Feature post image

Čaj od lipe za šta je dobar

ČAJ OD LIPE JE DOBAR ZA RAZNE TEGOBE

Stari Sloveni su znali za moćna lekovita svojstva cveta i kore ove biljke mnogo pre moderne medicine, a naročito su koristili čaj od lipe kao lek protiv raznih boljki kao što su glavobolja, grip, anksioznost i želudačne tegobe.U tradicionalnoj evropskoj medicini lipa – latinski naziv Tilia platyphyllos  se vekovima koristila u terapiji raznih zdravstvenih tegoba.

Ono što su još drevni lekari i isceljitelji znali je to da ovaj blagotvorni čaj podstiče znojenje, zahvaljući čemu su obarali visoke temperature kod obolelih, smanjivali su groznicu i drhtavicu karakteristične simptome jakih prehlada i gripa. Još od tad je lipov čaj za groznicu, opšte prihvaćen među Balkanskim narodima.

Kako se sve koristio lipov čaj kao lek

Poznato je da su je Stari Sloveni toliko poštovali da su svoja staništa smeštali baš u lipovim gajevima. U fitoterapiji se koriste cvetovi bele (Tilia cordata) i crne ili divlje lipe (Tilia platyphyllos), a naročito se koristio lipov čaj za ublažavanje nervne napetosti i anksioznosti.

Inače, reč je o listopadnom drvetu kojem pogoduje umerena klima, može da dostigne visinu do 30 metara, a životni vek mu je gotovo hiljadu godina. Lipa se bere kada počne da cveta, od maja do jula, to jest kada se otvori tek trećina cvetova (ne čekati da i sasvim procveta). Čaj od lipe ima prepoznatljiv prijatan ukus zahvaljujući aromatičnim uljima koja se nalaze u njenom cvetu.

Lipov cvet se od davnina koristi u narodnoj medicini kao lek za opuštanje nervnog sistema, a naročito u slučaju izražene nervoze, razdražljivosti, anksioznosti i nesanice. Za to su zaslužna eterična ulja koja se nalaze u cvetu i imaju sedativno svojstvo, a takode umanjuju grčenje mišića.

Mnoga sprovedena istraživanja potvrđuju da inhalacija tim uljima deluje opuštajuče na nervni sistem. Takode, lipa ima blagotvorno dejstvo i u slučaju glavobolje uzrokovane upalom sinusa i migrene.

Čaj od lipe mogu da piju i deca, a može se koristiti i kao dodatak kupkama za bebe protiv grčeva. Fitoterapeuti taj napitak preporučuju i ženama u menopauzi za ublažavanje tegoba kao što su nervoza i nesanica, a povoljno deluje i u slučaju problema povezanih sa predmenstrualnim sindromom.

Blagi čaj od lipe u trudnoći sa dodatkom kašičice meda nije zabranjen, slično kao i čajevi od kamilice, brusnice, koprive ili šipka. Ipak, ukoliko ste u drugom stanju, popričajte sa vašim lekarom oko doziranja ovog napitka. Nemojte preterivati u svakom slučaju, pijte umerene količine.

Lipov cvet ima izvanredno dejstvo kod bolesti srca

čaj od lipe pripremaOva biljka naročito blagotvorno deluje u slučaju arterioskleroze (zakrečenje arterija) i hipertenzije, a mnogi stručnjaci ističu i njene povoljne efekte protiv drugih kardiovaskularnih tegoba.

Britanski herbalista Sajmon Mils, ističe da cvetovi lipe deluju isceljujuće na zidove krvnih sudova, čak ublažavaju simptome proširenih vena.

Pored toga, francuski otac fitoterapije Henri Leklerke istakao je u svojim radovima kako ta biljka deluje kao antikoagulant, sprečavajući zgrušavanje krvi.

Važno je napomenuti da osobe koje koriste lekove za regulaciju krvnog pritiska ne bi trebalo da piju čaj od lipe zbog nuspojava koje može uzrokovati.

Čaj od lipe je odličan detoksikator organizma

Zahvaljujući diforetičkom svojstvu, cvet lipe izaziva znojenje, snižava povišenu telesnu temperaturu delujući istovremeno kao antiseptik, te se zbog toga koristi za lečenje gripa i raznih infekcija. Takođe, pomaže i u slučaju zapušenog nosa, upale grla i kašlja. Čaj od unutrašnje kore lipe podstiće protok žuči i rad jetre, te pospešuje detoksikaciju celog organizma.

