Namaz od avokada recept za savršen obrok
Namaz od avokada recepti i ideje
Jeste li već probali namaz od avokada? Veoma je praktičan za pripremu, a za organizam bogat vrlo zdravim i hranljivim supstancama. Ova egzotična voćka je dostupna svuda po marketima međutim zbog njene cene najčešće je zaobiđemo. Nismo ni svesni koliko grešimo.
Od avokada možete pripremati razna jela, salate ili čuveni gvakamole sos. Ostanite sa nama i saznajte kako da obogatite ukus ove veoma zdrave voćke.
Za namaz od avokada recepti su brojni, usput, oni su vrlo jednostavni. Brzo i lako do svežeg i hranljivog doručka!
Avokado voće neobičnog izgleda i čarobnog ukusa
Namaz od avokada je jedan od najčešćih oblika u kom se jede ova voćka. Poreklo same biljke je iz prašuma tropskih oblasti Južne i Severne Amerike. Njen latinski naziv je Persea Americana (Persea gratissima). Postoje dve vrste, jedna raste u Meksiku, a druga u Zapadnoj Indiani. Treća sorta koja se upotrebljava je hibrid ove dve.
To je zimzeleno drvo, stabla visine do 20m, a listovi su mu veliki i tamno zeleni. Plod oblikom podseća na krušku, ali je veći, ima sjajnu, zelenu i hrapavu koru. Mesnati deo biljke je žute boje, dok je na sredini koštica koja je veoma tvrda i okrugla, veličine manjeg orasa. Za ovu neobičnu voćku je još poznat naziv „aligator kruška“.
Naravno kao i većina tropskog voća, avokado se takođe bere dok je zelen. Sazreva na putu do željene destinacije. Pre nego li stigne na mesta gde se kupuje, prolazi još proces selekcije u zavisnosti koliko je plod zreo.
Lekovitost i hranljiva vrednost avokada
Za ishranu se upotrebljava sirov plod, koji je maltene bez ukusa ukoliko ga probamo samog. Međutim recept za namaz od avokada je svugde lako dostupan, pa tako sa malo začina daje znatno bolji ukus. Najčešće se koristi kombinivan sa povrćem ili voćem u salatama. Upotrebljava se za pripremu namaza i soseva, a najpoznatiji je Gvakamoli sos.
Ovo voće je veoma hranljivo. Od vitamina zastupljeni su vitamin A, B6, B9 (folna kiselina), C, K i E. Bogatstvo minerala: kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, bakar i kalijum, čiji sadržaj je trostruko veći nego u bananama. Zatim avokado sadrži proteine, dosta vlakana, veću količinu biljnih masti i to onih dobrih masti koje su zdrave.
Izvrstan je izvor niacina, pantotenske kiseline, riboflavina, luteina, sadrži beta-karoten, beta-sitosterol i zeaksantin.
100 grama avokada ima u sebi 160 kalorija, 15 g masti, 9 g ugljenih hidrata i 2 g proteina.
Možete ga jesti kao avokadov namaz, ili samog preseče se na pola i pospe biljnim začinima ili javorovim sirupom. Onda može biti spremnjen kao ukusni preliv, zgnječite ga i dodate mu malo jogurta i začina. Dobro izmešate i prelijete preko kuvane riže na primer.
Čuveni Guacamole namaz izvrstan je uz tortilje i čips.
Avokado se koristi u ishrani, ali i u kozmetici priliko pripreme maske za kosu ili lice i razne druge preparate. Upotrebljava mu se i lišće za pripremu etarskog ulja.
Ulje avokada je super korisno za regeneraciju i podmlađivanje kože, zbog velike koncentracije esencijalnih masnih kiselina. Upravo nam one sprečavaju isušivanje kože i pružaju joj elastičnost.
Koje su zdravstvene prednosti ovog super voća?
Namaz od avokada isto kao i sveža voćka ima nizak glikemijski indeks. Odlična su prevencija za insulinsku rezistenciju koja uzrokuje šećernu bolest. Iz tog razloga je avokado dobar u prevenciji dijabetesa.
U avokadu se sadrži 18 različitih esencijalnih masnih kiselina, između ostalog omega 3 zdrave masnoće. One su dobre pre svega za očuvanje zdravlja srca.
