Feature post image

Kako se leči bol u grlu pri gutanju – prirodno

Respiratorne infekcije i jače prehlade dolaze nam gotovo uvek s početkom jeseni. Često ih prati bol u grlu pri gutanju. Ovaj nimalo prijatan simptom može se javiti sa i bez temperature.

Grlobolja ima različite uzočnike. Nekad su to bakterijske i virusne infekcije kojima pogoduje zahlađenje i suv vazduh tokom hladnih dana.

Čim osetimo peckanje u grlu, rado posežemo za medikamentima, a to svakako nije dobro. Čak i uzimanje septoleta ume biti loše po vas. U najvećem broju slučajeva nikakvi lekovi Vam nisu potrebni pogotovo ako se javi grlobolja bez temperature.

Oštri i jaki bolovi u grlu obično prolaze već nakon tri – četiri dana, sem kada se udruže sa ozbiljnijim infekcijama. Ukoliko je prehlada blaga, tada sebi možemo pomoći brojnim „lekovima“ iz naše kuhinje.

Pored navedenog, treba voditi računa i o hrani koju jedemo. Jeste li znali da pojedine namirnice mogu pojačati bolove u grlu? Na primer agrumi ili kiseli krastavci, dok druge imaju umirujuće dejstvo. U nastavku saznajte kako da ublažite grlobolju kod kuće?

Ovaj sirup leči bolno grlo i čisti pluća za samo 3 dana (VIDEO)

Virusna i  bakterijska upala grla – simptomi

Čak preko 90 odsto svih upala ždrela koje prati bol u grlu pri gutanju uzrokovano je virusima. To je glavni razlog zašto ne treba odmah juriti u apoteku po antibiotike. Štaviše, njihovo dejstvo je zamemarljivo kada su u pitanju virusi.

U slučaju virusnih upala – sluznica ždrela može biti pomalo bleda ili jarko-crvene boje, dosta suva. To su najčešći simptomi. Takođe, javlja se i otežano gutanje praćeno peckanjem. Osim što je nadraženo, grlo je tada veoma bolno uz lako povišenu telesnu temperaturu.

Ne treba uzimati antibiotike, sem ako tako ne proceni lekar. Barem ne prva dva-tri dana, dok se ne pokaže u kom pravcu ide infekcija. Veoma je važno da se javite lekaru, već u ovoj fazi na samom početku. Tako ćete uz savet dobiti pravovremenu terapiju, pa će oporavak grla biti puno brži i lakši.

Moguć je oporavak i smirenje simptoma, ili pak njihovo pogoršanje.

Kada je posredi bakterijska upala grla, primetna  je pojava beličastih ili prljavosivih plaža po sluznici krajnika. To je gnojna angina, koju prati oštar bol u grlu uz povišenje telesne temperaure.

Za lečenje upaljenih krajnika biće vam potrebna medikamentozna terapija.

Kako se leči virusna i bakterijska upala grla

Prvi oblik infekcije (virusni) leči se simptomatski, oralnim antisepticima u obliku pastila za sisanje (danas je velika ponuda istih). U apotekama ćete naići i na velik broj sprejeva ili rastvora za ispiranje ili uprskavanje u usnu duplju. Provereno pomaže i ispiranje usne duplje slanom vodom:

Recept za rastvor: na litar vode ide velika supena kašika kuhinjske ili morske soli. Mućkajte i grgoljajte u ustima, a potom sadžaj nikako nemojte gutati, već ispljunite.

Drugi tip infekcije je bakterijski, a leči se pencilinskim antibioticima ili eritromicinom. Ovaj lek se daje u slučaju da je ranaije dijagnostikovana alergija na penicilin.

Lečenje bakterijske ili tzv. lakunarne angine mora biti dovoljno energično i dovoljno dugo. Često traje najmanje deset dana, pa se uz antibiotike daju i oralni antiseptici, antipiretici te vitamin C.

Naša preporuka: Kako se prave pastile za grlo u kućnoj varijanti!

Koje namirnice pojačavaju bol u grlu?

