Lazarkinja biljka kao lek za čir na želucu
Lazarkinja biljka jača srce i čisti želudac
Lazarkinja biljka ni dan danas nije uvrštena u popis najpopularnijeg lekovitog bilja kod nas. Takođe, ne preporučuje se široko ni među fitoterapeutima. Ipak, ona ima izvanrednu lekovitu vrednost i nikako je ne treba zanemariti.
Sadrži više aktivnih materija, a blagotvorni čaj od lazarkinje dokazano ima terapijsku funkciju i pomaže u slučaju niza stanja.
Deluje pozitivno na urinarne infekcije i štiti kardiovaskularni sistem. Smatra se odličnim sredstvom protiv čira na želucu i zapaljenja žučne kese.
U nastavku saznajte za šta je sve dobra biljka lazarkinja i kako se pravilno dozira i koristi.
Gde možemo pronaći lazarkinju u prirodi
Drugi narodna imena za lazarkinju su: divlji (jari) broć, lazina trava, prvenac, marinka. Latinski naziv joj je Asperula odorata, dok je englezi zovu Woodruff. Posredi je samonikla biljka i pronalazi se u šumama, na senovitim mestima i u parkovima. Može se uzgajati i kod kuće u vrtu.
Ova zeljasta biljka raste do 50 cm u visinu. Stabljika je trodelna: presecaju je dva pršljena iz kojih se razvija šest listova u gornjem delu, odnosno osam u donjim delovima stabljike.
Na vrhu stabljike razvijaju se levkasti bokori na dužim drškama, gde se formiraju sitni beli cvetovi. Njeni plodovi najviše podsećaju na kuglice čička.
Kada se bere biljka?
Listovi se skupljaju pre cvetanja, u maju i junu mesecu, a kad se bere lazarkinja biljka uzima se cela. Ona se ne čupa, jer se tako uništava, već je treba odrezati nekoliko centimetara iznad zemlje.
Koren nema lekovitih karakteristika i ne treba ga oštetiti kako bi biljka porasla i iduće godine. Suši se na promaji kako bi sačuvala aromatičnost.
Kakvog je mirisa i ukusa?
Specifičan miris koji lazarkinja ima potiče od kumarina. On se osim u cvetovima nalazi u svim ostalim delovima lekovite biljke.
Prilikom sušenja miris se još više intenzivira, a ukus je takođe veoma karakterističan. Naročito je aromatičan kada se biljka umoči u domaće vino.
Lekovitost lazarkinje i prednosti za zdravlje
Pored vrednih esencijalnih ulja i vitamina C, lazarkinja biljka sadrži i glikozid, supstancu koja utiče na rad srca. Zbog toga se upotrebljava usled oštećenja srčanog mišića, slabosti i kod jakog lupanja. Takođe, on će vas osloboditi nervne napetosti, anksioznosti i raznih neuralgija.
Danas se ova biljka koristi kao sredstvo za smirenje i protiv nesanice, a posebno je delotvorna u slučaju migrenoznih glavobolja.
Istraživanjima je potvrđeno njeno farmakološko dejstvo protiv grčeva, ali i okrepljujuće i digestivno delovanje.
Uništava helikobakteriju i sprečava nastanak čira
Utiče na širok spektar mikroorganizama, među kojima je i Helicobacter pylori – glavni uzročnik čira na želucu.
Lazarkinjin čaj blagotvorno deluje na želudac, ali i na ostale organe za varenje. On blago dezinfikuje, smanjuje nadutost i osećaj teškog stomaka. Preporučljiva je njegova umerena konzumacija kod nadražene sluznice, jer će ublažiti želučanu kiselinu i ublažiće postojeće gastritične smetnje.
Sveže lišće biljke u prošlosti se koristilo u tretmanu posekotina i rana, pošto tečnost iz listova podstiče koagulaciju krvi. Ovo je važno za sve koji imaju probleme sa zarastanjem.
Zbog blage antiseptičnosti „lazina trava“ je često upotrebljavana i u slučaju genitalnih infekcija. Koristi se za spoljašnje ispiranje vagine.
Tajna se krije u kumarinu
Najznačajniji lekoviti sastojak lazarkinje jeste kumarin. Ovo hemijsko jedinjenje ima antiseptičko dejstvo i posebno je efikasno usled infekcija mokraćnih organa.
Ovaj aromatični sastojak nalazi se u mnogim biljkama i daje im slatkast miris koji podseća na seno. Ima ga u detelini, divizimi i kineskom cimetu. Stoga se ove biljke i često koriste zajedno, zbog sinergijskog dejstva.
U lazarkinji ova materija nije zastupljena samo u cvetovima već kako smo rekli u celoj biljci. Posebno dolazi do izražaja kad se biljka pravilno osuši.
