Zdrava zamena za kafu koja ne izaziva zavisnost
Zdrava zamena za kafu kako se pravi
Zdravih zamena za kafu ima sve više, međutim mnogima je nezamisliv prelazak na njih, jer jednostavno ne mogu započeti dan bez šoljice svoje omiljene crne. Ponekad je u pitanju samo uživanje u ritualu ispijanja ovog popularnog napitka, a nekad potreba za brzim razbuđivanjem, a s vremenom se razvija i zavisnost.
Umesto popularnog jutarnjeg napitka, preporuka lekara je da se koristi zdrava zamena za kafu u vidu cikorije, žira, ječma, kakaoa, sveže ceđenih sokova i sl. Oni će vam dati preko potrebnu energiju, a sami će biti dovoljno ukusni kako biste mogli uživati u ritualu njihovog ispijanja.
Da li je kafa zdrava ili štetna?
Mnogo se danas polemiše o štetnosti i koristi crne kafe, ali svakako je više njenih loših strana. Preporuka stručnjaka je smanjenje dnevnih količina ove kofeinske bombe, čak neki preporučuju i potpuno izbacivanje iz upotrebe. Umesto nje postoji i velik broj zamena za kafu koje slobodno možete konzumirati…
Crna kafa na prazan želudac je tempirana bomba
Sigurno ste čuli da osobe koje imaju problema sa želucem ne podnose kafu, a razlog je to što neki njeni sastojci deluju tako što stežu sluzokožu ovog organa. Osim toga, kofein u našem želucu stimuliše lučenje hlorovodonične kiseline, a pri tom smanjuje rad enzima pepsina i tako usporava ritam varenje, što uzrokuje gorušicu.
Bolesnici koji imaju čir na želucu i dvanaestopalačanom crevu dobro znaju da se bolovi pojačavaju nakon konzumiranja kafe, naročito ako je pijemo na prazan stomak. Na taj način još više oštećujemo sluznicu i dodatno pogoršavamo tegobe.
Ni kafa bez kofeina nije ništa bolja opcija, naime kod nje se smanjuje sadržaj ove supstance, pa se ista obrađuje na različite načine. Među takvim postupcima podrazumeva se i uranjanje zrna u kiselinu, što nikako nije korisno. Istina, tako se obara njegov procenat, ali ta kiselina postaje deo kafe i često izaziva gastritične tegobe. Puno bolji izbor je zamena za kafu od cikorije..
Povećava rizik od osteoporoze i kamena u bubregu
Pored navedenog crna kafa sadrži i oksalnu kiselinu, čak i ako je posredi napitak bez kofeina. Ona se vezuje za minerale u našem digestivnom traktu i sprečava njihovu dalju apsorpciju, što se povezuje sa slabljenjem kostiju i posledično osteoporozom.
Štetnost kafe je i u tome što se oksalna kiselina povezuje i sa nastankom bubrežnih kamenaca. Stoga, ako imate problema sa peskom i kamenčićima, smanjite njenu konzumaciju. Uvek je bolja opcija zdravija zamena za kafu, poput ceđenih sokova, čajeva i dr.
Zavisnost od kafe je veoma česta
Kada se neka materija svrstava u red droga, moraju se ispuniti određeni uslovi, poput fizičke i pshihičke zavisnosti, kao i tolerancije na istu. Ljubitelji crne kafe najčešće odmah nakon buđenja kuvaju omiljeni jutarnji napitak jer ga moraju popiti što pre kako bi se osećali dobro i razbuđeno. Upravo ovo je čist dokaz psihičke zavisnosti.
S druge strane, fizička zavisnost manifestuje se onda kada naglo prestanemo s konzumacijom napitka. Tad se javlja neprijatna i jaka glavobolja. Kolika je štetnost kafe, najbolje ilustruje podatak da se na skali težine odvikavanja od narkotika nalazi na visokom petom mestu, posle heroina, nikotina iz cigareta, kokaina i alkoholnih pića. Umesto toga nijedna zdrava zamena za kafu, poput čajeva i sokova, neće izazvati ovakvu zavisnost.
