Feature post image

Pekmez od šljiva recepti bez šećera i konzervansa

Došla je jesen i svaka prava domaćica počela je sa spremanjem zimnice. Sve mi želimo da nadmašimo svoje majke, bake i svekrve u pripremanju turšija, ajvara i džemova. Greh je ne znati kako se sprema jedna mešana salata ili domaći pekmez od šljiva – rekle bi bake po komšiluku.

Kada je u pitanju zimnica mlade domaćice pronalaze razne izgovore. Neko se oslanja na računicu, kažu ne isplati im se. Druge se opet izgovaraju na manjak vremena, velik je to posao. Ali ima li šta lepše od tog zadovoljstva kad načnete teglicu pekmeza koju ste sami napravili. Ponos je to!

Što se tiče slane zimnice lako ćemo sa kalorijama, ali šta je sa slatkom? Ako ne znate kako se sprema domaći pekmez od šljiva bez šećera pročitajte sledeće redove. Pripremili smo za vas i ovaj put ukusne recepte, pa i one malo slađe.

Zamislite doručak…miris domaćeg hleba i teglica džema od šljiva i čokolade…mmm. A tek u kombinaciji sa palačinkama. Recepata ima mnogo i svi su preukusni. Pročitajte koje su to starinski recepti za slatku zimnicu osvojili naša srca.

Nešto između kompota i slatkog, domaća zimnica od grožđa (VIDEO)

 

Šljiva je drvo iz familije ruža

Potiče iz Azije. Danas se uzgaja oko 25000 vrsta ove popularne voćke. Bistrica, čačanka, stenli, valjevka, džanarika i okrugla ringlovka samo su neke od njih. Smatra se da je domaća šljiva nastala ukrštanjem džanarike i trnjine.

  • Znaš li dragi onu šljivu ranku gde smo nekad bili na sastanku? Pamtim draga kako ne bih znao, šljive sam ti sa grana ubrao…

Odlikuje je niska energetska vrednost

Na 100 grama ima svega 46 kalorija te se preporučuje u svakoj dijeti.

Kada je u pitanju sastav šljiva baš ima šta da ponudi. U njoj se nalaze dragoceni beta karoten (provitamin A), vitamin C, B1, folna kiselina, natrijum, bakar, magnezijum.

Sadrži čak i gvožđe te se preporučuje i kao lek za anemiju. Sadrži i fitonutrijente zeaksantin, lutein i neohlorogensku i hlorogensku kiselinu.

Šljiva ima veliku upotrebu

Osim za domaći pekmez od šljiva, džem i marmeladu, najviše se koristi kao sirovina za pravljenje rakije šljivovice.

Popularni su i sušeni plodovi, odnosno suve šljive koje su odličan lek za opstipaciju. One sadrže čak i više dijetetskih vlakana i mineralnih materija povoljnih za probavu nego sveži plodovi. Upotrebljavaju se i za kolače, ili kao nadev u knedlama.

recept za pekmez od šljiva

Od kojih šljiva se pravi najbolji pekmez?

Birajte uvek najkvalitetnije, sveže i zrelo voće. Najlepše plodove odvojite za kompot i slatko. Što se tiče pravljenja pekmeza i konzerviranja generalno najbolja vrsta je madžarka. Područje Mačve je bogato ovom vrstom. Ona se naveliko izvozi u inostranstvo u suvom obliku.

Nemaju svi plodovi iste osobine, recimo šljiva ranka se ne upotrebljava za konzervisanje, kompote i slatka. Ona ima košticu koja se ne odvaja od mesa ploda.

Ova vrsta je inače okrugla i veća od popularnih madžarki. Ipak, nije toliko dobra ako želite napraviti pekmez od šljiva.

Džanarika je vrsta koja je veoma rodna. Okrugla je, a može biti žuta ili crvenkaste boje. Ona se najčešće upotrebljava za pečenje rakije šljivovice.

Šljive madžarke odlično se slažu sa opojnim aromama ruma

Na zimu ćete se lepo ugrejati ako spremite madžarke u rumu. Ako hoćete da napravite veću količinu ove mirisne poslastice nabavite 6 kilograma madžarki. Skuvajte ih na ringli dok sav sok ne ukuva. Dodajte kilogram šećera, mešajući i pazeći da mesa ne zagori. Ostaviti sve nek se malo prohladi i dodajte 6 decilitara kvalitetnog ruma. Sipajte u posude, zatvorite celofanom i sačuvajte kao zakusku za hladnije dane.