Upravo zbog kumarina čaj od lazarkinje ima diuretičko dejstvo. On podstiče izlučivanje mokraće i znoja, ublažava bolove u stomaku, reguliše nepravilan rad srca, umiruje i deluje protiv nesanice.
Pošto podstiče procese samočišćenja organizma, biljka lazarkinja kao lek se preporučuje kod obolele jetre. Bilo da se radi o poremećaju rada ovog organa, ili ako je ona oslabljena usled žutice.
Ako spadate u osobe koje imaju pojačanu sklonost ka stvaranju peska i bubrežnih kamenaca, obavezno koristite ovaj čaj.
Lazarkinja čaj koji leči mnoge bolesti
Ojačajte srce
Punu kašičicu suvih listova lazarkinje preliti sa 250 ml vrele vode pa ostaviti nek odstoji tri minuta. Procediti i piti po tri šolje čaja dnevno.
Po želji u mlak napitak dodajte malo domaćeg meda.
Još jedan recept za osnaživanje srčanog mišića
Dve kašičice sitno seckane suve biljke prelijte mlakom vodom i ostaviti nek odstoji osam sati.
Dobijeni lazarkinja čaj procedite i pijte lagano u toku dana.
Čaj protiv urinarnih infekcija
Pomešati jednake količine plodova borovnice i svežih listova lazarkinje, pa kašičicu smeše prelijte kipućom vodom. Ostavite nek odstoji 15 minuta, procedite, pa popijte najkasnije pola sata pre jela.
Svaki put pripremite nov čaj od lazarkinje, jer moć antiseptičnog delovanja slabi kad se napitak ohladi.
Umirite želudac
Dve mere timijana i jednu meru lazarkinje pomešati, pa kašičicu čaja preliti sa 200 ml kipuće vode. Ostaviti desetak minuta nek miruje, procediti i piti pola sata pre obroka.
Kako se pravi čaj od lazarkinje za jetru
U slučaju stanja kao što su žutica i smanjena funkcija jetre preporučuje se sledeća čajna mešavina.
Jednake delove lazarkinje i srčanika ili očajnice u sušenom stanju pomešajte. Čaj se priprema neposredno pre upotrebe. Kašičicu mešavine prelijte sa 250 ml kipuće vode. Pijte uvek pre jela.
Narodni lek za jetru
Dve kašike sušenih listova deteline i kašiku lazarkinje preliti sa četiri šolje kipuće vode pa ostaviti poklopljeno 10-15 minuta. Procediti, dodati malo meda i piti dok je čaj topao.
Napitak protiv menstrualnih tegoba
Lazarkinja biljka pokazala je svoje izvanredno dejstvo kod menstrualnih problema. Njeno dejstvo ćete pojačati uz drugo lekovito bilje.
Pomešati jednake delove lazarkinje, listova šumske jagode, kupine i maline. Kašičicu ove mešavine preliti sa 100 ml kipuće vode. Poklopiti i ostaviti desetak minuta. Čaj piti dok je topao.
Bola(bowla) od lazarkinje
Nekoliko cvetnih suvih grančica lazarkinje potopiti u litar belog vina i ostaviti najmanje dva sata. Izvaditi grančice pa doliti oko pola litra mineralne vode. Rashladiti i piti kao osvežavajući ledeni čaj.
Relaks kupka od timijana i lazarkinje
Pomešati po 50 g sušene lazarkinje i timijana pa prokuvati u litru vode. Čaj procediti i sipati ga u vodu u kadi.
Ovako pripremljena kupka smiruje nervozu, ali i otklanja bolove u zglobovima, pogoduje obolelima od reume.
Za bolne zglobove može da se pripremi i kompresa.
U gazu staviti timijan, sve potopiti u vruću vodu, a zatim priviti na bolno mesto.
Napomene i važni saveti za kraj
Treba imati na umu da, i pored dokazanog terapijskog dejstva – lazarkinja biljka ne zamenjuje postojeću terapiju. Pre upotrebe čaja treba se obavezno konsultovati s lekarom. Ukoliko se koristi duže i u većim količinama, može uticati na dejstvo pojednih lekova.
Konzumiranje suviše jakog čaja ili prevelike količine može biti opasno po zdravlje. Velike doze uzrokuju trovanje, koje se manifestuje glavoboljom, nesvesticom i mučninom. Čak štaviše u preterano velikim dozama biljka lazarkinja je smrtonosna!
Nikako se ne preporučuje deci, dojljama i trudnicama. Preporučićemo Vam još jedan koristan članak u pitanju je biljka koja obara LDL holesterol – lekovita konopljuša.