Feature post image

Španska kuhinja najbolji recepti za mediteranska jela

Španska kuhinja prstohvat Sredozemlja na trpezi 

Španska kuhinja se pored italijanske, grčke i francuske svrstava u jednu od najzdravijih na svetu. Koja je vaša prva asocijacija na Španiju? Ole! Dobar provod. Veseli i srdačni ljudi. Muzika. Flamenko. Korida. Sangrija. Ova zemlja svake godine privlači sve veći broj turista  – na milione.

Ta evropska kraljevina specifična je i po načinu na koji se hrane njeni stanovnici. Ako ste se pitali kakvog je ukusa španski temperament, na pravom ste mestu. Uz grčku, italijansku i francusku, španska hrana i njeni specijaliteti kriju tajne mediteranske kuhinje.

Koja su osnovna pravila španske kuhinje?

Tradicionalna španska kuhinja ne odstupa puno od drugih mediteranskih, osnova joj je potpuno ista. Obroci se ne mogu zamisliti bez žitarica, svežeg voća i povrća (naročito paradajza), morskih plodova i maslinovog ulja.

Zanimljivo je to što su mnogi tradicionalni specijaliteti, vekovima bili poznati kao jela za siromašne. Oni se prave od namirnica koje se mogu naći u svakoj kuhinji, a danas se upravo takva španska jela naročito cene.

Obavezna su dva doručka

Španci su poznati kao narod koji uživa u dva doručka. Nakon što otvore oči, varaju glad šoljom vruće kafe uz mali kroasan ili drugo pecivo, a pravi obrok sledi oko 11 sati. To je najčešće domaći omlet.

Ručak se služi kasno po podne, a u zavisnosti od regije, na stolu se mogu naći riba, jela od povrća i mahunarki, ali i meso. Španska kuhinja je upravo po tome karakteristična.

Mnogo Španaca preskače tradicionalnu večeru i umesto toga izlazi s prijateljima na laganu zakusku u neki od barova ili restorana. Oni koji ipak večeraju u toplini svoga doma retko kad to čine pre devet, čak i deset sati uveče.

tradicionalna španska kuhinja

Tapas – neodoljivi zalogajčići

Koliko god vam njihovi glavni obroci deluju obilno, Španci se ne prejedaju za glavne obroke – poput nas Balkanaca. Oni tokom dana uspevaju zavarati glad i sve vreme su siti zahvaljujući minijaturnim zalogajima, poznatim kao tapasTo su najčešće zdrave masline, komadi nadalekočuvenih španskih ovčijih, kravljih ili kozjih sireva. Neretko se služe i orasi ili bademi, koji su pri tom veoma korisni i zdravi.

Španska kuhinja dugo neguje tu tradiciju, stara je već nekoliko vekova. Smatra se kako potiče iz Andaluzije – postojbine šerija. Ovo alkoholno piće služilo se u čašama koje su bile poklopljene komadima sira, kako mušice ne bi završile u njemu. Slasni zalogajčići su, kako je vreme odmicalo, s oboda čaša prebacivani na tanjiriće. Ipak, čak se i danas on obavezno služi uz piće, najčešće kvalitetno crveno vino.

Ukoliko posetite ovu prelepu mediteransku zemlju, tokom leta, obavezno isprobajte tapas. Ova španska zakuska naročito će vam prijati između ručka i večere. Držaće vas sitim celo popodne.

Sangrija – slatki ukus strasti 

Ako posetite neki od restorana u kojima se pleše flamenko, najverovatnije će vas poslužiti sangrijom. Ovaj tradicionalni, španski napitak ujedno je i najpoznatiji. On u stvari podrazumeva vino s dodatkom malo šećera i velikim komadima različitog voća.

Tradiconalna španska kuhinja je poznata upravo po ovom piću. Osim toga preporučuje nam osim sangrije i voćne sokove, ali i prepoznatljivi šeri.

