Crna čokolada za kuvanje – sve prednosti
Volite slatkiše ali uvek osećate grižu savest jer znate da oni loše utiču na zdravlje? Onda imamo dobru vest za vas. Jeste li znali da crna čokolada ima odličan ukus, a možete je jesti i pritom mršaviti? Ovo je odlična vest za sve sladokusce.
Nastavite sa čitanjem i pružićemo vam sve informacije o tamnoj čokoladi za kuvanje. Kolika joj je nutritivna vrednost, koji su njeni benefiti po zdravlje. Saznajte i to kako utiče na mršavljenje i mogu li je jesti dijabetičari.
Tamna čokolada kalorije i nutritivna vrednost
Ako volite jesti slatkiše dopašće vam se informacija što i oni mogu biti izuzetno zdravi. Ali to je slučaj samo ako jedete tamnu čokoladu. Naime, crna čokolada za kuvanje je najzdrvija vrsta slatkiša koja postoji i možete je jesti bez griže savesti, naravno u ograničenim količinama.
Oko 100 grama ove namirnice sadrži oko 540 kalorija u stegnutom i oko 510 kalorija u kuvanom stanju. Dakle, jeste dosta kalorična i zato ni sa njom ne trebate preterivati. Sa preteranom konzumacijom možete povećati svoj obim struka, a to vam sigurno nije cilj.
Crna čokolada kao lek se često koristi ali sa merom, probajte se ograničiti na četiri kockice, ili jedan red dnevno. Svakodnevnom konzumacijom čokolade za kuvanje unećete mnoge vitamine i druge hranljive materije koji su esencijalni za očuvanje zdravlja.
Naime, menaž čokolada za kuvanje ima sledeći sastav:
- 11 grama vlakana,
- podmiruje 67 posto dnevnog preporučenog unosa gvožđa,
- 58 procenata dnevnog preporučenog unosa magnezijuma,
- 89 odsto DPU bakra,
- 98 odsto DPU mangana
- u nešto manjoj količini tamna čokolada sadrži i fosfor, cink, selen i potasijum.
Sve opisane vrednosti su u 100 grama. Takođe, u svom sastavu čokolada ima i zasićene masti i dobar holesterol, što ni u kom slučaju ne remeti krvnu sliku. Ima i flavonoide, bitne antioksidante koji sprečavaju negativna dejstva slobodnih radikala i čuvaju zdravlje tela.
Kakvu čokoladu najčešće jedemo
Mnogima je baš zbog ukusa omiljena mlečna čokolada. Nažalost za nju ne važe ista pravila kao za crnu. Nju stručnjaci ne smatraju zdravom i to iz više razloga. Naime, glavni sastojak tamne poslastice je kakao, koga može biti od 50 do 98 procenata.
Taj procenat se bitno smanjuje u mlečnim čokoladama, zarad povećanja ukusa. Umesto kakaoa dodaje se šećer i mleko. Šećer ima visok glikemijski indeks, brzo diže energiju, ali je brzo i spušta. Pored toga daje osećaj gladi u telu, jer se šećeri dosta brzo vare.
Mleko je još jedan razlog zbog kog treba sa merom jesti mlečnu čokoladu. Ono, kao i sve namirnice životinjskog porekla u sebi sadrže loš holesterol. Zajedno šećer i mleko nemaju dobar uticaj na krv, jer su u stanju, na duge staze da uzrokuju visoke nivoe šećera, holesterola i triglicerida u krvi.
Osim toga, od mlečne čokolade brže ogladnimo, pa ćemo pre nastaviti sa prejedanjem. Za razliku od nje, crna čokolada za kuvanje daje osećaj sitosti, te je slobodno možete jesti čim osetite pad energije. Ona ima značajno manje šećera od mlečne, zato je i toliko gorkog ukusa. Generalno, što više kakaa ima u ovoj crnoj poslastici to je ona zdravija.
