Engleska kuhinja recepti za tradicionalna jela
Slično kao i druge nacionalne kuhinje, i engleska kuhinja ima svoje dobre i loše strane. Glavne prednosti su te što se engleska jela brzo i lako pripremaju. Drugi benefit je to što ovi recepti uopšte ne moraju biti skupi. Dakle jednostavnost i ekonomičnost krase ovu kuhinju…
Ipak na našem portalu dijetamesecevemene mi se bavimo zdravljem i zdravim receptima, neke recepte iz tog razloga nećemo navoditi. Preskočićemo sve one visokokalorijske obroke koji mogu naštetiti vašem zdravlju…
Engleska kuhinja i uticaji drugih kultura
Ostrvski način ishrane oblikovan je pod uticajem ishrane drevnih naroda. Pre svega Kelta, Rimljana, germanskih plemena, Vikinga i Normana. Kasnije i udaljenih britanskih kolonija u Americi i Indiji.
Iz Amerike su stigli ćurka, pasulj, krompir i paradajz, a iz Indije mnogobrojni začini, kari, masala, pirinač i čaj, kao i kupus, donesen iz Kine.
Na britansku kuhinju utiče i to što u njoj nije razvijena zemljoradnja, pa su neki poljoprivredni proizvodi veoma skupi, kao na primer jaja. Skupo je i razno voće, koje mora da se uvozi, kao na primer lubenice, grožđe, breskve, dinje…
Zato se najviše koriste domaće jabuke i suvo južno voće.
Šta čini osnovu engleske kuhinje?
Osnovu britanske kuhinje čine: žitarice, krompir, meso, riba i drugi lako dostupni proizvodi, koji se spremaju na jednostavan način, pečenjem i kuvanjem.
Klasična engleska jela iz tradicionalne kuhinje su:
- losos u raznim sosevima,
- riba sa krompirom,
- jorkširski puding,
- seoska pita,
- pastirska pita,
- škotsko jaje,
- irski paprikaš,
- beskvasni hleb,
- palačinke,
- biftek,
- rinflajš…
Engleski doručak više nije popularan kao pre
Osnovna razlika u odnosu na kontinentalnu ishranu u Evropi jeste to što Britanci imaju obilan doručak pun kalorija.
On se obično sastoji od prženih jaja sa slaninom ili šunkom. Služi se uz kobasice, pečeni paradajz, crni (krvavi) puding, prženi hleb i drugo. Sve vam je to jedna mala kalorijska bomba, ali englezi nisu puno na to obraćali pažnju.
Međutim, otkako je medicina utvrdila koliko je engleski doručak štetan po zdravlje srca, jer je težak i kaloričan, popularnost mu je dosta opala. Zdravija alternativa ovom doručku jeste ovsena kaša i uopšte ovas u raznim oblicima.
Njima je doručak ubedljivo “najjači“ obrok u toku dana. Ipak, britanci tokom večere ne konzumiraju veće količine ugljenih hidrata.
Tradicionalni engleski čaj popularniji od kafe
Kao što mi tokom dana nekoliko puta pijemo kafu i volimo da se družimo, tako i Englezi piju čaj tokom celog dana. Obavezno ga piju popodne, oko 17 časova kakve god da su prilike, to je vreme za ispijanje čaja…. Čuveni Pajtonovci su pravili puno šala i skečeva na ovaj račun.
Uz popodnevni čaj poslužuju se peciva, voće zapečeno u testu, razne pite, keks, ali i sendviči. U čaj se dodaju mleko i šećer. Engleski čaj spada u grupu najkvalitetnijih čajeva na svetu.
Engleska jela najpopularniji recepti
Za početak sledi recept za file Velington. Engleska kuhinja je naročito ponosna na ovo ukusno jelo:
Potrebni sastojci:
- 1,5 kg goveđeg filea,
- 100 ml ulja,
- 2 kašike senfa,
- 1 veza peršuna,
- 1 glavica crnog luka,
- 100 g svežih pečuraka,
- 50 g kiselih krastavaca,
- 1 kašika kapra,
- 2 jajeta,
- 2 žumanceta,
- 500 g lisnatog testa,
- biber i so.
Kako se priprema:
Meso očistite, posolite, namažite senfom i stavite u emajliranu posudu da odstoji 2 sata.
