Feature post image

Oman biljka upotreba i primena

Oman biljka najjači prirodni lek protiv kašlja

Kada bronhitis i astma krenu da muče, čini se da nijedan lek ne može dovoljno brzo da ublaži kašalj, pročisti disajne organe i izleči izmučene plućne alveole. Možda ne može brzo, ali može prirodno i efikasno. Oman biljka već hiljadama godina, uspešno ublažava i leči disajne organe, prevenira astmatične i bronhitične tegobe, kao i bolove u telu.

Bilo da je čaj, sirup ili oblog, ova biljka nalik maslačku daje momentalno olakšanje. Pripada grupi biljaka koji disajne organe neguju svojim etarskim uljima, dezinfikuju respiratorni trakt i smanjuju upalne procese te nadražaj za kašalj.

Na zapadu je biljka oman poznata kao elakampan, a na ovim prostorima kao oman – prirodni i lekoviti koren. Često se može čuti i po svom latinskom nazivu – inula helenium.

Kod nas je poznata i kao lek za varenje, gubitak apetita i blagi laksativ. Ipak, najčešće je oman mešavina deo čaja za pročišćenje disajnih organa kod pušača te se njima ova biljka takođe često preporučuje.

U ovom tekstu ćete saznati kako da sami pripremite efikasan domaći sirup sa ovom lekovitom biljkom. Potom, čaj od omana i različite tonike koji uspešno rešavaju probleme sa disajnim organima. Saznaćete i koje to sve tegobe ublažava ova biljka i gde je možete pronaći.

Kako izgleda biljka oman?

Najpre podseća na maslačak, sa svojim gustim žutim sitnim laticama. Cela biljka je visoka do 150 centimetara. Jedan koren daje više grančica sa gustim cvetovima. Sam koren oman biljke je debeo i ima gorak ukus sa dodatkom slatkastog cvetnog ukusa.

Biljka oman cveta u junu i avgustu, a može se pronaći na livadama, šipražju i u blizini šuma.

Od čega se sastoji ova lekovita biljka?

Oman biljka se najpre sastoji od prirodnih polisaharida, ulja koji se naziva inulin. Zbog toga je koren najlekovitiji deo biljke, snažnog antibakterijskog dejstva. Nivo inulina zavisi od godišnjeg doba, a najveći je u vreme jeseni kada se koren najčešće i bere.

Koren se glavnom uzima od stabljike koja je dve do tri godine stara, debljine skoro kao mlado drvo. Obično se vadi u jesen.

Omanov koren se čisti i secka, gde se nakon žvakanja tek dobija aromatični gorkasti ukus. Snažan je antiseptik i baktericid. Samo nekoliko kapi rastvora ubija bakterije što se posebno pokazalo efikasnim protiv tuberkuloznih bakterija.

oman biljka upotreba u lekovite svrhe

Osim korena jednako su lekoviti i cvetovi kao i lišće. Koriste se u lečenju kombinovano ali i odvojeno i to za različite tegobe.

Lišće se smatra snažnim diuretikom koji izbacuje toksine iz tela uz pomoć vode. Sa druge strane cvetovi i koren su efikasniji protiv kašlja i drugih bronhijalnih bolesti.

Koren omana se pak koristi kao kandiran i može pomoći protiv kašlja koji se ponavlja. Dolazi u obliku pilula i u prahu.

Sam čaj od omana se može koristiti kao poseban lek, koji se uzima redovno u malim dozama i obavezno toplim napitcima. Takođe, uvek se preporučuje kombinacija sa prirodnim lekovima sličnog delovanja.

Doziranje čaja

  • Preporučuje se kašika mlevene biljke tri puta na dan.

Odakle tolika popularnost ove biljke?

Još su stari Rimljani koristili koren omana podjednako i kao lek i kao đubrivo za svoje bašte. Nakon velikih i mrsnih večera, Rimljani su konzumirali gorki sos od inule helenium kako bi podstakli brže varenje.

Odakle naziv inula helenium?

Postoje brojne legende koje se povezuju sa ovom biljkom. Jedna od najpopularnijih je svakako grčkog porekla.

Latinski naziv helenium sa sobom ima i priču o Heleni Trojanskoj. Navodno je ova antička lepotica u rukama držala ovo cveće kada ju je odveo Paris.

Druga legenda kaže kako je lekovitost biljke oman nastala od njenih suza. Treća da je Helena koristima helenium protiv ujeda zmije itd.

Kroz vekove, ova biljka je menjala svoje ime, a današnje dobija tek u 9. veku. Nakon toga je postajala sve popularnija i uzgajana u privatnim baštama.

