Feature post image

Začepljeni jajovodi simptomi i prirodno lečenje

Začepljeni jajovodi su čest uzrok neplodnosti 

Spoznaju da ne može zatrudneti gotovo ni jedna žena ne može podneti olako. Postoji veliki broj razloga koji dovode do neplodnosti. Ipak novija istraživanja pokazuju da su u gotovo 40 odsto slučajeva za taj problem krivi oštećeni ili začepljeni jajovodi.

Kada je prohodnost jajovoda mala, spermatozoidi ne mogu stići do jajne ćelije. Takođe, tada ni oplođeno jajašce može preći put do materice, pa je tako začeće gotovo nemoguće.

Ponekad se ovaj problem rešava lako, ali ima slučajeva kada, čak i nakon dugotrajnog lečenja, uspeh izostane. Kada su oba jajovoda blokirana, do trudnoće nažalost ne može doći prirodnim putem. Tada je jedina opcija vantelesna oplodnja.

U nastavku saznajte šta su to neprohodni jajovodi i  šta trebate raditi povodom toga. Ne očajavajte, rešenja ipak ima, potražite pomoć iz prirode i za početak promenite vaše ustaljene životne navike.

Šta izaziva neprohodnost jajovoda?

U najvećem broju slučajeva začepljeni jajovodi se javljaju nakon upala ili oteknuća vrata materice. Stučan naziv za ovu upalu je cervicistis. Najčešće nastaje kao posledica bakterijskih infekcija streptokokama ili stafilokokama. Isto tako može se javiti i kao nuspojava polno prenosivih bolesti kao što su i gonoreja, HPV, hlamidija, herpes i trihomonijaza.

Ovo jesu najčešći slučajevi u praksi ali na začepljenje jajovoda utiču i razni drugi faktori kao što su:

  • infekcija materice nastala nakon pobačaja,
  • naprsnuće slepog creva,
  • operacija abdomena ili neki zahvat koji je uključivao i jajovode,
  • vanmaterična trudnoća,
  • endometrioza,
  • dugogodišnje korišćenje pilula za kontracepciju.

Nasledni faktor takođe ima uticaja

Jajnike mogu blokirati priraslice i ožiljci, ali se zagušenje može javiti i kao hidrosalpings. U tom slučaju blokada izaziva proširenje jajnika koje se potom ispunjava tečnošću. Ako je blokada ispunjena gnojem govorimo o piosalpingsu koji se leći antibioticima, a ponekad i operativnim zahvatom.

Kada su posredi začepljeni jajovodi najbolje metode prevencije jesu zaštita od seksualno prenosivih bolesti. Podjednako je važno i blagovremeno lečenje upala u maloj karlici.

začepljeni jajovodi simptomi koji ukazuju

Kako prepoznati začepljene jajovode?

Simptomi koji bi nam mogli ukazati na to da su nam jajnici neprohodni vrlo su retki, ako ih uopšte ima. Nema neredovnih menstrualnih ciklusa, kao što je to slučaj s nekim drugim problemima s reproduktivnim zdravljem. Isto tako izuzetno retko javlja se bol u abdomenu ili sumnjivi vaginalni sekret. Sve to umnogome otežava pravovremenu dijagnostiku.

Upravo zbog toga što ovakvi znaci izostaju, većina žena nije svesna problema. Dakle, kada su u pitanju začepljeni jajovodi simptomi su prava retkost. Najčešće se dijagnostikuju tek kada pokušaji da se ostane u drugom stanju nakon dužeg vremena ne urode plodom.

Može li se zatrudneti ako je blokiran samo jedan jajovod?

Ukoliko je neprohodan samo jedan, šanse za ostanak u drugom stanju povećavaju se primenom hormonske terapije. Postoje i slučajevi kada su jajovodi samo delimično prohodni, ali to dovodi do novih problema. To su najčešće vanmaterična trudnoća, komplikacije prilikom njenog prekidanja, ali i muke tokom pokušaja ponovnog začeća.

Kako se proverava prohodnost jajovoda?

