Kana za kosu upotreba i priprema
Prirodna kana za kosu i zdravo vlasište
Kana za kosu je prirodna boja koja služi za farbanje i toniranje. Ona za razliku od veštačkih farbi prodire duboko u vlas, oblaže je i čini jačom i sjajnijom. Pored toga, za razliku od brojnih kupovnih proizvoda, zadržaće prirodnu vlažnost dlake.
Kanirana kosa ne trpi nikakve sintetičke preparate, koliko god koštali. Na njoj je nemoguće napraviti mini val niti se frizura može lepo oblikovati. U nastavku teksta pročitajte detaljno uputstvo za farbanje kose kanom. Saznajte koje boje postoje i kakve su sve prednosti ovog prirodnog preparata.
Kako izgleda biljka kana
Kana (Lawsonia inermis) je malo pustinjsko drvo ili visoki žbun. Naraste i do 6 m u visinu. Ima bočne grane sa listovima koji rastu u parovima. Tokom prve 2 godine, ona se smatra mladom i još je u fazi razvoja. Zrele biljke poseduju trnje, koje se razvija tokom neaktivne faze. Na taj način se štiti od životinja koje ih jedu.
Poreklom je iz severne Afrike, zapadne i južne Azije i severne Australije. Kana najviše boje proizvodi kada se uzgaja na temperaturi u rasponu od 35 – 45 C. U predelima gde su temp. ispod 11 stepeni biljka neće cvetati.
Biljka je korišćena još u drevnom Egiptu. Naime, pronađena je ženska mumija kojoj je kosa sa jedne strane ofarbana u svetlo crvenu boju. Čuvena egipatska kana za kosu postala je nadaleko poznata.
Inače danas se koristi tradicionalno za oslikavanje ruku u Indiji. Crtanje kanom po rukama radi se obavezno kod mladenki na dan venčanja.
Može se naći i crvena kana za kosu, ona je najzastupljenija, ali ima je i u crnoj, plavoj i smeđoj boji. Kod zadnje dve farbe treba biti posebno oprezan jer im se pridodaju razni aditivi, koji su nepoželjni.
Zašto su prirodne boje za kosu dobre
Kana boje za kosu, za razliku od veštačkih, napravljene su isključivo od prirodnih sastojaka. One ne štete ni vlasištu niti vašem zdravlju. Ne uništavaju vlasi jer ne sadrže nikakve štetne hemikalije. Daju čvrstoću, volumen i prirodan sjaj.
Osim navedenog, prirodne boje za kosu oslobodiće vas peruti, negovati vlasište i rešiti problem sa prekomernim zamašćivanjem.
Veštačke boje, s druge strane, sadrže niz hemikalija i aditiva koje uništavaju i kosu i zdravlje. Redovnim korišćenjem mogu dovesti i do alergijskih reakcija.
Farbanje kose kanom u plavo, crveno ili braon nijanse jeste komplikovanije, ali ima i mnogo svojih prednosti. Odlično prekriva sede vlasi, dok temenu vraća alkalni balans. Može poslužiti i kao dobar regenerator jer stvara zaštitni sloj na kosi.
Ukoliko se pitate kana za kosu koliko traje, znajte da je puno postojanija od obične farbe. Crna nijansa može čak u potpunosti prekriti sede vlasi.
Osim bojenja kose možete probati i tetoviranje kanom
Kana za kosu nije jedina prirodna boja kojom se možete ofarbati. Postoji još nekoliko biljaka koje podjednako dobro mogu menjati željenu boju. Pa tako trebate probati i indigo prah, bezbojnu kanu ili senu, kadulju, koren rabarbare, indijski ogrozd, piskavicu i druge biljke.
Kako se koristi kana za kosu kod kuće
Pre nego što započnete farbanje kose kanom, uradite jedan alergotest, on je i obavezan. Malo napravljene smese nanesite na kožu oko lakta i sačekajte nekoliko minuta. Ako ne bude promene na koži znači da niste alergični i slobodno počnite sa kaniranjem.
