Feature post image

Crna ribizla lekovitost i recepti

Crna ribizla moćan lek iz prirode

Crna ribizla ima sitne, sočne bobice prijatnog kiselkasto-slatkog ukusa, one su veoma zdrave i lekovite. Blagotvorno deluju na zdravlje kostiju, pomažu u borbi s rakom i njegovoj prevenciji. Osim toga domaći sok od ribizle smanjuje rizike od velikog broja kardiovaskularnih bolesti. Predstavlja svojevrsni prirodni multivitamin.

Crna ribizla, kao i crvena je nažalost prilično zapostavljena u ishrani, iako obiluje dragocenim materijama. Stoga, iskoristite maksimalno ovo doba godine, kada su vam dostupne, a jedite i drugo zdravo bobičasto voće. U nastavku saznajte više o njihovoj lekovitosti, te kako se priprema čaj i lekoviti sok od crne ribizle.

Crne ribizle obiluju korisnim materijama

Pored dobro poznate crvene, koja je i najzastupljenija kod nas, postoji i crna ribizla. Ona je podjednako lekovita i zdrava, te je obavezno uključite u ishranu. Ovo niskokalorično voće sadrži ugljene hidrate, dijetalna vlakna i proteine. Prebogata je karotinom, koji mu daje boju, a, osim toga, pomaže sintezu vitamina A. On štiti sluzokožu i pospešuje razmenu materija na ćelijskom nivou. Ribizle sadrže zavidne količine vitamina B1, B2 i B6, niacina, kao i vitamina E.

Izuzetno bogata vitamininom C

U 100 g svežih bobica ima 69 odsto preporučene dnevne doze. Predstavlja snažan antioksidans koji se bori, pa čak i poništava dejstvo slobodnih radikala u ćelijama kože. Osim toga C vitamin pomaže u regeneraciji ćelija i štiti kožu od UV zračenja. Znatne količine ovog vitamina jačaju imunosistem, štite organizam od virusa i bakterija. Pomažu čak i u borbi s rakom i njegovoj prevenciji.

Crna ribizla je dobar izvor vitamina K, koji čuva zdravlje kostiju. Naime, on aktivira osteokalcin, koji pomaže ugradnju kalcijuma u kosti. Ako ih redovno jedete, možete usporiti starenje, tvrde stručnjaci.

Plodovi slatko kiselog, osvežavajućeg ukusa mogu se jesti u svežem obliku. Koriste se i za pripremu čaja, soka, vina, kompota, marmelade. Takođe, crna ribizla koristi se kao sredstvo za revitalizaciju starijih osoba.

Lekovita svojstva crvenih ribizli

Crvena ribizla bogata je gvoždem, mineralom što pospešuje proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Sadrži i kalijum, natrijum, kalcijum, fosfor, magnezijum i bakar.

Pored velike količine limunske kiseline, sadrži i jabučnu kiselinu i pektin invertin. Budući da su bogate vlaknima crvene ribizle regulišu aktivnost creva. Pomažu izbacivanje toksina iz organizma i sprečavaju zatvor.

U našoj narodnoj medicini crvena i crna ribizla poznate su kao izuzetno voće koje otvara apetit. Takode, ove bobice blagotvorno  deluju na zdravlje kardiovaskularnog sistema. Nivo kalijuma u ribizlama sprečava hipertenziju i snižava krvni pritisak, a pored toga je važan i za zdravlje bubrega.

Široku primenu imaju i listovi, koji pomažu u lečenju jetre i krvnih sudova. Pored toga, čaj od listova pomaže u slučaju visokog krvnog pritiska i zapaljenja mokraćne bešike. U lekovite svrhe koristi se i koren crvene ribizle – kao lek protiv upale bubrega.

U narodnoj medicini ribizla je poznata kao voće koje jača, čisti i ulepšava telo. Bilo da je reč o crvenoj ili crnoj, ona je izvanredan izvor vitamina C, neizostavne stavke jakog imunološkog sistema i dobrog zdravlja. Ribizle sadrže ugljene hidrate, proteine i kalorije u tragu.  Takođe, one su odličan izvor vlakana.

crna ribizla kao lek

Crna ribizla kao lek za brojne tegobe

Čisti organizam i olakšava probavu

Crna ribizla jača apetit, čisti krv i creva, poboljšava rad probavnih organa. Pomaže u lečenju gastritisa, čira na želucu i zatvora (zahvaljujući velikoj  količini vlakana). Ona jača otpornost organizma, jer nam imunitet u ogromnoj meri zavisi od zdravlja creva.

