Feature post image

Polipi u nosu simptomi i prirodno lečenje

Polipi u nosu kako se leče prirodno 

Polipi u nosu iako ne bole, mogu predstavljati pravu noćnu moru, prvenstveno zbog neprijatnih simptoma koje izazivaju. Među njih ubrajamo začepljen nos, česte i jake glavobolje, pojačano oticanje sekreta iz nosa. Uz sve to čulo mirisa značajno slabi kod obolelog.

Operacija polipa u nosu je najefikasnije rešenje koje nam predlaže medicina, ali je rizik od recidiva veliki. Stoga fitoterapeuti preporučuju preparate na bazi kantariona, ruse, morske soli i meda. Ostanite sa nama i saznjate kako lečiti nosne polipe prirodnim putem.

Šta su nosni polipi i koliko su česti

U najvećem broju slučajeva u pitanju su dobroćudne tvorevine koje ispunjavaju deo ili celu nosnu šupljinu. Češće se javljaju kod starijih osoba, i to pre kod muškaraca nego prirpadnica lepšeg pola. Polipi u nosu kod dece nisu toliko zastupljeni kao kod odraslih, dosta se retko javljaju.

Obolevanju su najpodložnije osobe koje već imaju neke alergijske i hronične bolesti. U njih ubrajamo obolele od astme, te one s oslabljenim imunitetom, ili sa hroničnom upalom sluzokože nosa. Nosni polipi mogu nastati i nakon ozbiljnije infekcije sinusa, koji se ne izleče do kraja.

Ukoliko imate hroničnu iritaciju sluzokože nosa, važno je lečiti se na vreme kako biste izbegli pojavu polipa. Medicina kao najefikasnije rešenje predlaže operaciju, ali je velik rizik od recidiva. Upravo zbog toga nema razloga da ne pokušate s primenom nekog od narodnih lekova. Polipi u nosu mogu se smanjiti uz fitoterapiju, koja će vam pomoći da izbegnete ozbiljnu operaciju.

Simptomi polipa u nosu koje ne smete ignorisati

Prvi simptom koji može ukazati na postojanje nosnih polipa jeste začepljenje nosa. Ono može biti različitog intenziteta i jednostrano ili obostrano. Postepeno se može razviti i slabljenje i gubitak čula mirisa, koje je naročito neprijatno. Polipi u nosu kao krajnju posledicu imaju upravo to.

Glavobolja od sinusa u području lica, čela i očiju, hrkanje i pojačana sekrecija iz nosa su takođe simptomi polipa. Njih nikako ne smete zanemariti, stoga ih trebate pomenuti vašem lekaru.

Moguće je da mali polipi u nosu prođu  potpuno neopaženo. Za razliku od njih veće tvorevine mogu uzrokovati otežano oticanje sekreta i njegovo nagomilavanje. Sve to pogoduje razmnožavanju bakterija i pojavi akutnog ili hroničnog zapaljenja sinusa.

polipi u nosu kod muškaraca

Dijagnozu može postaviti samo otorinolaringolog

Anamneza s kliničkom slikom i pregled otorinolaringologa najčešće su dovoljni za postavljanje pravilne dijagnoze. Osim toga, mogu se uraditi i bris nosa i ispitivanje osetljivosti na respiratorne alergene. Zbog cistične fibroze radi se i test znojenja.

Polipi u nosu se dijagnostikuju direktnom rinoskopijom, ili endoskopijom nosnih hodnika. Ponekad je potrebno uraditi i CT ili magnetnu rezonancu, naročito pre uzimanja biopsije tkiva. CT snimci su od velike važnosti za donošenje odluke o hirurškom lečenju.

Polipi u nosu operacija i medicinski pristup lečenju

U slučaju velikih i brojnih polipa propisuju se kortikosteroidni lekovi. Oni se uzimaju oralno u velikim dozama, deluju na čitav organizam i mogu izazvati niz neželjenih dejstava. Zato ih je veoma važno uzimati po tačno određenoj šemi i postepeno se njihova doza smanjuje. Lečenje polipa u nosu obično traje nekoliko nedelja, a u pojedinim slučajevima potrebno je i ponavljanje terapije.

Kada su posredi mali polipi u nosu, takođe se koriste kortikosteroidi, ali u obliku sprejeva. Ovi lekovi mogu smanjiti nosne polipe, ali da bi se oni potpuno odstranili, neophodno je hirurško lečenje.

Najčešća je endoskopska operacija polipa u nosu, ujedno je i najkomfornija za pacijenta. Nakon intervencije, uzorak se šalje obavezno na patohistološku analizu. Ovo je naročito značajno u slučaju jednostranih polipa i onih koji nisu reagovali na terapiju lekovima.

Posle operacije pacijent oseća znatno olakšanje, ali postoji  veliki rizik da se polipi u nosu ponovo pojave. Stoga je važno otkriti i eliminisati uzrok njihovog nastanka. Ponekad se oboleli više puta podvrgavaju hirurškoj intervenciji. Nakon operativnog uklanjanja polipa savetuje se korišćenje kortikosteroidnih sprejeva u tačno propisanom periodu.

Koliko je važna ishrana kod polipa

Kako bi se polipi u nosu kod odraslih izlečili vrlo je važno prilagoditi jelovnik.Veoma je korisno piti sveže isceden sok od šargarepe, i to domaći, dve-tri čaše dnevno. I drugi sokovi od velikog su značaja, poput soka od cvekle, spanaća, luka. Jedite što više svežeg voća i povrća, a naročito iskoristite sezonu jagoda i drugog crvenog bobičastog voća.