U dobro zagrejanoj rerni zagrejte ulje i na njega stavite meso. Naglo ga ispržite sa svih strana, da spolja porumeni, a iznutra ostane sirovo. Ostavite ga da se ohladi.
Prepržite na ulju crni luk, pečurke, kisele krastavce, kapar, seckam peršun. Ohladite, dodajte jaja i urmešajte. Tom smesom obložite ohlađeni file. Lisnato testo rastanjlte i stavite na njega pripremljen file. Rubove testa namažite žumancetom i uvijte file. Od preostalog testa napravite trake i ukrasite file. Premažite sa dva umućena žumanca i stavite u toplu rernu. Pecite tako da spolja bude dobro pećen, a iznutra ostane krvav.
Seoska pita od mesa i krompira
Napomenuli smo već da engleska kuhinja nije baš sjajna za kardiovaskularne bolesnike. Ako imate srčanih tegoba, visok holesterol, ove recepte nemojte pripremati. Sledi recept za seosku pitu od krompira i mesa.
Sastojci:
- 500 grama mlevenog goveđeg mesa,
- 1 crni luk,
- 2 čena belog luka,
- 2 šargarepe,
- 1 manji celer,
- pola šolje graška,
- 200 ml crnog vina,
- 2 kašičice Vorčester sosa,
- nekoliko kašika ulja,
- 1 kašika koncentrovanog sosa od paradajza,
- 1 kocka za supu,
- 2 kašičice majčine dušice,
- 2 lovorova lista,
- so, biber,
- 2 kašike brašna;
Sastojci za pire:
- 500 g belog krompira,
- 1 kašika maslaca,
- 100 ml mleka,
- 100g polutvrdog sira,
- so.
Priprema pite:
Na ulju ispržite iseckan luk i izdinstajte mleveno meso. Dodajte iseckanu šargarepu i celer i dinstajte još oko 3 minuta. Pred kraj dodajte iseckani beli luk, koncentrat paradajza i brašno, dobro promešajte i pržite još 2-3 minuta.
Zalijte crnim vinom i dinstajte da vino dopola ispari, a onda dodajte goveđu supu, Vorčester sos i začine. Lagano dinstajte da povrće omekša i tečnost napola ispari, a sos da bude gust. Pet minuta pred kraj ubacite grašak.
Skuvajte krompir u posoljenoj vodi, ocedite ga, pa mu dodajte mleko, maslac ipola narendanog sira. Sve dobro ¡zgnječite u pire. Dno vatrostalne posude malo nauljite, pa u nju stavite najpre“ mesni sos, a odozgo pire krompir. Pospite ostatkom narendanog sira i stavite u rernu da se zapeče oko 15-20 minuta na 200° C.
Tipičan engleski desert – Jorkširski puding
Engleska kujinja je ponosna na ovaj delikates, evo šta vam za njega treba:
- 225 g brašna,
- 300 ml mleka,
- 4 jajeta,
- 1 kašičica soli
Priprema:
Prosejano brašno posolite i dodajte mu razmućena jaja i mleko, pa sve umutite u glatku smesu. Nauljite kalup za mafine (da ulje pokrije dno). Zagrejte rernuu na najjaču temperaturu. Kalup stavite na plitki lim od pećnice i u rernu da se ulje zagreje oko 2 minuta.
Budite pažljivi kad vadite jer je ulje jako vrelo. Smesu brzo sipajte u kalupe, skoro do vrha, i vratite u rernu. Temperaturu smanjite na 225° C stupnjeva i pecite 20-25 minuta.
Jeste li već probali sos od nane?
Još jedna specifičnost engleske kuhinje je i ovaj čuveni sos.
Trebaće vam:
- 1 vezica sveže nane,
- 1 kašika šećera,
- 3 kašike vinskog sirćeta,
- so, biber.
Kako se pravi sos
Nanu operite, ocedite i dobro usitnite. Dodajte šećer i nastavite sa drobljenjem dok se ne formira gusta smesa. Dolijte čašu vode i sirće, jače posolite i pobiberite, pa stavite da se kuva. Pre serviranja procedite kroz gustu cediljku. Sos od mente služite uz juneći kare, but, kuvanu ribu i živinsko meso.
Preporučujemo vam da pročitate i odlične recepte za čajeve i sok od nane (mente)