Feature post image

Zelena glina za lice je najbolji prijatelj kože

Zelena glina za lice odlično je prirodno sredstvo za negu kože. Ako je redovno nanosite koža će Vam postati nežna, elastična i glatka, dok izražene bore postaju manje vidljive.

Maska od zelene gline priprema se vrlo lako i pre svega njena upotreba je krajnje jednostavna. Za samo nekoliko minuta možete sami napraviti odlične kozmetičke preparate. Oni će vam detoksikovati kožu, negovati je i vratiće joj neophodnu vlažnost.

Osim što hidrira kožu glina se koristi i u lečenju raznih kožnih oboljenja. Njena upotreba je značajna kod opekotina, ekcema, psorijaze, akni, čireva.

O  benefitima zelene gline saznajte puno više u članku koji sledi…

Koje su vrste gline prisutne na našem području

Bela glina (bogata je silicijumom, cinkom i magnezijumom). Sprečava opadanje kose i jača ispucale i slabe vlasi. Preporučuje se osobama koje imaju nešto ostetljiviju kožu lica, koje je često suvo i perutavo.  Veoma je nežna  i delovaće poput kakvog bebi pudera na površini kože, ima izvanredno upijajuće dejstvo i još bolju apsorpciju.

Omiljen je produkt u farmaciji. Od nje možete sami napraviti izvanredne maske za lice pomešane sa malo eteričnog ulja i vode. Lako se nanosi i donosi dobre rezultate.

Zelena glina (sadrži magnezijum, kalcijum, mangan, fosfor, cink). Naročito cenjena u kozmetičoj industriji za negu kože lica i tela. Mnogi je koriste samo kao masku, ali je važno reći da je njeno lekovito delovanje rašireno na više područja. Može se piti oralno.

Odličan je detoksikator, očistiće telo od svih nataloženih nečistoća vrlo efikasno. Ukoliko se u organizmu odigrava kakav upalni proces, zelena glina će uspešno odstraniti i izbaciti bolesne stanice. Efikasna je kad se one nalaze u limfi, krvi ili tkivima. Sve što je u telu loše – eliminisaće lako, pri čemu će svaku zdravu stanicu dodatno opskrbiti energijom.

Uz belu i zelenu imamo takođe i:

  • Crvenu glinu (sadrži visok procenat gvožda.
  • Žutu (bogata je gvoždem i kalijumom, a pospešuje izbacivanje toksina iz organizma i odlična je za negu suve kože).
  • Sivu (koristi se za negu dehidrirane i naborane kože, kojoj obezbeduje neophodnu vlažnost i vraća mladalački izgled).
  • Plavu (sadrži sve minerale i mikroelemente koji su neophodni organizmu: silicijum, gvožde, srebro, magnezijum, kalcijum, fosfor, cink, aluminijum i bakar, a koristi se za dezinfekciju kože, smiruje upale, podstiče cirkulaciju i sprečava opadanje kose).

Kako piti zelenu glinu kod kuće

Danas znamo za nekoliko različitih vrsta zelene gline, a najcenjenija je ona koja nam stiže iz rudnika u Francuskoj, kao i sa Sicilije. Ona se sme oralno upotrebljavati, i to samo ako poseduje određene sertifikate. Stoga je neophodan oprez, te trebate povesti računa da na vašem proizvodu piše sledeće: ventilirana zelena glina za oralnu upotrebu. U suprotnom je ne smete piti.

najbolja zelena glina za lice
Foto: Pixabay

Zahvaljujući svojim brojnim nutrijentima, ovaj proizvod je višestruko koristan na naš organizam, evo kako da ga pripremite:

Razmutite do vrha punu drvenu kašičicu gline (ventilirane) u čaši vode ( bilo bi najbolje da je izvorska, ne sme biti prokuvana). Izbegnite metalnu kašiku, kao i čašu jer zelena glina ne bi nikako smela da stupi u kontakt sa njima. Napitak popijte odmah ili sačekajte jutro pa ga konzumirajte sat vremena pre doručka.

U praksi se najbolje pokazala detoksikacija zelenom glinom koja se drži ravno tri sedmice, evo kako to izgleda:

  • Prva nedelja: Popiti ujutru samo vodu sa zelenom glinom, pri čemu se napitak ne meša i talog sa dna se baca.
  • Druga nedelja: Zelena glina se najpre promeša u čaši, sačeka se pet minuta da se slegne talog i zatim se ispija.
  • Treća nedelja: Promešati što bolje i popiti sve zajedno bez čekanja.

