Domaći sok od trešnje za zdravlje
ČAJ I SOK OD TREŠNJE ZA DOBRO ZDRAVLJE
Trešnje su ukusna letnja poslastica, a pri tom i vrlo zdrava. Dobar su izvor C vitamina i dragocenih vlakana, a sa druge strane siromašne su mastima. Upravo zbog toga su odličan izbor za sve koji paze na svoju telesnu težinu. Narodna medicina preporučuje mnoštvo preparata među kojima prednjače svež sok od trešnje, čaj od peteljki trešanja, sa kojima možete sniziti holesterol, otkloniti fizičku i umnu iscrpljenost, izbaciti kamen iz bubrega i bešike, izlečiti impotenciju i rešiti se peruti. Mi ćemo se pozabaviti upravo sa njima, te ukoliko želite da saznate kako da ih napravite ostanite sa nama…
Kako je trešnjino drvo dospelo u naše krajeve?
Trešnja je poreklom iz male Azije, a u Evropi je uspevala kao divlje drvo još u praistoriji. Rimljani su prvo trešnjino drvo videli još u Kiresunu, grčkoj koloniji u Maloj Aziji. Prema Pliniju, rimski vojskovođa Lukul doneo ih je na Apeninsko poluostrvo 74 godine p.n.e. i zasadio ih u vrtu svog rimskog dvorca, gde su najpre postale senzacija, a vrlo brzo i omiljeno voće na samom dvoru.
Koji je latinski naziv za trešnju i kako je dobila ime
Grčki „keratos“ što je osnova za latinsku reč „cerasea“, koja opet dolazi od „keros“ grčke reči koja se prevodi kao rog. Danas se smatra da se ovaj naziv odnosi na tvrdoću trešnjinog drveta. Upravo po latinskoj reči „cerasea“ temelje se i nazivi istog značenja u romanskim, germanskim i slovenskim jezicima.
Za uzgoj trešnje su najzaslužniji Grci, a Rimljani sa svojim legijama za njeno rasprostiranje duž celog Starog kontinenta. Još tada se znalo da sok od trešnje itekako pomaže vojsci da se brže oporavi, nakon najvećih fizičkih napora, i što je legionarima bilo vrlo bitno, popravljalo im se raspoloženje i moral im je bio na zavidnom nivou. Takođe, još se u starim spisima pominju i koštice i peteljke od trešanja kao izuzetno lekovite od kojih su se spravljali blagotvorni čajevi i druge lekovite recepture.
Trešnje kalorije i energetska vrednost
Trešnjino drvo je više od 4 metra, a cveta u maju mesecu. Beli cvetovi imaju duge peteljke iz kojih se razvijaju žuti ili crveni plodovi. Slatkog su ukusa i prijatne arome s karakterističnomm okruglom košticom u sredini. Može da raste i samoniklo, kao divlja trešnja, koja se svrstava u izuzetno zdravo voće od kojeg se koriste peteljka i plod. Od njih se za zdravlje podjednako upotrebljava čaj od trešnjinih peteljki i sveži sok od trešnje .
Prema smernicama piramide pravilne ishrane, one su u grupi sa ostalim vrstama voća. Za tu grupu namirnica, preporuka je 2 do 4 serviranja dnevno. Energetska vrednost je samo 32 kalorije na 100 grama sveže namirnice. U stotinu grama svežih trešanja nalazi se 0,2 g masti, 1 g belančevina, 16 g ugljenih hidrata, 16 g šećera, 2,1 g vlakana, dok ostalo čini voda.
Ovo niskokalorijsko voće sadrži sve neophodne minerale i dragocene vitamine, iako ih ima u nešto manjoj količini.. Takođe, sadrže pektin, celulozu i organske kiseline (jabučnu, vinsku, limunsku). Bogata je mineralom kalijumom i upravo zbog toga povoljno deluje na izlučivanje vode iz našeg organizma. Sok od trešnje i sveži plodovi poznati su i po tome što odlično pročišćavaju krv i podižu energiju.
