Feature post image

Prirodni lekovi za migrenu i pulsirajuću glavobolju

Danas se za migrenu i pulsirajuću glavobolju prepisuje sve i svašta, od blagih tableta na biljnoj bazi do snažnih medikamenata. Pre nego što posegnete za bilo čim od toga, pokušajte promeniti vaše nezdrave navike. Spavajte duže, hranite se zdravije i bavite se fizičkom aktivnošću. Do rezultata ćete sigurno doći. Ukoliko se simptomi glavobolje i dalje pogoršavaju, idite vašem lekaru.

Ako vas boli jedna strana glave, osetljivi ste na svetio, zvuk ili mirise, teško se koncentrišete, u pitanju je migrena. Ova vrsta glavobolje češća je kod žena, a može u velikoj meri poremetiti kvalitet života i narušiti svačiju svakodnevicu. Smatra jednim od glavnih uzroka onesposobljenosti i odsustva s posla.

Ozbiljnost i učestalost napada obično se smanjuju s godinama. Kako razlikovati migrenozni napad od obične glavobolje?  Mogu li se oni nekako sprečiti i kakvu ulogu ima ishrana u prevenciji i lečenju.? Sve ovo pročitajte u nastavku našeg članka. Saznajte koji su to najbolji prirodni lekovi za migrenu..

Kako prepoznati migrenu – koji su simptomi?

Migrenu karakteriše jednostrano lokalizovan bol pulsirajućeg karaktera. Umerenog je ili jakog intenziteta, a pogoršava se pri uobičajenim fizičkim aktivnostima. Često je udružen s osetljivošću na svetlost ili zvuk, a mogu ga pratiti mučnina i povraćanje.

Kod skoro petine populacije javljaju se blaži ili jači simptomi migrene, koje smo upravo naveli. Ona je među najzastupljenijijim vrstama glavobolje. Najčešći razlog je konstantan stres, nedovoljno sna i hronični umor.

Mlade devojke i žene koje su u svojim dvadesetim i tridesetim godinama, puno češće imaju pomenute tegobe. Takva se glavobolja povezuje sa mesečnim ciklusom – menstrualna migrena. Ovim ženama je itekako narušen kvalitet života i otežano obavljaju i najosnovnije dnevne poslove.

Koliko je čest napad migrene?

Ne postoji univerzalno pravilo kada, kojim intenzitetom i koliko često nastupaju migrenozni napadi. Kod nekih osoba javljaju se svega dva puta godišnje. Drugi se žale na migrenu jednom mesečno ili sedmično, dok postoje osobe koje pulsirajuća glavobolja muči svakodnevno.

Prva pomoć u slučaju napada glavobolje

Prilikom napada, nemojte odmah popiti tablete za migrenu, najpre sebi obezbedite uslove za brz oporavak. Zamračite prostoriju, eliminišite buku, prislonite hladan oblog na obolelo mesto. Odmorite se, spavajte dovoljno i izbegavajte svaki konflikt sa vašim ukućanima. Sve ovo itekako pomaže, stoga se i pridržavajte navedenog.

Kako razlikovati običnu glavobolju od migrene?

Za  razliku od migrene, u slučaju obične glavobolje bol javlja sa obe strane glave. On podseća na pritisak ili stezanje, a njegov intenzitet ne zavisi od fizičke aktivnosti i ne prati ga mučnina.

Migrena i hrana koju treba izbegavati

Hrana koja sadrži natrijum nitrite i nitrate može provocirati migrenu, pa bi trebalo izbegavati mesne prerađevine. Ne preporučuju se ni prehrambeni proizvodi sa aditivom E102 (ima ga u žutoj boji za hranu). Klonite se prerađenih slatkiša, ali i proizvoda iz turšije.

Generalno, trebalo bi izbegavati industrijski proizvedene proizvode. Ne samo što imaju mnogo štetnih aditiva već su i izvor rafinisane soli, koja može biti okidač za migrenu. Shodno tome, upotrebu kuhinjske soli trebalo bi svesti na minimum. Dobra zamena je himalajska so, koja važi za najzdraviju na svetu.

Izbegavajte stare sireve

Treba izbegavati prehrambene proizvode koji sadrže tiramin.To su fermentisani proizvodi od soje, kiseli kupus, voće i povrće koje je dugo stajalo. Ako imate čestu migrenu, nemojte jesti meso koje je dugo čekalo na pripremu. Nisu dobri ni stari sirevi.

Generalo, namirnice je najbolje jesti sveže, jer što duže stoje, to su bogatije tiraminom. Mada velike epidemiološke studije nisu potvrdile kakoo dređeni sastojci mogli biti okidači za migrenski napad. Obolelima se savetuje izgebavanje istih ukoliko im se stanje pogorša nakon njihovog konzumiranja.

