Grčka kuhinja recepti i ukusi koji se pamte
Grčka kuhinja po mnogo čemu je slična sa turskom ali i našom kuhinjom. Recepti koji nam stižu iz Grčke primer su najkvalitetnije zdrave mediteranske ishrane.
Grčka jela prosto plene svojom mirisom i ukusom, pri tom su veoma zdrava
Ukoliko letujete u ovoj zemlji, ne ustručavajte se da zatražite i po koji recept od svojih domaćina. Takođe obavezno posetite taverne u kojima se poslužuju nacionalna i tradicionalna jela.
Mi smo vam ovom prilikom pripremili Top 5 recepata iz Grčke kuhinje koje ćete sigurno zavoleti….
Grčka kuhinja – spoj tradicije Istoka i Zapada
Mnoge stvari potiču iz Grčke, pa nije čudo da je u staroj Grčkoj napisan i prvi kuvar. Na grčku ishranu uticala je tradicija i sa Istoka i sa Zapada, pa otud i tolika raznolikost u receptima.
Oko hiljadu godina antike, isto toliko vizantijskog carstva i četiristo godina otomanske vladavine. Sve to je uticalo da grčka jela budu ovakva kakva su danas.
Naime, na ovom mestu spajaju se i sudaraju Evropa, Azija i Afrika, sve u zagrljaju Sredozemnog mora. Tu dakle nastaje savremena grčka kuhinja, koja, po samom geografskom položaju, pripada mediteranskoj kuhinji.
To znači da grčku kuhinju odlikuju zdrava i laka jela. Pripremljena su pretežno na maslinovom ulju, sa mnogo svežeg povrća, ribe, nemasnog mesa i sireva.
Ako bismo izdvojili samo jednu namirnicu koja odslikava grčku kuhinju, bila bi to maslina. Upravo ona daje karakterističan ukus grčkoj hrani i nalazi se u mnogim najpoznatijim jelima.
Grčki recepti – primer jelovnika
Predjelo- meze
Kada je u pitanju grčka kuhinja kao predjelo najčeće se služe pite. U njihovom sastavu nalazi se feta sir i razni umaci koji se služe uz lepinje. Nezaobilazn je tzatziki – sos sa belim lukom.
Uz tako pripremljeno meze služi se uzo, poznati bistri grčki liker u čijem sastavu je esecijalno ulje anisa. Prilikom dodira sa ledom ili vodom, on dobija belu boju.
Potom se služi supa – avgolemono, pravi specijalitet grčke kuhinje. U pitanju je blaga pileća supa sa limunom i žumancetom. Pored nje služi se i trahana, supa sa jogurtom.
Grčki jogurt je kremast i veoma ukusan, spravlja se od čistog ovčijeg ali i svežeg kravljeg mleka.
Kako izgleda tipičan grčki ručak
Glavno jelo u grčkoj kuhinji je neki od mesno-povrtnih specijaliteta. Obično ide sa ovčijim, kozjim ili jagnjećim mesom.
Od povrća najzastupljeniji su krompir i paradajz i oni drže prvo mesto u hijerarhiji. Posle njih ide pasulj, luk, grašak i naravno, nezaobilazni plavi patlidžan.
Grčka kuhinja se ne može zamislito bez čuvene grčke salate. Ona sa služi uz ručak ali može se jesti i kao samostalan obrok. Pravi se od mešavine krastavaca, paradajza, feta sira, maslina i maslinovog ulja.
Grčki kolači i deserti
Brojni su grčki kolači od lisnatog testa poput baklave, sa nadevom od oraha i šećernog sirupa.
Neizostavan je i galaktoboureko koji se puni smesom od žumanaca i mleka.
Grčka jela su nezamisliva bez slatkih pita, ovo su 3 najpoznatije:
- Milopita – sa jabukama.
- Karidopita – sa orasima.
- Vassilopita – u pitanju je tradicionalni novogodišnji kolač.