Sok od trešnje uspešno snižava holesterol u krvi
Za njenu izuzetnu lekovitost znalo se i u starom Rimu, pa je tako i Galen prepisivao slatke trešnje protiv opstipacije svojim sunarodnicima. Danas je poznato da je ovo voće mnogostruko lekovito. Stoga se koriste njen plod za sok od trešnje, semenke iz koštica, peteljke za čaj, kao i smola koja se nalazi u kori drveta.
Zanimljivo je da se njen plod nalazi na trećem mestu među voćem po efektu snižavanja lošeg holesterola poznatijeg kao LDL. Upravo on je opasan jer doprinosi razvoju ateroskleroze i izaziva srčani i moždani udar.
U svežem stanju su izuzetne jer doprinose otklanjanju fizičke i umne iscrpljenosti. Poznato je da ćemo sa kiselim trešnjama brzo ukloniti loše raspoloženje.
Nikada ih ne trebate jesti pre obroka, jer će njihova bazna reakcija nepotrebno kočiti izlučivanje sokova za varenje, što će naročito loše uticati pri varenju obilnog mesnog obroka. Vodite računa da ne pijete vodu, nakon konzumiranja trešanja, a pivo i druga alkoholna pića se najstrožije zabranjuju.
Peteljka ploda je veoma bogata taninima, kao i organskim kiselinama, gorkim materijama, šećerima, mineralima i flavonidima. Zahvaljujući svom sastavu, u narodnoj medicini najpoznatiji lek je čaj od peteljki trešnje, koji podstiče bolje izlučivanje mokraće, pa posledično pomaže kod izbacivanja bubrežnih kamenaca i peska.
Divlja trešnja je prirodno protivupalno sredstvo
Semenke divlje trešnje dugo su se upotrebljavale za proizvodnju ulja, za koje se zna da je sprečavalo pojavu srčane kapi, a njena peteljka se uspešno koristila kao prirodni diuretik. Bogate su antioskidansima koje nazivamo flavonidi (posebno proanticijanidima i antocijanidima).
Njih nalazimo i kod drugog tamnog voća, a njihova najvažnija i najpoznatija uloga je vezivanje slobodnih radikala. Upravo zato se i preporučuje svež sok od trešnje jer se mnoge degenerativne bolesti kao što su katarakta, ateroskleroza i Parkinsonova bolest povezuju sa oštećenjem tkiva koje izazivaju upravo slobodni radikali.
Ove voćke su stoga prirodno protivupalno sredstvo, dobro deluju i kod ublažavanja simptoma astme i alergija. Ovo blagotvorno voće jača i kolagen, koji je osnovni gradivni element našeg vezivnog tkiva kao, te je izuzetno važan za zdrave tetive i hrskavicu. Takođe, antiocijani koji se nalaze u trešnjama blokiraju upalne enzime i ublažavaju bolove.
Zato se kaže da je 20 svežih trešanja 10 puta efikasnije od aspirina, pa ima pozitivne efekte kod lečenja gihta i bolove kod artritisa. One se smatraju odličnim izvorom bora, što u kombinaciji sa magnezijumom i kalcijumom izuzetno dobro deluje na zdravlje naših kostiju. Sok od trešnje u trudnoći se takođe sme piti, neće doći do nikakvih nuspojava, poželjno je i da jedete i sveže plodove.
Upotreba trešanja u kulinarstvu
Ovo voće sazreva u junu mesecu. Bez obzira kojoj sorti pripadaju, imaju prilično kratak vek trajanja, stoga za vreme kupovine birajte one sa peteljkama, jače crvene boje i čvršće spoljašnje kožice, ako planirate napraviti kvalitetan domaći sok od trešnje.
U frižideru ih možete čuvati svega nekoliko dana. Dobro opranim trešnjama uklonite peteljke i koštice, zatim ih zamrznite (pojedinačno) na odgovarajućoj podlozi i tek nakon toga ih pakujte u plastične kesice. Možete kupiti i kandirane voćke ili da pronađete domaći kompot od trešanja, koji će vas svojim ukusom definitivno osvojiti.