Sklopite savez s magnezijumom

Nedostatak magnezijuma u mozgu izaziva lanac događaja čija su poslednja karika migrenski napadi. Kliničke studije rađene s oralnim preparatima Mg pokazale su kako on može poslužiti kao prevencija. Ukoliko se daje intravenski može se koristiti za lečenje akutnih napada migrene.

Namirnice bogate magnezijumom trebale bi se naći na vašim trpezama, naročito su pogodne za migrenu. Stoga, svoj dnevni meni obogatite zelenim lisnatim povrćem. Njega možete jesti u kombinaciji sa semenkama suncokreta. Preporučuju se i skuša, tikvice, integralne žitarice, banane i avokado.

Dragocena riba je odličan saveznik

Omega-3 masnoće kojih ima u ribi, orašastim plodovima i avokadu, pogoduju za migrenu koja se češće javlja. Jednako je efikasan i koenzim Q10, a njime su, osim ribe, bogate žitarice, lisnato povrće, karfiol, jagode i kikiriki. Riba bi se trebala naći na vašoj trpezi makar dvaput nedeljno. Možete je služiti upravo s povrćem, i to posutu orašastim plodovima.

U borbi protiv migrene mogu pomoći i vitamini B-kompleksa. Oni se najčešće koriste kao suplementacije, posebno naglašavajući važnost vitamina B2 (riboflavina). On je izvanredan prirodni lek za migrenu, a to potvđuju najnovija istaživanja.

Svega 400 mg riboflavina dnevno znatno redukuje učestalost migrenskih napada.  Ovog vitamina ima u bademima, ribljem ulju, jajima, semenkama susama…

Čajevi protiv glavobolje provereno pomažu

Tokom dana obavezno je piti makar šest čaša vode, jer dehidratacija nije okidač samo za migrenu, već i druge tipove glavobolje. U prevenciji simptoma, naročito ako su izazvani promenama vremena, trebaju se koristiti i čajevi od lekovitog bilja. Tako ćete se osloboditi napetosti i opustiti se.

Najbolji čajevi za migrenu prave se od gloga, matičnjaka, đumbira, lipe, kamilice, peršuna i valerijane. Kako biste ublažili intenzivne glavobolje i smanjili tegobe napravite sledeći recept:

  • Sa 2,5 decilitra provrele vode, prelijte kašiku đumbira u prahu.
  • Pustite nek odstoji i kada se prohladi pridodajte čaju, sok od pola limuna.

Ovaj prirodni lek za migrenu, najbolje je piti dok je još mlak. Terapiju primenjujte najviše tri-četiri dana. Nemojte uzimati više od 4 šolje dnevno.

prirodni lek za migrenu od đumbira
Foto: Pixabay

Đumbirov čaj sa limunom delovaće momentalno. Napadi će se prorediti, a napitak pijte i kada simptomi migrene nisu prisutni. Povezano: đumbirova voda za jak imunitet.

Čaj od konopljike protiv migrene i glavobolje

Biljka konopljika (Vitex agnus-castus) poznata je još iz vremena antičke Grčke, pre više od 2.500 godina.
U današnje vreme je malo zapostavljena, jer se često i pogrešno zamenjuje sa marihuanom (Cannabis sativa). To je pre svega zbog izvesne fizičke sličnosti.

Primarna indikacija upotrebe kopoljike se pre svega odnosi na ublažavanje predmenstrualnog sindroma (PMS).

S obzirom da migrene i glavobolje mogu da budu prateći simptomi ovog sindroma, konopljika je biljka prvog izbora u ovakvim slučajevima.

Terapija protiv glavobolje

  • Konopljika se može koristiti na više načina:
    Čaj – pola kafene kašike sušenog ploda konopljike staviti u šolju sa vrelom vodom i ostaviti 5-7 minuta. Potom procediti i piti 1 šolju svako jutro. Čaj od konopljike je prilično jakog okusa.
  • Kapsule sa sušenim plodom konopljike od 250 i 500 mg jednom dnevno.
  • Tinktura – 2-3ml ujutro.
  • Standardizovani ekstrakt konopljike se koristi u dozi od 20-40mg dnevno.

Kontraindikacije: Konopljika se dobro toleriše, tako da nisu zabeleženi negativni efekti čak ni tokom trudnoće.

Alternativna medicina protiv pulsirajuće glavobolje

Takođe kod snažne pulsirajuće glavobolje i druge alternativne metode lečenja mogu pomoći. Istraživanje iz 2002. godine pokazalo je kako preko 85 odsto pacijenata s glavoboljom koristi alternativnu terapiju. 60 odsto njih tvrdi, da im to sigurno pomaže.

Aromaterapeuti savetuju masiranje slepoočnica etarskim uljima lavande, bosiljka, ili nane. Akupunktura je takođe efikasna u lečenju hroničnih glavobolja. Pritom, njome se može izbeći neželjeno dejstvo lekova, koje u slučaju migrene nipošto ne treba koristiti samoinicijativno.

