalno dejstvo. Naučnici iz Španije su otkrili da je on najuspešniji u borbi protiv stafilokoka i ešerihije koli. Postoje istraživanja koja dokazuju kako je uspešan i u eliminisanju helikobakterije i kandide. Sve to postiže zahvaljujući specijalnim enzimima koji se nazivaju lisozomi.
Bogat je izvor minerala poput gvožđa, kalcijuma, magnezijuma, mangana, fosfora i kalijuma. Ovaj poslednji neutrališe štetna dejstva natrijuma, usporava rad srca i snižava pritisak. Gvožđe sprečava anemiju, dok su magnezijum i fosfor neophodni za jake kosti.
Med od kestena kao lek za gastritis leči onda i kad medikamenti ne pomažu. On najbolje snižava nivo želučane kiseline. Preporučljiv je kod svih problema probavnog rakta, uključujući čireve, slabu jetru i upaljene bubrege.
Kako se koristi kestenov med u ishrani
Med od kestena ima jak aromatičan ukus koji na trenutke može biti pomalo gorak. Ima biljni miris sa notom dima, a boja je izrazito tamna. Biraju ga uglavnom oni koji ne vole jesti previše slatko.
Sa ovim fenomenalnim pčelinjim proizvodom možete peći kekse, kolače i torte. Posebno se lepo slaže sa sladoledom od lešnika, to je prava poslastica. Sa njim možete i marinirati meso ili prelivati pečenje i korenasto povrće.
Italijani ga recimo jedu tako što njime preliju pekorino sir i naseckane kruške. Još jedna ideja je sveži tost premazan puterom i ovim proizvodom, ukus mu je izvanredan.
Naravno, podrazumeva se da ćete ga koristiti i u čaju , i to po jednu kašičicu na jednu šolju. Pijte ga tek dva sata nakon glavnih obroka. Možete ga jesti i samog, ujutru na prazan stomak, obavezno koristeći plastičnu ili drvenu kašičicu (izbegnite metal).
Takođe, mnogi ga rastapaju u mleku, pod uslovom da isto nije previše vruće, jako se lepo slaže i prijaće vam.
Upotreba meda od kestena sa drugim receptima
Kao što smo već rekli, med od kestena je pronašao svoje mesto u mnogim receptima, obavezno isprobajte sledeće.
Kestenov med, cimet i kruške
2 kašike meda od kestena,
dve kruške,
2 kašičice putera,
prstohvat cimeta,
malo bibera.
Priprema recepta:
Zagrejte rernu na 180 stepeni. Za to vreme u limenom tiganju zagrevajte kestenov med, oko 2 minute. U njega dodajte kruške i puter, smanjite vatru na najmanje i poklopite. Sačekajte 5 minuta, dok kruške ne postanu blago zlatne. Tiganj stavite u rernu i pecite još 7 minuta. Kada su kruške gotove poslužite ih na tanjiru prelivene medom iz tiganja a možete ih posuti i sa malo bibera.
Med od kestena i cimet su izuzetno zdrava kombinacija, obavezno probajte.
Kesten kolač recept
3 jajeta,
trećina šolje smeđeg šećera,
100 gr mlevenih orasa,
2 i po kašike meda od kestena,
3/4 pakovanja putera,
pola šolje brašna.
Pripremanje kolača:
Zagrejte rernu na 180 stepeni. U velikoj činiji umutite žumanca i šećer. Za to vreme istopite puter i umutute belanca. Mešavini žumanaca i šećera dodajte istopljeni puter i med. Umutite dobro, dodajte orase i brašno, a na kraju i sneg od belanaca. Ovo testo sipajte u okruglu tepsiju i pecite 25 minuta.
Pečeni kesteni su takođe nešto što možete napraviti u svojoj kuhinji. Vrlo su jednostavni za pripremu, treba ih samo raseći, skuvati u vodi a potom staviti u rernu na 15 minuta (na 220 stepeni). Kada su pečeni stavite ih na tanjir, prekrijete krpom i sačekate da se ohlade. Nakon toga su spremni za guljenje.
Gde kupiti kestenov med i koja je cena
Ovaj prirodni proizvod možete kupiti na pijaci, direktno od pčelara ili pak preko interneta. Postoji i organska verzija koja je malo skuplja, te ćete za teglicu od 250 grama morati izdvojiti oko 1000 dinara. Pre naručivanja online, dobro se raspitajte o proizvođaču, te saznajte kakav je med od kestena posredi. Obavezno čitajte komentare korisnika pre kupovine.
Kod nas je posebno poznat kestenov med iz manastira Visoki Dečani, jer ima izrazito lekovito dejstvo i poseban ukus. Ako ste hodočasnik ili gost možete kupiti nekoliko teglica u prodavnici bratstva.
Kristalizacija meda je nešto što ne treba da vas brine, jer ova vrsta nema tu sklonost. Naime, on sadrži visok nivo fruktoze pa će ostati u tečnom stanju čitave zime.
Ko ga ne sme upotrebljavati
Ovaj blagotvorni dar prirode je savršeno siguran za ishranu odraslih. Međutim, nemojte ga nikako davati deci ispod 12 meseci starosti kako ne bi došlo do botulizma. Med od kestena u trudnoći takođe nije preporučljiv, mada još uvek nije utvrđeno da li je škodljiv.
Izbegavajte ga takođe ukoliko ste alergični na polen ili orašaste plodove. Ako ga koristite kao oblog na opekotinama menjajte ga na svaka 2 dana. Ni slučajno nemojte jesti sirove plodove divljeg kestena kako ne bi došlo do trovanja.
Važno je napomenuti kako med od kestena gluten ne sadrži pa ga slobodno smeju konzumirati oboleli od celijakije. Svakom ko ima probleme sa zatvorom stolice preporučuje se upravo ovaj zdrav pčelinji proizvod.
Unazad nekoliko godina sve traženija je i manuka, stoga vam preporučujemo i taj članak.