Grčki jogurt sa orasima i medom je čuveni dezert. Ovaj grčki recept poznat je od davnina po svojim izuzetnim lekovitim svojstvima.
Nezaobilazni začini u grčkoj kuhinji
Grčka kuhinja puno češće koristi neke od aroma koji su karatkeristične za Mediteran. Tu se pre svega misli na origano, nanu, crni i beli luk, lovorov list i mirođiju.
Od ostalih uobičajenih biljaka i začina tu su majčina dušica, bosiljak i seme komorača. Često se koristi peršun kao ukras i dekoracija na nekim jelima.
U severnim delovima Grčke u mnogim receptima naičićete na takozvane slatke začine. Oni se uglavnom kombinuju sa mesom. Tako se mesu namenjenom za paprikaš dodaje karanfilić i cimet i daju mu specifičnu slatkastu aromu.
Kakvu to tajnu krije grčko maslinovo ulje?
Grčka kuhinja i recepti su nezamislivi bez kvalitetnog maslinovog ulja. Ono je glavni sastojak u većini jela i ima ga bukvalno svuda.
Jeste li znali da grci troše i do 26 litara maslinovog ulja po glavi stanovnika.
Grčko maslinovo ulje je prepoznato po svojoj visokoj čistoći, karakterističnom ukusu i velikoj hranljivoj vrednosti. Traženo je širom sveta, obilno se koristi, vrhunskog je kvaliteta i izuzetno je zdravo.
Top 5 tradicionalnih grčkih jela
Caciki (tzatziki) salata
Za izradu salate biće vam potrebno
- Jedan veliki krastavac,
- Litar jogurta,
- Mala puna kašičica soli,
- Dve kašike maslinovog ulja,
- 4-6 čena belog luka,
- 1 kašika sirćeta,
- Mirođija.
Priprema cacikija
Sitno izrendajte krastavac i dobro ga ocedite stiskajući ga rukama. Dodajte mu jogurt i sve ostale sastojke i promešajte dok se dobro ne sjedine. Mirođija je ključna kako biste dobili pravi ukus originalne caciki salate. Naime, spada u onaj sastojak koji se uvek nekako (namerno) zaboravi pri davanju recepta.
Supa od limuna – avgolemono
Potrebni sastojci
- 8 šolja pileće supe,
- 1 čaša pirinča,
- 3 jajeta,
- 3 kašike limunovog soka,
- 2 kašičice soli, ili po ukusu.
Priprema limun supe
U velikoj šerpi prokuvajte bujon i dodajte so. Dodajte mu pirinač, pokrijte poklopcem i kuvajte na laganoj vatri 20 minuta. Sklonite sa vatre.
U posudi za mešanje dobro umutite jaja, pa im, uz stalno mešanje, dodajte limunov sok. Polako ulijte 1,5 šolju vruće pileće supe u smesu od limuna, stalno mešajući. Ovu mešavinu sipajte u šerpu sa pirinčem i mešajte. Zagrejte na laganoj vatri bez ključanja. Poslužite sa vrućom lepinjom.
Grčka kuhinja – mlečna pita
Po mnogo čemu je grčka kuhinja specifična, a recept po kome se definitvno izdvaja je čuvena mlečna pita.
Potrebno
- Tanke kore za pitu (8-9 listova)
- 4 sveža jajeta
- 100 do 150g maslaca
- 150 do 200 grama šećera
- 300 ml vrelog mleka
- sitno mleveno kukuruzno brašno (2 kašike)
- četvrt kašičice cimeta,
- aroma vanile
- šećer u prahu za posipanje.
Kako se pravi mlečna pita
Na početku tepsiju dobro premažite maslacem. Bilo bi poželjno da je tepsija u prečniku od 35 cm. Dobro savijte kore (u falte) i sve ih ređajte kružno (krenite spolja i idite ka unutra).
