Kako se koristi rogač kao lek
Biljka rogač kao lek upotreba i recepti
Biljka rogač se, već hiljadama godina, koristi u civilizacijama koje se nalaze na Mediteranu. Prva njegova upotreba se beleži još u drevnom Egiptu. Odlična je zdrava zamena za čokoladu. Sadrži jako malo masnoće, pri tom u njemu nema kofeina i retko će delovati kao alergen.
Obiluje kalcijumom, ali ne sadrži oksalnu kiselinu poput kakaoa, te se tako ne ometa apsorpcija ovog važnog minerala. Pri tom u njegovom sastavu nema purina, što je velika prednost za obolele od gihta. Prepun je složenih ugljenih hidrata, stoga se preporučuje i šećerašima.
Ova lekovita namirnica se upotrebljava već punih 4000 godina. Grci su je kao koristili kao desert, a Egipćani upotrebljavali kao lek.
U daljem tekstu pročitajte kako da napravite čaj, liker i za šta je sve rogač dobar.
Kako izgleda drvo rogača?
Ovo mediteransko zimzeleno drvo može narasti i do 15 m u visinu. Ima kožaste listove, tamno zelene boje i otporno je na mraz. Prirodno stanište biljke je Kipar, Egipat, Izrael, Jordan, Libija, Tunis, Turska. Cveta od avgusta do septembra meseca.
Plod mu je duguljast, blago zakrivljen, tamno braon boje i dužine od 10 do 25 cm. Rogač biljka je prilično dugovečna i može živeti i do 200 godina. Otporna je na štetočine, gljive i razne bolesti. Njen latinski naziv je Ceratonia siliqua.
Sama biljka je veoma hranljiva i sadrži neverovatna lekovita svojstva. Pa tako u njoj možete naći antioksidanse, razne vitamine, fosfor, kalijum, kalcijum, magnezijum, vlakna i mnoge druge.
Kad je plod svež možete ga jesti direktno sa drveta. Pritom pazite na sitne semenke koje nisu jestive. Sirovi rogač je slatkastog ukusa i malo podseća na karamelu. Omiljen je na mnogim božićnim trpezama i što je najvažnije koristan je za decu.
Ukoliko se pitate sadrži li rogač kalorije i u kojoj količini, znajte kako se u 100 grama biljke nalazi 220 kcal. Veoma je hranljiv i koristan za zdravlje.
Lekovita svojstva i zdravstvene dobrobiti
Utiče na LDL holesterol
Biljka je izuzetno bogata polifenolima. Oni su jako dobri antioksidansi. Osim toga pomažu u snižavanju holesterola, na način sličan vlaknima. Ovo potvrđuju i najnovije studije.
Naime, osobe koje su konzumirale 15 grama rogača u periodu od 4 sedmice značajno su smanjile ukupni LDL holesterol. Njihove vrednosti su u proseku pale sa 10,6 na 7,1 posto, što je odličan rezultat.
Prirodni je antioksidans
Polifenoli u rogaču su vrlo moćni antioksidansi. Ima ih i u mahunama biljke. Štite organizam od slobodnih radikala i toksina koji dolaze iz okoline. Naročito pogoduje deci, pa čak i dojenčadi starijoj od 6 meseci.
Obiluje kalcijumom
Biljka sadrži visok nivo kalcijuma. Jedna šolja brašna od rogača sadrži 358 mg ovog dragocenog minerala. Što znači da sadrži 36 posto ukupne preporučene dnevne doze, koji za odrasle čini 1000 do 1200 mg. Ovaj vitamin je od suštinskog značaja za zgrušavanje krvi, prenos podataka kroz nervni sistem i pravilnog rada srca.
Pomaže kod lečenja disajnih puteva
Za lečenje disajnih puteva i bronhija takođe se koristi rogač kao lek. Nezamenjiv je topli napitak koji se pravi od njega. Postupak pripreme je jednostavan:
Brašno od rogača razmutite sa mlekom i pijete nekoliko puta u toku dana.
Pospešuje probavu i omogućuje redovnu stolicu
Zbog velike količine vlakana koja sadrži, rogač kao lek omogućava normalno funkcionisanje probavnog trakta. Tanin, koji se nalazi u ovoj lekovitoj biljci, vezuje za sebe bakterije i njihove toksine. Na taj način se izbacuju iz organizma i čiste se creva.