Koren omana ne samo da je korišten kao čaj, već i kao slatkiš, odnosno kandirani koren. Njega su posebno sisali oni koji boluju od astme.

U Danskoj, lekoviti koren se naziva i vilinskim korenom zbog svoje magijske moći koje nosi sa sobom.

Lekovitost i dobrobiti po zdravlje oman čaja

Koren heleniuma je posebno efikasan u lečenju infekcija pluća, napornog kašlja, bronhitisa, astme ali i drugih upala disajnih puteva.

Osim toga, pomaže i kod reume, tuberkuloze, kod ujeda od zmija i drugih bolesti kože.

U kineskoj medicini, ova biljka zbog toga što podstiče “toplu energiju” , pogodno utiče na pluća, jetru, koštanu srž i stomak. Sve to duguje svom bogatom sastavu i pomalo gorkastom ukusu.

Oman čaj ublažava bolove u grudima i stomaku

Kinezi smatraju kako “topla energija” oman čaja ublažava bol i simptome u grudima i abdomenu, mučninu, povraćanje i dijareju. Drugim rečima, ne samo što čisti pluća od šlajma nego i ostale organe od toksina.

Oman biljka se u Kini priprema tako što što se peče dok se ne isuši. Upravo to joj reguliše ukus i čini ga prigodnim za lečenje mučnine i dijareje. Cvetovi se posebno preporučuju protiv mučnine koja nastaje posle hemoterapije.

Čaj od omana čisti pluća od šlajma i olakšava disanje

Omanovi cvetovi se takođe upotrebljavaju u brojnim pripravcima.  Mogu očistiti pluća od šlajma i patogenih organizama, spas su za disajne puteve.

Poseban efekat oman biljka ima na na sluz u plućima, koja se neretko nađe i u stomaku i dijafragmi. Upravo ona uzrokuje bronhitis, kašalj, astmu, piskanje u glasu i kratak dah.

U indijskoj medicini se helenium koristi kao tonik za čišćenje i poboljšanje tkiva pluća.

Ublažava bolove u abdomenu od kašljanja

Sveže izblendiran koren omana pomešan sa šećerom daje gust sirup koji je višestruko koristan za zdravlje pluća. Kada je dobro zagrejan deluje pogodno protiv grčeva i upale mišića u stomaku. Istovremeno ovaj blagotvorni napitak olakšava kašalj i teško disanje.

Kako se pravi čaj od omana protiv kašlja?

Brz i efikasan čaj od omana ublažava kašalj

Prokuvajte pola litre vode i manjoj šerpici. Dodajte dve kašike korena omana. Smanjite temperaturu i neka se krčka još 20 minuta uz mešanje povremeno. Dodajte med i malo limunovog soka.

Čaj za ojačavanje pluća u slučaju astme

Potrebno:

2 kašike sušene biljke divizme

3 kašike sušenog korena omana,

1 kašika kalendule (neven),

1 kašika biljke echinacea,

pola kašike korena đumbira.

Priprema lekovite čajne mešavine:

Pomešati sve sastojke i čuvati na tamnom mestu u dobro zatvorenoj tegli.  Sipati kašiku smese  u šolju i preliti kipućom vodom. Sačekati pola sata i popiti.

Pijte čaj od omana dva ili tri puta na dan tokom tri nedelje. Nakon toga napravite sedam dana pauze. Za decu od 6 do 12 godina, smanjite količinu ovog naptika na pola šolje. A za decu od 2. do 5 godine, doziranje svedite samo na četvrtinu.

Ovaj čaj može biti malo gorčiji zbog čega je poželjno dodati meda kako bi se ublažio ukus.

Prirodni sirup protiv kašlja

Oman biljka se lako može gajiti u baštama. Ne zahteva mnogo vode, a u jesen ćete imati fin svež i lekoviti koren. Uz vrlo malo truda imaćete u svojoj bašti savršen prirodni lek protiv kašlja i disajnih tegoba. Na vrlo jednostavan način obogatićete svoju kućnu apoteku sa još jednom savršenom biljčicom. Najtoplije se preporučuje astmatičarima, kao  i osobama sa hroničnim bronhitisom, njima je više nego poželjno da se nađe pri ruci.

Osim što je poznat čaj od omana kao lek za disajne tegobe, podjednako efikasan je i njegov lekoviti sirup. Evo kako se pravi:

  • Koren treba oprati, iseći na manje komade i napuniti teglicu sa njima. Dodati med da bi popunio ostatak tegle.
  • Okrenite teglu gore-dole kako bi med ispunio sve delove tegle.
  • Uradite to i u nekoliko narednih dana. Kad god budete imali kašalj, uzmite kašiku ovog meda ili jednostavno delić korena koji ćete žvakati na kratko i potom ispljunuti.
  • Sirup od omana čuvajte u teglicama, najbolje u frižideru.

