Feature post image

Limunova trava kao lek i začin

Limunova trava zašto je dobra i korisna

Limunova trava potiče iz Indije i ima broja lekovita svojstva. Njen drugi narodni naziv je citronovac, a latinski Cymbopogon citratus. U pitanju je višegodišnja tropska i suptropska biljka koja se koristi između ostalog i kao začin. Fitoterapeuti i kozmetičari izuzetno cene njeno eterično ulje, ali i druge pripravke poput ukusnog čaja.

U nastavku saznajte kako se uzgaja limunova trava, na koji način se prave lekovite čajne mešavine i zašto ih treba koristi u preventivne svrhe.

Šta je limunska trava i kako izgleda?

Plavozeleni i glatki listovi citronovca sastoje se od zatvorene i nešto kraće kukuljice na samoj bazi lista. Na njima uočavamo otvorene vlati elegantno savijenog vrha, koje mogu biti duge do 150 cm. Takođe, vlati oštrijih listova skupljene su u busenje široko i do 120 cm. Iz njega se, kad se protrlja među prstima, širi aromatičan citrusni miris po kome je limunova trava prepoznatljiva.

Baza biljke je poprilično zadebljana jer svi mladi listovi niču iz zaštitne kukuljice najmlađeg listića. Tako nastaje svojevrsni prsten od listova koji rastu jedan uz drugog poput slojeva luka, pri čemu su oni spoljašnji ujedno i najstariji.

Limunska trava ima vrlo interesantne cvetove, oni rastu u klasovima, ali su dosta retka pojava. Ova biljka se uglavnom razmnožava vegetativnim putem, pomoću mladih izdanaka.

Pripada porodici trava u koje još ubrajamo: raž, pšenicu, ovas, ječam, pirinač i kukuruz. Vlat trave je zapravo cela stabljika iz koje rastu cvetovi i listovi.

Limunova trava se u prirodi oprašuje uz pomoć vetra, najviše je rasprostanjena u Indiji, Indoneziji i drugim zemljama jugoistočne Azije.

Stanište i uzgoj limunove trave

Limunova trava seje se od januara do početka marta u zemlju na klijanje. Semenke se prekrivaju sa tankim slojem kvalitetnog humusa, stave u plastičnu kesu ili pokriju pomoću providne plastike. Ostavljaju se na toplom, ali nikako ne na direktnom suncu.

Najbolje će klijati na temperaturi od 20 do 25 stepeni. Dobro je kad je zemlja nešto vlažnija, ali ne sme biti skroz mokra. Seme limunske trave niče posle 20 do 40 dana.

Kada su sadnice dovoljno velike, presađuju se u odgovarajuće čašice, a kasnije u veće sudove. Drže se na suncu, uz povremeni nadzor radi održavanja vlažnosti zemljišta.

Limunska trava zahteva mnogo vlage, toplote i sunca. Zimi se obavezno premešta u svež, ali ne i previše hladan prostor, tada se i smanjuje intenzitet zalivanja. Citronovac se razmnožava semenom i deljenjem korena.

limunova trava izgled biljke

Upotreba i lekovita svojstva limun trave

Limunova trava služi kao začin, samostalni čaj, ali se koristi i za poboljšanje ukusa drugih poznatih čajnih mešavina, jer im daje prepoznatljiv citrusno-limunski miris i ukus. Mnogo se upotrebljava u indijskoj kuhinji, ali je nalazimo i u jelovnicima drugih azijskih zemalja.

Citronovac se dosta koristi u Vijetnamu i Indoneziji, a u poslednje vreme tražen je i na evropskom kontinentu. Služi i kao dodatak brojnim bezalkoholnim pićima, kolačima a ceni ga i kozmetička industrija. Ulje limunske trave pronaći ćete u sastavu sapuna i pena za kupanje. Svemu daje izvanredan citrusni šmek.

Koji su delovi biljke lekoviti?

Vlati trave su ujedno i najlekovitiji delovi biljke i veoma su cenjene u fitoterapiji. Najbolje reultate postiže eterično ulje. Osim što je prijatnog mirisa, vrlo je primenljivo u aromakozmetici.

Ulje limunske trave pokazuje jako antimikrobno i fungicidno dejstvo, pa se preporučuje u nezi nečiste i masne kože podložne aknama.

Osnažuje imunitet

Ova moćna biljka daće vašem imunom sistemu preko potrebnu snagu i energiju kako bi se lakše izborio sa virusima i sezonskim infekcijama. Ukoliko vas danima muči povišena temperatura, ona će  je uspešno sniziti i nećete više biti prikovani za krevet.

Limunova trava se preporučuje i dojiljama jer će kroz mleko osnažiti svojim bebicama imunitet. Takođe lekoviti čaj smeju uzimati i deca.

Oporavak nakon teške bolesti

Biljka citronovac otklanja umor, malaksalost i vraća apetit, stoga pogoduje rekonvalescentima. Čak se preporučuje njeno uzimanje i teško obolelim osobama, koje se oporavljaju od posledica hemoterapije.

Preporučuje se eterično ulje limunske trave, čaj ili prirodni sok, koji se spravlja od usitnjene biljke. Opšta preporuka je ispijanje najmanje litar i po soka tokom dana.

Drži holesterol pod kontrolom

O opasnostima za zdravlje od štetnog LDL holesterola pisali smo već nekoliko puta. Naime, on je glavni okidač za ozbiljna kardiovaskularna oboljenja, uzrokuje povišen krvni pritisak i povećava šanse za srčani i moždani udar.

