Feature post image

Kako se pravi sok od aronije recept

Poslednjih par godina sok od aronije je postao veoma tražen i cenjen u fitoterapiji. Iako je do skoro slabo bila poznata, danas se sibirska aronija može nabaviti i u našoj zemlji. Njeno uzgajanje je veoma lako, a zbog svojih odličnih lekovitih moći, sve više možemo da čujemo da je aronija biljka budućnosti.

Takođe nema prirodnih neprijatelja, pa nije potrebno da je prskamo, zbog toga i spada u 100 posto ekološku biljku. Poznata je po tome što podiže celokupni imunitet organizma, odličan je antioksidans, ima čak antikancerogeno i antivirusno dejstvo.

Aronija je i hrana i lek istovremeno.

U daljem tekstu pročitajte zašto je dobar sok od aronije, kako se pravi i pije. Pročitajte kakva su iskustva drugih sa ovom biljkom.

Koja su lekovita svojstva aronije

Biljka aronija spada u bobičasto voće,  svojim izgledom podseća na borovnicu, te je zbog toga još i nazivaju sibirska borovnica. Potiče iz Severne Amerike, odakle je preneta u Evropu.

Otporna je na niske temperature. Dobro podnosi hladnu zimu i jak mraz. Raste u obliku grma, može da dostigne visinu oko dva metra. Lekovit i jestiv deo biljke je plod koji je nešto oporijeg ukusa od borovnica.

Plodovi aronije se zadržavaju na grmu i do dva meseca nakon sazrevanja. Biljka sazreva u avgustu i septembru mesecu. Ove lekovite bobice su pravo čudo prirode, biljka se odgaja potpuno organski. Tako da možete da budete potpuno bezbrižni prilikom upotrebe. Aronija nema štetnih pesticida koje se itekako koriste u današnjoj industriji, njoj oni uopšte nisu potrebni.

Nije zahtevna za gajenje, a u mnogim delovima sveta, ovo voće se sa pravom svrstava u lekovito bilje, upravo zbog svoje izuzetne lekovitisti. Važno je napomenuti da je prirodni sok od aronije, gotovo tri  puta zdraviji od borovnice.

Kada se pravi sirup od aronije u njemu se i dalje nalazi isto ono što sadrži i sveža bobica – ne gubi na lekovitim svojstvima. Aronija je bogata vitaminima A, B, B1, B2, B3, B6 I B9, C,P i E. Pored navedeih vitamina, dragoceni sok od aronije u sebi sadži i minerale kao što su: kalcijum, kalijum, mangan, gvožđe, jod, fosfor i cink.

Uz sve ove minerale i vitamine, u aroniji postoji i jedan od najjačih antioksidanasa-antocijanin. Jednom kada ovaj fenomenalni antioksidans dospe u naš organizam, snažno deluje na njegovu detoksikaciju i izbacivanje svih štetnih materija koje se nalaze u našem telu.

Prema TEAC I ORAC standardima sok aronije ima najveće antioksidativno delovanje među svim bobičastim i orašastim voćem.

Zašto je dobar sok od aronije za zdravlje

Lekovita svojstva koje prirodni sok od aronije ima teško je nabrojati odjednom, a da pri tom nešto ne izostavimo.

Mnoga istaživanja su otkrila da ova biljka tamnih bobica:

  • Poboljšava cirkulaciju krvi.
  • Svakodnevnim korišćenjem smanjuje nivo-e holesterola i triglecirida. Na taj način štiti naš kadriovaskularni sistem.
  • Odlično pročišćava krv,
  • Ublažava migrenu i glavobolju.
  • Povoljno deluje na želudac i creva, zaustavlja proliv.
  • Obara povišen pritisak,
  • Sprečava razboj bakterijskih i virusnih infekcija,
  • Popravlja imunitet .

Aronijin sok ima blagotvoran uticaj na jetru i žuč, jer ih pročišćava i omogućuje pravilan rad ovih organa. Važno je napomenuti da on reguliše i izlučivanje, kao i  pravilan rad hormona štitne žležde, te regulaciju rada pankreasa.

Poznato je da u današnje vreme postoji mnogo ljudi koji su oboleli od raka. Tako da je veoma važno da preduzmete mere predostrožnosti uz matični sok od aronije.

