Feature post image

Čaj od matičnjaka priprema, upotreba i dejstvo

Čaj od matičnjaka je dobar za one kojima je potreban lekovit, a ujedno i veoma aromatičan napitak prijatnog i blagog ukusa.

Matičnjak trava latinskog naziva Melissa officinalis je višegodišnja biljka koja pripada porodici nana. Listovi, koji imaju blagu aromu limuna, koriste se za pravljenje izvanrednih prirodnih lekova.

Kao takav, matičnjak se koristi sam ili kao deo različitih biljnih preparata. Može se upotrebiti za zaceljivanje rana i ožiljaka. Veoma je efikasan za poboljšavanje kognitivnih funkcija, regulisanje probave, a ukoliko se redovno koristi daje pozitivne rezultate i po pitanju rada srca i pluća.

U nastavku našeg članka ćemo vam bliže predstaviti ovu biljku, a posebno za šta je dobar čaj od matičnjaka.

Pogledajte naš video prilog o matičnjaku

Biljka matičnjak lekovita svojstva

U zemljama južne Evrope i u severnoj Africi, ova biljka se uzgaja više od dve hiljade godina. Mediteranska kuhinja često je koristi kao začin, upravo zbog poznavanja njenih lekovitih i blagotvornih dejstava na ljudski organizam. Uvek je ima tamo gde ima najkorisnijih insekata – pčela. One je mnogo vole, pa se smatra da je ova biljka po njima dobila ime. Raste i u dvorištima, često melise ima u parkovima, šumama itd.

Ukoliko imate svoju baštu ili nekoliko neiskorišćenih saksija na terasi svog stana, lako možete da napravite svoj mali vrt. U njemu ćete saditi lekovite biljke i biti sam svoj lekar. Ako ste se odlučili na taj korak, predlažemo vam matičnjak kao idealno rešenje za početak. Njega možete da gajite i kao ukrasnu biljku, ali kada budete saznali koja su njegova  lekovita svojstva sigurno ćete se oduševiti.

Kada cveta matičnjak biljka

Period kada matičnjak cveta je tokom celog leta, od juna do septembra meseca. Zbog svojih cvetova koji su mali, bele, žute, plave i ružičaste boje ali i mirisa koji je neodoljivo sličan limunu, često se naziva i limun trava.

Od listova i cvetova ove biljke mogu da se naprave različiti prirodni preparati. Počev od eteričnog ulja koji se često koristi za masažu, a izuzetno je efikasno kod uklanjanja herpesa.

Međutim, najpopularniji i najefikasniji je čaj od matičnjaka. On se pravi od osušenih listova ove biljke. Koristan je i preporučljiv kod uklanjanja različitih bolesti, ali i za poboljšanje koncentracije i pamćenja.

Razlika između mente i melise

Iako ih mnogi mešaju melisa i metvica (nana) se dosta razlikuju. Počev od boje, mirisa, ukusa do spoljašnjeg izgleda i samih korisnih sastojaka.

Matičnjak (melisa officinalis) ima i miris i ukus poput citrusa najsličniji je limunu. Baš zbog te specifične arome često se koristi za pravljenje limunada. Podsećamo vas da je engleski naziv za melisu „lemon balm“ što isto dosta govori o tome.

Metvica (nana) je više na strani peperminta i mentola te ima baš izraženo osvežavajući ukus i miris. Omiljena je u čajevima i sokovima.

Po spoljašnjem izgledu nije baš lako naći neke veće razlike između ove dve biljke. Ipak, najviše se menta i melisa razlikuju po svojim listovima. Matičnjak biljka ima nešto izraženije krupnije listove u obliku srca i oni su širi nego kod nane. I u boji se primećuju vidne razlike, nana je baš izrazito jarko zelena, dok naspram nje melisa deluje malo izbledelo.

Ako vam se sviđa miris i ukus mente predlažemo vam da prirpemate i sledeći napitak! Pročitajte o tome na dijetamesecevemene.com – kako se pravi osvežavajući sok od nane u kućnoj varijanti.

Čaj od matičnjaka za šta je dobar

Brojne lekarske analize, ali i narodna medicina dokazali su da je čaj od matičnjaka dobar za lečenje i eliminisanje brojnih zdravstvenih tegoba. Navešćemo vam nekoliko primera kod kojih se ovaj napitak pokazao kao pravo i prirodno rešenje.