Šta još leči koren omana?

Poznato je da tinktura sa oman sušenom biljkom ima uspeha u lečenju protiv ujeda gmizavaca, najpre otrovnih zmija. To je svakako dobro znati, ali je u slučaju ugriza jako važno što pre otići lekaru.

Oman tinktura protiv išijasa

Kada se nanese na kožu, oman tinktura uspešno ublažava išijas, ali i druga ukočena stanja bilo gde na telu.

Čisti stomak i uklanja bolove

Koncetrovani prah omana u vinu ili soku čisti stomak. Grgotanjem ovog napitka ili sisanjem korena se učvrstuju olabavljeni zubi. Istovremeno ublažavaju se i uklanjaju bolovi, grčevi i modrice po telu.

Oman tinktura protiv ojeda

Ojedi na koži se ne smatraju nekim teškim zdravstvenim problemom, ali svakako umeju biti i te kako neprijatni. Oni u području prepona su naročito nezgodni. Srećom, oman biljka , tačnije njen koren kuvan u sirćetu može biti od pomoći.

Nakon što ga skuvate, izblendajte ga dobro i pomešajte sa ribljim uljem. Dobro premažite ojedenu oblast i pustite nek se prirodno osuši.

Iziritirana i ojedena koža će se brzinski regenerisati i smiriti.

Oman voda za čišćenje lica

Destilovana voda od lišća ili korena je odlična za čišćenje lice, ublažava crvene fleke i čini lice blistavijim. Kao što vidite oman biljka je našla svoju primenu i u kozmetici.

Kako se dozira pravilno prilikom upotrebe?

Nijedan lek ne biste trebali upotrebljavati bez konsultacije sa lekarom. Oman čaj ima najbolje dejstvo kada se kombinuje sa ostalim lekovima. Zbog toga biste trebali konsultovati stručnjaka o tačnom doziranju u odnosu na vaše stanje.

Ako je u pitanju preventiva, blagi kašalj koji se ponavlja sa šlajmom ili ako su u pitanju grčevi u stomaku, ovako treba dozirati ovaj čaj:

  • Kašiku mlevenog korena omana pomešati sa litrom vode i piti po jednu čašu dva puta na dan ukoliko se teže diše.
  • 10 do 40 kapi tinkture 2-3 puta na dan ukoliko postoji ojed.
  • Infuzovati 12g cvetova u šolji vode i piti tri puta na dan zajedno sa medom kako bi se ublažio kašalj.

Još nekoliko načina kako možete upotrebiti oman

Dim korena omana tera insekte pa je idelan za odlaske i boravljenje u prirodi. Rasteruje komarce i druge sitne napasti.

Nuspojave i neželjena dejstva biljke

Prevelike količine korena omana mogu prouzrokovati mučninu, povraćanja čak i dijareju. Stoga uvek obratite pažnju na dnevnu dozu, jako je važno pravilno dozirati ovu biljku.

Čaj od omana treba izbegavati tokom trudnoće i perioda dojenja. Još uvek nema dosta naučnih dokaza na ovu temu, ali svakako poslušajte savete lekara. Oni ga uglavnom ne preporučuju kada ste u drugom stanju.

Oman čaj takođe ne treba upotrebljavati ako je šlajm nakon kašlja žut ili ako je u pitanju suv kašalj.

čaj od omana recept

Oman čaj cena u zdravoj hrani?

Oman čaj se može pronaći poprilično povoljno u svakoj prodavnici zdrave hrane ili na internet webshopovima. Cena se u proseku kreće od 150 do 250 dinara u odnosu na količinu čaja.

Blagi čaj od oman mešavine je idealan ukoliko ste provodili vreme u duvanom ispunjenim prostorijama. Stoga, ukoliko ste često izloženi duvanskom dimu znate šta vam je činiti. Tako ćete pročistiti i dezinfikovati disajne organe.

Oman biljka je idealana ukoliko posle prehlade počnete i jače kašljati, sve je to naznaka jače respiratorne infekcije. Neretko završi sa bronhitisom, a to vam svakako ne treba. Čaj od omana će u tom slučaju izbaciti sve toksine iz tela, zalečiti prehladu i ojačati imunitet.

Za uporan kašalj koji ne prolazi naročito se dobrim pokazao oman i med recept. Pravite čaj na identičan način kao što smo ranije naveli, pa kad se prohladi, drvenom kašikom dodajte mu domaćeg meda. Pijte dok je topao, a slobodno ga i grgoćite u ustima, ako imate problema sa upaljenim krajnicima.

Sponzorisani linkovi:
f