Mononezasićene masne kiseline imaju uticaj na smanjenje lošeg holesterola. Avokado sadrži linoleinsku i oleinsku (jednostruko nezasićena masna kiselina koja čini 59 odsto ukupnih masnoća u avokadu). Upravo one smanjuju loš holesterol, a povećavaju dobar.
Isto tako ove masnoće deluju i na regulisanje triglicerida u krvi. Pa imaju značajnu ulogu u smanjenju rizika od nastanka kardiovaskularnih bolesti, povišenog pritiska, moždanog udara i ateroskleroze.
Avokado je naročito pogodan za osobe koje imaju problema sa pražnjenjem creva ili gastritisom. Korišćenjem ove namirnice povećava se usvajanje hranljivih materija u telu.
Zbog visokog sadržaja vlakana ima pozitivan uticaj na naše probavne organe i daje osećaj sitosti. Vlakna regulišu varenje, pružaju neku vrstu zaštite organima za varenje i smanjuju rizik od divertikularne bolesti i hemoroida.
Avokadov namaz nudi još benefita po naše zdravlje
Kakvog još značaja za naš organizam može imati zdrav i hranljiv doručak kao što je namaz od avokada? Zbog velikog sadržaja kalijuma u avokadu, ima pozitivan uticaj na koncentraciju, memoriju, kao i na funkcionisanje čitavog centralnog nervnog sistema. Isto tako blagotvorno deluje na rad mišića i otklanja umor.
Prirodni pigment lutein iz grupe karotenoida, koji je zastupljen u ovoj zdravoj namirnici štiti od određenih vrsta raka. Smanjuje rizik za razvoj makularne degeneracije oka i sprečava nastanak očne mrene. Avokado sadrži tri puta više ovog pigmenta u odnosu na bilo koje druge vrste voća ili povrća. Zbog značajnog sadržaja vitamina E koji je antioksidans, dobar je za prevenciju raka i sprečava zapaljenje creva.
Folna kiselina (vitamin B9) učestvuje u pretvaranju hrane u energiju, važna je za jetru, zdravlje kose i kože. Zatim je bitna za dobru funkciju mozga i pravilan razvoj organizma. Što je posebno važno u ranom detinjstvu, jer pospešuje ubrzan rast ćelija, kao i kod bebe tokom trudnoće.
Kako se namaz od avokada pravi?
Za avokadov namaz recept koji se najčešće koristi je sledeći:
Potrebno:
jedan zreli avokado,
malo bibera, soli
i sok jednog limuna.
Priprema namaza:
Prvo plod rasecite na pola i uklonite sve koštice, pa zatim mesnati deo izvadite kašičicom. Dodajte limunov sok i napravite pire, pa zatim ubacite ostale začine.
Najbolje je namaz od avokada pojesti dok je svež. Servira se sa hlebom i paradajzom. Vrlo praktičan doručak, ali i bogat hranljivim materijama.
Uz sve navedeno, po svom ukusu možete ubaciti i razne druge začine u avokadov namaz. To mogu biti ljute paprike, bosiljak, luk, ili pavlaka.
Još jedan recept za avokadov namaz
Potreban je:
jedan zreli avokado (oko 350g),
po kašičica maslinovog ulja i limunovog soka,
čen belog luka,
kašičica naseckanog peršunovog lista,
vegeta,
so i biber.
Izrada recepta:
Najzgodnije je sjediniti sastojke u blenderu. Ova količina je dovoljna za otprilike 8 manjih parčadi integralnog ili kukuruznog hleba. Uz to za serviranje još 100 g cherry paradajza. Veoma je lagan obrok pa ga možete uvrstiti u jelovnik za večere bez ikakvog ustručavanja.
Nezaobilazan je deo hrono ishrane
Ako ste na hrono načinu ishrane, ovaj recept će biti pun pogodak za vas.
Treba vam:
- Po jedan avokado, ljuta crvena paprika, manji paradajz, mali crni luk i manji čen belog luka.
- Zatim još feta sir oko 50 do 60 grama, sok pola limuna i malo soli.
Izrada namaza:
Sve samo sjedinite u blenderu i to je sve – tako je lako. Dobićete izuzetni namaz od avokada. Gotov je za tren oka. Pogodovaće osobama koje se pridžavaju ovog načina ishrane. Najbolje rezultate postićićete ako ovu namirnicu koristite kao zdrav jutarnji obrok – idealna je za hrono doručak.
Fenomenalna avokado pašteta
Hronovce ćemo obradovati još jednim super predlogom.