Kao što vidite zelena glina koja se pije, dozira se oprezno, postepeno se pojačava doza kako vreme odmiče. Nakon 21 dana korišćenja ovog napitka, pravi se duža pauza. Na godišnjem nivou možete je primeniti i do 4 puta, ali nikako više od toga.

Kako se koristi zelena glina za lice

Danas postoji više teorija, a manje proverenih naučnih činjenica i dokaza  kako zapravo zelena glina za lice deluje. Podeljena su mišljenja i ima dosta mimoilaženja i kontroverzi.

Tako na primer jedni navode da je ona sposobna da upija sve patogene i nečistoće iz kože, zahvaljujući izuzetnoj upijajućoj moći. Naučnici iz Rusije otkrili su ovo njeno dejstvo čak i kod radioaktivnih čestica, te je obavezno daju osobama koje su bile izložene zračenju.

Zagovornici druge teorije tvrde da zelena glina zapravo ima svoju „pamet“ i sama pronalazi sva strana tela u organizmu, te ih uspešno eliminiše.

Treći tvrde da ona prepoznaje i privlači sve viruse, toksine i bakterije(pozitivne čestice) zahvaljujući svom izuzetno negativnom naboju i na taj način nas oslobađa bolesti.

Ne ulazeći u to šta je od svega navedenog ispravno i tačno, jedno je svakako sigurno, a to je da  zelena glina za lice postiže izvanredne rezultate..

Maska od gline i krompira

Krompir, kao i zelena glina za lice, upija sav višak masnoće i nečistoće s kože, a takođe izbeljuje pege i tamne mrlje na koži.

Priprema maske:

Narendati jedan srednji krompir, a zatim iscediti sok i pomešati ga sa dve pune kašike gline za spoljašnju upotrebu. Mešati dok se ne dobije fina pasta.

Masku naneti na prethodno dobro očišćeno lice i ostaviti da deluje dok se potpuno ne osuši. Isprati masku hladnom vodom, blagim, kružnim pokretima, a zatim lice nežno obrisati peškirom i naneti odgovarajuću kremu za masnu kožu.

Ponavljati jednom do dva puta nedeljno. Pre svakog nanošenja neophodno je uraditi temeljan piling da bi se otklonio sloj mrtve kože i omogućilo bolje delovanje maske.

Maska od zelene gline za akne – upotreba

Ako imate masnu kožu lica sklonu bubuljicama i aknama, obavezno isprobajte ovu masku:

Pomešati kašiku zelene gline sa kašikom meda i kašičicom jogurta, pa dodati malo mineralne vode da se dobije fina kompaktna pasta. Naneti dobijenu masku na prethodno očišćeno lice i ostaviti da deluje dvadesetak minuta, a nakon toga dobro isprati mlakom, pa kasnije i hladnom vodom.

Maska od zelene gline treba se stavljati najmanuje dva puta nedeljno, najbolje nakon detaljnog pilinga.

Maska za osetljivu kožu

Priprema:

Ulupati viljuškom jedno žumance sa 30 kapi eteričnog ulja kamilice (dodavati kap po kap). Nakon toga, dodaje se zelena glina (mala drvena kašičica) i meša se dok se ne dobije ujednačena smeša. Naneti masku u tankom sloju na prethodno očišćeno i lice i ostaviti da deluje oko 30 minuta , a zatim dobro isprati mlakom vodom.

Ova maska od gline idealna je za osetljivu kožu, sklonu pucanju, perutanju i upalama. Žumance će dodatno nahraniti kožu, a ulje kamilice deluje protivupalno i umirujuće.

Ako vam je koža lica sklona iritacijama napravite sledeći recept bele gline:

Pomešati kašiku bele gline sa kašičicom jogurta, kašičicom soka od bele rotkve i kašičicom limunovog soka. Masku nanositi samo na tamne fleke pomoću štapića za uši i ostaviti da deluje od 3 do 5 minuta, a zatim isprati mlakom vodom. Ponavljati svaki drugi dan, pre spavanja.

Maske od gline za dehidriranu kožu

Avokado je odličan za negu dehidrirane i zrele kože, pa će svakodnevnom primenom ove maske koža biti nahranjena glatka i hidrirana.

Kašiku zrelog avokada izgnjećiti viljuškom i pomešati sa kašikom jogurta, a zatim se dodaje zelena glina (1 kašika) i 3 kapi eteričnog ulja od sandalovine. Mešati dok se ne dobije fina pasta.

Naneti masku na prethodno očišćeno lice i ostaviti nek deluje petnaestak minuta, a zatim je ukloniti vlažnom frotirskom rukavicom, blagim kružnim pokretima.