10 dobrih razloga zašto trebate jesti tamnu čokoladu
- Spušta krvni pritisak. Endotelijum je sloj ćelija kojima je obložena unutrašnja strana krvnih sudova. Crna čokolada podstiče endotelijum da luči nitrik-oksid, koji šalje informaciju krvnim sudovima da se opuste. Što dovodi do spuštanja krvnog pritiska.
- Kontroliše holesterol. Ako regulišete ishranu i u svakodnevnicu ubacite po jedan red tamne čokolade za kuvanje veoma brzo ćete regulisati vaše nivoe holesterola. Ona sprečava oksidaciju lošeg holesterola (LDL) i njegovu reakciju sa slobodonim radikalima.
- Smanjuje rizike od srčanih bolesti. Sprečavanje oksidacije LDL-a dovodi do generalnog smanjenja holesterola u krvnim sudovima, a protok krvi ostaje slobodan. Na duže staze tamna čokolada štiti srce od mnogih kardiovaskularnih oboljenja. Prema jednoj studiji koja je rađena na 470 starijih ljudi, 50 odsto manje šanse od srčanih oboljenja su imali oni koji su redovno konzumirali kakao.
- Štiti kožu od sunca. Flavonoidi koji se nalaze u crnoj čokoladi mogu zaštititi kožu od štetnih sunčevih zraka. Sa njima koža bude bolje hidrirana i ima bolji kvalitet. Zato nekoliko nedelja pre mora svakodnevno jedite ovaj slatkiš, vaša koža će vam biti zahvalna.
- Poboljšava funkcije mozga. Studije su potvrdile kako nekoliko dana konzumacije kakaoa uvećava protok krvi u mozgu. To rezultuje boljom koncentracijom, ali i čuvanjem mozga od raznih oboljenja nervnog sistema kao što su Alchajmer ili Multiple skleroza.
Dobar je antidepresiv
- Umiruje napete nerve. Ova namirnica pored svih vitamina i minerala sadrži endorfin i seratonin. Ovi hormoni su veoma važni za osećaj sreće i zadovoljstva. Redovna konzumacija ovog slatkiša dokazano utiče na raspoloženje.
- Ublažava kašalj. U svom sastavu čokolada za kuvanje bez glutena ima gorke alkaloide, oni smanjuju iritaciju u grlu i trenutno pomažu kod smanjenja kašlja. Ali ne trebate se samo na nju osloniti, već se lečite uz prepisanu terapiju.
- Daje osećaj sitosti. Gorki ukusi uvek zatvaraju apetit, dok slatki otvaraju. U crnoj namirnici preovladava prijatna gorčina, koja vam daje osećaj sitosti. Pojedite jednu kockicu kad ste gladni, a još nije vreme jelu i videćete kako funkcioniše.
- Deluje kao blagi afrodizijak. Tamna čokolada za jelo i kuvanje utiče na ritam srca zbog feniletilamina, što zajedno sa dopaminom daje telu seksualnu želju. Nije ni čudo što je čokolada najčešći poklon za Dan zaljubljenih.
- Štiti creva. Manje je poznata činjenica da je crna čokolada za kuvanje odličan lek za proliv, kao i za stomak i rešavanje stomačnih tegoba. Naime, ona štiti gastrointestinalni trakt od čira na želudcu, Heliko bakterije, jer smanjuje broj mikroorganizama koji uzrokuju ove bolesti. Takođe, možete je jesti i kad imate kandidu, zbog niskog nivoa šećera, tako se gljvice neće imati sa čime hraniti.
Tamna čokolada pogoduje i dijabetičarima
Crna čokolada za dijabetičare može biti dobra ali treba sa njom rukovati veoma pažljivo. Gledajte uvek na ambalaži koji je procenat kakaa u njoj prisutan. Takođe, kako dijabetičari trebaju izbegavati šećer nije preporučljivo jesti običnu čokoladu za kuvanje. Ona ima tek oko 50 posto kakaa i nešto veću količinu šećera koja je dodata radi ukusa.