Možete da se hranite zdravo, da se bavite fizičkim aktivnostima, ali isto tako možete i da uzimate ovaj domaći sok. Za njega je naučno dokazano da pomaže u prevenciji kod najtežih bolesti. Zbog visokog sadržaja aktioksidativnih jedinica, sprečava pojavu kancera i pomaže u lečenju malignih oboljenja time što uništava ćelije raka. Takođe pomaže i kod Alchajmerove bolesti.

Čudnovato, ali isto tako i istinito, aronija nudi i zaštitu od bolesti očiju, tj. mišićne degenerativnosti očiju. Ovo je neizlečiva bolest, koja dovodi do slepila. A studije su pokazale da osobe koje konzumiraju sok od aronije imaju manje šanse za da dobiju ovu bolest.

Aronija podstiče i zarastanje rana, usporava starenje kože i organizma. Takođe sprečava i nastanak bora i štiti od negativnog UV zračenja.

I da sumiramo utiske, aronija je odlična investicija za naše zdravlje.

Kako napraviti sok od aronije kod kuće

Lekoviti sok od aronije može da se kupi ili da ga pravite samostalno. Skuplji je od većine ostalih sokova ali ukoliko ga pijete u manjim količinama, cena ne bi trebala da predstavlja toliki nepremostivi problem. Aronija se često upotrebljava u sušenom obliku koja može i da se jede, ali se ipak najčešće preradjuje u sok.

Ako sami pravite sok, recept je vrlo jednostavan. Kada plod aronije sazri, najbolje je pakovati ovo voće u pakovanje od 1 kg i zamrznuti. Po potrebi odmrznete i pravite sok. Od 1 kg aronije najčešće se dobije oko 0,7 l soka, a ponekad i manje.

Zamrzavanje neće imati negativan uticaj na kvalitet soka jer je poznato da aronija vrlo dobro podnosi niske temperature, pa će posle odmrzavanja postati još sočnija, sa više soka nego kad je sveža. Najbolje je odmrznutu aroniju procediti ili propustiti kroz mašinu za mlevenje mesa, da bi se dobio pravi matični sok, ili kako ga još neki nazivaju i hladni ceđeni sok.

U dobijeni sok od aronije ne treba da se dodaje konzervans. Takođe preporuka je da se pije bez šećera i drugih zaslađivača. Može da se čuva 24h u frižideru, ali se preporučuje popiti ga isti dan.

Napravite sok od svežih bobica aronije

Domaći sok od aronije može na sličan način da se pravi i od svežih bobica i takođe možete da ga zamrznete. Jednom odmrznutu aroniju nemojte ponovo zamrzavati. Evo još jednog  recepta za sirup od aronije:

kako napraviti sok od aronije recept
Matični sok of aronije

Koji su nam sastojci potrebni :

  • 2 kg bobica aronije,
  • litar vode,
  • 800g šećera,
  • jedan sveže isceđen limun.

Sok od aronije priprema:

Sipajte šećer u vodu u jednu šepru i to stavite na ringlu dok ne provri uz postepeno mešanje. Kada voda provri u to dodajte 2 kg svežih bobica aronije. Konstantno mešajte sve dok smeša ne počne da kuva. Dok mešate sirup, pritiskajte bobice da bi se iz njih oslobodilo što više soka. Kada dostigne tačku ključanja, potrebno je da držite još par minuta šerpu na ringli i nakon toga skinite je i ostavite da se ohladi.

Dobijen sadržaj procedite i vratite na šporet da još jednom prokuva. Nakon poslednjeg vrenja, skinite sa ringle i u sok od sibirske aronije dodajte jedan isceđen limun. Sve ovo dobro promešajte i dobijeni sok sipajte u staklene flaše koje ste pre toga sterilizovali. Flaše dobro zatvorite. Napitak čuvajte na tamnom i hladnom mestu i konzumirajte po potrebi. Ako baš želite, sirup možete i da razblažite sa malo vode.

Ostatak bobica možete da iskoristite da napravite ukusan džem od aronije. Napunite vaš frizider domaćim sokom od aronije ili zamrzivač za duže korišćenje i svakog dana uživajte u punom ukusu ovih tamnih bobica koje vam daju zdravlje u samo par gutljaja.

Doziranje i upotreba lekovitog soka

Preporučena doza svežih bobica je do 300 grama tokom dana. Kako se pije sok od aronije? Uzimati u količini  od jedne do tri rakijske čašice dnevno. Za zdrave osobe preporučena doza je jedna časica  ujutru na prazan stomak pre jela.

