Pšenične mekinje za probavu
PŠENIČNE MEKINJE ZA BOLJU PROBAVU I MRŠAVLJENJE
Pšenične mekinje za probavu deluju tako što ubrzavaju rad debelog creva i povećavaju frekvenciju njegovog pražnjenja. Upravo su zbog ovoga idealne za osobe koje imaju problema sa opstipacijom, a novija istraživanja ukazuju na to da njihovom redovnom konzumacijom sprečavamo nastanak kancera.
Većina žitarica kao što su ovas i pšenica, imaju tvrd spoljni omotač, kada se obrađuju, on postaje nuspodukt i nazivamo ga mekinjama. Isto tako, dobijamo ih i kada se pšenica obrađuje i pravi pšenično brašno. One su pune hraniljivih materija, i nude nam raznolike nutritivne prednosti, o kojima će nešto više reči biti u našem članku.
Sadrže li mekinje kalorije i koliko su zdrave
Ova namirnica je izuzetno korisna za pravilan rad naših creva, ali isto tako dobra je i za mršavljenje, jer odlično ubrzava metabolizam. U 100 grama pšeničnih mekinja sadrži se 206 kalorija, 26,8 grama ugljenih hidrata, proteina je 14,1 g i masti 5,5 grama. Pravilnim doziranjem regulisaćete probavu, jer ovaj prirodni laksativ pokreće lenja creva, što znači da ćete imati stolicu svaki dan i učinićete puno za vaše zdravlje.
Koriste se za lečenje i sprečavanje zatvora, jer sadrže 6g dijetetskih vlakana po šolji. One su po sastavu pre svega, nerastvorljiva vlakna, koja pomažu kod boljeg pražnjenja creva. Za razliku od rastvorljivih vlakana, pšenične mekinje ne upijaju vodu tokom varenja, već ostaju nesvarena, pomažući da stolica prođe kroz digestivni trakt mnogo brže i lakše.
Kada su u pitanju minerali, pšenične mekinje sadrže bakar (1 mg u 100 grama), gvožđe (10,5 mg), cink (7,3 mg) , selen (77 mg), magnezijum (611 mg), a najviše je fosfora (1013 miligrama). U njima se sadrži i folna kiselina 48,6 mg u sto grama, a to je količina koja ća podmiriti 30 procenata naših dnevnih potreba. Od vitamina prisutni su B1, E, B2, B6, B3, B8 …
Pšenične mekinje za probavu se koriste kao izvor prehrambenih vlakana, koja sprečavaju nastanak ozbiljnih bolesti uključujući rak debelog creva, rak želuca, karcinom dojke, oboljenja žučne kese, hemoroida itd. Takođe se koriste za lečenje konstipacije, sindrom nervoznih creva, visok holesterol, visok krvni pritisak i tip B dijabetes.
Kako koristiti pšenične mekinje kao lek
Kako imaju visok sadržaj vlakana, sadrže magnezijum, mangan, niacin, fosfor, cink, vitamin B6, malo masti, ne sadrže holesterol, šećer i natrijum, izuzetno su korisne za naše zdravlje. Pšenične mekinje su jedan od najboljih prirodnih izvora dijeteteskih vlakana. Redovnim konzumiranjem, omogućiće vam da održite normalano funkcionisanje creva, jer otklanjaju mogućnost pojave zatvora, kojeg mogu izazvati nepravilna ishrana, duža putovanja i slično.
Pšenične mekinje se takođe mogu koristiti kao lek protiv gastririsa. Za dnevnu dozu potrebno vam je 6 supenih kašika mekinja i 1,5 l vode. Pre spavanja potopite mekinje u čistu vodu i ostavite da odstoji preko noći. Ujutru procedite vodu kroz cediljku ili gazu i u toku dana pijte samo ovu vodu, izbegavajte sokove i gazirane napitke. Kafu i čaj možete slobodno piti. Alternativa ovom receptu je da pojedete kašiku pšeničnih mekinja i popijete nakon toga čašu vode.
Obloge od pšeničnih mekinja se koriste protiv čireva, apscesa (zagnoja), flegmona, antraksa, delujući tako što sakuplja i odvodi gnoj, a takođe i smiruje bol u zglobovima (naročito pomaže kod bolnih i oteklih kolena). Kaša od mekinja se sprema od pet izlupanih (izgnječenih) listova kupusa, dve glavice crnog luka (takođe izgnječenog), pet šaka pšeničnih mekinja, i malo vode. Ova kaša se kuva 20 minuta, dok voda ne ispari i ne dobijete žitku masu. Smesu dok je još vruća stavite na platno i obložite bolno mesto. Ostavite kašu da deluje dva do četiri sata.