Ima i opasna kancerogena svojstva
Sirova kafa je zelene boje, ali posle prženja na preko 280 stepeni , u njoj se kidaju ugljenične veze u samoj strukturi zrna, te ona pocrni i poprimi izvesna štetna – kancerogena svojstva. Poznato je kako su namirnice koje se peku na izuzetno visokim temperaturama štetne za čoveka, naročito ako su pri tom ugljenisane, pa zašto onda o kafi pričamo bajke?!
Smatra se da je crna kafa među glavnim izazivaćima benignih tumora na dojkama, ali može i uticati na nastanak nekih maligniteta (bešike, dojke i dr..).
Da li kafa podiže pritisak?
Odgovor na ovo pitanje je potvrdan, ali to nikako nemojte prisvojiti kao nešto korisno i dobro. Naime, tri sata nakon ispijanja kafe – srce ima poremećen ritam. Dakle, crna kafa izaziva aritmije, ali i skokove pritiska.
U istraživanjima je dokazano da je srčani udar znatno češća pojava kod osoba koje piju kafu. Takođe, ona podiže nivo lošeg holesterola, što uzrokuje začepljenje krvnih sudova.
Preporuka fitoterapeuta je bilo koja zamena za kafu, jer neće uzrokovati ubrzan rad srca u mirovanju i ostale kardiovaskularne smetnje.
Maskira umor, izaziva telesnu i mentalnu iscrpljenost
Umor je koristan signal kojim nas organizam upozorava kada je na rezervi. To znači da nam je u tom trenutku potreban predah. A šta mi radimo – grešimo? Uzimamo jaku dozu crne kafe, razbuđujemo se i krećemo dalje.
Kad ponovo osetimo zamor, posežemo za novom šoljicom i tako sve dok usled prestanka njenog blagotvornog dejstva. U ovakvim ponovljenim situacijama, naš organizam dospeva u stanje krajnje moždane i telesne iscrpljenosti.
Isušuje kožu i dehidrira organizam
Kafa je diuretik, to jest utiče na eliminaciju vode iz organizma. Ako ne uzimamo dovoljno tečnosti tokom dana, a pijemo crnu kafu, suočićemo se sa neprijatnim isušivanjem kože, pojačanim stvaranjem bora, ali i dehidratacijom organizma.
Fenomenalna zamena za kafu od cikorije
Ova lekovita biljka nekad je bila poznata kao zamena za kafu, ali se nažalost, danas vrlo retko koristi. Osim što ne sadrži štetni kofein, cikorija(vodopija) ima i mnoga lekovita svojstva. Između ostalog, jača imunitet, poboljšava metabolizam i smiruje nervni sistem.
Ako ujutru popijete zdrav napitak od cikorije umesto vašeg uobičajenog jutarnjeg rituala, dan ćete započeti raspoloženi, a ne nervozni. Crna kafa sa druge strane uznemiruje, prividno razbuđuje i eliminiše umor.
Vodopija blagotvorno deluje i na gastrointestinalni trakt, pa se tradicionalno koristi za lečenje kolitisa i gastritisa, kao i za stimulaciju apetita, jer sadrži izvanredne gorke materije. Podstiče lučenje žuči i izlučivanje mokraće, jača i čisti želudac, pročišćava jetru, slezinu i bubrege, leći anemiju i žuticu
Koren cikorije ne sadrži škrob već insulin, što ga čini pogodnim i za ishranu dijabetičara jer ne podiže nivo šećera u krvi.
Čaj, tj. kafa od cikorije priprema se tako što se:
1/2 kašičice suvog korena kuva na tihoj vatri pet do osam minuta u dva decilitra vode, a zatim se skloni s ringle i nakon petnaestak minuta procedi.