Kada je u pitanju kana za kosu nijanse koje postoje su veoma interesantne. Bojenje se posebno preporučuje crnkama i brinetama. One će dobiti jednu tamniju notu, ali i mnogo prirodniju osveženu boju. Ukoliko ste plavuša ili imate puno sedih vlasi preporuka je testiranje pre farbanja.
Kaniranje kose odvija se na sledeći način:
- Zaštitite masnom kremom čelo, vrat i delove kože oko ušiju jer se kana skida jako teško. Obavezno nosite rukavice za vreme farbanja. Obucite staru garderobu kako bi je mogli baciti ukoliko se uflekate.
- Za kratku kosu će biti dovoljno jedno pakovanje farbe, ali za dugu morate da uzmete bar još jedno.
- Kada se kana za kosu priprema, obavezno trebate staviti rukavice.
- U staklenu posudu uspite prah kane i sipajte toplu vodu. Mešajte dok smesa ne bude gustine pudinga. Ovako ćete izbeći stvaranje grudvica.
- Umućenu masu ostavite nek odstoji oko 30 minuta.
- Za tamniju nijansu dodajte kafu ili par kapi crvenog vina.
- Ako želite sjajniju kosu pomešajte žumance sa maslinovim uljem i dodajte u kanu.
- Pokvasite glavu, pa prosušite peškirom. Odvajajući pramenove nanoste prirodnu boju.
- Uvek kosu bojite od korena ka vrhovima.
- Kad se nanese indijska kana za kosu, ostavlja se na njoj dobrih 3 do 4 sata. Što je duže držite boja će biti sjajnija i intenzivnija. Kasnije je umotajte u kapu ili neki stari peškir. Lepše će vam uspeti boja i ako se dobro utopli glava.
- Isperite kosu, a zatim je operite blagim biljnim šamponom.
Kako skinuti kanu sa kose bez velike muke
Ako ste se farbali na ovaj način, sigurno već znate kako je skidanje kane sa kose gotovo nemoguća misija. Boja je trajna i može izbledeti jedino redovnim pranjem, tek nakon nekog vremena.
Najbolje je sačekati da vlasi ponovo izrastu pa se opet prefarbati. To je dugotrajan proces i uglavnom niko nema toliko vremena. Kana za kosu može se skinuti pomoću mešavine za koju vam je potrebno:
Ekstra devičansko maslinovo ulje,
Nerafinisano kokosovo ulje,
Šampon sa sulfatom,
Plastična tuš kapa.
Sami odredite od koliko mililitara ulja želite napraviti preliv. Neka to bude na primer 20 ml od svakog ulja. Pa ćete pomešati 20 ml maslinovog, arganovog i kokosovog ulja zajedno dok se lepo ne sjedine.
Masu nanesite na kosu od skalpa prema vrhovima. Ono što ostane nemojte bacati, nego ostavite za neki drugi put. Na glavu stavite plastičnu kapu i ostavite nek prenoći.
Sledeći dan operite kosu sulfatnim šamponom i tom prilikom dobro izmasirajte kožu glave. Dobro isperite kosu mlakom vodom.
Ova metoda za skidanje kane sa kose može se ponoviti za 3 do 4 dana, pa zatim opet na nekoliko dana. Prekinite je kad primetite da se boja skinula.
Drugi prirodni načini za prosvetljivanje boje kose
Koristite limunov sok
Sok od sveže ceđenog limuna može drastično posvetliti kosu, čak i ako je kanirana. Međutim napitak je vrlo kiseo i može učiniti vlasi suvim i krutim. Ovo nije uvek najbolja metoda ali nekada može pomoći.
Kokosovo ulje je veoma delotvorno
Nanesite kokosovo ulje i ostavite ga 12 sati na kosi. Nakon toga isperite je šamponom. Nećete dobiti isti efekat posvetljenja kao sa limunovim sok ali će biti par nijansi svetlija. Posle par nanošenja umanjićete boju kane.
