Posni sir recepti za dobro zdravlje
Zašto treba jesti domaći posni sir
Posni sir je veoma ukusna i zdrava namirnica uz čiju pomoć ćete se rešiti viška kilograma ili zadržati vitku liniju. On je nezaobilazna hrana za sportiste, jer pomaže izgradnju mišićne mase na efikasan način. Po njegovom nazivu možemo zaključiti kako je u pitanju proizvod koji je pogodan za jelo tokom perioda posta. Međutim, razlozi za njegovu konzumaciju prevazilaze i verske norme, pa je on danas sve popularniji.
Dodatan plus predstavlja činjenica kako ima nisku kalorijsku vrednost i jako malo masnoća. Često ga iz šale nazivaju i manekenom među sirevima. Iako je prevashodno pogodan za mršavljenje, dijetu i održavanje forme, on ima i brojne prednosti po zdravlje. U nastavku ćemo vam reći više o tome zašto treba jesti posni sir. Saznajte koliko je koristan u borbi protiv kancera i koji su najbolji recepti za jela od njega.
Sastav, nutritivna vrednost i kalorije
Ono što je na prvom mestu kada je reč o ovoj namirnici jesu belančevine. Naime, ako budete jeli posni sir proteini koje on sadrži su najzdravije i najbolje gorivo za izgradnju mišića. U 100 grama nalazi se čak 12 gr ovih korisnih materija. U pitanju je idealan obrok pre treninga ili sportske aktivnosti. Budite sigurni kako će se ti proteini deponovati u vašu muskulaturu, pa ćete imati više snage i brže ćete sagorevati masti.
Već smo napomenuli kako posni sir kalorije sadrži u veoma malim količinama, pa se tako u 100 gr nalazi svega 66 kcal. On ima i veoma mali udeo ugljenih hidrata na istu meru (3 grama), pa je ovo idealan obrok za sve koji drže dijetu. Ako pak želite da izgradite mišićnu masu, uz njega jedite grožđe, banane, proso i avokado koji su bogati zdravim šećerima.
Da je u pitanju zdrava namirnica govori činjenica kako je bogat kalcijumom, magnezijumom, kalijumom i fosforom. Ovi minerali pozitivno deluju na ceo organizam, a najviše na razvoj, rast i regeneraciju tkiva. Ne treba zapostaviti ni to što on sadrži probiotičke bakterije, koje su sjajan saveznik u poboljšanju i regulaciji probave. Zanimljivo je i kako one uspešno izlaze na kraj i sa viškom masnoće, pa tako regulišu nivo holesterola u krvi.
Prednosti za zdravlje su brojne
Ova ukusna namirnica ima brojna pozitivna dejstva po zdravlje ljudi, a ujedno je i veoma ukusna. Mnogi od nas vole da ga jedu, a pri tom ne znaju koliko je on zapravo dobar za naše telo. Evo kako on pozitivno utiče na našu vitalnosti:
Jača kosti i sprečava osteoporozu
Kalcijum je jedan od glavnih minerala koji se nalazi u svim mlečnim proizvodima. Njega u posnom siru ima u značajnim količinama, pa ga je preporučljivo jesti zarad ojačavanja koštanog tkiva. Posebno je važno davati ga deci kako bi se pravilno razvijala, ali je odličan i za starije osobe. Stoga, ako jedete posni sir zdravlje vaših kostiju biće bolje, a zaštitiće vas od brojnih bolesti, kao što je osteoporoza.
Čuva srce i kardiovaskularni sistem
Pošto obiluje magnezijumom, podstaknuće biohemijske reakcije koje utiču na održavanje zdravlja vena, arterija i kapilara. Osim toga, smanjiće nivo šećera u krvi i sačuvati normalan pritisak. Zahvaljujući posnom siru možete izbeći infarkt, moždani udar i brojne bolesti srca.
Sjajna hrana za trudnice
Osim što je pogodna za sportiste, ova namirnica je odlična i za žene koje su u drugom stanju. Razlog za to leži u činjenici kako je posni sir bogat gvožđem, kalijumom i kalcijumom. Ovi minerali su od suštinske važnosti za pravilan razvoj ploda.