Za zdravlje bubrega

Plodovi i  prirodni sok od crne ribizle korisni su za zdravlje bubrega i sprečavanje nastanka bubrežnih bolesti. Čaj od listova zahvaljujući eteričnim uljima, potpomaže rad ovih organa.

Crna ribizla ima i diuretska svojstva, tj. omogućava izlučivanje mokraće, a korisna je i u slučaju mokraćne infekcije. Takođe, smatra se da je prirodni lek za reumatske tegobe.

Bori se s visokim krvnim pritiskom i anemijom

Crna ribizla snižava i normalizuje krvni pritisak, te pomaže u slučaju ateroskleroze i proširenih vena. Budući kako sadrži obilje minerala, ribizla pomaže i u lečenju  anemije. Savetuje konzumiranje što više zrelih i svežih plodova u sezoni zrenja.

Van sezone treba piti prirodne napitke pripremljene sa ovim voćem, dva do tri puta dnevno. Ako sok od ribizle držite neko vreme u ustima, pomoći će vam da ojačate desni.  Takođe sprečiće njihovo krvarenje, koje može biti vrlo neprijatno.

Pomaže u slučaju upale pluća

Kako je ribizla multivitaminska bomba s antibakterijskim svojstvima, veoma je korisna za jačanje imuniteta. Ona sprečava nastanak različitih infekcija, uključujući i upalu pluća. Od velikog je značaja i ukoliko se bolest već razvila, pa čak i uznapredovala.

Sok od crne ribizle kako napraviti kod kuće

Ukoliko imate crne ribizle u vašem domu, vrlo jednostavno možete napraviti super ukusni sok. Ovaj napitak je daleko bolji izbor od bilo kog kupovnog, koji pri tom mogu sadržati štetne sastojke.

Priprema soka nije teška. Najpre ih detaljno operite nad mlazom hladne vode a zatim odstanite listove i drške. Nakon toga izručite ih u poveći lonac, prelijte sa vodom i pustite nek lagano kuva. Mešajte redovno i nemojte pojačavati vatru. Kada primetite da su pustile svoj sok, sklonite sa šporeta. Naknadno izgnječite pulpe i kožicu iscepajte kako bi iscureo i ostatak prirodnog soka. Sve zatim prebacite u drugu posudu.

Kako napraviti sok od ribizle u blenderu

Takođe ovaj ukusan i zdrav napitak priprema se i pomoću blendera na puno jednostavniji način. U 2,5 dl vode dodajte nekoliko plodova i sve zajedno smiksajte. Ako dobijete isuviše gust sok od crne ribizle, naknadno ga razblažite vodom. Pijte ga do 4 puta tokom dana…

Ko ne sme piti ovaj napitak?

Sok od crne ribizle nuspojave gotovo i da nema. Jedino sa njim trebaju biti oprezne dojilje i trudnice. Nije preporučljiv ni skroz maloj deci, a starije osobe ga smeju piti, ali dozirano.  Hemofiličari, kao i osobe koje uzimaju lekove koji razređuju krv ne bi trebale da ga piju. Crna ribizla može povećati protok krvi, te ga ove rizične grupe trebaju izbegavati.  Lekari ga takođe ne preporučuju neposredno pred operativne zahvate iz pomenutih razloga.

Napravite čaj od crne ribizle

Čaj se sprema veoma jednostavno.

Dva prstohvata isilnjenih listova crne ribizle stavite u dva decilitra prokuvane vode. Nakon dva-tri minuta napitak se procedi i popije.

Čaj od listova crne ribizle sprečava stvaranje peska u mokraćnoj bešici.

Fenomenalno vino od  ribizle

Crna ribizla je veoma moćno bobičasto voće od koga, se između ostalog pravi i odlično vino.

Željena količina ribizli usitni se i pomeša s vodom, šećerom, vinskim kvascem i suvim grožđem. To se zatim stavi u staklenu flašu, dok ne bude dopola puna. Ostavi se 40 dana na toplom mestu zbog fermentacije, a zatim se procedi i uspe u sterilne flaše. Nakon što vino dozri, čuva se na dobro rashlađenom mestu.

Neguje kožu i kosu

Crna ribizla sadrži veliku količinu niacina, bitnog za pravilno funkcionisanje nerava. ali i pantotensku kiselinu. Važna je za ćelijsko disanje i lepu kosu. Zanimljivo je kako je omiljena i u kozmetičkoj industriji. Njen sok savršeno regeneriše i hidrira suvu kožu.

Organsko ulje od semenki crne ribizle sadrži visok procenat gama-linoleinske kiseline. Ona je aktivator ćelijskog metabolizma koji hidrira i jača zaštitni omotač kože.