Čurosi  – slatke mediteranske čarolije

Kad požele nešto slatko, Španci posežu za crnom čokoladom (mora imati najmanje 70 odsto kakaoa!). Od nje naprave neku vrstu slatkog umaka – čuros. On daje poseban ukus duguljastim uštipcima po sastavu nalik na krofne (od vode, brašna i putera).

Španska kuhinja je bez njih prosto nezamisliva. U nekim krajevima zemlje flamenka obavezno se jedu za doručak, u drugim su nezaobilazna popodnevna užina ili desert.

Kako se prave čurosi sa čokoladom?

Potrebno:

1 šolja vode,
1/3 šolje putera,
1/4 kašičice himalajske soli,
1 šolja brašna,
3 jaja ,
maslinovo ulje.

Priprema recepta:

Sjedinite vodu, puter i himalajsku so. Zagrevajte do ključanja, a potom dodajte brašno i kuvajte na tihoj vatri dok se smesa ne ujednači. Sklonite s vatre i dodajte jedno po jedno umućeno jaje, neprestano muteći smesu mikserom. Napravite trake i pržite ih u maslinovom ulju.

Služite vruće uz toplu čokoladu,  koju trebate napraviti na sledeći način:

  • Na tihoj vatri zagrejte 100 g crne čokolade, 2 šolje mleka, 4 kašike smedeg šećera, kašiku kukuruznog škroba i kašičicu cimeta.

Pored čurosa, ljudi širom Spanije uživaju u flanu, poslastici koja se priprema od jaja, mleka i šećera. On se najčešće služi gostima za vreme prijateljskog ćaskanja. Mogu mu se dodati kafa, crna čokolada, ali i sveže ili suvo voće, u zavisnosti od željenog ukusa.

Znate li šta je španska tortilja?

Ne, ne mislimo na tanki meksički hleb! Prava tortilja u stvari je tradicionalno špansko jelo. Legenda stara nekoliko vekova kaže da ga je siromašna domaćica iz Navare pripremila plemiću koji joj je pokucao na vrata. Na brzinu je smućkala jedino što je imala u kući – jaja, krompir i beli luk, napravivši tako prvu špansku kajganu.

Tortilja je, dakle, omlet s krompirom, a ako se pitate je li ta kombinacija zdrava, ona to svakako jeste. Takav doručak nepresušna je riznica proteina, vlakana, kalijuma, gvozda, cinka, vitamina C, D i onih B-kompleksa.

Španska kuhinja nam uz nju preporučuje i ljutkasti sos od belog luka. Međutim, ako vam takva ne odgovara, možete je jesti bez ikakvih dodataka.

Kako se pravi tortilja?

Potrebni sastojci:

3 veća krompira,
1 glavica crnog luka,
5 jaja,
maslinovo ulje ,
himalajska so.

Priprema tortilje:

Oljuštite i sitno iseckajte krompir i crni luk. Posolite po ukusu i dinstajte na maslinovom ulju oko 25 minuta na tihoj vatri, dok sve ne omekša. U međuvremenu umutite jaja u posebnoj posudi, a potom njima prelijte krompir i luk u tiganju. Sačekajte pet minuta, a onda okrenite tortilju. Sačekajte još pet minuta sve dok i druga strana ne bude spremna za jelo.

Ne bacajte stari hleb, napravite gaspačo!

Svake godine se preko dva miliona španaca i turista iz svih krajeva sveta gađa paradajzom na ulicama grada Bunola. Sve to se odigrava u okviru tradicionalnog festivala „Tomatina“. Španska kuhinja smatra paradajz nezaobilaznim sastojom u svojim specijalitetima.

Jedno od tradicionalnih španskih jela jeste hladna čorba od paradajza. Nezamenljivo osveženje u vrelim letnjim danima, pravi se s dodatkom bajatog hleba povrća i naravno – maslinovog ulja. Taj specijalitet poznat je kao gaspačo, obično se služi kao predjelo, a osim što je ukusan, veoma je zdrav.