Lekovita svojstva šljive i dobrobiti po zdravlje

Sveži plodovi sadrže najviše vitamina, no i zdravi pekmez od šljiva je takođe lekovit ako mu se ne doda previše šećera i aditiva. Ovo voće sadrži rastvorljiva bijna vlakna koja snižavaju loš holesterol. Šljiva takođe jača srce i imunitet i odstranjuje štetne materije iz organizma.

Sadrže polifenole koji su dobri za zdravlje kostiju. Istraživanja su utvdila da se nakon uzimanja 100 grama suvih šljiva u roku od tri meseca povećavaju markeri u krvi koji pokazuju gustinu kostiju.

Podstiču rad jetre. Isprobajte sledeći recept za zdravu jetru: Rasecite nekoliko šljiva i potopite u vodu, a koštice bacite. Ujutru ovu vodu prolijte, dospite novu i kuvajte 3 sata, s tim da vodu menjate na svakih sat vremena.  Jedite ovako skuvane  šljive pre obroka.

Ako vas muči usporen metabolizam, opstipacija i lenja creva uvrstite suve šljive u svoju ishranu. One sadrže koncentrovan sorbitol i vlakna te imaju veoma snažan laksativni efekat.

Blagotvorno deluje na nervni sistem, a bakar i cink iz ove voćke deluju antidepresivno. One deluju na nivo šećera u krvi smanjujući ga. A pomažu i ženama posle menopauze da zadrže estrogen potreban za apsorbciju kalcijuma.

Jeste li znali da ovi ljubičasti plodovi sadrže redak vitamin B17 koji se koristi kao suplement u lečenju karcinoma? Ovakve proizvode ćete pronaći u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici zdrave hrane.

Kako napraviti pekmez od šljiva bez dodavanja šećera

Domaći pekmez od šljive bez šećera se pravi tako što se voće ukuvava. Dužim kuvanjem isparava voda iz voća pa se istovremeno pojačava koncentracija prirodnog šećera iz plodova voćki.

Pekmez se mora dobro ukuvati, takoreći dok sa varjače ne počnu otpadati komadi. On ne bi trebao biti tečan, već gušće konzistencije.

Za ovaj pekmez od šljiva bez šećera i konzervansa potrebno vam je 5 kilograma plodova.

  1. Izaberite slatke i zrele plodove, operite ih i izvadite im košpice.
  2. Kuvajte na umerenoj vatri. Pažljivo mešajte i pripazite da ne zagori.
  3. Kuvanje treba da bude toliko dugo dok pekmez ne postane gust i taman. Treba da bude toliko gust da varjača stoji uspravno u njemu.
  4. Kada se smesa ohladi uspite ih u tegle na koje ste prethodno stavili celofan koji ste sterilisali alkoholom. Zatim tegle hermetički zatvorite.

Savet plus: kada su u pitanju sterilizacija i pasterizacija poštujte pravila. Tegle pre punjenja obavezno sterilizujte na 100 stepeni. Kada ih napunite preko otvora stavite celofan koji ste prethodno prebrisali alkoholom i okrenite naopačke. Pustite neka se tako postepeno ohlade pa ih vratite u normalan položaj. Čuvajte na hladnom mestu, zaklonjenom od direktnog sunca.

Pekmez od šljiva bez šećera iz rerne

Za ovaj recept za džem od šljiva u rerni potrebno vam je 3 kg  slađih plodova i malo masnoće.

  1. Nauljite veću tepsiju (možete koristiti i pekač) i poređajte oprane i očišćene polovine šljiva.. Neka trećina tepsije do vrha ostane prazna.  Ako šljive nisu dovoljno slatke pospite preko njih malo meda.
  2. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni oko pola sata na 220 stepeni, povremeno mešajući.
  3. Gotov pekmez sipajte u prethodno zagrejane tegle i hermetički zatvorite.

Umesto ljute šljivovice isprobajte šljive u vinu

Za njega vam treba:

5 kilograma zrelih šljiva,

1, 5 dcl belog vina

i kilogram šećera.

Priprema recepta:

Ljubičaste plodove trebate dobro oprati i izbockati na nekoliko mesta iglom. Slažite ih u veću teglu. Zatim ih prespite šećerom i prelijte venom. Ostavite neka odstoji nekoliko sati. Tečnost iz tegle prespite u šerpu, prokuvajte i ponovo vratite u teglu. Uraditi postupak bar tri dana. Šljive moraju plivati u tečnosti, zato ukoliko zafali dodajte još malo vina. Kada je gotovo, tegle povežite celofanom.