Ulje od grožđa daje prelepu nijansu
Crna kana za kosu ne skida se nimalo lako, u ovo smo se uverili i sami. Međutim, korišćenjem ulja od grožđa izbledićete je ali i dobiti finu braonkastu nijansu. Potrebno ga je ravnomerno naneti i držati dobrih 12 sati na glavi. Nakon toga sve dobro isperite i operite sa uobičajenim šamponom.
Nezaobiilazna soda bikarbona
Pomešajte malo sode bikarbone sa peroksidom i limunom i nanesite na kosu. Ostavite nek deluje 2 sata a nakon toga isperite. Nemojte ponavljati ovaj proces previše puta jer možete jako oštetiti vlasi.
Kakva su iskustva sa kanom
Kada je u pitanju kana za kosu iskustva korisnika su uglavnom skroz pozitivna. Proces kaniranja je potpuno prirodan, nema hemikalija, hidrogena i nikakvog oštećivanja vlasišta. Prenosimo vam nekoliko komentara u celosti.
Ja sam koristila kanu i fenomenalna je, prepuna je nekih finih mirisnih ulja i kosa mi je postala izuzetno meka. Umuti se samo sa vodom, ima je u više boja, i postoje dve varijante držanja na glavi. Ako želiš crvenkast odsjaj staviš kesicu na glavu, a ako ne – nikom nista. Miris nije očaravajući ali ni mučan. Mene je spasila.
Milena, Zrenjanin
Najbolja je ubedljivo braon kana za kosu. Bar se meni tako pokazala. Koristila sam uvoznu (arapsko, egipatsku) i jedini problem mi je predstavljalo ispiranje zbog same dužine. Osim toga nikakvih drugih teškoća nisam imala. Kosa mi je dobila fenomenalnu mekoću, predivnu boju i sjaj. Isprobala sam i farbanje obrva kanom i rezultati su jako dobri.
Jelenica, Smederevo
Koristila sam je godinama – ali pravu kanu, ne ovo što se prodaje kod nas. Dobili smo je iz Jemena, jako je lepo pokrivala kompletno vlasište i kosu. Uz dodatak kafe dobija se malo tamnija nijansa. Nikad mi njen miris nije smetao, uvek me je podsećao na svežu zemlju. Uz dodatak kafe mirisalo mi je još lepše. Farbanje kose kanom u plavo skroz me je preporodilo. Sada je meka kao svila, a druge farbe nisam ni koristila, jer nije bilo nikakve potrebe za tim.
Mima, Novi Beograd
Gde kupiti kanu za kosu i cena
Ukoliko se pitate koliko košta kana za kosu, cena se ne razlikuje mnogo od drugih preparata za farbanje. Nju možete pronaći u skoro svakoj zdravoj hrani u pakovanjima od po 100 g. Ima je i u bolje snabdevenim apotekama i kozmetičkim prodavnicama.
Postoje razni proizvođači ove prirodne farbe, pa obratite pažnju da su sertifikovani. Obično kanu mešaju sa raznim metalima i mineralnim solima, a to šteti kosi.
Kana za kosu u različitim nijansama danas je dostupna i online. Možete je poručiti u samo nekoliko klikova, opet povedite računa o svemu. Uvek se dobro informišite pre kupovine. Za pakovanje od 100 grama trebaćete izdvojiti oko 350 din.
Dodatni savet plus
Kod plavuša i osoba koje imaju mnogo sedih nikad se sa sigurnošću ne može znati koju će boju kana izvući. Zato se preporučuje da odvojite nekoliko pramenova i na njih stavite umućenu smesu. Nakon pranja videćete koju ste nijansu dobili pa na osnovu toga odredite šta ćete smanjiti ili povećati.
Pošto ste saznali koliko je kana za kosu dobra, preporučujemo vam i naš članak o upotrebi piva za negu vlasi.