Trans masti u ishrani – dobar i los holesterol
Trans masti u ishrani povećavaju ukupan holesterol u krvi i to ldl holesterol (loš holesterol). Transmasne kiseline izazivaju bolesti srca i krvnih sudova. Mogu uzrokovati i teške hronične bolesti – dijabetes tip 1 i tip 2, kancer, alergije i depresiju. Trans masti (transfet masti) ili trans masne kiseline pripadaju grupi polinezasićenih masnoća. U njih ubrajamo i korisne omega 3 masne kiseline kao i omega 6.
Napitak koji čisti krvne sudove od masnoća i holesterola za samo 5 dana! (VIDEO)
OMEGA 3 MASNE KISELINE NAMIRNICE
sadrži ih u obilju :morska riba, naročito skuša, haringa, losos,sardina, tuna, a ima ih u velikim količinama i laneno seme, suncokretovo,orahovo i maslinovo ulje .Omega masne kiseline predstavljaju esencijalne masne kiseline u hrani koje nas snabdevaju i osiguravaju organizmu neophodne masnoće (koje nije u mogućnosti da proizvede sam ) a značajne su za normalan razvoj i rast kao i proizvodnju pojedinih hormona.
TRANS MASTI I LDL HOLESTEROL
Trans masti su prirodan sastojak namirnica životinjskog porekla kao što su meso i mleko, i u tom obliku nisu štetne, ali kada u procesu industrijske proizvodnje hrane pretrpe promene i pretvore se u čvrst oblik,postaju i te kako opasne.To su takozvane industrijske masti koje nastaju tako što se hidrogenizacijom (dodavanjem vode) tečna biljna ulja prevode u polučvrste masti da bi se produžio rok trajanja i poboljšali tekstura i ukus proizvoda.Sve to uzrokuje povisen LDL holesterol u krvi.
ŠTA SU TO MASTI ?
Uz ugljene hidrate i belančevine, masti su osnovni makronutrijenti, važni za čitav niz funkcija u organizmu: sastavni su deo ćelija, u njima se rastvaraju izuzetnoznaćajni vitamini A, D, K i E obezbeđuju normalan rad hormona i predstavljaju dobar izvor energije. Sve masti sastoje se od stabilne količine glicerola i promenIjive količine materija koje se zovu masne kiseline. U zavisnosti od vrste i količine masnih kiselina, delimo ih na zasićene masti, monozasićene masti i polizasićene masti. Zasićene masne kiseline nalaze se u mastima životinjskog porekla, ali i u pojedinim namirnicama biljnog porekla, a na sobnoj temperaturi ostaju u čvrstom stanju (mast, loj,maslac i margarin). Ukoliko je njihov unos uravnotežen, korisne su za organizam.Medjutim ako se pretera i kosristi previše,posledica je ldl holesterol povisen duze vremena koji uzrokuje brojne zdravstvene tegobe,među kojima je svakako najteža arterioskleroza .
DOBAR I LOŠ HOLESTEROL U KRVI
Dokazano je da su trans masne kiseline opasne po zdravlje jer povećavaju nivo ukupnog holesterola u krvi, i to onog „lošeg“ (ldl holesterol) na račun „dobrog“.Rezultat ove pogubne kombinacije jeste pojava bolesti kao što su: ateroskleroza, sužavanje arterija i, posledično,povećan rizik od nastanka bolesti kao što je angina pektoris, srčani infarkt ili moždani udar. Prekomerno unošenje trans masti
povećava rizik od nastanka karcinoma, a desetogodišnje istraživanje španskih naučnika, kojim je obuhvaćeno 12.000 Ijudi, pokazalo je da donosi opasnost od infarkta i depresije. Takođe,pogoršava problem koji se smatra glavnim uzročnikom skraćenja životnog veka – podstiče proizvodnju više insulina nego što je normalno, dok crvena krvna zrnca istovremeno postaju osetljiva na taj hormon.
HIDROGENIZOVANA BILJNA MAST
Na ambalaži industrijskih prehrambenih proizvoda trans masti se nazivaju „hidrogenizovane biljne masti“.Ove trans masne kiseline nastaju u tečnim biljnim uljima kojasu bila podvrgnuta procesu hidrogenizacije dodavanjem atoma vodonika, te da bi se tako održale u čvrstom stanju pri sobnoj temperaturi. Ova hidrogenizovana i delimično hidrogenizovana ulja sastojak su većine margarina i pržene hrane. Npr. pomfrita, krofni i druge hrane obradene u dubokom ulju. Dodaju se i radi poboljšanja ukusa, teksture i produženja trajnosti raznih grickalica. Najčešće keksa, krekera, kolača i peciva (lisnato testo i kifle).
TRANS MASTI RIZICI
Svaka masnoća u namirnicama se sastoji od mešavine polinezasićenih,monozasićenih i zasićenih masnih kiselina. Povećan unos mononezasićenih masnih kiselina i omega-3 masnih kiselina ima povoljan efekat na zdravlje. Sa druge strane konzumiranje zasićenih i trans masnih kiselina treba ograničiti. U suprotnom povećava se rizik od nastanka raznih hroničnih bolesti kao što su dijabetes, kancer, alergija i depresija. Stručnjaci preporućuju da se trans masti uopšte ne unose u organizam. Ukoliko takve namirnice ne mogu da se izbegnu, onda bi ove masnoće trebalo ograničiti na najvise tri grama dnevno.
ZAMENA ZA TRANS MASTI U ISHRANI
- nemojte jesti industrijski prerađene namirnice sa dugačkim rokom trajanja – već hranu koju sami pripremate kod kuće
- konzumirajte proteinsku hranu sa malo masnoća,integralne žitarice,mlečne proizvode od obranog mleka ,leguminoze (grašak,razne vrste pasulja, boranije, ), povrće i voće
- koristite maslinovo ulje, suncokretovo ili ulje uljane repice.
Povezani članci :holesterol dijeta i mediteranska kuhinja