Najbolje rešenje za obolele od dijabetesa jeste crna čokolada sa stevijom. Stevija je biljka, poznata prirodni zaslađivač koja je slatkog ukusa, ali ne sadrži šećere koji podižu nivoe insulina. Jedina mana je ta što se ona na našem tržištu često meša sa šećerom, a prodaje kao čista stevija, jer je biljka previše skupa.
Stoga, preporučujemo vam dobro istraživanje pre nego što se odlučite na kupovinu crne čokolade. Od većeg poverenja su mali proizvođači domaćih proizvoda i inostrane fabrike čokolade. Njihova cena jeste veća, ali ne trebate se igrati sa zdravljem i kupiti nešto niskog kvaliteta i time ugroziti svoj život.
Ova namirnica spada u najslađe od onih koje dijabetičari mogu jesti pod određenim uslovima. Ako je čokolada bez šećera onda je možete jesti bez ikakve bojazni za zdravlje. Ona će ga čak i unaprediti jer reguliše nivoe šećera u krvi. Nemojte preterivati kako zbog velikog broja kalorija ne biste dobili na težini.
Kako se pravi domaća crna čokolada
Tamna čokolada se može kupiti u svakoj prodavnici, ali možete je i sami napraviti i u potpunosti prilagoditi ukus sebi.
Lak recept crna čokolada
Sastojci:
500 grama šećera,
Jedna šolja vode,
250 grama margarina,
100 grama čokolade za kuvanje,
50 grama kakaoa,
200g mleka u prahu.
Priprema:
Staviti u šerpu šećer i vodu, kada se šećer istopi dodajte margarina. Kada se margarin razloži dodajte čokolade, kakao i mleko. Brzo mešajte dok se sve ne sjedini. Ostaviti neka se ohladi. Ovo je odličan domaći premaz za palačinke.
Najzdravija crna čokolada
Dobra vest je da se tamna čokolada može napraviti u potpunosti sa zdravim namirnicama. Za tako nešto će vam biti potrebni sledeći sastojci:
Pola kašike organskog kakaoa,
Četvrtina kašike kokosovog ulja,
2 kašičice livadskog meda (možete dodati steviju umesto meda),
Polovina kašičice ekstrakta vanile,
Prstohvat soli.
Postupak pripreme:
Sve stavite u šerpicu i mešajte dok se sastojci ne sjedine. Ovo je količina organske čokolade koja se može pojesti za jedan dan. Ako vam treba za duže vremena možete sa srazmernom većom količinom.
Kako sam smršala pomoću čokolade za kuvanje
Prenosimo vam iskustvo naše čitateljke Mirjane iz Zrenjanina.
Meni su slatkiši oduvek bili omiljena poslastica, što je, naravno, uticalo na moju težinu. Imala sam višak od dvadeset kilograma, bila nesrećna sa svojim izgledom što je dovelo do daljeg prejedanja i „davljenja u slatkišima“. Onda sam iznenada rešila kako tome hoću stati na put i krenula na dijetu.
Prva stvar koju ne preporučujem onima koji su ranije živeli od slatkiša, nemojte ih prestati naglo jesti. Ja sam bukvalno bila navučena. I kada sam ih izbacila na svega nekoliko dana, to su bile takve vrtoglavice, migrene i glad kakve ja ne mogu opisati. Stalno sam se vrtela u krug. Ili varala i jela previše slatkog ili sam za kaznu sasvim isključivala slatkiše i bilo mi je loše.
Nutricionistkinja mi je onda preporučila tamnu čokoladu koja ne goji, i to onu koju svakog dana viđam u prodavnicama. Rekla je kako je potrebno malo da je uzimam i kako će mi zatvoriti apetit.
Probala sam… prvi izbor je bila tamna čokolada sa 70 posto kakaoa. I ono što mi je bilo neverovatno je to da mi je na prvu pomogla. Ja sam od onih koji su u stanju pojesti čitavu tablu odjednom, sada to nisam mogla učiniti. Bila sam sita, a stala sam tek na pola table.