Naime, paradajz je bogat likopenom, pigmentom koji deluje kao moćan antioksidans. Štiti srce i krvne sudove i dokazano staje na crtu karcinomu.

Recept za gaspačo

Potrebno:

500 g zrelog paradajza,
1 manja glavica crnog luka,
2 manje zelene
paprike,
manji krastavac,
2 kašike sirćeta,
1 kašika maslinovog ulja,
bajat hleb isečen na kocke,
malo zdrobljenog belog luka,
7,5 dl vode.

Priprema gaspača:

Potopite hleb u vodu. U međuvremenu u blender ubacite paradajz, povrće, mast, ulje i sirce i miksajte dok se smesa ne ujednači. Dodajte beli luk, a potom i hleb. Dobro izmiksajte, a u zavisnosti od željene gustine, dodajte
vodu. Služite hladnu čorbu uz kockice starog hleba po vrhu.

Španska kuhinja i valensijanska paelja

Ovo jelo predstavlja pravu eksploziju ukusa. Satkano je od više vrsta mesa – obično piletine i zečetine uz pirinač, pasulj i drugo povrće. Španska kuhinja je prosto nezamisliva bez paelje.

Ovaj španski specijalitet spravlja se u ogromnom tiganju od gvozda ili čelika, nalik talandari, dubokom najviše šest centimetara. Vuče korene iz Andaluzije, a zna se kako je u početku smatran hranom za siromašne.

Tradicionalna španska paelja ne može se zamisliti bez šafrana, koji svaka domaćica ima u svojoj kuhinji. Ovaj začin poboljšava apetit i krvnu sliku, efikasan je protiv aritmije, bubrežnih tegoba i problema s varenjem. Koriste se još i ružmarin, cimet, muskatni oraščić i susam.

Valensijanska paelja recept 

Neophodni sastojci:

500 g pirinča,
800 g seckanog pilećeg mesa,
600 g seckanog zečjeg mesa,
250 g boranije,
200 g pasulja,
100 g seckanog svežeg paradajza mesa,
250 g boranije,
200 g pasulja,
100 g seckanog svežeg paradajza,
150 ml maslinovog ulja,
1 kašika dimljene paprike,
litar vode,
malo himalajske soli,
šafran i ružmarin po ukusu.

Priprema recepta:

Sipajte maslinovo ulje u talandaru, a kad se zagreje, stavite meso tako da veći komadi budu u sredini, a manji sa strane. Kad meso dobro porumeni, sklonite ga iz centra i tu dodajte pasulj i boraniju. Pržite nekoliko minuta uz
neprestano mešanje, a onda u centar stavite paradajz i sklonite ga sa strane kad ispusti svu tečnost.

Potom promešajte sve sastojke, rasporedite ih po talandari i prelijte vodom, a onda dodajte papriku, šafran, ružmarin i so po ukusu. Nakon što voda proključa, ostavite sve da se krčka 40 minuta na tihoj vatri, a zatim dodajte pirinač. Neka se sve krčka pet minuta na jakoj vatri, pet minuta na srednjoj temperaturi, pa osam do deset minuta na tihoj vatri. Prijatno!

Ostali saveti i preporuke

Na sličan način kao paelja, ali u običnom tiganju ili šerpi, pravi se i pučero, poznat i kao „španski lonac“. Glavni sastojak ovog jela su leblebije, uz dodatak različitog povrća i mesa.

Španska kuhinja je veoma raznovrsna, zdrava i ukusna, i sigurno će vam se dopasti. Pripremite bilo koji od ponuđenih recepata i obradujte vaše ukućane prstohvatom sredozemlja na vašoj trpezi.

Preporučujemo vam i naš prethodni članak sa najboljim francuskim specijalitetima.

Sponzorisani linkovi:
f