Ukoliko ih jedete sveže, ili pijete sok od trešnje, operite ih uvek neposredno pre posluživanja. Ako ih umočite čokoladu koju ste prethodno rastopili, dobićete interesantnu dekoraciju za vaše omiljene poslastice. Sveže trešnje bez koštica i peteljki upotrebljavaju se za pripremu kako slanih, tako i slatkih jela. Čest su sastojak voćnih salata, nadeva za savijače, kolače i razne torte.
Pire od trešanja se može upotrebiti za spremanje sorbea, sladoleda, umaka i pena, sam ili u kombinaciji sa drugim voćkama, čokoladom ili vanilinim kremom. U nekim zemljama upotrebljavaju se za pripremu voćne supe ili umaka koji se poslužuje uz pečenu patku, svinjetinu ili ćuretinu. Osim zamrzavanjem, one se mogu konzervirati i sušenjem, sa šećerom u obliku kompota i džemova ili u kombinaciji sa alkoholom. Od njih se naime priprema čuvena rakija trešnjevača.
Kako napraviti sok od trešanja za jačanje srca
Bezalkoholni, sterilisani sok od trešnje jača srčani mišić i obolele krvne sudove. Priprema soka je jednostavna, on se pravi od zgnječenih voćki koje se samo ostave da odstoje tokom noći, a ujutru ih istisnite kroz jednu lanenu krpu.
Na punu čašu soka dodaje se pola čaše šećera u prahu, kora od cimeta i nekoliko karanfilića. Sve se dobro treba izmešati, a zatim se odlaže da odstoji četiri dana na suncu ili na drugom toplom mestu. Zatim se dobijeni domaći sok od trešnje sipa u odgovarajuće staklene flaše, koje na kraju trebate dobro začepiti i okrenuti naopako i staviti u pesak (najbolje u podrumskoj prostoriji) i tako ga možete čuvati godinama.
Dozira se tri puta dnevno po mala čašica od pola decilitra, obavezno nakon jela, da biste ojačali vaš srčani mišić i preventivno delovali kod bolesti srca.
Sok od trešnje protiv fizičke i umne iscrpljenosti
U svežem stanju veoma su dobre za uklanjanje fizičke i umne iscrpljenosti, ali i sok od trešnje se pokazao kao vrlo koristan za profesionalne i rekreativne sportiste, jer može da umanji bol u mišićima posle trčanja. U ovom istraživanju je učestvovalo 60 zdravih ispitanika, starih od 18 do 50 godina. Oni koji su tokom sedam dana dnevno pili po 3 dl trešnjinog soka, imali su znatno manje neprijatnih bolova u mišićima nakon trčanja na duge staze, nego ispitanici koji su konzumirali druge vrste sokova.
Iako tačan mehanizam delovanja nije još jasan, naučnici smatraju da sok od trešnje deluje poput uobičajenih lekova koje sportisti uzimaju da bi olakšali upalno stanje posle napornih fizičkih aktivnosti.
Trešnjin sok je dobar za čišćenje organizma
Za dobar detoks najbolje je par dana jesti samo zdravo voće, a preporučuje se i sveže isceđen sok od trešnje Ovo je odlična i vrlo efikasna detoksikacija i terapija za čišćenje celokupnog organizma od štetnih materija, naročito toksina. Najbolje ju je primenjivati pred kraj proleća, na prelazu u leto, bez obzira na to kako se osećali.
Sveže voćke ublažavaju tegobe kod gihta
Jedite tri puta dnevno, obavezno nakon jela, veću količinu svežih trešanja i do 400 grama po porciji.
Čaj od peteljki trešanja je odličan za bubrege
Evo kako da napravite ovaj topli napitak:
- Najpre peteljke treba osušiti, iseckati što sitnije i dobro oprati. Stavite ih u ključalu vodu, te prokuvajte 2 minuta, nakon toga sklonite na stranu, dobro ocedite i popijte dok je još toplo.
Ovo je izuzetan čaj za bubrege, pomoći će daleko brže otapanje kamenaca i očistiće mokraćne puteve od peska. Podstaći će obilnije mokrenje pa samim tim i čišćenje kanala. Kada zataje druga sredstva, peteljke trešanja dokazano pomažu, uz njih slobodno napravite prirodni sok od trešnje i koristite bez ustručavanja.