Potreban vam je:
mesnati deo zrelog avokada,
2 češnja belog luka,
2 kašike maslinovog ulja,
limunov sok.
manja gomilica bosiljka,
bademi,
biber i so.
Lako se pravi:
Potrebno je u blenderu izmiksati sastojke i potom ohladiti. Koristite zajedno sa tostovanim hrono hlebom i sitnim paradajzom i nećete pogrešiti.
Avokadovi namazi u kombinaciji sa sirom i tunjevinom
Za namaz od avokada recepti su raznorazni. Evo donosimo Vam i ovakve kombinacije. Pa ko šta više voli neka isproba. Hranljiv i zdrav je svaki! U to možete biti sigurni.
Pašteta od tunjevine i avokada
Treba vam:
Dva manja avokada,
konzerva tunjevine,
pola glavice ljubičastog luka,
jedan čen belog luka.
Pola sveže crvene paprike,
stabljika celera,
limun posebno sok posebno izrendana kora.
Začini:
kurkuma, so i biber.
Priprema paštete:
Luk, celer i papriku iseckajte, pa pomešajte sa izgnječenim avokadom i tunjevinom. A možete sve sastojke sjediniti mešanjem u blenderu. Kako više volite.
Druga varijanta recepta:
Ako više volite paradajz, napravite na drugi načim:
Sastojci su: jedna konzerva tunjevine, pola avokada, jedan paradajz, pola sveže paprika. Treba Vam još malo limunovog soka, kašika maslinovog ulja, biber, ljuta papričica po želji i so.
Namaz od avokada i sira
U kombinaciji sa svežim mladim sirom recept za avokadov namaz je sledeći:
100 g svežeg sira,
jedan avokado,
po kašičica maslinovog ulja i limunovog soka,
malo narendanog đumbira.
Dodajte malo bosiljka ili ko više voli peršunovog lista.
Za začiniti so, biber i čili po želji.
Izrada je jednostavna
Trebate sve izmešati u blenderu i vaš avokado namaz je gotov.
Ko više voli jesti krem sir, evo recepta sa njim.
Dva avokada,
200g krem sira,
malo rendanog đumbira,
usitnjeni čen belog luka.
Način pripreme:
Sitno iseckajte par listića sveže mente, kašičica limunovog soka, jedno-dve kašike maslinovog ulja, prstohvat soli i bibera. Najpre izgnječite avocado viljuškom u pire. Zatim dodajte ostale sastojke i izmešajte u homogenu masu. Namaz sjajno ide uz krekere ili prepečeni hleb za predjelo.
Kako se pravi gvakamole sos
Nije samo namaz od avokada recept koji možete napraviti od ovog super voća. Evo još po nešto ukusno što se lako priprema.
Čuveni gvakamoli sos
Za njega takođe ima više načina pripreme. Mi smo našli sledeće:
- I način: Jedan zreo avokado, po 2 kašike limunovog soka i maslinovog ulja, so. Možete dodati biber, peršunov list, beli luk ili nešto drugo. Stavite u blender i izmiksate. Prijatno.
- II način: Zreliji avokado, zreliji paradajz kome treba oguliti koru, jedna sveža ljuta paprika, manja glavica crnog luka. Treba Vam jedna isceđena limeta, puna kafena kašičica korijandera u zrnu i malo svežih listova korijandera, so i biber. Sve u blenderu izmiksajte i gotovo.
Napravite majonez od avokada
Potrebno je:
1 do 2 komada avokada oguliti i iseckati pa staviti u blender, dodati sok polovine limuna, kašičicu senfa i so. Dobro izmiksajte i čuvati u frižideru maksimum do nedelju dana.
Ukusna salata sa avokadom
Iseckajte na kockice jedan zreo avokado, po jednu žutu i crvenu babura papriku. Na kolutiće isecite mladi luk (2 struka), još Vam treba češanj do dva belog luka, maslinovo ulje, biber i so.
Sastojke pomešate i začinite salatu. Može se još nešto dodati po želji.
Napravite avocado pesto pastu
Za nju je potrebno:
taljatere,
jedan avokado,
šoljica svežeg bosiljka,
sok polovine limuna,
beli luk 3-4 čena,
manja količina kvalitetnog maslinovog ulja, soli i bibera.
Parmezan narendajte na kraju.
Postupak pripreme:
Pastu skuvajte, ostalo izmutite u blenderu i napravite fini preliv. Pomešate tetsto i sos.