Lista namirnica koje će vam samo pogoršati bol u grlu pri gutanju je poprilično dugačka.  Potrudili smo se da vam damo pun popis hrane koja vam neće odgovarati.

Uzmite sve ovo sa rezrvom, jer ne deluje na sve nas isto svaka hrana. Dok nekom smeta i odmaže, drugima ne predstavlja problem za bolno grlo. Ipak ,nekih opštih odrednica i smernica se trebamo pridržavati kada je u pitanju grlobolja bez temperature. Dakle ona se u potpunosti može kontrolisati hranom i blagotvornim biljnim čajevima i pripravcima.

Namirnice koje trebate izbegavati:

  • Kisela hrana, poput krastavčića, agruma i sirćeta, može pojačati bol u grlu prilikom gutanja. Ipak, neki se kunu kako im grgoljanje razblaženim jabukovim sirćetom i limunovim sokom i te kako pomaže. Stoga je najbolje da sami testirate pomenute napitke.
  • Isuviše ljuti začini takođe nisu baš preporučljivi u ovom slučaju jer samo otežavaju stvari. Ako pri gutanju osetite bol u grlu izbegavajte ljute papričice, origano, biber i dr.
  • Mlečne proizvode svakako treba izbegavati, jer generalno pogoršavaju simptome prehlade . Uz to otežavaju lečenje podstičući dodatno stvaranje sluzi u našem organizmu. Dakle mleko, jogurt i kefir nemojte piti ako vas boli grlo.
  • Izbegavajte i konzumiranje isuviše suve hrane, poput tvrđih keksa, dvopeka i slično. Naime, oni mehanički mogu da vas povrede i dodatno oštete već prilično razdraženu sluznicu.
  • Iako vam se ponekad čini da će vam topla crna kafa ublažiti simptome, efekat će gotovo uvek biti kratkotrajan. Već pola sata nakon kafice bolovi u grlu i otežano gutanje će se više pogoršati. Nije retkost što neke osobe sa bolnim grlom imaju averziju upravo prema kafi.
  • Tokom bolesti treba potpuno izbaciti iz ishrane i rafinisane ugljene hidrate, slane grickalice i alkoholna pića, te prestati s pušenjem.

Kako ublažiti grlobolju ishranom?

Pored hrane koja će Vam samo pogoršati bol u grlu pri gutanju i načiniti ga još neprijatnijim i jačim, postoje i ona druga. Dakle, pojedine namirnice vam mogu pomoći za bolno grlo.

Na prvom mestu to je: topla pileća supa, domaći med, beli luk, đumbir, integralna testenina i još puno toga..

bol u grlu pri gutanju lek
Za bol u grlu pomaže grgoljanje mlakog čaja; Foto: Pixabay.com

 

Beli luk protiv efikasan kod grlobolje

Smatra se za najmoćniji prirodni antibiotik, a ima i jako antivirusno dejstvo, te je vrlo moguće da nećete ni imati problema s prehladom i gripom.

Kad vas zaboli grlo, svakodnevno upotrebljavajte ovu lekovitu biljku. Dovoljno je da pojedete do dva čena dnevno.

Sveže povrće i voće odličan lek za grlobolju

Suvišno je reći da su nam voće i povrće neophodni za dobro zdravlje i jačanje imuniteta. Najbolje ih je konzumirati svakodnevno u dovoljnim količinama kako bismo sprečili razvoj infekcije i dalji pad imuniteta. Ipak, ako se prehladite –  i javi vam se jak bol u grlu slobodno pojačajte dozu.

Predlog za čitanje: Najbolji čajevi za jačanje imuniteta

Neki stručnjaci čak savetuju da na prvi znak prehlade počnete „gladovati“. Tada bar dva dana trebate jesti samo sveže voće, povrće. Pijte prirodno ceđene sokove i blagi čaj, jer će to znatno ubrzati ozdravljenje.

Naime, organizam neće morati da troši energiju na varenje teške hrane, a samim tim će imati više energije za borbu s virusima i bakterijama. Većini u slučaju bolnog grla prijaju banane.

