Feature post image

Ulcerozni kolitis simptomi i ishrana

ULCEROZNI KOLITIS SIMPTOMI I LEČENJE

Ulcerozni kolitis je hronična autoimuna zapaljenska bolest koja zahvata završni deo debelog creva (rektum), a može se proširiti i na ostale njegove delove. Bolest se javlja u bilo kom životnom dobu,najčešće između 15. i 35. godine, i podjednako je zastupljena kod oba pola. Simptomi ulceroznog kolitisa se obično javljaju postepeno, ali nije retkost da se odmah po njihovoj pojavi dijagnostikuje teži oblik bolesti. Obraćanje lekaru za postavljanje dijagnoze i propisivanje terapije je obavezno, a ishrana i upotreba lekovitog bilja mogu značajno pomoći obolelima u borbi sa ovim neprijatnim oboljenjem. Nažalost, lek za ovo autoimuno oboljenje još uvek nije otkriven, ali u ublažavanju simptoma mogu pomoći napici na bazi iđirota, nevena, borovnice i stolisnika.

Koji su simptomi ulceroznog kolitisa

Kako će se bolest manifestovati zavisi od toga koji deo creva je zahvaćen i koliko je bolest napredovala. Tako postoje blaga, umrena i teška manifestacija bolesti. U slučaju blage forme zahvaćen je samo rektum, a od simptoma javljaju se povremena krvarenja iz debelog creva uz pojavu sluzi i blaži prolivi – manje od četiri retke stolice dnevno. Takođe mogu biti prisutni i blaži bolovi praćeni grčevima, kao i lažni nagon na stolicu i povremena opstipacija.

Ulcerozni kolitis u slučaju srednje forme bolesti , karakterišu krvave i neprijatne prolivaste stolice, koje su sada dosta učestalije,bude ih i do 10 dnevno, bolovi u crevima su srednje jačine, javlja se blaga anemija, kao i neznatno povišena temperatura. U ovom slučaju zahvaćen je veći deo debelog creva.

Osobe sa teškim oblikom ulceroznog kolitisa imaju opsežno zahvaćeno debelo crevo, a ponekad i slepo crevo, te i najizraženije simptome u vidu veoma učestalih krvavih stolica – više od deset dnevno, jačih bolova, visoke temperature – do 39,5°C i težu anemiju koja zahteva hitnu transfuziju. Vrlo brzo osoba gubi na težini i postaje neuhranjena. Težak oblik ovog oboljenja može biti i životno ugrožavajući. Ulcerozni kolitis kod dece i starijih ljudi može da se manifestuje samo mršavljenjem i povišenom telesnom temperaturom.

Koja se ishrana kod ulceroznog kolitsa preporučuje?

Osobe sa ulceroznim kolitisom suočavaju se sa gubitkom telesne težine, te je veoma važno da vode računa o kvalitetnoj ishrani. Neke namirnice dovode do pogoršanja tegoba, te ih je potrebno izbegavati. Primećeno je da mleko smeta većini obolelih, pa se njegova upotreba ne preporučuje. Ukoliko vam je dijagnostikovan ulcerozni kolitis trebate svakako izbegavti i kofein, gazirane napitke, hranu koja sadrži sorbitol i generalno svu industrijsku hranu. Proteini su veoma važni u ishrani, a najbolje je unositi ih kroz ribu, nemasno meso i pasirane mahunarke.

ulcerozni kolitis simptomi i lečenjeJelovnik za ulcerozni kolitis treba da sadrži sveže voće i povrće jer su oni obavezan deo ishrane, ali trebate izbegavati voće koje sadrži velike količine šećera, poput sušenog voća, grožđa i sl. Složeni ugljeni hidrati takode su preporučljivi. Nezasićene masne kiseline iz maslinovog, ribljeg i lanenog ulja pomažu u smanjenju upala creva i te masnoće su jedino dozvoljene, dok je prženje i upotreba životinjskih masti i rafinisanih ulja nepoželjna. Da bi se izbeglo nadimanje i posledični bolovi u stomaku potrebno je voditi računa o količini hrane koju jedemo u okviru obroka, o kombinacijama namirnica i pauzama između obroka (idelano je jesti na svaka 4 sata, bez grickanja između).

Ulcerozni kolitis iskustva sa kombinovanjem namirnica

Kada je kombinovanje hrane u pitanju, najvažnije je izbegavati kombinacije više koncentrisanih proteinskih namirnica u okviru obroka (meso, jaja, sir, mahunarke), mešanje proteina i ugljenih hidrata (hleb, krompir, pirinač i meso, riba, jaja), konzumiranje voća i tečnosti nakon obroka. Voće jedite na prazan stomak, minimum pola sata pre jela, a vodu pijte takode pola sata pre obroka i minimum 3 sata nakon njega.

Upala debelog creva i dodaci ishrani

Amino-kiselina glutamin omogućava odvijanje apsorpcije, deluje antioksidativno i protivupalno, te je poželjna u slučaju upala creva. Od pomoći mogu biti i probiotici, a potrebno je voditi računa i o unosu namirnica bogatih folnom kiselinom (zeleno lisnato povrće, žitarice, mahunarke…). Zbog smanjene apsorpcije neophodan je i dodatni unos magnezijuma, selena, cinka i kalcijuma kroz hranu i suplemente.