Koliko su dobre pšenične mekinje za ljudsku ishranu
Pšenične mekinje imaju slatkast ukus, ali nije svima primamljiv. Morate paziti na početku korišćenja, i postupno ih dodavati u ishranu. Ako počnete unositi odjednom velike količine, možete izazvati dijareju. Dodavanje pšeničnih mekinja u kolače, palačinke, keks, je odličan način da poboljšate nutritivnu vrednost tih poslastica, naročito njihov sadržaj dragocenih vlakana.
Neki ljudi koriste pšenične mekinje u prahu da bi nadoknadili dnevne potrebe vlakana u ishrani. Mora se napomenuti da se one dodaju namirnicama koje nemaju nutritivnu vrednost. Na primer neke kombinacije žitarica koje ih sadrže mogu imati previše šećera, ili fruktoznog kukuruznog sirupa.
Mafini ili kolači sa dodatkom pšeničnih mekinja mogu sadržati previše neželjenih masnoća. Ukoliko se dodaju palačinkama, onda gube nutritivnu vrednost, ako se pretera sa sirupom ili maslacem. Dodavanje ove namirnice u ishranu ne daje vam za pravo da preterate sa unosom nekih drugih loših po Vaše zdravlje namirnica.
Kako se pravilno čuvaju?
Pšenične mekinje se ne mogu čuvati kao obično pšenično brašno. One su lako kvarljive, tako da Vam preporučujemo da ih čuvate u frižideru, naročito ako želite da ih čuvate tokom dužeg vremenskog perioda. Alternativa je čuvanje u vakumsko zatvorenoj posudi, na umerenoj temperaturi. Ako primetite da imaju pomalo gorak ukus, to je prvi znak da su se počele kvariti, tako da je tu količinu najbolje odmah baciti, i nabaviti novu.
Iskustva sa pšeničnim mekinjama su više nego dobra
Koristio sam pšenične mekinje kao lek protiv čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Uveče u čašu od 2dcl potopim kašiku pšeničnih mekinja i promešam. Ujutru promešam i popijem sve zajedno vodu sa mekinjama, pre jela. U početku mi je bilo malo čudno, ali bio sam uporan i posle dva meseca otišao sam na snimanje, radiolog se iznenadio snimkom. Nije bilo ni tragova ožiljcima od čireva. Preporučujem svima! M.K.
Koristim redovno pšenične mekinje za mršavljenje, meni su mnogo ukusne i pored dobre linije, pomažu mi kod problema sa stomakom. S.D.N.
Jedem mekinje posle nekih velikih slavlja. Pravi lek za stomak, kao rasol za mamurluk. H.J.
Sa zatvorom se mučim celog života. Desi se i da deset dana nemam stolicu. Nedaj bože nikome mojih muka. Probala sam svakave lekove, ali se creva na sve nekako brzo naviknu i efekat nestaje. Napokon sam saznala za pšenične mekinje, i moram priznati da su odlčno rešenje za moj problem. T.B.
Recept za idealan doručak sa mekinjama
Evo jednog odličnog recepta, koji će vam omogućiti pravilan rad creva.
Dve šolje mleka trebate zagrejati do ključanja. Skinite mleko sa vatre i u njega dodajte pola šolje pšeničnih mekinja, pola šolje suvog voća (grožđa, banane, kajsije, jabuke, maline, šljive) ili jednostavno, pola šolje mešanog voća. Zatim dodajte dve kašičice meda. Promešajte i uživajte u zdravom doručku punom bitnih hranljivih materija.
Šta je još važno znati pre kupovine?
- Pšenične mekinje su sada dostupne u prodavnicama zdrave hrane i u velikim tržnim centrima.
- Mogu se kupiti pržene i sveže.
- Možete ih kupiti na meru, tako da ih lako slobodno dodavajte pri kuvanju, ili Vašoj omiljenoj mešavini žitarica, pri pravljenju peciva i sl.
- Postoje mnogi prehrambeni proizvodi koji već sadrže pšenične mekinje, kao i hleb i brašna. Međutim, treba napomenuti da mnogi proizvodi koji ih sadrže (pogačice, vafl, čips) zapravo sadrže veoma malo mekinja. Oni takođe mogu sadržati visok nivo natrijuma, ukupnih masti i zasićenih masnoća.
- Uvek pažljivo pročitajte etikete pre bilo koje kupovine namirnica. Mnogi proizvođači pokušavaju da proizvod proguraju kao nešto zdravo, a zapravo sadržaj može biti čak i štetan za Vas.