Pored toga, lekoviti čaj od lipe se pokazao kao odlično rešenje protiv celulitisa (upale kože sa simptomima iritacije i natečenosti) tako što suzbija bakterije koje izazivaju to oboljenje. Ukoliko zamenite kafu čajem od lipe, mnogo bolje ćete se izboriti sa stresom, a i lakše ćete zaspati.

Kako se čaj od lipe priprema i upotrebljava

Osnovni recept za pripremu čaja od lipe je veoma jednostavan, potrebno je uzeti do dve kafene kašičice osušenog lipovog cveta i preliti ih sa dva i po decilitra proključale vode. Sklonite šolju na stranu i sa vrha je poklopite. Otklopite nakon pet do najviše deset minuta, procedite što bolje i dok je još toplo popijte.

Slobodno pijte čaj od lipe i do više puta tokom dana, po potrebi zasladite ga sa dobrim medom. Ipak, nemojte preterivati jer veće količine ovog napitka mogu uzrokovati i određene nuspojave.

Lipov čaj sa kašikicom meda je izvanredna prevencija upale pluća, sinusa i grla, izvanredno deluje na mokraćnu bešiku i bubrege, jer sprečava neprijatne urinarne infekcije.

Cvet lipe se koristi i u brojnim čajnim mešavinama, evo nekih od njih.

Blagotvorna čajna mešavina protiv gripa i prehlade

  • Pomešati 25 grama lipovog cveta, 25 grama zove, 25 g  cvetova kamilice, 15 grama pomoćnice i 10 grama bele sapunjače, pa tri velike kašike mešavine preliti sa pet decil. ključale vode i ostaviti  da odstoji 60 minuta, obavezno poklopiti sa vrha. Procediti i piti što toplije.

Lipov čaj u mešavini protiv dijereje i proliva

  • Pomešati 30 g lipovog cveta, 30 grama cveta kamilice i po 10 grama petrovca, ružinog cveta, podubice i šipurka, pa zatim tri supene kašike mešavine preliti sa 5 dl  proključale vode , zaklopiti i pustiti da odstoji jedan sat. Procediti i piti mlako u toku dana.

Obloge za kožu od lipovog cveta

  • Preliti 100 grama cveta ili kore lipe sa litrom proključale vode , poklopiti i ostaviti  da odstoji dobra tri sata, a nakon toga procediti. Natopite komad gaze ili pamučne tkanine i privijte je na obolelo mesto ( kod opekotina i rana).

Čaj od lipe je dobar za čišćenje mokraćnih puteva i bešike

  • Preliti šest supenih kašika cveta lipe, sa litrom ključale vode i ostaviti da odstoji dobrih sat vremena da odstoji poklopljeno. Procediti i po želji zasladiti domaćim medom, pa piti u toku dana umereno u u gutljajima.

Sirup od lipe za smirenje nervne napetosti

  • Potopiti dve pune šake cvetova lipe (bez lista) u litar hladne vode i ostaviti da odstoji na mračnom i hladnom mestu do dva dana. Potom dobro procediti, sipati u odgovarajuću emajliranu šerpu, dodati 800 grama šećera od šećerne trske i zagrevati sve dok ne baci ključ, uz konstantno mešanje. Kada proključa, skloniti sa šporeta i ostaviti sa strane da se prohladi, a zatim dodati sveže isceđeni sok od limuna i dobro promešati. Sipati lipov sirup u staklenu flašu i držati u frižideru. Uzimati  svaki dan do tri puta po kašiku lekovitog sirupa, pola sata pre jela.

Lipov čaj protiv nesanice

  • Preliti pet kašika cvetova lipe, sa litrom provrele vode i ostaviti poklopljeno da odstoji najmanje jedan sat. Procediti i dodati u lekovitu kupku. Primenjivati svako veče jedan sat pre spavanja.

Čaj od lipe je dobar za čišćenje jetre

  • Preliti tri velike kašike sitno iseckane suve kore lipe sa pet decil. ključale vode i ostaviti dobro poklopljeno da odstoji minimum jedan sat, a zatim procediti, dodati isceđen limunov sok i piti umereno tokom dana u gutljajima.
Sponzorisani linkovi:
f