Najbolja je domaća zimnica

Pekmez od šljiva bez šećera nije jedini recept koji ćemo podeliti sa vama. Od ovih ukusnih voćki možete praviti marmalade, džemove, kompote i još mnogo toga, donosimo vam najbolje recepture iz slatkog sveta zimnica. Pročitajte šta smo pripremili za vas u nastavku teksta…

Sigurno se pitate kako napraviti džem od šljiva kod kuće, a kako marmeladu ili slatko na zdrav način? Sve su to pitanja na koje bi svaka žena trebala znati odgovore. Ranije se toj tradiciji pridavalo više pažnje. Nekako se usput sve to izgubilo. Prava je retkost sresti mlađu ženu koja drži ova tradicionalna saznanja u malom prstu.

Koja je razlika između pekmeza, džema i marmalade?

Džem je ređi od pekmeza i marmalade. Pravi se od odkoštenih plodova voća, krupnije sečenih ili čak celih, uz dodatak šećera.  Na kilogram šećera u poseku ide kilogram voća. Kuva se nešto kraće od pekmeza, oko dvadesetak minuta ili pola sata. Za domaći pekmez, voće se malo bolje usitni i kuva se duže, nekada se smesa krčka i po 24h. Za marmeladu se voće samelje ili ispasira a zatim se kuva. Ona je prilično gusta.

Domaći džem vs. džemfiks i pekmezi nove generacije

Sve je manje žena koje prave zimnicu. Vremena su se promenila, tempo života je ubrzan, svi negde žure i jure. Stoga su se i stari recepti negde zaturili. Pre nego što izvadite mamine i bakine tajne sveske i kuvare pogledajte deo slatke zimnice koju smo pripremili za vas.

Tradicionalni domaći recept po receptu naših baka je samo jedan u nizu ukusnih slastica od šljive. A onima uvek zaposlenima poklanjamo par saveta u vezi bržeg spemanja zimnice.

Moderne domaćice obožavaju džemfiks

Ovo sredstvo za želiranje i konzervisanje marmelada, pekmeza i džemova pomaže da uštedite vreme i novac. Zvuči primamljivo zar ne?

A šta je džemfiks u stvari?

Ovaj proizvod je mešavina različitih sastojaka, između ostalog i limunske i sorbinske kiseline, pektina i dekstroze. Uz njega vaš savršen pekmez od šljiva je gotov za samo desetak minuta. Svi ovi sastojci imaju svoju svrhu, jedni zgušnjavaju smesu, jedni je čuvaju od kvarenja.

  • Npr. sorbinska kiselina iz džemfiksa sprečava kvarenje džema, delujući na kvasce i plesni. A hidrogenizovana mast je tu da džem ne bi penio prilikom kuvanja.

Dr. Oetker nudi instant rešenje

Džemfiks 2:1 za šljive je sredstvo koje će vam pomoći ukoliko nemate vremena za pravljenje pravog  pravcatog domaćeg pekmeza. Ovo instant rešenje je idealno za ubrzani tempo života modernih domaćica.

Način pripreme džema je jako jednostavan.

Potrebno je samo usitniti plodove, umešati džemfiks i za tri minute namaz je gotov.

Ovaj džemfiks ne sadrži ni aditive ni veštačke boje već samo pektin koji čini da se smesa ubrzano želira. Možete ga iskorisiti i za namaz od jabuka.

Ljubičasti plodovi šljive za najukusnije pekmeze

Napravite pekmez od šljiva sa čokoladom i rumom

Za ovaj recept biće vam potrebno:

5 kilograma zrelih šljiva,

kilogram šećera

i 100 grama čokolade.

Po želji možete dodati i rum i vanillin šećer.

Najlakše ga je pripremiti u rerni:

Ugrejte rernu na 200 stepeni. Iseckajte plodove i stavite u dublju tepsiju, pecite tako pola sata pa smanjite temperaturu na 150. Nakon što su se šljive krčkale sat vremena dodajte šećer i dobro promešajte. Pecite još sat vremena. Pred sam kraj dodajte  narendanu čokoladu. Kada se ona otopi posao je gotov.

Pekmez od šljiva sa cimetom se pravi na sledeći način:

Operite i očistite 3 kg. šljiva i pomešajte sa 600 gr. šećera. Dodajte koru jednog limuna, malo narendanog đumbira, kesicu cimeta u prahu i džemfiks.