Fizička aktivnost, uravnotežena ishrana držaće LDL i povećane trigliceride u granicama normale. Takođe, limunova trava može itekako biti od pomoći. Ovo potvrđuje istraživanje Brazilskih naučnika, koje je sprovedeno na miševima 2011 god.

Naime, njima je davana limunska trava tokom tronedeljnog ispitivanja u vidu eteričnog ulja i rezultati su bili zapanjujući. Bez ikakvih nuspojava i neželjenih dejstava holesterol u krvi kod malih glodara je uspešno oboren..

Citronovac je moćan detoksikator organizma

Limunova trava je dobar diuretik, ona uspešno čisti telo od nataloženih materija i štetnih toksina na potpuno prirodan način. Preventivno deluje kod urinarnih infekcija i eliminiše tegobe sa probavom. Citronovac reguliše rad gušterače i jetre i ne uzrokuje nikakve komplikacije.

Ima blago umirujuće dejstvo

Napeti ste, pod stresom veći deo dana, uvek žurite, slabo spavate – vama definitivno treba čaj od limunove trave. Pripremajte ga kad god ste u prilici, odlično deluje kod depresivnih stanja, višegodišnjeg umora, umiruje nerve i olakšava san. Pijte ga toplog.

Ublažava neprijatne grčeve

Osim što uspešno leči upale i jača imuni sistem, limunska trava će ublažiti razne tegobe sa zglobovima, tetivama i mišićima. Povoljno deluje kod svih tipova grčeva, pa čak i onih stomačnih.

Ubrzaće zarastanje rana

Citronovac je u narodu poznat kao biljka koja zaustavlja krvarenje, poput moćne rusomače i virka. On deluje tako što sužava krvne sudove, te samim tim smanjuje oticanje krvi. Podrazumeva se, kod većih povreda i svakog drugog krvarenja obavezno idite u ambulantu.

Sprečava prekomerno znojenje

I to naročito ruku i stopala, podstiče bolju cirkulaciju u ekstremitetima i podiže mišićni tonus. Limunska trava može se koristiti u obliku ulja i kao osveživač prostora i kao moćno prirodno sredstvo za inhalaciju. Čest je sastojak uljnih i penušavih mirisnih kupki, losiona i sapuna.

Limunova trava recepti koje morate isprobati

Ovom prilikom izdvojili smo nekoliko odličnih prirodnih recepata..

Napravite čaj od limunove trave

Ovaj čaj ima brojna lekovita svojstva: smiruje nerve i otklanja napetost, olakšava prehladu i artritične bolove, ubrzava metabolizam i poboljšava rad organa za varenje. Uvek pripremajte topli napitak od sveže ubrane biljke, jer ima puno jači efekat

Recept:

Najpre se iseče stabljika i to što sitnije, stavi se u hladniju vodu i zagreva do vrenja. Nakon toga sklanja se sa ringle i ostavlja na stranu da odstoji najduže 20-tak minuta. Dobro se procedi i pije dok je još toplo.

Ukoliko pridodate vašem napitku i malo nane, dobićete još ukusniji čaj od limunove trave koji osvežava i okrepljuje organizam. Možete ga rashladiti u frižideru, kada će vam izuzetno prijati u toplim letnjim mesecima.

Pripremite rashlađujući letnji napitak

Za njega vam je potrebno:

zeleni čaj u filter vrećicama (4 kom)
sitno iseckan koren đumbira (3 cm)
limunova trava (1 stabljika)
domaći med (3 kašike)
litar vode

Priprema ledenog čaja:

Limunova trava se treba razrezati po dužini, pa se zatim stavlja u vodu da provri, istovremeno ubacite i seckani đumbir. Nakon 5 minuta, sklonite sa šporeta i dodajte napitku vrećice od zelenog čaja. Pustite nek se prohladi još 5 min, pa tek onda umešajte med.

Kad se potpuno rashladi, prespite u odgovarajuću ambalažu i ostavite u frižideru. Ovako dobijeni letnji napitak poslužite uz kocke leda, kriške pomorandže, limuna i stabljikom limun trave..

Popularan začin u kulinarstvu ima još zdravstvenih prednosti

Limunova trava se dosta primenjuje u kuhinjama širom sveta, a mi je obično povezujemo sa nekim egzotičnim tajlandskim jelima, koja su pri tom veoma pikantna. Jedan prstohvat praha, učiniće vaš obrok  izuzetnim.

Ukoliko ste kuvar kreativac, slobodno je pridodajte i u vaše eksperimente. Mi smo je probali u nekoliko varijanti i nikad nije razočarala. Za početak dovoljno je staviti malo praha u čorbu…

Odlično neguje kožu i vlasište

Limunska trava ima široku upotrebu u kozmetici, osim što uklanja bubuljice, akne i bore, rešava brojne druge estetske probleme sa kožom.

Ima antiage efekat – usporava starenje

Pošto u sebe sadži izuzetne količine dragocenih antioksidanata, limunova trava se danas veoma ceni. Odložiće prve znake starenja, naročito kod pojava bora na licu. Upravo su antioksidansi najbolji borci protiv slobodnih radikala, koji su itekako štetni.

Takođe, citronovac dokazano uklanja perut, pomaže brži rast kose, hrani je i daje joj neophodan sjaj.

Oterajte male napasti

Ova biljka je izvanredan repelent, naime limunska trava protiv komaraca pokazala se veoma efikasno. Odbija gotovo sve insekte, pa čak i ove uporne male napasti.

Preporučujemo vam tekst najbolje prirodno sredstvo protiv insekata..

Sponzorisani linkovi:
f