Recepti sa ribizlama koje morate probati

Pripremili smo vam više dobrih recepta u kojoj je glavna zvezda crna ribizla, obavezno isprobajte.

Salata sa ribizlama i gorgonzolom

Potrebno:

60 g oraha,
300 g spanaća,
1/2 šolje gorgonzole,
1,5 šolja ribizli.

Za preliv:

1/3 solje žutog šećera,
1/2 solje jabukovog sirćeta,
1 kašičica senfa,
1 kašičica belog luka u prahu,
1 šolja biljnog ulja,
1 kašika maka,
so.

Priprema salate:

U blender stavite šećer, jabukovo sirće, senf, beli luk, mak i so pa dobro izmiksati. Zatim uz neprestano mešanje lagano dodati biljno ulje. U posudu za salatu stavitu spanać, orahe, ribizle i izdrobljenu gorgonzolu. Preliti s nekoliko
kašika pripremljenog dresinga. Preostali preliv možete čuvati u frižideru do nedelju dana. Crna ribizla uz ostale sastojke daje ovoj salati izvanredan ukus. Uživajte!

Kuglice sa ribizlama i kozjim sirom

Sastojci:

220 g svežeg kozjeg sira,
1 šolja sirovog kikirikija,
100 g ribizi,
1/2 veze vlašca,
so.

Priprema recepta:

Kikiriki propržiti na suvom tiganju i ostaviti nek se ohladi. U posudi za mešanje sjediniti sir ribizle, po potrebi posoliti i lagano promešati. Pripremljenu smesu oblikujte u  kuglice i stavite na štapiće za ražnjiće. Na kraju svaku uvaljati u sitno iseckan vlašac.

Taljatele s dagnjama i ribizlama 

300g taljatela,
1 crni luk,
2 kašičice maslinovog ulja,
300 g dagnji,
1,5 dlbelog vina,
crvena ili crna ribizla (250 g),
so,
biber,
2 kašike estragona.

Kako se pripremaju:

Taljatele skuvati u slanoj vodi, procediti i ostaviti sa strane. Crni luk sitno iseckati i propržiti na malo maslinovog ulja. Zatim dodati dagnje i belo vino, poklopiti i dinstati na tihoj vatri deset minuta. Na kraju dodati crne ribizle, estragon, so i biber i kuvati nekoliko minuta. Sjediniti s taljatelama.

Piletina sa sosom od ribizli – recept

Crna ribizla je našla svoje mesto i u sledećem ukusnom specijalitetu. Evo koji su vam sastojci neophodni za njegovo pripremanje:

500 g pilećeg belog mesa,
400 g ribizli,
200 g zelene boronije,
2 šargarepe,
biber,
so,
šećer po želji,
1 kašičica putera,
nekoliko listova nane.

Priprema recepta:

Piletinu iseći na filee, posoliti i pobiberiti, pa ispeći na grilu. U šerpicu staviti puter nek se zagreje,  dodaje se crna ribizla (cela količina), prstohvat soli, malo bibera i šećera. Kuvati na tihoj vatri dok ribizle ne puste sok. Šargarepu iseći na trake  i zajedno s boranijom skuvati u slanoj vodi. Procediti i servirati na tanjir, preko staviti meso, preliti sosom i posuti listovima nane.

Recept za mus od ribizli 

Potrebno:

120 g šećera,
350 g ribizi,
2 belanceta,
4 kašike slatke pavlake,
1 kašika vanil-šećera,
1 želatin.

Priprema musa:
U manjoj šerpi zagrejati 50 ml vode sa šećerom, povremeno mešajući dok se šećer ne istopi. U blenderu izmiksati ribizle, zatim sipati sirup sa šećerom i dobro umutiti.  Dodati želatin pripremljen prema uputstvu s kesice i promešati. Belanca umutiti u čvrst sneg, a posebno umutiti vanil šećer i slatku pavlaku. To dvoje pomešati pa
dodati u sos od ribizli.

Napravite ukusni smuti s ribizlama

Sastojci:

1 šolja ribizli,
2 šolje malina,
1 šoljica grčkog jogurta,
1 šolja obranog mleka,
2 kašike meda,
1/4 kašičice ekstrakta vanile,
listovi nane.

Priprema smutija

U blender staviti maline, ribizle, mleko, med i ekstrakt vanile pa miksati dok se svi sastojci ne sjedine. Na kraju dodati jogurt i kratko umutiti. Sipati u čaše i  ukrasiti listovima nane.

Crna ribizla smatra se za vrlo moćno bobičasto voće. Učiniće puno za vaše zdravlje, ukoliko je konzumirate redovno. Obavezno pročitajte i naš raniji članak lekovitost likera aronije.

Sponzorisani linkovi:
f