Promešajte sastojke i prespite u dublju tepsiju. Neka se peče oko sat i po vremena na 175 stepeni. Povremeno promešajte. Od ove mase dobićete punih šest teglica (od po 250ml) namaza.

Ovako napravljen pekmez od šljiva za probavu je prava blagodet. Omogućiće vam redovnu stolicu, svaki dan.

recept za džem od šljiva

Džemovi za prave gurmane

Džem od šljiva sa rumom

Treba vam:

2 kg šljiva,

800gr. šećera

i jedan limun.

Priprema džema:

Operite, ispučite i osušite šljive pa ih prepolovite na pola i poprskajte sokom od limuna i dodajte malo ruma, po ukusu. Možete narendati i koricu limuna. Nalijte ih vodom i kuvajte desetak minuta, propasirajte pa dodajte šećer. Kuvajte stalno mešajući. Kada je gotov skinite penu i sipajte u tegle dok je još toplo.

Ukoliko imate bele šljive u svojoj bašti napravite džem od belih šljiva po istom receptu. Isto važi i za žute šljive.

Džem od šljiva dženerika i jabuka je jako zdrav i ukusan

Ono što vam je potrebno za ovaj recept jesu:

kilogram šljiva dženerika i pola kilograma jabuka,

kilogram šećera i začini.

Kako se pravi:

Ispučite šljive, a jabuke oljuštite i očistite od semenki. Svo voće sitno iseckajte i prespite šećerom i začinima (malo vanile, korijandera i cimeta). Promešajte i pustite nek odstoji pola sata kako bi voće otpustilo svoje sokove. Skuvajte do željene gustine i sipajte u tegle.

  • Savet plus: ukoliko vam je pekmez tečan i nije dovoljno guste teksture dodajte u njega malo limuna. Zatim ponovo kratko prokuvajte i zgusnuće se.

Džem od šljiva sa grejpfrutom se priprema lako

Potrebna su vam:

3 očišćena grejpfruta koja ćete pomešati sa 750 grama očišćenih šljiva i kilogramom šećera.

Postupak pripreme:

Sve pomešajte i pustite nek se kuva energično mešajući smesu. Nakon pet minuta uspite 2 čašice šljivovice i nastavite mešati do prave gustine. Kada je gotovo, smesu prespite u tegle i odmah zatvorite.

Šljive se odlično slažu i sa drugim voćkicama

Uz domaći pekmez od šljiva, kod nas je dosta popularan i džem sa mešanim voćem koji se pravi sa zrelim plodovima. Jesen  je vreme za bundevu pa i nju možete uvrstiti u vaš zdravi meni.

Potrebno vam je po 250 grama od svakog voća – bundeve, šljive, višlje i zrele kajsije.

Recept:

Oprane i očišćene voćke stavite u dublji lonac i prespite kilogramom šećera i ostavite neka odstoji par sati. Zatim prokuvajte dok ne provri a onda brzo mešajući kuvajte dok se ne zgusne. Prespite u tegle.

Kako se pravi domaći kompot od šljiva

Za ovaj recept potrebne su vam sledeće namirnice:

3kg. šljiva,

2 decilitra vinskog sirćeta,

8 dl kvalitetnog crnog vina

i pola kilograma šećera.

Radi lepšeg ukusa dodajte začine –đumbir, cimet, klinčić i anis.

Način pripreme:

Očišćene šljive prepolovite i poslažite u tegle. U sirće dodajte 2 dl vode i u njemu skuvajte štapić cimeta,  oguljen i naseckan đumbir, 4 anisa i 4 klinčića. Ove začine kuvajte u sirćetu zamotane u gazu, kako se tečnost ne bi zamutila. Kuvajte par minuta.

Iz tečnosti sklonite gazu i dodajte vino pa sve prespite preko šljiva. Teglu dobro zatvorite i  sve poređajte u veći sud. Nalijte vodu u sud i kuvajte oko pola sata. Ostavite na hladnom mestu nek se prohladi.

Jeste li probali slatko od šljiva sa orasima

Uz pekmez od šljiva pečen u rerni preporučili bi Vam i ostale recepte sa ovim voćem. Među njima je svakako i čuveno slatko.

Za njega vam treba:

kilogram šljiva,

1kg šećera i polovine jezgra orasa,

krečna voda,

šipka vanile i limunov sok.