Kako se leči bolno grlo u trudnoći

Česte prehlade, začepljen nos, gripa, virusne infekcije, crveno i nadraženo grlo ne zaobilaze ni trudnice. Sve navedene bolesti su intenzivnije tokom hladnijh jesenjih i nadolazećih zimskih dana.

Sve dok se javljaju bolovi u grlu bez temperature, ne trebate biti nervozne niti zabrinute. Verovale ii ne možete se izlečiti lako bez upotrebe ijednog antibiotika.

Dobar i snažan imunitet u trudnoći je osnova kako vašeg, tako i bebinog zdravlja Njega možete pojačati adekvatnom ishranom baziranoj na što više zdravog sezonskog povrća, voća, medu, limunu, čajevima i drugo.

Grlobolja u trudnoći koja traje duži period, a naročito ona koja se javi sa temperaturom, zahteva hitan odlazak lekaru. Samo vam on sme prepisati medikamentoznu terapiju.

U slučaju visoke temperature, obavezno se tuširajte i to sa mlakom vodom. Nakon toga trudnice trebaju obući laganu pamučnu odeću koja lagano prijanja uz vaše telo.

Ukoliko jak bol u grlu kod trudnica prati i začepljen nos, tada nemojte posegnuti za pastelama (fitosept, septolete). Izbegavajte korišćenje kapi za nos, sprejeva, kako biste ublažili postojeće tegobe.

U drugom stanju ovo ništa od ovoga  nemojte činiti tek tako na svoju ruku. Neophodan je dogovor i konsultacija sa lekarom ili ginekologom. Naime,pojedini proizvodi sadrže u sebi i brojne hemijske materije koji mogu da naštete bebi.

Odmarajte se dovoljno tokom dana i noći, pijte što više blage biljne čajeve uz dodatak limuna i domaćeg meda.  Ovaj blagotvorni napitak će odmah u startu eliminisati nelagodan bol u grlu i sprečiće pogoršanje simptoma.

Domaći med neutrališe bol u grlu pri gutanju

Ovaj lekoviti pčelinji proizvod oduvek je važio za lek broj jedan u slučaju grlobolje, prehlade i gripa. Danas je veoma važno kupovati med od proverenih proizvođača, jer je na tržištu mnogo tzv. lažnog meda. On sadrži šećer, pa nam kao takav može više štetiti nego koristiti.

Za bol u grlu pri gutanju, dobro  je uzeti kašičicu meda i polako ga otapati u ustima. Možete ga staviti u mlak čaj ili mlaku limunadu.

Takode, odličan lek za promuklost i bol  grlu predstavlja i lizanje meda s tanjira. Naime, veliki plitki tanjir trebate namazati tankim slojem meda, a zatim ga što većom površinom jezika lizati.

Osim što med deluje lekovito zbog antivirusnih i antibakterijskih svojstava, na ovaj način se ubrzava cirkulacija u jeziku i grlu. Sve to u velikoj meri doprinosi bržem ozdravljenju i izlečenju.

Veći unos tečnosti tokom dana smiruje bolno grlo

Virusi se puno lakše razmnožavaju na suvoj sluzokoži. Stoga, kada smo prehlađeni, usled začepljenog nosa često dišemo na usta. Tako se sluzokoža grla može dodatno osušiti, te nas peče i smeta pri gutanju.

Stalnim vlaženjem sluzokože otežaćete virusima širenje. Zbog toga je potrebno da uza se uvek imate flašicu vode. Još bolje je da pijete toplu tečnost, poput biljnih čajeva. Naime sama toplota napitka uništava viruse, a vruća para smanjuje otok sluzokože i takode ubija viruse.

Barena šargarepa – pomoć kod grlobolje

Jak bol u grlu pri gutanju može se ublažiti i šargarepom, ali ako je jedete u barenom obliku. Tako će vas manje povredivati prilikom prolaska kroz ždrelo, jer neće biti tvrda i gruba. Pošto je bogata vitaminima i mineralima, doprineće bržem ozdravljenju.

Narodni lek za bol u grlu

Sirup od crnog luka je stari i provereni narodni lek za grlobolju. On je izvrstan u slučaju bola u grlu i kašlja.