Dijeta za ulcerozni kolitis na bazi ovsa i prosa

Ovas je koristan u slučaju svih bolesti organa za varenje. Pripremite ga tako što ćete 100 grama očišćenih i opranih zrna kuvati u 1,5 1 vode, sve dok se količina tečnosti ne smanji za jednu trećinu. Tečnost procediti, prohladiti, zasladiti medom i piti umesto vode, ovo vam je odlična dijeta za ulcerozni kolitis creva. Takođe, proso je isto tako veoma korisna žitarica za zdravlje crevnog trakta. U početku koristite griz skuvan od fino mlevenog prošenog brašna, sa malo soli. Neka vam ovo bude jedan obavezan obrok tokom dana.

Ulcerozni kolitis lečenje 

Lek za ulcerozni kolitis još uvek ne postoji, ali primenjuje se terapija koja može da ublaži simptome i omogući zaceljivanje debelog creva, što obolelima omogućava daleko kvalitetniji život. Najefikasniji medikamenti za lečenje ulceroznog kolitisa jesu antiflamatorni lekovi poput kortikosteroida, imunosupresiva i aminosalicilata, a po potrebi primenjuju se i drugi medikamenti. Kortikosteroidi su efikasni u lečenju akutne faze bolesti.

O uzroku  ovog oboljenja ne zna se mnogo, te se smatra da su genetika i neki infektivni agensi glavni uzročnici oboljenja. Mnoge dečje infekcije, izostanak dojenja, stres, oslabljen imunitet, takode spadaju u potencijalne okidače za nastanak ove upalne bolesti creva. Osim terapije medikamentima postoje i biljke koje su naročito efikasne u slučaju ulceroznog kolitisa a u njih ubajamo iđirot, neven, koprivu, beli slez, čelebi-grana, lan, srčenjak, borovnice i jagode. Naravno ni jedno lečenje neće doneti rezultate, ukoliko ne promenite vaše životne navike, pri čemu veliku ulogu ima hrana koju konzumirate svakodnevno. Pravilna ishrana kod ulceroznog kolitisa, redovne kontrole kod specijaliste, terapije kombinovane sa pripravcima od lekovitog bilja, mogu držati bolest pod kontrolom.

Prirodno lečenje ulceroznog kolitisa

Recept za čaj od iđirota

  • U četvrt litra hladne vode potopiti ravnu kašičicu korena iđirota i ostaviti da prenoći. Ujutro malo podgrejati i zatim procediti. Pjte samo po jedan gutljaj neposredno pre i jedna posle svakog obroka, dakle šest gutljaja dnevno. Veoma je važno ne prekoračivati preporučenu dozu ukoliko imate dijagnostikovan ulcerozni kolitis.

Fenomenalna kombinacija neven i kopriva

  • Pomešati 300 g nevena, 100 g hajdučke trave i 100 g koprive. Kašičicu mešavine preliti sa 250
    ml vrele vode, ostaviti da odstoji 15 minuta, procediti i piti 1,5 do 2 litra čaja dnevno. Preporučljivo je da se na svakih 15 do 20 minuta pije po gutljaj čaja.

Jagoda i ranjenik za ulcerozni kolitis creva

  • Pomešati po dve supene kašike lista koprive, lista ranjenika i lista i korena jagode, pa preliti litrom ključale vode. Poklopiti, a potom posle dva sata procediti. Piti tokom dana, po želji zasladiti medom.

Borovnica protiv proliva

Osobe koje imaju ulcerozni kolitis, znaju veoma dobro koliko je nezgodna dijareja koju prate prolivaste stolice. Ovom prilikom daćemo vam jedan izuzetan lek protiv proliva:

  • U litru mlake vode potopiti 80 grama sušenog ploda borovnice i ostaviti da stoji oko jedan sat. Vodu sa borovnicama zatim zagrejati do ključanja i pustiti da vri 20 minuta. Skloniti sa ringle, poklopiti i sačekati da se ohladi, pa tako neproceđeno sipati u staklenu teglu ili flašu sa širokim grlom. Piti na svaki sat po jednu šoljicu sa nekoliko kapi komovice. Potrebno je grickati i skuvane plodove borovnica.

Blagotvorni sirup od zlatnice protiv upale creva

  • U pola litra vode kuvati 50 grama cvetova zlatnice i 700 grama žutog šećera. Nakon deset minuta skloniti sa ringle i ostaviti da stoji 12 sati, procediti i piti po 1 dl dnevno, podeljeno u više doza.

Prirodni lek za ulcerozni kolitis  – bademi u ulju

  • Potopiti u vruću vodu 200 grama sirovih badema. Nakon deset minuta zdrobiti ih u avanu tako da se dobije kaša. Kašu preručiti u litarsku teglu, a zatim sipati maslinovo ulje do vrha. Teglu zatvoriti i čuvati 30 dana na sobnoj temperaturi. Svakog dana promućkati teglu i to više puta. Nakon 30 dana ulje procediti i uzimati pet puta dnevno po jednu kašiku, ali na svaka tri dana.

Nadamo se da ste saznali šta je ulcerozni kolitis creva i kako ga možemo lečiti prirodnim putem, obavezno pročitajte tekst Kronova bolest.

Sponzorisani linkovi:
f