Feature post image

Kako napraviti liker od aronije recepti

Liker od aronije sve je traženiji proizvod kod nas, što zbog svog specifičnog slatkasto-kiselog ukusa, to i zahvaljujući svojim brojnim lekovitim svojstvima. Aronija je vrlo značajna za prevenciju srčanih bolesti i kancera, bitna je za poboljšanje cirkulacije, kao i za zdrave krvne sudove. Koristi se za zdravlje očiju, prevenciju dijabetesa i stomačnih tegoba, i kao lek protiv prehlade.

Severna Amerika je matična zemlja ove bobičaste biljke, uzgaja se i u Rusiji iz koje se najvše uvozi kod nas. Među stanovništvom aronija je poznata i pod nazivom – sibirska borovnica.  Ne zahteva hemijsku zaštitu pa je zbog toga jako zdrava, pogodna za pravljenje čajeva, likera, sokova, sirupa i džemova.

Naučite kako da napravite domaći liker od aronije za bolje zdravlje, i saznajte kroz ovaj članak sve o sastavu i zdravstvenim benefitima ove dragocene bobičaste biljke.

Kako izgleda sibirska borovnica?

Aronija je žbunasta biljka, poprilično otporna na niske temperature i mraz, pa je botaničari i uzgajivači u namanju ruku obožavaju. Rezistenta je na štetočine i ne zahteva hemijsko tretiranje, praktično nema pravih neprijatelja. Ona uspeva na svim vrstama zemljišta, jedino ne podnosi veliku sušu.

Pripada porodici voća zajedno sa kupinama, malinama i ribizlama. Postoje tri vrste: crna, crvena i ljubičasta. Jestivi deo biljke je plod, prepoznatljiv po glatkoj sočnoj strukturi, okruglog oblika i intenzivne boje. Upravo od njega se pravi lekoviti sok i sirup, ali i sve popularniji domaći liker od aronije.

Plodove je najbolje konzumirati u vreme sezone, tokom leta, jer zamrzavanjem i obradom gube jako puno hranjivih sastojaka. Sibirske borovnice su bogate vitaminom C. On pomaže proizvodnju kolagena, pa se u kozmetici koristi za podmlađivanje i poboljšanje stanja kože. Uz to pojačava imunitet i bori se protiv bakterija i virusa.

S proleća obradovaće vas prelepim belim cvetovima, tokom leta plodovima, a s dolaskom jeseni njeni listovi će dobiti neobičnu crvenu boju. Naročito cenjena među vrtlarima u Engleskoj.

Zanimljiva je činjenica da se ovo bobičasto voće koristilo i za ublažavanje posledica radijacije nakon nuklearne katastrofe u Černobilu.

Aronija sastav i prednosti za zdravlje

Osim pomenutog C vitamina u njen sastav ulaze i vitamini A, B9, E , K i P koji su značajni za zdravlje i jačinu kostiju, dobar vid i prelepu kožu.

  • Vitamin A održava zube, skelet i meko tkivo zdravim i funkcionalnim, stoga se osim svežih i sušenih bobica preporučuje zdrav sok i domaći liker od aronije.
  • Vitamin B9 je poznat kao folat ili folna kiselina, neophodan je za organizam je stvara nova crvena krvna zrnca koja prenose kiseonik do svih vitalnih organa.
  • Vitamin K je značajan za koagulaciju krvi, dok je vitamin E bitan za održavanje mišića, krvnih žila i sudova.
  • Vitamin P je poznat po svojim antioksidativnim svojstvima i sposobnošću da uspori rast tumora.

Izuzetno bogata dragocenim mineralima

Pored vitamina, aronija sadrži minerale i bogata je gvožđem, cinkom, magnezijumom, manganom, kalcijumom, kalijumom i natrijumom.

  1. Gvožđe je vrlo bitno za zdravu i jaku krv, njegov nedostatak prouzrokuje anemiju koja se češće javlja kod žena.
  2. Kalcijum se stara o zdravlju kostiju i skeleta, redovno pijte sok i liker od aronije upravo zbog prevencije osteoporoze.
  3. Mineral kalijum neophodan je za funkcionisanje kardiovaskularnog sistema i nerava.
  4. Natrijum je važan za krvni pritisak i brojne fiziološke funkcije.
  5. Magnezijum je odgovoran za pravilan rad srca, bubrega i mišića.
  6. Mangan je esencijalan element bitan je za normalno funkcionisanje jetre,  bubrega i mozga.