Izbegavajte slatkiše, peciva od belog brašna, mleko i masne sireve, suhomesnate proizvode, jedite manje mesa. Prednost dajte prirodnoj biljnoj hrani: integralnim žitaricama, medu, mahunarkama, semenkama, jezgrastim plodovima.

Napravite zdrav sok od povrća

Operite i očistite lišće peršuna, stabljike celera, šargarepu i spanać. Stavite u sokovnik u sledećem odnosu: 7 delova šargarepe, 4 dela celera, 2 dela peršuna i 3 dela spanaća. Pijte litar soka dnevno. Svakog dana pravi se svež sok i pije se 20 minuta pre svakog obroka, podeljeno u tri doze. Ostatak se čuva u frižideru.

Morska so kao najefikasniji lek

Polipi u nosu mogu se lečiti i pomoću morske soli

U čašu tople vode sipajte dve kašičice morske soli pa dobro izmešajte dok se so sasvim ne rastvori. Ovim ispirajte nos triput na dan. Rastvor ušmrknite na svaku nozdrvu pa ga ispljunute na usta.

Jednostavnije i efikasnije biće ako kupite specijalnu posudu za ispiranje nosa. Ona se prodaje u bolje snabdevenim apotekama i  koristite je prema priloženom uputstvu.

Takođe, možete napraviti mešavinu morske soli i joda (dve kašičice morske soli i tri kapi joda). Dobro izmešajte da se so rastvori i koristite za ispiranje dvaput nedeljno tokom tri meseca.

Lečenje polipa u nosu prirodnim putem bez operacije

Narodna i alternativna medicina nude nam velik broj preparata za polipe, krenimo redom.

Jela i hmelj za otčepljivanje nosa

  • Prelijte 200 g iglica jele sa 200 ml ključale vode i ostavite poklopljeno nek odstoji pola sata. Potom dodajte jednu kašičicu sušenog hmelja i stavite na ringlu da opet proključa. Procedite i pijte tokom dana podeljeno u više manjih doza. Terapiju koristite tri dana u kontinuitetu pa napravite pauzu od šest dana. Lečenje ponovite još dva puta.

Med i ren kao lek za sinuse

Neke prirodne lekove možete praktikovati i za unutrašnju upotrebu i na taj način delovati. Polipi u nosu leče se i pomoću mešavine rena i meda, poznat recept narodne medicine..

Sastojke pomešajte u istom odnosu, npr. 100 g meda i isto toliko izrendanog rena. Uzimajte po kašicicu dvaput na dan – ujutru i uveče.

Čaj od trave ruse

  • Kašiku ruse prelijte sa 300 ml ključale vode i ostavite nek stoji poklopljeno sat vremena. Procedite i ukapavajte u nos triput na dan po 2-3 kapi.

Mumio i glicerin protiv nosnih polipa

Izmrvite 2 g mumija i pomešajte sa 5 gr glicerina i 20 ml ključale vode. Mešajte dok se mumio potpuno ne rastvori. Ukapavajte triput na dan po 2 kapi u obe nozdrve tokom tri nedelje. Terapiju možete praktikovati sve do izlečenja. je Važno je nakon tri nedelje napraviti četvoronedeljnu pauzu.

Blagotvorni tamponi od meda

  • Napravite tampone od vate i umočite ih u kvalitetan med pa stavite u nozdrvu u kojoj je polip. Držite tako nekoliko minuta i ponovite triput na dan. I štapić za uši možete umočiti u med i namazati njime unutrašnjost nozdrva. Terapiju primenjujte mesec dana.

Uklanjanje polipa pomoću uljanih kapi

Ulje kantariona je veoma koristan lek za regeneraciju sluzokože nosa, a pomaže i u slučaju polipa.

Potrebno je glavu zabaciti što više unazad i u svaku nozdrvu ukapati nekoliko kapi čistog kantarionovog ulja. Ovo je najbolje raditi uveče pred odlazak na spavanje.

Polipi u nosu se mogu ukloniti i pomoću sledečeg recepta:

  • Pomešajte po 5 kapi kantarionovog ulja i ulja divljeg ružmarina sa 4 kapi propolisa i 8 kapi ulja pasjakovine. Sve dobro promućkajte.  Po jednu kap ove blagotvorne mešavine na svaka četiri sata sipajte u nozdrvu u kojoj se nalazi polip.

Pomažu kamilica i rusa

Po 2 supene kašike kamilice i ruse prelijte litrom ključale vode, pa ostavite poklopljeno nek se ohladi.
Potom procedite i sipajte po dve kapi u nos na svaka tri sata.

Tinktura od anisa

  • Prstohvat anisa prelijte čašom votke i ostavite da stoji deset dana u staklenoj flaši, uz svakodnevno
    mućkanje. Kad je tinktura gotova, pomešajte je sa 3 čaše prokuvane i ohlađene vode. Ukapavajte po 10 kapi dnevno do potpunog oporavka.

Inhalacija dimom propolisa

U metalnu posudu stavite komad tvrdog propolisa i zagrevajte na tihoj vatri. Sačekajte sve dok iz njega ne počne da se pojavljuje dim. Čim se to desi, posudu sklonite s ringle i pažljivo ga udišite. Budite veoma oprezni kako ne biste opekli nozdrve.

Napravite efikasnu mast za nos

  • Pomešajte 15 g propolisa sa 10 g vazelina i 25 g putera. Dobro izmešajte da se sastojci povezu. Od vate napravite tampon, umočite ga u mast i stavite u nozdrvu da stoji celu noć. Lečenje traje 20-30 dana. Mast za polipe se čuva u frižideru.

Nadamo se da ste saznali šta su polipi u nosu, te kako se leče prirodnim putem. Preporučujemo vam i naš raniji članak ren kao najbolji lek za sinuse.

Sponzorisani linkovi:
f