Provereno rešava problem anksioznosti

Ukoliko se svakodnevno konzumira. Osobe koje su anksiozne i imaju psihičke tegobe na akutnoj bazi trebalo bi redovno da ga uzimaju. Matičnjak čaj smanjuje i simptome nervoze, razdražljivosti i impulsivnosti, a popravlja celokupno raspoloženje.

kako se pije čaj od matičnjaka
Čaj od matičnjaka ima brojne blagodeti po zdravlje; Foto: Pexels

Eliminiše stres

Naročito je dobro kada se matičnjak čaj za smirenje pije svakog jutra. Kao i kod problema sa anksioznošću poboljšava raspoloženje i omogućava lakše suočavanje sa svakodnevnim problemima i obavezama. Pored toga, preporučuje se ako imate i jake glavobolje i migrenu.

Ublažava simptome PMS-a

U kombinaciji sa lavandom, ovaj topli napitak uspešno deluje kad je predmenstrualni sindrom u pitanju. Pored toga pomaže i kod menstrualnih tegoba pošto uklanja bolove i grčeve u donjem delu stomaka.

Koristan je protiv nesanice

Kada se matičnjak pije zajedno sa valerijanom postaje savršen čaj za spavanje. Zajedno će opustiti napete nerve i pomoći će vam da lakše utonete u san. Ujutru ćete biti krepki i odmorni.

Poboljšava koncentraciju i pamćenje

Pomoćiće vam ukoliko imate slabu koncentraciju, naročito ukoliko učite, spremate ispite ili radite na rešavanju težih zadataka. U takvim situacijama, čaj od matičnjaka podstiče pravilan rad mozga i poboljšava pamćenje.

Čaj od melise deluje preventivno kod bolesti srca

Posebno treba napomenuti činjenicu da je čaj od matičnjaka za srce jako koristan. Može biti pravo rešenje za osobe koje imaju bilo kakve kardio-vaskularne bolesti i smetnje.

Naime, melisa ima veoma blagotvorno i lekovito dejstvo na srce i krvne sudove. Može rešiti različite probleme počev od:

Savetuje se da matičnjak čaj preventivno piju i zdrave osobe, jer će time značajno smanjiti šanse za dobijanje neke od bolesti srca.

Čaj od matičnjaka druge zdravstvene dobrobiti

Ubrzava proces lečenja simptoma prehlade i gripa. Zajedno sa medom smanjuje telesnu temperaturu, jača imunitet i pomaže organizmu da se oporavi.

Čaj od matičnjaka protiv demencije daje odlične rezultate, već nakon četiri meseca svakodnevnog konzumiranja. Samim tim, smanjuje se i mogućnost dobijanja Alchajmerove bolesti.

Pomaže kod problema sa želucem, jer u kombinaciji sa nanom i kamilicom reguliše normalno lučenje želudačne kiseline. Sprečava grčeve u stomaku, mučninu i povraćanje.

Čisti telo od toksina, eliminišući materije koje su štetne za naš organizam, naročito kada je uklanjanje oštećenja koja su uzrokovana oksidacijom.

PreporukaOvaj detoks možete primenjivati tokom cele godine.

Kako se priprema matičnjak čaj

Ono što nam svima ide u prilog je činjenica da se čaj od matičnjaka priprema vrlo lako i jednostavno. Ovako glasi osnovni recept:

Dovoljno je da se jedna kašičica osušenog bilja prelije sa 2 dl ključale vode i poklopi kako bi odstojalo 5 minuta. Nakon toga je potrebno procediti, a dobijeni napitak možete piti i tri puta dnevno.

Koristite čaj od matičnjaka protiv nadimanja i grčeva. Postiže izvanredne rezultate…

Ovaj blagi čaj dokazano smanjuje nadimanje, eliminišući sve štetne gasove iz digestivnog trakta. Osim toga, uklanja i bolove u stomaku i pomaže lakše i brže varenje hrane. Obavezno ga koristite ukoliko imate probleme sa probavom, sporim metabolizmom i tvrdom stolicom.

Recept za čaj od matičnjaka, nane i kamilice protiv nadimanja

Dakle osim matičnjaka, potrebno je da nabavite i kamilicu i nanu. Kad sve to imate, onda možete napraviti fenomenalan prirodni lek protiv nadutosti.

Priprema čaja:

Uzmite po šaku svakog bilja, pomešajte sve zajedno. Stavite sve u šerpu.

Prelijte tek ključalom vodom do vrha i poklopite. Kasnije procedite i toplo pijte.

Nije potrebno da zaslađujete dodatno. Ovako spremljen matičnjak čaj sa nanom i kamilicom pijte u malim gutljajima, dozirano.