Ova izuzetna zamena za kafu može se slobodno piti i do 3-4 šolje dnevno bez ikakvog ustručavanja.
Napravite zdrav čaj od ječma
Ima ukus kao kafa, ali ne sadrži kofein i veoma je zdrav za organizam u celini. Ovaj napitak bogat je svim amino-kiselinama, vitaminima i mineralima, a i odličan je antioksidans. Pomaže u borbi sa stresom, snižava nivo šećera i holesterola u krvi, čuva zdravlje srca, daje snagu, poboljšava varenje, smanjuje mučninu, pruža osećaj sitosti i ima još mnogo lekovitih svojstava.
Posredi je izuzetno zdrava zamena za kafu te nema razloga da barem šoljicu vađe omiljene crne, ne pokušate zameniti uz ovaj napitak. Postoje napici od mlevenog, blago prženog proklijalog ječma, koji se mogu nabaviti u prodaji, a možete ih napraviti i sami i to tako što ćete:
Ječam ostaviti u vodi dok ne počne da klija, a onda ga dobro osušiti, blago propržiti i samleti. Može se koristiti za pripremu crne i bele kafe.
Kako se pravi kafa od žira?
Hrastov žir je veoma koristan za čovekovo zdravlje, a kad se isprži i samelje, može se koristiti za pripremu napitka nalik kafi. Veoma je bogat mineralnim materijama, ali i mastima, proteinima, ugljenim hidratima. Tu se najviše ističu kalcijum, magnezijum, kalijum, cink, gvožđe.
Kafa od žira uspešno leči telesnu malaksalost, bledilo, bolove i curenje iz ušiju, hemoroide, zatvor i lenja creva, kostobolju, nesanicu i nervozu.
Odlična je zamena za kafu na koju ste navikli. Može se pripremati i piti kao i svaka druga, a ukus se prilagođava dodavanjem šećera ili meda s nekoliko kapi mleka.
Pije se i u obliku bele kafe na sledeći način:
U šolji toplog mleka razmuti se supena kašika kafe od žira, a ukus se podesi dodavanjem meda ili drugog zaslađivača.
Crni i zeleni čaj kao zamene za kafu
Jednostavna zamena za kafu jeste čaj, pogotovo – crni ili zeleni, naročito ukoliko želite dobiti barem malo kofeina. Ovi napici su veoma zdravi i korisni, bogati antioksidansima, a preporučljivo je njihovo ispijanje jednom do dvaput dnevno, uvek ih sveže pripremite..
Povezano: koje su prednosti crnog čaja za zdravlje
Ako želite popraviti vaše raspoloženje, podići energiju za ceo dan, možete popiti i čaj od mente s medom i malo limuna.
Mleko i kakao za dobro raspoloženje
Veoma ukusna zamena za kafu jeste i kombinacija mleka (kravljeg, kozijeg,sojinog, pirinčanog, bademovog), kakao praha i meda po želji. Kakao sadrži teobromin, sastojak sličan kofeinu.
Dobar je antioksidans, poboljšava raspoloženje, podstiče mentalne funkcije, štiti srce i krvne sudove, sadrži dosta gvožda, ali i mnogih drugih minerala. Najbolje je koristiti čist organski kakao.
Ceđeno voće odlična alternativa umesto kafe
Ako ujutru želite energiju, nemojte posezati za kafom, već za enzimima iz svežeg voća i povrća. Najbolji način da se snabdete dragocenom energijom, podstaknete budnost i poboljšate zdravlje jeste da popijete čašu sveže isceđenog soka od voća i povrća. Napravite šejk sa plodovima prirode, po sopstvenom izboru.
Poštovani prijatelji, kao što vidite zdravih zamena za kafu ima poprilično, ali na vama ostaje ova odluka. Znamo da nije lako osloboditi se starih navika i jutarnjih rituala, ipak vredi pokušati jer ćete učiniti puno za vaše zdravlje.