Vremenom sam se naterala u smanjenju količine, te sam na kraju jela samo jedan red dnevno. Delila sam tablu na četiri kockice koje bih pojela četiri puta u toku dana, kad god bih osetila glad. Nakon uzimanja slatkiša glad bi brzo nestala. Zato kada je u pitanju crna čokolada iskustva koje ja imam su izuzetno pozitivna. Za šest meseci sam skinula 25 kilograma, bez izbacivanja slatkiša iz ishrane. U tom periodu sam promenila svoje navike u ishrani te sam sigurna kako se kilogrami više neće vraćati.
Mere orpeza i ostale važne napomene
Kad je posredi crna čokolada mere opreza generalno ne postoje. Ovo je zdrava namirnica koja unapređuje zdravlje. Ipak, ni lekove ne treba previše konzumirati, a tako ni ovu poslasticu. Najviše treba paziti zbog njene veoma visoke kalorijske vrednosti. Ona ima oko 500 do 600 kalorija na 100 grama. Dakle, lako je preći se. Stoga, ne preporučuje se preterana konzumacija, maksimalno jedan ili dva reda dnevno.
Posebne mere opreza se odnose na dijabetičare koji moraju paziti kakve crne čokolade jedu. Ali ako kupuju od sigurnih proizvođača onda mogu bez brige uživati u njenim slasnim ukusima.
Smeju li je jesti trudnice?
U trudnoći crna čokolada može biti redovan deo ishrane, ne utiče na plod ni nakakav negativan način. Naprotiv, trudnice često mogu biti anemične, a kakao ima dosta gvožđa u sebi pa im može pomoći u popunjavanju rezervi ovog minerala. Dalje, mnoge trudnice se bore sa umorom, a ovaj zdravi slatkiš daje energiju i poboljšava koncentraciju.
Dakle, nema potrebe za izbegavanjem tamnog slatkiša u drugom stanju. Samo pazite na količinu, ali možete oprostiti sebi jer ipak jedete za dvoje.
Koja je najbolja tamna čokolada na našem tržištu – cena
Tamne čokolade možete kupiti gde god poželite, veoma ih je lako naći. Neretko su i jeftinije od običnih mlečih čokoladi iz razloga što je potrebno manje sastojaka da bi se napravile. Ovo se najviše odnosi na čokolade za kuvanje koje se po najnižim cenama prodaju u radnjama zdrave hrane.
Od domaćih proizvođača jedna od najukusnijih je Menaž. 200 grama košta oko 180 dinara. Cena čokolada za kuvanje nije preterano visoka i neretko se nalaze na akcijama. One se najčešće koriste kao preliv za tortu, mada su baš lepe i kao krem za palačinke.
Posna čokolada za kuvanje je odlična opcija u vreme posta kada su svi kremići mlečni.
Jedna od najlepših crnih čokoladi domaće proizvodnje jeste Čoko Štark. Ona sadrži 75 posto kakaoa, što je čini izuzetno zdravom. 150g pakovanja košta oko 250 dinara.
85 procenata kakaoa ima Heidi čokolada. Ona je malo gorčija, ali je i dalje ukusna. Što je veći ovaj procenat to se čokolada smatra kvalitetnijom. Zato 80 grama ovog proizvoda košta oko 170 dinara.
Ova tamna poslastica dolazi u raznim oblicima, ne mora biti samo čista crna čokolada. Tako se često meša sa narandžom, mentom, lešnicima. Delhaize je jedan od stranih proizvođača koji ih nudi sa celim lešnikom. 200 grama košta oko 280 dinara.
Dakle, veoma ih je lako naći, po cenama i kvalitetu koji vama odgovaraju. Zato nema izgovora da iz ne uvrstite u svoju svakodnevnu ishranu.
Ako vam se dopao naš tekst o crnoj čokoladi preporučujemo vam čitanje teksta kako napraviti domaći kakao krem.