Bebama i maloj deci koja imaju česte grčeve u stomaku,  preporučuje se upravo ova lekovita mešavina, ali u nešto manjoj dozi. Pre same upotrebe čaja, predhodno se posavetujete sa pedijatrom koji prati vaše dete.

Najbolji čaj za depresiju

Pored anksioznosti, stresa i nesanice, matičnjak biljka ublažava i depresiju. Nju prati loše raspoloženje i slaba koncentracija.  To su gotovo redovni pratioci hormonskih promena u menopauzi.

Nekoliko biljaka pokazalo se kao dobar izbor kod osetljivih stanja i depresivnih raspoloženja. Takav je na primer matičnjak. On opušta, umiruje i popravlja raspoloženje.

Recept za pravljenje čaja

  • Biće vam dovoljna jedna do dve kašičice matičnjaka – zavisno od vašeg stanja.
  • Prelijte ih šoljom vrele vode.
  • Ostavite nek odstoje nekoliko minuta, procedite i pijte blago zaslađene.

Koliko dnevno piti čaj od matičnjaka?

Preporučuju se dve do tri šolje ovog čaja tokom dana, naročito ako ste neraspoloženi i depresivni.

Osim matičnjaka, protiv depresivnih stanja, pomaže i  čaj od kantariona.

Čaj za spavanje od 4 moćne biljke

Već smo napomenuli da se čaj od matičnjaka može piti sam ali i uz druge lekovite biljke. Takav je slučaj sa nanom i kamilicom koje će zajedno sa melisom jako dobro delovati na probavu i sprečiće nadimanja. Međutim kad u tu kombinaciju uključite još i valerijanu, dobijate moćan napitak za smirenje koji će vam pomoći da lakše zaspete.

Dakle, za ovu mešavinu trebaće vam jednake količine kamilice, valerijane, matičnjaka i mente (nane).

Evo kako se priprema čaj za spavanje:

  • Pomešajte svo bilje i od te mešavine uzmite 3 pune kašike i stavite u manju šerpu.
  • Na sve to izručite pola litra tek ključale vode.
  • Šerpicu poklopite, sklonite sa šporeta i pustite neka odstoji najmanje 2 sata.
  • Dobro procedite čaj i dodajte mu po potrebi malo domaćeg meda.

Ovaj čaj za smirenje dozira se dva puta dnevno. Umiriće vam napete nerve i omogućiće vam miran san.

Ko ne bi smeo da pije matičnjak čaj

Ako se pitate izaziva li čaj od matičnjaka nuspojave, znajte da su one veoma retke. Međutim, skrenućemo vam pažnju da osobe koje uzimaju terapiju baziranu na sedativima, kao i oni koji imaju problema sa štitastom žlezdom ne bi trebalo da koriste ovaj napitak. Dakle, ništa bez prethodnih konsultacija sa svojim lekarom.

Razlog tome je što matičnjak čaj opušta nerve i izaziva blagu pospanost. Baš to može da predstavlja problem u kombinaciji sa lekovima za smirenje, pa makar oni bili i na biljnoj bazi.

Često se javlja i problem kod trudnica kada su u pitanju ishrana i konzumiranje tečnosti. Pošto nisu izvršene detaljnije analize, preporučuje se da ne pijete čaj od matičnjaka u trudnoći kao ni tokom perioda dojenja. Bolje je da ga zamenite sa onim blagim napitkom od kamilice, koji će blagotvorno da deluje na probavni sistem .

Čaj od matičnjaka cena u Srbiji i regionu

100 grama matičnjaka košta od 150 do 250 dinara, zavisno od brenda. Možete ga nabaviti u bilo kojoj prodavnici zdrave hrane.

Već nekoliko godina je dostupan za kupovinu putem interneta putem webshopova.

Takođe može se poručiti i kao gotov proizvod čaj od matičnjaka u filter vrećicama – mada je naša preporuka da ga uzmete u rinfuzi.

Kada je u pitanju biljka matičnjak iskustva su više nego dobra. Nezamenljiv je kao čaj za smirenje i opuštanje. Povedite samo računa o dnevnim dozama i sigurno da ćete biti zadovoljni.

Savet za kraj:

Ukoliko ste se odlučili da sami uzgajate ili pak da berete listove matičnjaka trebate znati više o njihovom čuvanju.

Najbolje ih je čuvati u staklenim teglama ili u platnenim vrećicama, a nikako u metalnim posudama.

Reference i izvori:

https://www.researchgate.net/publication/7144806_Lemon_balm_Melissa_officinalis_L_an_evidence-based_systematic_review_by_the_Natural_Standard_Research_Collaboration

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871149/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0962456200800041

Sponzorisani linkovi:
f