Priprema:

Glavica crnog luka se isecka na sitno i prelije medom. Ostavite nek stoji nekoliko sati dobro poklopljeno. Zatim lagano procedite sirup i pijte ga više puta dnevno. Već nakon par dana bol u grlu će popustiti.

Integralna testenina protiv grlobolje

Testenina od celog zrna žitarica obiluje vlaknima, gvoždem, cinkom i vitaminima E, B1, B2, B3. Dodajte joj neki blagi preliv i uživajte u ukusnom i zdravom obroku. Olakšaćete gutanje i smirićete bolove u nadraženom grlu.

Đumbir za bolno grlo

Odličan je za sve infekcije respiratornih organa. Možete ga koristiti u obliku čaja, u mešavini s medom i limunom. Dobro ga je sisati i grickati i to komadiće njegovog svežeg korena.

Takođe, možete napraviti kuglice od đumbira i meda za bolno grlo. Evo kako glasi recept:

Pomešajte pola kašičice izrendanog korena s pola kašičice meda. Umesite kuglice, njih ćete jesti svaka dva sata.

Ovo bi trebalo veoma brzo ublažiti bol u grlu pri gutanju.  Pročitajte još recepata u tekstu djumbir i med.

Čaj od žalfije smiruje bol u grlu

Toliko je lekovita i priznata kao lek da će vam čak i većina lekara preporučiti da upaljeno grlo ispirate čajem od žalfije. Žalfija deluje protivupalno, antibakterijski i antiseptično, a odlična je i kao sredstvo za jačanje sluzokože.

Preporuka: Najbolji recepti sa žalfijom

Napravite sirup za grlobolju

Napravite ga još danas, bez obzira da li imate bolno grlo ili ne. Svakako će vam zatrebati u narednim mesecima…

Sastojci za recept:

  • četvrt kašičice mlevenog cejlonskog cimeta,
  • 1 kašičica narendane pomorandžine kore,
  • 1 kašika sitno iseckanog šipurka,
  • 2 kašike narendanog korena đumbira,
  • 2 do 3 karanfilića,
  • 3 do 4 mahune kardamoma,
  • dve trećine šolje sušenih bobica zove,
  • 1 šolja domaćeg meda,
  • 2 šolje vode..+

Priprema sirupa:

  1. Sipajte u šerpu vodu, bobice zove, karanfilić, kardamom, šipurak i koru pomorandže. Zagrevajte to do ključanja i kuvajte sve dok ne ispari skoro polovina tečnosti.
  2. Sklonite šerpu sa šporeta i dodajte cimet i đumbir. Ostavite to poklopljeno neka se ohladi.
  3. Procedite kroz gazu i dodajte med. Mešajte sve dok se sastojci potpuno ne rastope.
  4. Sipajte sirup za grlobolju u staklenu flašicu, koju ćete čuvati u frižideru. Uzimajte po potrebi.

Zašto baš ovi sastojci?

Bobice zove

Pomoći će vam u borbi s upalom, ubrzaće oporavak od gripa i prehlade. Smanjiće bol u grlu za tili čas. Neprevaziđene su kad je reč o jačanju imuniteta.

Šipurak

I za njega važi isto što i za bobice zove. Pritom je prepun vitamina C, koji je neophodan za lečenje upala i prevenciju svih oboljenja.

Pomorandžina kora

Sadrži više vitamina C nego jestivi unutrašnji deo. Mora biti dobro oprana i da prethodno odstoji u mešavini vode i sode bikarbone najmanje pola sata.

Karanfilić

Odličan je antiseptik. Uništava bakterije koje uzrokuju upalu. Zato se i koristi u slučaju grlobolje, bronhitisa i upale pluća.

IZVORI:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/diagnosis-treatment/drc-20351640

https://www.webmd.com/allergies/sinus-nose-tool/soothe-sore-throat

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2018/february/sore-throat

https://www.healthline.com/health/cold-flu/help-sore-throats

Sponzorisani linkovi:
Comments are closed.
f