Ostatak isprati mlakom vodom i ostavite da se lice prirodno osuši, a potom naneti kvalitetnu hidratantnu kremu. Ovu masku nanositi barem jednom mesečno.

Maska za normalnu kožu

Iako je normalna koža savršeni tip, to ne znači da joj nije potrebna dodatna nega. Maske za normalnu kožu treba da sadrže supstance koje će je dodatno nahraniti hidrirati i učiniti otpornijom na spoljašnje uticaje. Za pripremu sledećeg recepta, sve sastojke možete naći u sopstvenoj kuhinji.

Malo zagrejati 3 kašike mleka i pomešati sa 3 kašike gline za spoljašnju upotrebu i kašikom domaćeg meda. Mešati dok se ne dobije kompaktna smeša. Naneti na prethodno očišćeno lice i ostaviti da deluje oko pola sata. Temeljno isprati mlakom vodom, a zatim naneti hidratantnu kremu na lice.

Zelenom glinom protiv celulita i strija

Mnogi i ne znaju koliko je zelena glina protiv celulita dobra, te se radije opredeljuju za skupe preparate koje nisu ni proverili. Da bismo vas odgovorili od toga, pripremili smo sledeći recept:

Pomešajte pola šoljice zelene gline, četvrtinu šoljice soka od limuna, tri kašike tople vode i kašiku organskog meda. Nanesite mešavinu na butine, a preko stavite vlažne trake algi i pričvrstite plastičnom folijom. Ostavite da deluje 20-30 minuta, a zatim dobro isperite. Ponavljati najmanje jednom nedeljno.

Ovo pakovanje podstiče detoksikaciju koze i sprečava nastanak celulita.

Orijentalna maska od gline za negovana stopala

Zelena glina (2 kašike) meša se sa jednom supenom kašikom brašna od heljde i kašičicom kurkume, a potom se dodaje ružina vodicu da se napravi pasta. Nakon petnestak minuta, naneti masku na stopala i držati dok se potpuno ne osuši.

Zelena glina će odstraniti nečistoće iz kože i ubrzati cirkulaciju, dok kurkuma deluje antiseptično i ubrzava proces regeneracije ispucale kože na petama. Nakon maske, nanesite losion za omekšavanje kože na stopalima.

Maska za skupljanje proširenih pora

Pomešati 10 grama listova šipurka, 10 g listova breze, 10 g cvetova kamilice i 10 g listova žalfije, pa sve samleti u električnom mlinu da se dobije prah. Mešavinu biljaka sa 2 kašike gline u prahu i preliti sa onoliko destilovane vode koliko je potrebno da se dobije fina pasta.

Naneti masku na prethodno očišćeno lice i ostaviti da deluje dvadesetak minuta, pa isprati najpre hladnom, pa mlakom vodom što će dodatno skupiti proširene pore. Mogu da je koriste i osobe sa osetljivom kožom.

Pasta za zube od gline

Osim za negu kože, zelena glina za zube daje odlične rezultate. Ona se može koristiti za pripremu odličnih i jeftinih pasta.

Pomešati dve drvene kašike zelene gline sa tri kašike destilovane hladne vode, a zatim dodati 4 kapi eteričnog ulja čajevca – poznatog po antibakterijskom, antivirusnom i antigljivičnom delovanju, pet kapi tečnog zaslađivača radi boljeg ukusa i 13 kapi eteričnog ulja nane (radi boljeg mirisa i ukusa).

Ulja i zaslađivač dodavati kap po kap uz stalno mešanje. Sipati dobijenu pastu za zube od zelene gline u staklenu teglicu, dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji 4-8 sati pre upotrebe da se svi sastojci dobro sjedine.

Dobro zatvarajte teglicu nakon svake upotrebe da se pasta ne bi bespotrebno stegla, kada postaje gotovo neupotrebljiva.

Fenomenalna krema za uklanjanje zanoktica i jačanje noktiju

Pomešati pola kašike gline za spoljašnju upotrebu, kašiku maslinovog ulja i tri kapi eteričnog ulja lavande. Mešati dok se ne dobije ujednačena pasta koju treba čuvati u staklenoj teglici.

Svako veče, pre spavanja, nanositi masku na zanoktice i nokte, a nakon masaže ostaviti da se osuši. Zatim isprati mlakom vodom, namazati maslinovim uljem i ostaviti da deluje preko noći. Krema sa zelenom glinom je odličan preparat za ovu namenu..

Kakva su iskustva sa zelenom glinom

Gotovo svaki veći i poznatiji  portal alternativne medicine koji se bavi fitoterapijom, prirodnom kozmetikom i slično, ima zasebnu temu o zelenoj glini. Iskustva korisnika sa preparatima su više nego dobra i pozitivna.

