Kako se sprema prokelj recepti
Kad bi ljudi samo znali koliko su prokelj recepti zdravi, oni bi se redovno nalazili na našoj trpezi. Gotovo je sigurno da bi se tada ovo povrće jelo svaki dan.
Ovo tvrdimo prvenstveno zbog toga što danas znamo da prokulice sprečavaju nastanak većeg broja kardiovaskularnih, ali i brojnih teških malignih oboljenja. Sve to pod uslovom da se nalaze redovno u našim jelovnicima.
U nastavku teksta pročitajte kako se sprema prokelj i koliko je on zapravo zdrav i hranljiv za sve nas. Saznajte koliko sadrži kalorija i koja je njegova nutritivna vrednost. Pripremili smo vam i jedan odličan recept sa prokulicama.
Prokulice u čemu se ogleda njihova lekovitost
Prokulice imaju glavicu veoma sličnu kupusu, stoga ih i mnogi zovu“kupusići“. Sudeći po istraživanjima, prokelj predstavlja jednu od najzdravijih namirnica, pa bi se različiti recepti trebali jesti i pripremati što češće. Inače, sve kupusnjače poseduju toliko blagotvornih sastojaka da važe za pravu riznicu zdravlja.
Varivo od prokulice ili bilo koji drugi lekoviti recept ili jelo nikdada ne treba kuvati dugo. Jer na ovaj način ne samo da ne bi izgubio važne nutrijente već i da bi se izbegao specifičan miris. Upravo zbog njega mnogi i izbegavaju da jedu kupusiće, ali oni definitvno greše.
Prokelj sadrži velike količine vitamina A i C te snažne antioksidanse, koji štite naš organizam od štetnog dejstva slobodnih radikala i sprečavaju razna oboljenja. Isto dejstvo imaju i flavonoidi kvercetin i kempferol, koji se takode nalaze u ovom povrću.
Naučnici su u prokelju pronašli i tri aktivna sastojka koja sprečavaju pojavu malignih oboljenja (naročito kancer creva, dojke i rak prostate):
- 33-dindolilmetan (DIM),
- glukorafanin i
- indol-3-karbinol.
Zahvaljujući obilju vitamina C i beta karotena, prokulice jačaju naš imunitet i štite nas od gripa i prehlade.
Prokelj recepti su izuzetno zdravi jer sadrže kalijum i magnezijum, koji odlično regulišu i balansiraju krvni pritisak. Ovi minerali se naročito preporučuju osobama koje boluju od hipertenzije.
Lutein, dragocena dijetalna vlakna, B-vitamini i folna kiselina, koje takode sadrži ovo izuzetno povrće, održavaju nivo holesterola u krvi i sprečavaju aterosklerozu.
Prokelj kalorije i nutritivna vrednost
Da su prokelj recepti više nego dobri za osobe koje žele da smršaju govori nam podatak da se u 100 grama prokulica nalazi svega 43 kcal. Da bi se taj broj kalorija sagoreo, dovoljno je svega:
- 7 minuta normalne vožnje bicikla,
- 5 minuta laganog džoginga,
- 4 minuta plivanja ili
- 12 minuta bržeg hodanja..
Takođe, kupusići se preporučuju osobama koje su na dijeti. Naime, oni sadrže vrlo nizak procenat kalorija i obilje biljnih vlakana. Upravo ona nam pružaju konstantan osećaj sitosti, a istovremeno sprečavaju opstipaciju i regulišu nivo šećera u krvi.
Stoga ako muku mučite sa neredovnom tvrdom stolicom, slobodno jedite prokelj. Samo nemojte preterati sa količinom, da ne biste postigli kontraefekat.
Prokulice sadrže značajne količine vitamina C i K , dok nešto manje sadrže A vitamina i kompleksa B vitamina.
Sveža prokelj salata će nam nadoknaditi sve potrebne minerale jer u sebi sadrži: gvožđa, kalijuma ,natrijuma, kalcijuma, fosfora, magnezijuma i cinka.
Kupusići ublažavaju bolove u zglobovima
Prokulice su važne i osobama koje boluju od reumatoidnog artritisa, jer sadrži sulforafan koji štiti hrskavicu. Tu je svakako i moćan flavonoid kempferol, poznat po antiupalnim svojstvima.
Ukoliko redovno jedete prokelj činite organizmu veliku uslugu. Ublažićete reumu i bolove u zglobovima i dovešete ih na podnošljiv nivo.
Ovo povrće čuva i oči, budući da je bogato luteinom, vitaminom C, beta karotenom i zeaksantinom. Svi oni dokazano poboljšavaju vid i sprečavaju makularnu degeneraciju.
Prokelj recepti pomažu brže mršavljenje
Prokelj recepti obiluju i proteinima bitnim za izgradnju mišića i sagorevanje masnih naslaga. Stoga ako planirate skinuti koju kilu, uvrstite ih u vaš jelovnik.
Ovo lekovito povrće sadrži visok procenat K vitamina , veoma bitnog za zdravlje kostiju i sprečavanje njihove krtosti – osteoporoze.
Takođe, prokulice igraju važnu ulogu u sprečavanju različitih upalnih procesa u našem organizmu. Deficit K vitamina izaziva poremećaj koagulacije krvi.
Pored svega navedenog, što češće trebaju da ga jedu i trudnice, jer obiluje folnom kiselinom, neophodnom za bebin prenatalni razvoj. Uz to mnogi pedijatri preporučuju i prokelj u ishrani beba, već u periodu nakon šest meseci ..
Jednostavni prokelj recepti koje morate isprobati
Čim se recepti sa prokeljom nađu za našim stolom, odmah ih neko preimenuje u „mini kupusiće“. Tako vam je to kod nas u većini slučajeva. Iako izgledom podsećaju na ovo povrće, oni im nisu mnogo slični.
Prokelj recepti se mogu pripremiti kao ukusna variva, samostalna jela, kao odlična salata i dr..
Ovom prilikom daćemo jedan lagan recept koji je pri tom i veoma zdrav…
Prokelj sa slaninom recept
Potrebni sastojci:
- 500 grama prokelja.
- 200 g slanine isečene na kockice.
- 3 supene kašike maslinovog ulja.
- 1 vlašac, sitno iseckan.
- 2 šolje bujona od povrća ili vode.
- so i biber po ukusu.
Kako se priprema prokelj sa slaninom?
1.Propržite slaninu na srednjoj temperaturi, ali pazite da se ne preprži. Potom je izvadite i stavite na salvetu da upije svu suvišnu masnoću.
2. Zagrejte maslinovo ulje na srednjoj temperaturi pa dodajte vlašac i dinstajte do minut-dva.
3. Dodajte prokelj (veće glavice presecite napola) i dinstajte još dva-tri minuta.
4. Dodajte bujon od povrća ili vodu i kuvajte prokulice desetak minuta, to jest dok fino ne omekša. Pred kraj kuvanja posolite i pobiberite.
5. Procedite dobro prokule i pomešajte ih sa slaninom. Služite uvek toplo.
Verujemo da će se prokelj recepti naći i u vašim jelovnicima, a ako ih ne pravite često, sada je prava prilika za to…