Apneja u snu simptomi i prirodno lečenje
Apneja u snu i poremećaj spavanja
Sleep apnea ili prestanak disanja u snu poremećaj je od kojeg pati veliki broj ljudi. Mnogi ga pri tom nisu ni svesni.
Noćna apneja u snu se lako prepoznaje kod odraslih po snažnom i glasnom hrkanju. Takva osoba se izjutra nakon buđenja često oseća iscrpljeno, izmoreno i malaksalo, pa čak i ako odspava čitavih 8 sati.
Uzroci za kratkotrajan prekid disanja su mišići u zadnjem delu grla. Oni se tokom noći opuste, iako je njihova funkcija da pridržavaju resicu, nepce, jezik i krajnike. Tom prilikom disajni putevi se sužavaju i tada ne udišemo dovoljne količine kiseonika, pa samim tim se on otežano dovodi do mozga.
Upravo je to razlog za trzanje tokom spavanja, kada se disajni putevi ponovo otvaraju. Apneja u snu se ne treba uzimati olako jer može dovesti do puno ozbiljnijih oboljenja i tegoba. Posledice po zdravlje su brojne.
Ostanite sa nama kako biste saznali šta je sleep apnea i pročitajte kako da se izborite sa ovim problemom na prirodan način.
Šta je sleep apnea i kako nastaje?
Apneja označava prekid disanja u toku sna. Obolela osoba je često nije ni svesna već to primeti porodica, koju noću budi glasno hrkanje.
Sleep apnea nastaje tako što osoba intenzivno hrče, a onda nastane prekid disanja – hrkanje prestaje, i to traje nekoliko sekundi. U tom periodu nastaju različiti poremećaji srčanog ritma i skok pritiska. Javlja se i poremećaj gasova u krvi (smanjenje kiseonika i porast koncentracije ugljen dioksida, koji u jednom momentu stimuliše respiratorni centar u mozgu). To se manifestuje snažnim i dubokim udahom, i ponovo se uspostavlja disanje.
Međutim, može nastupiti i buđenje, a oboleli skoro po pravilu tada noću jedu, što dovodi do daljeg porasta telesne težine.
Osobe sa sleep apnea sindromom zbog nekvalitetnog sna ujutru se bude umorni i malaksali. Ono što je najgore pospani su tokom dana i lako utonu u san tokom obavljanja svojih uobičajenih aktivnosti. Najveća opasnost je ukoliko utonu u san prilikom upravljanja motornim vozilom.
Kako se postavlja dijagnoza sleep apneje?
Dijagnoza se postavlja polisomnografskim pregledom – polisomnografija. Pacijentu se pred spavanje, uveče na grudni koš zalepe elektrode (kao za EKG), a u nozdrvu nazalni kateter. Tako prespava noć, a ujutru, po buđenju, sve se skida i nalaz se čita. Metoda je potpuno pouzdana, a lečenje jednostavno.
CPAP aparat, koji se koristi tokom noći, oboleloj osobi omogućava zdrav san, te sve tegobe nestaju. Vremenom dolazi i do smanjenja telesne težine.
Apneja u snu se treba ozbiljno shvatiti i ukoliko postoji i najmanja indikacija, treba se podvrgnuti polisomnografskom ispitivanju.
Apneja simptomi za vreme spavanja
Niste zabrinuti, ne znate šta je stres, telo vam je u savršenoj formi, a ipak se mesecima niste pošteno naspavali. Budite se umorni, iscrpljeni i bez energije za ispunjavanje obaveza koje vas čekaju. Ako ste se prepoznali u navedenim simptomima, možda je vaš problem upravo noćna apneja – privremeni prestanak disanja u snu.
Ovaj poremećaj traje do deset sekundi ili duže, a može se čak ponoviti i do sto puta u toku noći. Najčešći faktori rizika jesu starosna dob (preko 60 godina), gojaznost, debeo vrat, suženo grlo, srčana oboljenja. U velikoj meri utiče i porodično nasleđe, prekomerna i redovna upotreba alkohola, sedativa ili sredstava za smirenje. Za apneju uzroci mogu biti i prekomerno pušenje, te hronično zapušenje nosa.