Zelena glina za lice pokazala veoma dobro, jer ubrzava obnavljanje oštećene kože. Dokazano podstiče cirkulaciju i bolju prokrvljenost ove regije. Ona je isto tako dobra za celolokupnu kožu i ulazi u sastave različitih dermatoloških preparata. Njena upotreba u kozmetici je široka, što potvrđuju raznovrsni preparati u kojima je sastavni deo.

Daje odlične rezultate kod tegoba sa hemoroidima, proširenim venama, reumatskim oboljenjima. Obloge od zelene gline su izvanredno sredstvo za ogrubele laktove i kolena, ispucale pete, izražene podočnjake.

Uspešno eliminiše neprijatne mirise stopala, ublažava bolove nakon ujeda insekata. Pomaže kod bolnih čireva po koži, ranica ili opekotina. Ako se nanese spolja u tankom sloju nekoliko puta tokom dana i značajno će ubrzati zarastanje rana.

Izaziva li zelena glina nuspojave?

Iako je zelena glina vrlo moćan prirodni lek, treba biti oprezan s njenom upotrebom. Stoga, ne treba da je koriste osobe koje pate od:

Takođe, ovo je važno da zapamtite: striktno je zabranjeno uzimati glinu uz medikamente. Takođe nije preporučljivo ni konzumirati je zajedno uz obroke.

U lečenju gastritisa, opstipacije, upale debelog creva i čireva treba koristiti isključivo belu glinu, dok se za reminalizaciju preporučuje zelena.

Koliko su česta neželjena dejstva gline?

Generalno nuspojave nakon konzumacije preparata od gline dosta su retke i skoro da ih nema. U slučaju bilo kakvih tegoba odmah se javite u ambulantu.

Osim pomenutih rizičnih grupa glinu ne bi smele uzimati osobe sa obolelom štitnjačom, bubrežnim i žučnim kamencima. Trebaju je izbegavati dijabetičari, srčani bolesnici i oboleli od visokog pritiska.

Preporuka lekara je da se zelena glina ne koristi za vreme uzimanja neke druge medikamentozne terapije, jer bi mogla ublažiti dejstvo lekova. Ako je već koristite i ne želite prekinuti terapiju, potrudite se da je uzmete najmanje 2 časa pre leka.

Gde nabaviti zelenu glinu i koja je cena

Zelena glina za oralnu upotrebu danas se može pronaći u svim bolje snabdevenim apotekama u Srbiji i regionu.

Cena gline prvenstveno zavisi od proizvođača. Kvalitetniji proizvod košta oko 500 rsd za pakovanje od 200 grama(podrazumeva se da ima i skupljih). Preparati od gline mogu se vrlo lako naručiti i putem interneta, ali vam savetujemo da se najpre posavetujete i dobro informišete o svemu, pre bilo kakve porudžbine.

Ukoliko vam treba samo za spoljašnju upotrebu tada je nešto jeftinija i cena se kreće oko 250 rsd po paketu.

Recept kako se pravi zelena glina za lice protiv akni, bubuljica, bora kao i mnoge druge, dali smo vam u tekstu. Ipak, vas niko ne sprečava ni da kupite gotov proizvod upravo za tu namenu, ako vam je potreban. Podrazumeva se on je tada i nešto skuplji, nego da ga sami pravite kod kuće. Opet svako raspolaže sa svojim novcem i vremenom, te zna šta je za njega najbolje.

Napomena koja se odnosi na sve recepte:

Zelena glina za lice se ne sme pripremati u metalnoj posudi niti se sastojci smeju mešati sa metalnom kašikom. Stoga, nabavite odgovarajuću plastičnu ili još bolje drvenu.

Zaključak:

Zelena glina je nezaobilazna  u detoksikaciji organizma, pomaže telu da se oslobodi štetnih materija, čisti jetru i bubrege. Povrh svega jača imunitet, ublažava probavne tegobe i čini puno toga korisnog za organizam.

Dozirajte je prema uputstvu, konsultujte lekara oko pravilne konzumacije, ukoliko spadate u rizične grupe nemojte je koristiti…

Preporučujemo vam odličan tekst detoksikacija organizma vodom i hranom.

IZVORI:

https://www.researchgate.net/publication/283533965_Minerals_Glauconites_and_Green_Clays

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2600539/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325241.php

https://www.leaf.tv/articles/the-differences-between-bentonite-zeolite/

https://www.thehealthy.com/beauty/anti-aging/bentonite-clay-beauty-benefits/

https://wellnessmama.com/5915/bentonite-clay-benefits/

Sponzorisani linkovi:
f