Pomaže pri mršavljenju i ubrzava metabolizam
Najveća korist ovog mlečnog proizvoda jeste što sadrži kazein, vrstu proteina koji ima visoku hranljivu vrednost. On će se pobrinuti da budete siti na duže staze i nećete imati napade gladi niti potrebu za prejedanjem. Zbog toga je uz posni sir mršavljenje daleko jednostavniji, lakši i ostvariviji proces.
Poboljšava varenje bolje od tableta
Zahvaljujući fosforu i kalcijumu, preporučljivo je konzumirati posni sir za varenje. Naime, brojne stomačne tegobe kao što su zatvor, dijareja ali i grčevi u crevima mogu pogoditi bilo koga od nas. Za njihovu eliminaciju nije potrebno uzimati skupe tablete i preparate. Ova zdrava namirnica sadrži probiotike i bakterije koje regulišu crevnu mikrofloru.
Vrši detoksikaciju organizma
Kao i u većini sireva, tako se i u ovom nalazi dragoceni selen. On je efikasan antioksidans koji štiti ćelije, ali i DNK od oštećenja koji mogu uzrokovati toksini i slobodni radikali. Postoje indicije o tome kako je ova namirnica korisna i za sprečavanje malignih oboljenja, a o tome više govore redovi koji slede.
Laneno ulje i posni sir recepti protiv karcinoma
Postoje svedočanstva i dokazi o tome kako se ovaj proizvod pokazao efikasnim pri prevenciji, ali i lečenju nekih oblika raka. Naime, nemačka biohemičarka Johanna Budwig, uz njegovu upotrebu je postigla sjajne rezultate i sa svetom podelila svoja saznanja. Ova naučnica je više puta nominovana za Nobelovu nagradu.
Ona je pre svega koristila poseban plan ishrane čiju osnovu čine laneno ulje i posni sir. Važno je napomenuti kako njen plan ishrane zahteva izbacivanje slatkiša i namirnica koje sadrže rafinisane šećere, ulje i brašno.
Ovakva dijeta se naziva i Budwig protokol i podrazumeva izuzimanje linolinske kiseline, jer je ona glavni uzročnik stvaranja oksidanasa. Na taj način sprečava se stvaranje i širenje malignog tkiva, ali i brojnih drugih zdravstvenih poremećaja.
Generalni savet je da se posni sir i laneno ulje konzumiraju svakodnevno i to kao sveži, kako bi se iskoristila sva lekovita dejstva. Kao zamena za ovaj mlečni proizvod, moguće je upotrebljavati jogurt ili domaći kefir, ali u većim količinama.
Koliko je važan u ishrani sportista
Pošto je sad jasno koliko je dobar posni sir za zdravlje i očuvanje vitalnosti, ne treba vas čuditi činjenica kako je on popularna namirnica među sportistima. Svi vitamini, minerali, proteini i povoljne bakterije objedinjeni su u njemu i kao takvi povoljno deluju na izgradnju i očuvanje mišićnog tkiva. Njega možete jesti bilo kada tokom dana, jer se veoma lepo kombinuje sa brojnim drugim namirnicama.
Zahvaljujući prisustvu magnezijuma, kalijuma, kao i već pomenutih proteina, sportisti ga najčešće konzumiraju u sklopu večere. Ukoliko se pitate zašto je to slučaj, otkrićemo vam jednu zanimljivost. Naime, svi posni sirevi obiluju belančevinama uz mali udeo ugljenih hidrata. Kao takvi, tokom noći bivaju apsorbovani u organizmu, a telo ih koristi tako da smešta ove materije direktno u mišiće.
Osim toga, podjednako je korisno jesti posni sir pre treninga, ali i nakon njega. Tokom fizičkog napora, vašem telu je potrebna izvesna količina kalijuma, belančevina i zdravih šećera. Upravo ova namirnica će vam to i obezbediti. Sa druge strane, posle obavljenih vežbi trebaće vam nešto za oporavak mišića i tetiva. Ova supernamirnica je i u tom slučaju neprikosnovena i pogodna za jelo, zbog čega ga sportisti rado konzumiraju.