Kod istih tegoba pomoći će i koštice od divljih trešanja
- Trebate ih što više usitniti u avanu i preliti sa alkoholom od 96 procenata. Zatvorite u odgovarajuću flašu, odložite desetak dana da tako odstoji. Kada dođe vreme za njih, uzimajte dnevno od 5 do 10 kapi rastvorenih u malo vode. Kapi od košpica se doziraju u ovoj količini jedanput dnevno.
Čaj od peteljki trešnje protiv impotencije
Evo kako da napravite ovaj napitak.
- Uzmite trideset grama sitno isečenih trešnjinih peteljki i kuvajte dva minuta u jednoj litri vode. Napitak dobro procedite i slobodno ga još toplog pijte. Dozirajte ovako napravljen čaj tri putra tokom dana (uvek nakon jela) u količini od 2,5 decilitra. Trešnjin čaj će pri tom rastvoriti sluz u bronhijama i olakšaće vam iskašljavanje šlajma.
Sirup od trešnje za bolji rad jetre i organa za varenje
- Uzmite 30 do 50 grama trešnjinih peteljki i prelijte sa hladnom vodom (1L) i pustite da odstoji 12 sati. Zatim kuvajte nekoliko minuta, pa sve zajedno prelijte preko celih plodova trešanja ili jabuka. Sada pustite narednih dvadesetak minuta da malo odstoji, nakon čega trebate procediti kroz gazu.
Ovako dobijeni sok od trešnje, valja piti 4 do 5 šolja dnevno. Taj napitak preporučuje se podjednako bolesnim, ali i zdravim ljudima. On će pospešiti bolje mokrenje, a kao krajnji rezultat je oporavak jetre, želuca i bubrega.
Smola iz trešanja protiv peruti i šuge
Smola koja teče iz povređene, zasečene kore trešnjinog drveta, rastvori se u kvalitetnom vinskom sirćetu, pa se njome masira vlasište i tako odstranjuje perut. Istim sirćetom sa trešnjinom smolom odstranjuje se šuga sa kože.
Primena trešanja u kozmetici
Lekovito dejstvo peteljki i plodova trešanja koristi se i za pripremu maski za uklanjanje podočnjaka, negu i oživljavanje suve kože.
Recept za podočnjake
- Uzmite 30 do 50 grama peteljki od trešanja , prelite sa litrom hladnije vode i pustite da odstoji 12 časova. Nakon što pomenuti period prođe, kuvajte ih par minuta. Na kraju dobro procedite i koristite kao obloge za lice.
Sok od trešnje za negu suve kože.
Kod suve kože odlično pomaže isceđen sok od trešnje ili samo zgnječene voćke
- Zgnječeni plodovi direktno se nanose na lice, a sa sokom se dobro natopi lanena krpa. Posle dvadesetak minuta primene ove maske, lice se ispere sa blagim i mlakim čajem od kamilice ili mlakom vodom.
Ovo voće sadrži čudotvorni vitamim B17
U košticama trešanja nalazi se mala količina amigdalina, koji se zove još i vitamin B17 ili laetril. Smatra se da pozitivno utiče na smanjenje tumora i sprečava dalje širenje raka, kao i na ublažavanje bolova izazvanih kancerogenim procesima.
Neki narodi, kao Hunzi u Pakistan , oduvek su u ishrani koristili amigdalin i nisu obolevali od raka, što je naučnike navelo na zaključak da se radi o hrani koja sprečava pojavu kancera. Laboratorijski eksperimenti su to potvrdili. međutim, sva ova istraživanja su veoma kontroverzna, jer je poznato da amigdalin u sebi sadrži cijanidnu komponentu za koju znamo da je otrovna.
U svakom slučaju domaći sok od trešnje, sveži ubrani plodovi, kao i blagi čaj od peteljki su više nego dobri i slobodno ih upotrebljavate u nadolazećem letnjem periodu.