Apneja u snu je kratkotrajni prekid disanja, kojeg često nismo svesni, a može imati vrlo ozbiljne posledice po opšte zdravstveno stanje. Ona loše utiče na kvalitet sna, što dovodi do: preterane pospanosti tokom dana i postepenog slabljenja organizma.
Sleep apnea uzrokuje i glasno hrkanje, glavobolju, probleme s koncentracijom i pamćenjem, depresiju, te smanjen libido.
Osim toga, opstruktivna apneja u snu vas izlaže i povećanom riziku od nastanka povišenog pritiska, srčane aritmije i moždanog udara. Zato, koliko god da vam sve ovo izgleda bezazleno, nemojte problem ignorisati – odmah potražite najbolje rešenje!
Ima li apneja veze sa astmom?
Sleep apnea sindrom nije direktno povezan sa bronhijalnom astmom. Tako da astmatičari ne moraju preterano da brinu. Ipak ako spadate u gojaznije osobe ili imate neki od gorepomentih simptoma, dodatno povedite računa.
Sleep apnea lečenje prirodnim putem
Ukoliko je noćna apneja u svojoj blažoj formi, lekar će vam najčešće preporučiti promenu načina života. Ostavljanje cigareta i alkoholnih pića, odlazak na spavanje u normalno doba. Važno je i spavanje sa strane(na boku) i skidanje suvišnih kilograma, ukoliko je potrebno. Retko se sprovodi hirurško lečenje, samo kod najtežih slučajeva.
Sa druge strane savremena fitoterapija, ali i narodna medicina, i te kako znaju šta je nesvesna apneja u snu. Oni nam takođe nude brojna rešenja, evo i koja su:
Blagotvorni domaći med
Protivupalna svojstva meda doprinose smanjenju otečenosti u predelu grla, koja može blokirati disajne puteve. Pored toga, domaći med „podmazuje grlo“ i tako sprečava ili barem ublažava hrkanje. To je ujedno jedan od najučestalijih simptoma ovog poremećaja.
Jedna od mogućnosti jeste da pomešate kašičicu meda s mlevenim crnim biberom u čaši mlake vode. Pre odlaska na spavanje – napitak treba ispiti u malim gutljajima.
Napravite blagi čaj od kamilice
Kao što je poznato, hemijska svojstva kamilice pomažu opuštanju mišića i neravan umiruju organizam i pospešuju san. Pored toga, njena protivupalna dejstva ublažavaju otečenost u disajnim putevima, koja je čest uzrok hrkanja.
Da bi se apneja u snu ublažila pripremite sledeći recept:
Dodajte dve kašičice suvog cveta kamilice u solju tople vode, poklopite i ostavite neka odstoji pet minuta. Procedite i dodajte malo meda i prstohvat cimeta u prahu. Napitak se pije svako veče pre odlaska na spavanje.
Preporučljiva je i masaža grla (vrata) mešavinom od eteričnog ulja kamilice (jedna trećina) i maslinovog ulja (dve trećine). Masira se nekoliko puta u toku dana, sve dok se apneja u snu potpuno ne eliminiše.
Kako sprečiti prestanak disanja u snu
Cimet protiv apneje
Po ajurvedi, cimetu se pripisuju sedativna dejstva, što potpomaže dobar san i ublažava disajne probleme koji izazivaju poremečaj kakav je apneja u snu.
Jedna kašičica narendanog đumbira pomeša se s narendanim štapićem cimeta srednje veličine i sve se umuti u čaši tople vode. Pusti se da vri nekoliko minuta, a zatim se procedi i zasladi medom. Pije se svaki dan, pre odlaska na spavanje.
Kao alternativa, može se pripremiti napitak od 1 do2 kašičice cimeta u prahu i šolje tople vode. Napitak se pije jednom dnevno.
Napomena: Ukoliko uzimate neke lekove, konsultujte se s lekarom pre konzumacije cimeta.