Česte zablude i nedoumice sa migrenama

Čokolada (ni)je okidač

Dugo se smatralo kako bi čokolada, uprkos tome što sadrži magnezijum, mogla biti okidač za migrenu. Međutim, novije studije opovrgle su takve tvrdnje. Postavljena je hipoteza da je unos čokolade zapravo posledica žudnje usled aktivacije hipotalamusa u početnoj fazi migrenskog napada.

Dakle, slobodno se možete zasladiti štanglom zdrave crne čokolade, obavezno s visokim procentom kakaoa. Opet, ipak trebate izbegavati čokoladne proizvode s dodatkom rafinisanog šećera ili industrijskih aditiva.

Dva lica vina i kofeina

Odavno je poznato da čaša crnog vina dnevno blagotvorno deluje na zdravlje, čuvajući srce i krvne sudove. Međutim, osobe koje imaju dijagnostikovanu migrenu, trebale bi izbegavati taj napitak, jer sadrži feniletilamin.

U malim količinama to jedinjenje omogućava funkcionisanje organizma, ali isto tako može biti okidač za migrenu. Osim u vinu, ima ga i u veslačkim zaslađivačima, poput saharina. Ukoliko ih prepoznate kao okidače, budete oprezni sa nima. Smanjite konzumiranje naptitaka bogatih kofeinom, poput energetskih pića i kafe.

Šta je dobro za migrenu?

Za početak napravite odličan smuti protiv migrene.

Potrebni sastojci:

1 kašičica lanenog semena,

3 šolje seckanog kelja,

1 oljuštena banana,

2 oljuštene narandže,

250 ml kokosovog mleka.

Priprema smutija:

Sve sastojke ubacite u vaš blender, dobro izmiksajte i popijte odmah. Ovo je odličan prirodni lek za migrenu, daće vam preko potrebnu energiju i odložiće napad glavobolje.

Izmiksajte šargarepe sa susamom

Sastojci:

2 šolje seckane šargarepe,

1 kašika tostiranih semenki susama,

malo suve majčine dušice,

malo himalajske soli.

Priprema recepta:

Pomešajte sve sastojke u jednoj posudi i jedite kao užinu između obroka. Možete i poslužite kao prilog glavnom
jelu.

Moćni zeleni napitak eliminiše glavobolje

Sastojci:

250 ml kokosove vode,

1/2 šolje ananasa,

1/2 šolje kelja,

1 stabljika celera,

sok od 1/2 limuna,

1/2 šolje seckanih krastavaca,

manji komad đumbirovog korena,

3/4 šolje leda.

Priprema napitka:

Ubacite sve nabrojane sastojke u blender, izmiksajte što bolje i najbolje popijte odmah. Posredi je još jedan izvanredan lek za migrenu, koji osnažuje imunitet i daje snagu.

Čorba od tikvica i ćuretine idealan prirodni lek

Danas su sve traženije tablete za migrenu bez recepta, po mogućstvu na biljnoj bazi, ali one ne rešavaju problem u celosti. Potrebna vam je promena životnih navika, dovoljno sna tokom noći i prilagođen jelovnik. Ovom prilikom dajemo recept za izuzetnu čorbu koja je delotvorna i pomaže kod najupornijih glavobolja.

Potrebni sastojci:

2 kašičice ulja od repice,
2 iseckana praziluka,
1 iseckana crvena paprika,
3 mlevena čena belog luka,
4 šolje neslanog pilećeg bujona,
1 srednja tikvica iseckana na kockice,
2 kašike usitnjene majčine dušice,
1,5 kašika kima,
400 g ćurećih grudi iseckanih na kockice ,
2 šolje smrznutog kukuruza,
2 kašike soka od limete,
1/2 kašike aleve paprike,
1/4 kašičice himalajske soli,
biber po ukusu.

Priprema čorbe:

Na ulju izdinstajte praziluk i papriku. Dodajte beli luk, a potom i pileći bujon, tikvice, majčinu dušicu i kim. Poklopite i sačekajte nek proključa, a onda smanjite temperaturu i kuvajte dok povrće ne omekša. Potom dodajte ćuretinu i kukuruz, a nakon što ponovo proključa, kuvajte dok meso ne bude gotovo, tri-četiri minuta. Dodajte sok od limete i alevu papriku, posolite i pobiberite. Prijatno!

Zaključak

Prirodni lekovi za migrenu poput čajeva, napitaka i ostalih recepata često se zanemaruju. Ljudi prednost daju tabletama i veštačkim suplementima koji deluju odmah i sad. Posredi je velika greška, jer se organizam vremenom navikne na medikamente, pa efekti slabe.

NAPOMENA: Pre nego što primenite bilo koji prirodni lek za migrenu, obavezno se posavetujte sa vašim lekarom. Preporučujemo vam i jedan raniji tekst: kako pobediti mamurluk.

Sponzorisani linkovi:
f