Sibirska aronija je najbolji i najjači antioksidans prema brojnim istraživanjima, bogata je fitonutrijentima, folatima i dijetetskim vlaknima. U svom sastavu ima i antocijanine koji štite organizam od upalnih procesa i neuroloških oboljenja.

Najpopularniji proizvodi na ovim prostorima su svakako čaj, pekmez i naravno lekoviti liker od aronije za cirkulaciju i opšte zdravlje.

Lekovita svojstva aronije su fenomenalna

Aronija je moćan antioksidants, bobice ove biljke imaju najveću koncentraciju antioksidanata u poređenju sa bilo kojim drugim voćem.  Njihov značaj za organizam je velik, a primarna funkcija je borba protiv slobodnih radikala i procesa oksidacije odgovornih za uništavanje zdravih ćelija u telu.

Sibirska bobica je poznat prirodni lek, njen uticaj na zdravlje organizma je ogroman. Ovde ćemo istaći samo neke najznačajnije benefite i svojstva ove bobičaste biljke:

Pospešuje cirkulaciju i jača krvne sudove

Bobice aronije pojačavaju cirkulaciju krvi, jačaju krvne sudove i smanjuje rizik nastanka srčanih bolesti. Kada su zrele pune su fenola koji pročišćavaju vene i organizam. Osim toga ubrzavaju zarastanje rana, čiste telo od toksina, umiruju upalne procese, poboljšavaju elastičnost krivnih žila i sprečavaju njihovo začepljenje.

Možete piti liker od aronije za bolju cirkulaciju, što je u narodnoj medicini odavno poznato.

Snižava krvni pritisak

Borovnica iz Sibira pomaže u regulaciji krvnog pritiska. Tamni pigment aronije onemogućava spazam krvnih sudova i vena, održavajući pritisak u normali.  Savetuje se konzumacija aronijinog čaja osobama sa lošom cirkulacijom i hipertenzijom.

Štiti urinarni trakt od infekcija

Infekcije urinarnog trakta su veoma česte i pogađaju milione ljudi širom planete. Najčešći uzročnik je bakterija Ešerihija koli. Simptomi su krajnje bolni i neprijatni, bol u donjem stomaku, često mokrenje koje je propraćeno peckanjem i bolom, kao i pojavom zamućenog urina.

U tretmanu ovakvog poremećaja najčešće se koriste brusnice, iako prema istraživanjima aronija 5-10 puta jače deluje zbog visoke doze hininske kiseline koja sprečava infekcije urinarnog trakta. Pijte lekoviti sirup ili povremeno uzmite lekoviti liker od aronije sa vinom.

Rešava stomačne tegobe

Aronija ima veliki značaj u lečenju čireva na želucu, upale sluzokože creva i dijareje. Blagotvorno deluje i na zdravlje bubrega, žučne kese i jetre. U lečenju stomačnih bolesti čaj aronije je naročito dobar, mada i konzumacija likera ima značajno delovanje na ublažavanje nekih stomačnih problema.

Preporučuje se liker od aronije za ublažavanje bolova i dijareje ali umereno, samo jedna čašica dnevno.

Sprečava nastanak dijabetesa

Slobodni radikali su uzrok brojnih bolesti. Borovnica je bogata antioksidansima pa se koristi u prevenciji dijabetesa. Dijabetes je postao bolest savremenog doba i veliki deo populacije ima neki oblik dijabetesa.

Konzumacijom aronije možete značajno sniziti nivo šećera u krvi, pa se osobama sa predispozicijom za nastanak ove opake bolesti radi prevencije i obolelim radi ublažavanja tegoba, savetuje da u redovnu ishranu ubace i nju.

recept za liker od aronije

Sibirske borovnice protiv virusa i bakterija

Redovnom konzumacijom ovog bobičastog voća zaštitićete organizam od prehlada i gripa. Aronija uništava bakterije i viruse, te pojačava imuni sistem. U ove svrhe se najčeščće koristi čaj.

Ukoliko niste ljubitelj čaja, možete za lečenje prehlade i gripa koristiti ruski narodni recept – liker od aronije sa rakijom, koji će imati i mnogo snažnije i brže dejstvo.