Kako napraviti slatko:

Oljuštite šljive (najobolje su poluzrele) i ostavite neka odstoje u krečnoj vodi najmanje sat, a još bolje dva sata.  Nakon što ih izvadite isperite ih u par voda. Odstranite im koštice, prosušite i napunite orasima. Uspite šećer u šerpu, nalijte ga vodom i pustite neka ukuva i rastopi se. Dodajte šljive i lagano kuvajte.

Gotovo je kad se smesa dovoljno zgusne, odnosno kad ne curi već tek tek kaplje. Pred kraj dodajte malo limunovog soka i štapić vanille. Sklonite sa ringle, prekrijte šerpu samoprijanjajućom folijom da se na slatkom ne bi napravila kožica. Ostavite nek se ohladi, treba odstojati bar 24h. nakon toga razlijte u tegle i dobro zavrnite poklopac.

Savet plus: Orase u ovom receptu možete zameniti i bademima.

Recept za žele od šljiva

Sastojci za žele su:

7,5 dl soka od šljive,

400 grama šećera

i 25 grama džemfiksa.

Način pripreme je jednostavan:

Pomešajte sva tri sastojka, a po želji i malo cimeta, sve lagano zagrevajte. Kada provri kuvajte oko dva minuta, dok je još vruće sipajte u posude i zatvorite.

Najukusniji kolač sa pekmezom od šljiva

Mažemo ga na hleb, palačinke, krofnice, a stavljamo ga i u kolače!

Kada je u pitanju domaći pekmez od šljiva bez šećera i sa njim mogućnosti upotrebe su stvarno razne. Neko ne može zamisliti palačinke bez njega, neko krofne, a drugi  ga vole samo namazati na hleb.

Slatke kiflice zaista su nezamislive bez ovog namaza, a možete ga iskoristiti i na još mnogo kreativnih načina. Probajte da ga nalažete na zadnju koru kolača pre čokoladne glazure, bolje će prianjati. Koristite za to pekmez od oljuštenih šljiva.

Pekmez od ljuštenih šljiva za kolače

Zrele šljive oljuštite, ispučite i sameljite u mašini za mlevenje. Stavite u šerpu i prespite šećerom u razmeri 2:1, na kilogram voća dakle ide pola kilograma šećera. Kuvati dok ne postane dovoljno gust pa presuti u tegle.

Napravite Domaći kolač sa pekmezom od šljiva. Odlično se slaže uz čaj od đumbira. Priprema je laka, a kolač mekan i sočan.

Sastojci:

250 grama mekog brašna,

120 grama margarina (možete koristiti i puter),

pola kesice praška za pecivo,

4 kašike meda,

3 jaja

i 6 kašika džema.

Način pripreme:

Najpre pomešajte sve suve sastojke, a zatim vlažne, osim džema. Zatim sve spojite i dobro umutitie mikserom. Namažite kalup za kolač uljem i izlijte smesu. Preko sipajte džem, vadeći ga kašikama, onako u komadićima. Ravnomerno ga rasporedite po kolaču. Pecite oko pola sata na 175 stepeni. Kada je kolač gotov pospite ga šećerom u prahu.

Cena kupovnog pekmeza od šljiva u radnjama

Dosta je proizvođača ovog popularnog namaza (Nectar, Podravka, Natural food…). Za pekmez od šljiva cene se dosta razlikuju.

Recimo Maxi u svom asortimanu nudi dosta vrsta proizvoda od šljiva. Npr. za Pionir džem od sljiva sa cimetom od 360g. izdvojićete oko 200 dinara. Nešto jeftiniji proizvod je od Takova (700 gr. za 260 din). Bakina tajna Šljiva je nešto skuplja za 700 grama platićete oko 450 rsd.

I za kraj mere opreza – da li ga dijabetičari smeju konzumirati?

Naravno ali umereno. Samo je potrebno zameniti šećer nekom od prirodnih zaslađivača, recimo stevijom. Pekmez od šljiva za dijabetičare se pravi kao i redovni, dakle samo bez šećera ili sa nekom zdravijom varijantom. Postoje i kupovne varijante na kojima je označeno da je to proizvod za dijabetičare.

Po nama ove kupovne varijante ipak ne mogu zamenite domaće. No ukoliko nemate vremena da sami napravite slatku zimnicu ili vam je ponestalo vašeg omiljenog namaza i kupovni dobro dođe. Kupite po koju teglicu da vas mine želja, a kad šljive ponovo sazru zasucite rukave. Ako vam se svideo ovaj tekst pročitajte i članak sa dijetamesecevemene – kako se koriste suve šljive protiv zatvora.

Sponzorisani linkovi:
f