Kada ste ih poredalil premažite dobro svaku faltu otopljenim maslacem. Potom pospite cimetom i stavite u rernu. Pecite 25 minuta pri temperaturi od 180 stepeni. Najbolji pokazatelj su kore koje treba da porumene.
Dok se kore peku vi pripremite fil. Umutite penasto šećer sa jajima, svemu dodajte kukuruzno brašno i provrelo mleko u koji ste prethodno stavili aromu vanile. Ne zaboravite i dalje mutiti.
Kad se kore ispeku prelijte ih filom i vratite u rernu još 25 min. Na kraju sve sa vrha pospite šećerom u prahu.
Mlečna pita se poslužuje dok je topla jer je tada najukusnija.
Kako se pravi grčka musaka
Još jedan recept po kome je poznata grčka kuhinja – čuvena musaka, evo kako da je pripremite:
Sastojci za musaku
- Šoljica maslaca,
- 1,5 šolja rendanog sira,
- Čen belog luka,
- Jedan lovorov list,
- 2 glavice crnog luka,
- trećina šolje ulja,
- 150 g paradajza,
- Pola kilograma mlevenog mesa,
- 500 g krompira,
- Kilogram plavog patlidžana,
- Šoljica brašna,
- 4 šoljice hladnog mleka,
- Dva jajeta,
- so, biber,
- muskatni oraščić.
Priprema grčke musake
Plavi patlidžan i krompir očistite i isecite na kolutove, pa ispržite na ulju. Posebno izdinstajte crni i beli luk, dodajte mleveno meso i ostavite nek se dinsta 10 min. Dodajte so i biber i ostavite da se krčka još oko pola sata.
Polovinu krompira složite u pleh koji je premazan maslacom. Preko njega stavite polovinu mlevenog mesa (sos koji se dugo krčkao). Zatim pospite rendani sir, pa opet krompir, zatim plavi patlidžan, pa ostatak mlevenog mesa.
Pripremite bašamel sos.
Na zagrejanom maslacu propržite brašno i dodajte mleko. Kuvajte dok se ne zgusne, sve vreme mešajući. Dodajte so, biber i muškatni oraščić. Umutite dva jajeta i dodajte u sos, pa dobro promešajte. Prelijte sos preko musake i pecite je u zagrejanoj rerni na srednjoj temperaturi oko 40 min, da dobro porumeni.
Kada izvadite musaku iz rerne, ostavite je da odstoji 15 minuta ore nego što je isečete.
Grčka kuhinja – recept za ravani
Grčka kuhinja nudi nam veliki broj specijaliteta kada su u pitanju slana i slatka jela. Naši današnji predlozi za grčka jela ne bi bili potpuni da smo izostavili čuveni ravani. Evo kako da ga napravite
Sastojci:
- šolja griza,
- šolja brašna,
- prašak za pecivo,
- 6 jaja,
- šolja šećera,
- 4 kašike mleka,
- 5 kapi vanile.
Priprema recepta:
Umutite jaja sa šećerom dok se šećer potpuno ne istopi (oko 10 minuta). Dodajte četiri supene kašike mleka. Zatim napravite smesu od griza, brašna i praška za pecivo i dodajte umućenim jajima, jednu po jednu kašiku. Smesu zatim mešajte varjačom. Dodajte jednu kesicu vanile i malo soli.
U podmazan pleh prećnika 30 cm sipajte smesu i pecite na 175 stepeni Celzijusa.
Sirup:
Pomešajte 2,5 šolje vode, 2,5 šolje šećera, 100 g margarina, dve kašike soka od limuna i rendanu koru od jednog limuna, pa kuvajte desetak minuta. Prohladite.
Poluohlađen biskvit prelijte ovim sirupom i ostavite da ga dobro upije. Ohladite i stavite u frižider. Služite sa jednom kuglom sladoleda!
Ukoliko volite nacionalne kuhinje preporučujemo vam i sledeće članke sa dijetamesecevemene.com
Najbolji recepti španske kuhinje,
Francuska jela – radost za sva vaša čula