Štite oči i poboljšavaju vid

Ove lekovite bobice sadrže velike količine karotena koji štiti oči i ćelije oka. Karoten predupređuje pojavu staračke katarakte. Pored toga sibirske borovnice su bogate flavonoidnim antioksidansima, kao što su: lutein i zeksantin koji štite oči od UV zračenja, makularnih oboljenja povezanih sa starenjem i očnih infekcija.

Deluju kao anestetik

Domaći liker od aronije za ublažavanje bola je dosta pouzdan. Posebno je učinkovit kod jakih glavobolja, koje nastaju kao posledica migrene. One su veoma nezgodne, karakteriše ih oštar bol u određenim regijama glave. Često se pacijentima pored redovne terapije preporučuju alternativni načini, a sibirska borovnica se pokazala kao uspešna.

Aronija kao lek protiv kancera

Značaj crnog bobičastog voća u lečenju kancera je i nauka potvrdila. Aronija se pokazala kao efikasno sredstvo u tretmanu tumora debelog creva.

Prema studiji sprovedenoj 2003.g.  sibirske borovnice predstavljaju prirodnu prevenciju pojave i razvoja karcinoma debelog creva. Istraživanje sprovedeno na američkom univerzitetu u Ohaju pokazala su da aronija ubija petinu nastalih ćelija raka, a pri tom ne uništava zdrave ćelije.

Dijeta sa aronijom je sve popularnija

Uz pomoć ovog bobičastog voća možete regulisati težinu. Aronija sprečava taloženje masnih naslaga u predelu stomaka, a što je problem velikog broja ljudi.  Ona poboljšava metabolizam i pospešuje rad creva što je značajno za proces mršavljenja. Naravno, za maksimalan efekat posebno pred leto, najbitnija je i fizička aktivnost i postizanje dobre kondicije.

Ukoliko vas interesuje iskuljučivo njena primena za skidanje kilograma, tu vam domaći liker od aronije neće puno pomoći, već trebate jesti sveže bobice. Pored toga, dodavanje sibirske borovnice u bilo koju drugu dijetu, poboljšava lipidni status i utiče na nivo holesterola.

Nega kože i kose sa sibirskim bobicama

Aronija se vekovima koristi za negu kože. Kozmetički preparati na bazi aronije pomažu koži da zadrži elastičnost i time spečavaju nastanak strija i celulita.

Koristi se za negu lica, preporučuje se za tretman suve i zrele kože koja gubi kolagen i sklona je razvoju bora.

Odlično hrani i kosu, daje joj sjaj i čvrstinu. Prirodni šamponi sa aronijom su vrlo mirišljavi i prijaju vlasištu, a uz to maska sa ovim borovnicama oporaviće suvu i ispucalu kosu.

Kako napraviti liker od aronije kod kuće

Ovaj proizvod ćete teško naći u prodaji, ali zato domaći liker od aronije možete napraviti i sami. Iznenadiće vas koliko je priprema ovog ukusnog i lekovito napitka jednostavna. Recept nije komplikovan, evo nekoliko primera pa proverite sami.

Domaći liker od aronije sa rakijom

Sastojci

1 kilogram svežih borovnica

250 grama šećera

lozovača rakija

Priprema rakije:

Aroniju dobro operite i stavite je u veću teglu a zatim dodajte šećer pa sve zalijte rakijom. Nje mora biti dovoljno da potpunoprelije bobice. Poklopite teglu i ostavite 5 nedelja na svetlom mestu. Posle toga, procedite sadržaj tegle i dobijeni liker uspite u staklenu flašu.

Na ovaj način dobićete savršeno zdrav i ukusan liker od aronije sa rakijom, odličan za konzumaciju pre jela, kao aperitiv ili uz crnu kafu na primer.

Aromatični liker sa sibirskom borovnicom i đumbirom

Potrebne namirnice:

1 kg aronije

1kg šećera

1 limun

4 kašike vanilije

1 komadić đumbira

2 štapića cimeta

2 litra rakije

karanfilčići po želji

Način spremanja:

Sibirske borovnice dobro oprati, iseckati limun i đumbir pa ih staviti u veću teglu. Dodati šećer i ostale začine a na kraju preliti rakijom. Sve sastojke dobro izmešati i potom zatvoriti teglu. Teglu držati u svetloj prostoriji najbolje na suncu minimum 6 nedelja. Sadržaj procediti i presuti u čistu staklenu bocu.