Dobar je borac protiv raka
Istraživanje je rađeno sa 24 polifenol jedinjenja. Sva ona se uglavnom sastoje od antioksidanata i flavanoida. U antioksidansima su pronađeni miricetin i kvercetin, koji imaju glavnu ulogu u borbi protiv raka. U pomenutim studijama, najbolje se pokazao u prevenciji karcinoma materice i pluća.
Kako se pravi čaj od rogača
Osim biljnih čajeva koji su odličan izbor za zimske dane, probajte i blagotvorni čaj od rogača. Jednostavan je za napraviti a fantastičnog ukusa. Priprema se na sledeći način:
- Dve mahune rogača dobro osušene, properite i odvojite sve semenke.
- Sada ih propecite u rerni i ostavite sa strane dok se ne prohlade.
- Sameljite ih na mašini za mlevenje mesa.
- Dobijeni rogač u prahu upotrebite za izradu lekovitog čaja.
- Sipajte u šerpu 2 decilitra vode i stavite na šporet.
- Kad voda provri sklonite je sa vatre i sipajte u nju jednu supenu kašiku rogača u prahu.
- Činiju poklopite i ostavite oko 10 minuta nek odstoji.
- Nakon toga procedite napitak.
- Zasladite po želji domaćim medom ili stevijom.
Ovako pripremljen čaj od rogača blagotvoran je na ceo organizam. Okrepiće vas i daće vam neophodnu snagu. Pogoduje obolelima od gihta, jer smanjuje broj urata u krvi. Terapija se u njihovom slučaju primenjuje 20 do 25 dana. Najbolje je napitak piti nezaslađen ujutru natašte.
Odličan je prirodni lek protiv proliva
Rogačev čaj pomoći će i kod učestalih prolivastih stolica. Tada se priprema na sledeći način:
Prokuvajte 5 grama rogača u decilitru vode i ostavite poklopljeno da miruje jedan sat. Nakon toga napitak se pije do tri puta na dan, obavezno pre jela.
Rogačev čaj sa citrusom
Potrebno:
2 propržena rogača,
Jedna oljuštena naranža,
Prstohvat šipka ili jedna filter vrećica.
Pripremanje napitka:
Pomešajte izmrvljene biljke i potopite u šolju ključale vode. Nakon desetak minuta procedite smesu i dodajte sok od ceđene narandže.
Mešani čaj sa rogačem
Neophodni sastojci:
2 pečena rogača,
1 kašika lavande,
1 kašika hibiskusa,
malo ružinih latica.
Izrada čaja:
Pomešajte sušene i mrvljene delove biljaka. Sipajte kašiku mešavine u 2 šolje ključale vode. Procedite i zasladite domaćim medom po želji.
Zdrava zamena za toplu čokoladu
Mleveni rogač ima drugačiji ukus od čokolade ali je i mnogo zdraviji. Iako se često koristi kao zamena za istu, on ne sadrži feniletilamin, oksalnu kiselinu i stimulanse.
Potrebno vam je :
4 supene kašike rogača u prahu,
Decilitat slatke pavlake,
1 dl mleka,
kašikica cimeta,
prirodni zaslađivač ( med, stevija ili nešto treće).
Priprema:
Sve sastojke pomešajte i kuvajte na laganijoj vatri ne više ok 10 minuta. Kad se rogač istopi, sklonite ga sa vatre i poslužite dok je još tako toplo.
Kako napraviti liker od rogača – recept
Vrlo je jednostavno napraviti ovo aromatično alkoholno piće, i pravo je osveženje u zimskim danima. Za pripremu vam je potrebno :
litar lozovače,
250 g šećera,
6 do 7 celih mahuna rogača,
1 štapić vanile,
2 vanil šećera,
Priprema likera:
Rogač dobro operite i isecite na komade veličine 2 do 3 cm. U staklenu flašu sipajte lozovaču, a zatim i ostale sastojke i zatvorite flašu. Nekoliko dana držite smesu na suncu i promućkajte par puta dnevno. Kad se istopi šećer, flašu ostavite u ostavu i nemojte je otvarati najmanje 1,5 mesec. Procedite i probajte.