Lavandino ulje ima umirujuća dejstva
Umirujuća i opuštajuća svojstva lavande umanjuju mogućnost opstrukcije mišića grla, Što doprinosi boljem i okrepljujućem snu.
Nakapajte nekoliko kapi esencijalnog ulja lavande na maramicu i stavite je ispod jastuka. Možete i lavandino ulje ukapati u sobni raspršivač pre odlaska na spavanje.
Da bi se apneja u snu držala pod kontrolom preporučuje se i ovaj recept:
Dve kašičice sušene lavande stavi se u solju tople vode. Poklopljeno se ostavi da odstoji 5-10 minuta. Procedi se i zasladi medom. Pije se dva do tri puta u toku dana.
Fenomenalni beli luk
Protivupalna svojstva belog luka ublažavaju tegobe koje uzrokuje neprijatna apneja u snu. A to su česte upale disajnih puteva, što olakšava disanje tokom noći. Beli luk ublažava i upalu krajnika i tako umanjuje mogućnost hrkanja.
Najbolje je pojesti dva-tri čena na prazan stomak i posle toga popiti čašu vode. Ipak, mnogi izbegavaju da ga jedu zbog zadaha koji je drugim ljudima veoma neprijatan. Porazgovarajte zato s doktorom o mugućnosti da ga uzimate u vidu nekog preparata.
Pobedite sindrom apneje u snu domaćim lekovima
Pitoma nana otklanja probleme sa spavanjem
Deluje protivupalno i olakšava disanje. Pored toga, sprečava glasno hrkanje u snu .
Nekoliko kapi ulja od nane uspe se u čašu vode. Dobijenom tekućinom ispira se grlo svakog dana pre odlaska na spavanje.
Noćna apneja se može sprečiti i čajem. Preporučljivo je i piti dve-tri šolje čaja od nane tokom dana.
Kašičica sušene nane prelije se šoljom vruće vode, poklopi se i ostavi da odstoji deset minuta. Posle toga se procedi i zasladi medom. Čaj treba piti dok je još topao.
Kurkuma i mleko su moćna kombinacija
Mleko sadrži triptofan, koji potpomaže san, dok protivupalna svojstva kurkume blagotvorno deluju na upale disajnih puteva. Ujedno i olakšavaju disanje.
- Jednu kašičicu kurkume u prahu dodati u šolju mleka.
- Kuvati do ključanja, a zatim sniziti temperaturu i ostaviti tako nekoliko minuta.
- Skinuti s vatre i dodati kašičicu meda.
- Piti svaki dan, pola sata pre odlaska na spavanje.
Napravite kupku sa gorkom (epson) solju
Naturopati preporučuju kupku kojoj je dodata epsonova so (magnezijum sulfat) za dobar i čvrst san. Magnezijum, kojim ova so obiluje, opušta mišiće, što izaziva osećaj prijatnosti, čak i ukoliko je apneja u snu česta.
U kadu napunjenu toplom vodom sipti dve šolje epsonove soli i dobro promešati. Ležite u vodu i ostanite u njoj dvadeset minuta, najmanje sat vremena pre odlaska na spavanje.
Blagotvorna kupka se preporučuju dva- -tri puta nedeljno.
Bademi sprečavaju apneju
Bogati magnezijumom, bademi pospešuju san i doprinose opuštanju mišića. To vam je jako bitno ukoliko je opstruktivna apneja u snu već dijagnostikovana. Doprinose čak i regulaciji telesnog unutrašnjeg sata.
Preporuka: Svakodnevno jedite šaku pečenih ili suvih badema.
Probajte sok od ogrozda
Pijte pola šolje soka od ogrozda tokom dana. Ovo vam je odličan prirodni lek protiv hrkanja i sleep apneje. Treba ga piti svakog dana pre odlaska na spavanje.
Nadamo se da ste saznali šta je apneja u snu te kako se može preventivno delovati, preporučujemo i povezan članak kako sprečiti hrkanje.