Osobe koje su sklone raznim prehladama, treba da konzumiraju jednu čašicu pre svakog obroka. Potrebno je da se pije pola sata pre glavnih obroka da bi iskoristili što više korisnih sastojaka ovog fenomenalnog domaćeg sirupa.

Severnoamerički Indijanci su koristili aroniju za ishranu, tako što su plodove mleli ili sušili,pa su ih kombinovali sa raznim mesom od divljači ili sa brašnom. Sveže plodove su upotrebljavali kao lek za stomačne tegobe, pravili su i lekoviti čaj od listova aronije za zalečenje svih rana.

Da bi je konzumirali tokom cele godine, aroniju možete da zamrznete, osušite ili da napravite marmeladu, sirup, sok, liker, rakiju, kompot ili vino. Na našem tržištu odnedavno su se pojavili i mnogobrojni drugi proizvodi od ove biljke sem popularnog soka i sirupa, među njima je svakako i  čaj od aronije.

Ruski biolozi su krajem 19. veka istraživali aroniju i dokazali su njena blagotvorna svojstva, dok su savremeni naučnici za nju počeli da se interesuju tek 90-ih godina prošlog veka, kada je i  otkrilveno da sok od aronije pospešuje izlučivanje teških metala iz organizma.

Zanimljivo je da spomenemo da se sirup intenzivno koristio nakon nuklearne katastrofe i nesreće u Černobilu, prvenstveno da bi se smanjile tegobe kod osoba koje su bile izložene štetnom zračenju.

Kakva su iskustva korisnika sa aronija sokom

Sok od sibirske aronije je siguran i bezbedan da se upotrebljava već od prve godine života, čak ga i trudnice mogu konzumirati ukoliko se bore protiv mučnine i žgaravice. Ova biljka ne sadrži gluten, pa se može koristiti i kod svih bezglutenskih dijeta.

Deca takođe smeju da konzumiraju ovo voće, pogotovo za vreme prehlada i haranja raznih virusa tokom jesenjeg i zimskog perioda godine. Doktori savetuju da se napravi pauza u prolećno-letnjim mesecima kada ima više izbora povrća i voća.

Brojni internet forumi i društvene mreže svedoče o pozitivnim iskustvima korisnika aronijinog soka, ali uvek sve uzmite sa rezervom, danas je sve na prodaju – pa čak i to.

Mnogi od konzumenata soka se kunu da su sa pijenjem samo jedne rakijske čašice pred doručak, podlgi svoj imunitet na puno viši nivo. Neki tvrde da nisu bili prehlađeni godinama, da im se cirkulacija popravila , da su doveli svoju težinu na idealnu,te da su puni energije i elana.

Preporuka je svakako na mestu, trebate da probate matični sok od aronije, jer je to najmanje što možete da učinite za svoje zdravlje, kao i za zdravlje vaše dece. Prema iskustvima, sirup od aronije će osetno da poboljša vaše zdravlje, uz stalno konzumiranje za samo 3-4 meseca, a kod težih oboljenja treba da se pije najmanje šest do osam meseci.

Pogledajte naš prilog o zdravstvenim prednostima aronije i video recept za pravljenje soka..

Gde kupiti aronija sok i koja mu je cena?

Prirodni sok od aronije možete da kupite u većini bolje snabdevenih apoteka, cena jedne flaše od 750 ml je oko 800 dinara. Najbolje bi bilo da ga kupujete od proizvođača koji imaju zvaničan certifikat, da ne bi došli u situaciju da koristite nešto, a pri tom ne znate ni šta je. Isto pravilo primenite i kod online naručivanja, najpre se što bolje informišite o proizvođaču, pa tek nakon toga ubacujte u vašu virtuelnu korpu.

Pre nešto više od godinu dana, ko se seća došlo je i do afere vezane za sveže aronijine bobice koje su se pojavile na zelenim pijacama u glavnom gradu, a cena im je bila 3x niža od zvanične. Tako da uvek trebate biti oprezni, kad je nešto tako jeftino, uvek je upitan i kvalitet i sve drugo..

Na kraju da vas još jednom podsetimo da se ova biljka najčešće upotrebljava u sušenom obliku ili kao sok od aronije, pa ukoliko u vašem vrtu imate jedno prazno mesto, ne bi bilo loše da je i posadite. Jer i pored svojih lekovitih moći sibirska borovnica prelepo izgleda u proleće dok cveta, kao i u julu kod je ukrašena plodovima, koji strpljivo čekaju berbu u septembru mesecu.

Sponzorisani linkovi:
f