Kombinacija sa jajima
Avokado prepolovite i izvadite košticu, pa još malo dodato izdubite rupu. U nju stavite po jaje. Pecite u rerni 15-ak minuta na 200 stepeni.
Kombinujte hranu sa namazom od avokada
Ako ste voljni da uvrstite ovu namirnicu u svoj jelovnik, ne morate ga jesti samo kao namaz od avokada. Kombinacijom ovakve mazalice sa drugim namirnicama dobijaju se novi spojevi raznih ukusa.
Put do zdrave ishrane i nije tako dosadan.
Za avokado namaz recept ide u onom osnovnom obliku.
- Jedan zreli avokado, očistite ga i izgnječite viljuškom. Čen belog luka, kašika maslinovog ulja, 1 kašičica limunovog soka, biber i so.
Ubacite sve sastojke u blender i izmiksate. Ovakav namaz u frižideru može stajati dva do tri dana.
Tostirani hleb može biti sjajan doručak sa ovom kombinacijom.
Potrebni su Vam:
kuvano jaje,
polovina manjeg ljubičastog luka,
jedna kašika našeg namaza.
Još po 1 kašičica senfa i kapara,
sveža mirođija,
biber i so.
Priprema recepta:
Usitnite luk, jaja i kapare, pa pomešajte sa ostalim sastojcima. Namažite na hleb i pospite svežom mirođijom.
Na primer u sendviču kombinacija sa parmezanom i paprikom uopšte nije loša. Hleb namažete ovom mazalicom, pospite ribanim parmezanom. Sa vrha sve prekrijte kolutovima crvene paprike i zelenom salatom.
I još dve zanimljive salate u koje ide namaz od avokada.
- U jednu idu kupus, ljubičasti kupus, cvekla, zelena salata i šargarepa.
Svo to povrće iseckajte na trakice. Za preliv izmešajte po kašiku namaza, susamovog ulja i kašičicu soja sosa. Na kraju samo pomešajte povrće i preliv.
Drugi predlog je salata od povrća po želji.
Dobro izmešajte 2 kašike avokadovog namaza sa 100 ml jogurta i prelijte preko salate.
Divno ide uz dimljeni losos koji se stavi na istostani hleb. Možete ga koristiti i kao preliv za ribu ili pečeno povrće iz rerne.
Ko ne bi smeo da jede avokadov namaz?
Ne valja preterivati sa ovim receptom, bez obzira koliko zdrav bio. Pogotovo što je namaz od avokada kaloričan, pa moramo paziti na količinu koju trošimo da ne bi doveli do gojaznosti.
Naravno nemojte ga jesti ako ste alergični na avokado ili neku supstancu koju sadrži. Ako koristite lekove za zgrušavanje krvi, zaobiđite ovu namirnicu. Neke studije su pokazale da umanjuje dejstvo takvih lekova.
Saveti oko upotrebe namaza
Za avokado namaz recepti su brojni, ali su nijanse u pitanju. Najvažnija stvar je kupovina same voćke, podelićemo nekoliko saveta oko toga.
- Najbolje je koristiti avokado kada je mat boje, bez crnih tačaka na njemu. Ako ga kupite dok je još zelen čuvajte ga umotanog u novine na sobnoj temperaturi, dok ne sazri.
Za lakše čišćenje nakon presecanja na pola, odvajate ga od koštice vrteći ga kao kada odvrćete čep sa flaše. Da biste oslobodili i drugu polovinu zabodite nož (zasecite košticu) i njega okrećite istim pokretima za odvrtanje. Na ovaj način nećete morati mrcvariti ovu voćku prstima.
Najpraktičnije je to učiniti dok se nalazi još u kori. Zasecite na kockice i na kraju samo izvrnite koru.
Gde kupiti avokadov namaz
Kupovni namaz od avokada teško ćete pronaći u domaćim prodavnicama. Ipak,kao sveže voće imate ga maltene u svim bolje snabdevenim marketima. Dostupan je u bio radnjama gde se takođe može kupiti.
U proseku cena za avokado je između 500 i 600 rsd po kilogramu. A svakako da ga ponekad na sniženjima možete uloviti i za manje novca.
Pročitajte i naš raniji tekst za šta je još dobar avokado i kako koristi našem opštem zdravlju. Ukoliko smatrate da su tekstovi korisni, podelite ih putem društvenih mreža.