Ovo je najzdraviji liker od aronije za hladne zimske dane i lečenje prehlada. Probudiće sva čula i  zagrejaće krv, dovoljna je samo jedna čašica dnevno za odlično zdravlje.

Osvežavajući liker za sva čula

Za ovaj domaći liker od aronije potrebno vam je:

400 g sibirskih borovnica

200 gr trešnjinih listića

1,5-2  kg šećera

2 litra vode

1 litar rakije

3-4 kašike limuntusa

malo ruzmarina i nekoliko klinčića.

Postupak pripreme likera:

Aroniju i listove trešnje skuvati u vodi, pa dodati limuntus i šećer. Kuvati dok se šećre ne istopi, a potom dodati rakiju i začine. Ugasiti vatru, lonac poklopiti i ostaviti preko noći. Ujutru procediti dobijeni liker od aronije i sipati u staklenu flašicu.

Napravite liker sibirske borovnice sa vinom

Sastojci:

3 litre crnog vina

1 kg aronije

1 kg šećera

4 kesice vanilije

2 dl ruma

Priprema recepta:

Prvo prokuvati vino sa šećerom, pa dodati sibirsku borovnicu. Kuvati jedno 15-20 minuta pa tek onda dodati ostale sastojke i rashladiti. Ovaj odličan liker od aronije sa vinom, slobodno konzumirajte svakodnevno, ali dozirano.

Recepti sa aronijom koje morate probati

Domaći liker od aronije nije jedini recept koji smo vam pripremili. Sibirska borovnica je veoma izdašna za primenu u ishrani. Evo par načina kako je možete koristiti:

Napravite slatko od aronije

Potrebne namirnice:

1 kilogram borovnice

3 velike kašike šećera

Procedura pripreme:

Borovnice prvo izmiksajte mikserom, a potom ih prespite u lonac. Kuvajte ih par minuta a potom dodajte šećer. Kuvajte dok se on ne istopi uz stalno mešanje. Ovo traje par minuta. Kad se smesa sjedinila, prespite je u staklene teglice.

Džem od aronije je radost za sva čula

Sastojci:

2 kg borovnice
1,5 kg cukra
0,5 l vode

Priprema džema:

Skuvajte vodu i šećer, pa u to dodajte borovnice i uz stalno mešanje nastavite sa kuvanjem. Kada dobijete kompaktnu glatku smesu prespite je u ugrejane staklene teglice. U zagrejanu rernu stavite teglice sa džemom i pecite dok se ne stvori korica na vrhu. Potom ih izvadite i zatvorite.

Slatki sos sa aronijom i jabukom

Sastojci:

3 jabuke

šaka borovnica

2 kašike šećera

1 kašika limunovog soka

pola čaše vode

malo cimeta

Kako se priprema sos:

Sve sastojke najpre stavite u lonac i kuvajte dok ne provri smesa, a zatim na laganijoj vatri kuvajte još 30 minuta.

Koja je cena proizvoda od aronije u prodavnicama

Kupovni liker od aronije u prodavnicama košta oko 700-850 dinara. On je takođe veoma kvalitetan i ukusan, ali ga je dosta teško naći u prodaji. Ukoliko želite da ga kupite probajte u specijalizovanim prodavnicama alkoholnih pića ili ga naručite preko interneta.

Ipak, kao što vidite, ovaj napitak nije teško pripremiti u sopstvenoj režiji, ne zahteva puno vremena, a ni potrebne namirnice nisu preterano skupe. Najbolje je da sami napravite domaći liker od aronije za svoje potrebe.

Iako lekovita, sibirska borovnica je veoma jaka, pa se preporučuje i njena ograničena konzumacija. Ovo se podjednako odnosi na sirup, čaj i  lekoviti liker. Ukoliko je popijete previše osetićete mučninu u želucu, pa čak i nagon na povraćanje.

Trudnice mogu da konzumiraju aroniju, samo ne u prvom tromesečju kada ne smeju, ali konzumacija likera se ne preporučuje tokom drugog stanja.

Ako ste već izgustirali liker od aronije sa vinom ili rakoijom, te vam prija konzumacija istih, predlažemo vam da pročitajte kako se pravi aronijin sok.

Sponzorisani linkovi:
f