Kako napraviti posni sir u kućnoj varijanti
Način kako napraviti posni sir je zapravo veština koju su primenjivale naše bake, a proces je nešto komplikovaniji i zahteva malo više vremena. Zato ćemo vam reći kako se to radi u pet laganih koraka. Na kraju ćete dobiti domaći mlečni proizvod koji je zdrav i veoma ukusan.
- Nabavite domaće punomasno mleko i ostavite ga nek odstoji preko noći na tamnom i hladnom mestu.
- Ujutru ga sipajte u jednu posudu i neka boravi na sobnoj temperaturi, sve dok ne dobije finu želatinastu teksturu.
- Sa njegove površine uklonite kajmak (mileram), što lako možete učiniti sa velikom kašikom. Njega nemojte bacati, već ga čuvajte u frižideru i jedite kao zdrav namaz za hleb.
- Usireno mleko ubacite u jednu veću čistu krpu ili stolnjak i podvežite pri vrhu. Nju okačite iznad jedne posude u koju će da se cedi surutka. Neka tako stoji sve dok tečnost u potpunosti ne iscuri.
- Nakon toga, samo izvadite gotov posni sir i odložite ga u jednu činiju i čuvajte u frižideru.
Recepti sa posnim sirom
Salata od posnog sira
Potrebni sastojci:
1 paradajz,
1 krastavac,
malo vlašca,
150 grama posnog sira,
so i biber po želji.
Priprema salate:
Paradajz operite, a krastavcu oljuštite koru. Potom ove povrćke isecite na kockice i ubacite u jednu činiju. U njih umešajte posni sir u predviđenoj količini i začinite sa vlašcem i dodajte malo soli i bibera. Ova salata sa posnim sirom je idealan i lagan obrok tokom letnjih meseci, a pogodna je i za one koji drže dijetu.
Šejk od posnog sira
Potrebni sastojci:
500 grama ovog ukusnog proizvoda,
2 dl vode,
2 zrele banane,
2 pomorandže,
komad bilo koje druge voćke po želji.
Priprema zdravog šejka:
Banane i narandže ogulite i ubacite ih u blender. Po sopstvenoj želji možete dodati i još neko voće, a preporučujemo vam mango ili papaju. Prelijte vodom i ubacite predviđenu količinu posnog sira. Sve dobro izmiksajte i pijte ovaj ukusni šejk, koji je sjajno piće nakon treninga, pa ga često pripremaju sportisti.
Pljeskavice od posnog sira
Sastojci:
200 gr pilećeg belog mesa,
1 jaje,
2 kašike prezle,
100 grama posnog sira.
Priprema pljeskavica:
Za pripremu ovog ukusnog i laganog obroka potrebno je da meso isečete na komade, a potom ga sameljete ili obradite u blenderu. U masu dodajte jaje i prezlu i sve dobro izmešajte kako bi se sjedinilo. Na kraju ubacite i 100 grama posnog sira, pa od ove mase pravite pljeskavice koje je potrebno ispeći na maslinovom ulju.
Zaključak za kraj
Ovaj domaći proizvod bi trebalo da vam što češće bude na meniju. On je prebogat mineralima i korisnim materijama koje povoljno utiču na zdravlje. Ukoliko se profesionalno ili rekreativno bavite sportom, nemojte ga izostaviti iz jelovnika. Prijaće vam pre ali i naročito nakon treninga.
Ukoliko želite kupiti posni sir, cena zavisi od količine i proizvođača, pa u proseku za 450 grama ove namirnice treba izdvojiti oko 160 dinara. Njega je moguće nabaviti u svim supermarketima, ali i u mlekarnama gde ga je preporučljivije nabavljati. Međutim, uvek možete napraviti i kod kuće prema jednostavnom uputstvu koje smo podelili sa vama.
Svi ljubitelji ovakvih mlečnih proizvoda sigurno uživaju u njihovom bogatom ukusu, ali i u zdravstvenim benefitima koje nude. Ako želite sebe da obradujete još jednom lepom namirnicom, preporučujemo vam da se upoznate sa tofu sirom.