Ovako napravljen liker od rogača možete koristiti i za pripremu kolača, torti i kao preliv za razne voćne salate. Osim likera, od njega možete napraviti i lekovitu rakiju.
Kako se pravi rakija sa rogačem
Potrebno vam je :
1 kg rogača,
lozovača,
1 gorka narandža,
ceo limun.
Postupak pripreme:
Iseckajte rogač kako bi se u potpunosti iskoristila njegova aroma. Limun i narandžu nasecite takođe na manje komade. Sve sastojke sipajte u veću staklenu teglu. Ako želite poboljšati aromu dodajte jedan vanilin štapić. Mešavinu držite na suncu oko 50 dana. Na kraju dobro procedite.
Čestitamo rakija od rogača je spremna za konzumaciju.
Kako samleti rogač i koristiti ga u kuhinji
Biljka rogač se uglavnom prerađuje u zemljama u kojima se i uzgaja. Plod se najpre suši a zatim se pere vodom i odvajaju se semenke od mahuna. Daljom obradom mahune se proprže, melju i prosejavaju te se na taj način dobija prah.
Da bi se dobro samleo potrebno je da bude potpuno suv. Jako je tvrd i trebate ga mleti samo u mašini za meso.
Možete ga koristi kao zdravu zamenu za čokoladu. Zbog svojih osobina je i mnogo zdraviji od nje jer ne sadrži kofein.
Osim kolača i torti možete ga koristiti i u pripremi pudinga i raznih toplih napitaka. U suštini stavite ga gde god ide i čokolada.
Kolač od rogača i dinje
Sastojci:
pola zrele dinje,
100 g suncokretovih semenki,
50 grama kokosovog brašna ili sveže rendanog kokosa,
100 g smokvi,
5 kašika rogača u prahu,
2 osrednje kruške.
Priprema kolača:
Operite voće, očistite ga od koštica i iseckajte na ravnomerne kriške. Pomešajte sa suncokretom i smokvama i sameljite u mašini za mlevenje mesa. Dodajte smesi kokos i rogač. Sve to zajedno umesite i napravite veknu. Kad malo odstoji isecite je a komade ukrasite izrezanim pomorandžama.
Mus od rogača i avokada
ceo avokado (treba biti potpuno zreo ),
4 kašike rogač brašna,
kašiku prirodnog meda (kao zamena može i agava, javorov sirup ili stevija),
dve kašike bademovog mleka (može i neko drugo),
Začini po želji.
Priprema musa:
Presecite avokado, izvadite košticu, izdubite sredinu i ubacite je u blender. Malo izblendirajte i dodajte zaslađivač. Zatim, prosejte brašno od rogača i stavite u blender, i sipajte bademovo mleko. Izmiksajte sve neka se fino sjedini. U tu masu dodajte narandžu, đumbir ili neki liker. Pre služenja obavezno prohladite.
Gde kupiti rogač u prahu i koja je cena
Ovu namirnicu možete kupiti u skoro svim bio-radnjama, supermarketima, kao i online prodavnicama, popularnim webshopovima.
Kada je u pitanju rogač cena za 200 grama praha kreće se oko 200 rsd. On je bogat prirodnim šećerima, kalcijumom i mineralima. Alakalan je i koristi se kao zamena za čokoladu i kakao.
Da li je dobar za decu i trudnice?
Uzimajte ga kao čaj, u kapsulama ili koristite ekstrat biljke. Odličano suzbija dijareju. Koristi se dozirano i to 20 g za odrasle dnevno, a za decu 15 g. Konzumirajte ga u zadatoj gramaži, nemojte prekoračivati dozu. Rogač kao lek uvek trebate piti sa puno vode.
Mališani koji redovno uzimaju rogač u ishrani skoro nikad nemaju problem sa prolivom, stoga je on odlična preventiva. Poželjno ga je koristiti tokom trudnoće u umerenim količinama.
Iako se smatra sigurnom biljkom i retko kad se dešavaju alergijske reakcije, one su ipak moguće. Mogu ga koristiti i bebe, ali se ipak najpre posavetujte sa pedijatrom.