Kada ginekolog posumnja da su jajovodi neprohodni, na raspolaganju mu je nekoliko metoda kojima će ispitati opravdanost svojih sumnji. Među njima su najčešće histerosalpingografija (HSG) i laparoskopija.

Histerosalpingografija jajovoda vrši se pomoću rendgena ili eventualno pomoću ultrazvuka. U vrat materice najpre se unese kontrastna tečnost, a potom se posmatra njeno putovanje kroz jajovode sve do jajnika. U slučaju kada su začepljeni jajovodi, na snimku će se videti kako tečnost nije prošla kroz sve oblasti. Ovaj pregled se vrši pre ovulacije i nije uvek pouzdan.

Laparoskopija jajovoda je hirurška metoda kojom se kroz mali rez na trbušnom zidu uvodi optički instrument laparoskop. Pomoću njega se posmatraju jajovodi, jajnici i materica. Na ovaj način je moguće i izvesti hirurški zahvat i otkloniti prepreke koje su dovele do neprohodnosti jajovoda.

Nakon uspostavljanja precizne dijagnoze i sagledavanja uzroka koji su doveli do zapušenosti, lekar će odlučiti na koji način će sprovesti lečenje. Najverovatnije će se odlučiti za produvavanje jajovoda ili za operativni zahvat.

Na svu sreću, postoje i prirodni lekovi koji su i te kako delotvorni. Uz promenu određenih životnih navika, mogu doprineti tome da se ovaj problem ublaži ili čak u potpunosti reši.

Šta trebate jesti ukoliko su vam začepljeni jajovodi?

Više antioksidanasa manje hormona!

Izbegavajte namirnice koje sadrže hormone, kao što je crveno meso, jer oni mogu uticati na ženski polni hormon – estrogen. Umesto toga, neka u vašoj ishrani preovladuje hrana bogata antioksidansima, koji ubrzavaju oporavak.

Antioksidansima obiluju sveže voće i povrće, biljna ulja, pogotovo hladoceđeno maslinovo. Čaj, čokolada, soja i cimet bogati su flavonoidima, pa slobodno uživajte u ovim namirnicama. Samo bez preterivanja.

Ako su vam začepljeni jajovodi unosite više namirnica bogatih kartenoidima. Ovi biljni enzimi su sposobni da redukuju stvaranje slobodnih radikala. Karotenoida ima u jajima, žutom, crvenom i narandžastom voću, kao i u povrću kao što su šargarepa, feferoni, spanać i tikvice.

Pojačajte unos vitamina

Vitamin C neophodan je za jačanje imunološkog sistema i za apsorpciju gvožđa, a dobar je saveznik i u borbi protiv infekcija. Kada su zapušeni jajovodi blokirani zbog infekcije ili upale, on može pomoći da se ovaj problem reši. Posavetujte se s lekarom oko doziranja, jer prevelike doze mogu izazvati dijareju i druge neželjene efekte.

Ćelije ženskog reproduktivnog sistema uključujući i jajovode, bogate su receptorima vitamina D. Kada u telu ima dovoljno tog vitamina, on se vezuje za receptore kako bi regulisao gene reproduktivnog sistema i potpomogao proizvodnju estrogena. Stoga je od velike koristi sunčati se i unositi namirnice bogate vitaminom D.

Zaboravite na duvan i alkohol

Natpisi na kutijama cigareta ne lažu: duvanski proizvodi, kao i alkohol, dokazano spadaju u najznačajnije uzročnike zapušenosti jajovoda. Samim tim utiču i na neplodnost.

Ako su vam dijagnostikovani začepljeni jajovodi tada nije dovoljno samo smanjiti konzumiranje pića i cigareta. Naime, tada ih morate u potpunosti izbaciti iz svog života. Cigarete i alkohol, osim na jajovode, ostavljaju loše posledice na čitav organizam – na sve organe, kožu, kosu, zube i nokte.

Oslobodite se ovih loših navika kako biste poboljšali celokupno zdravstveno stanje.

Najbolji prirodni lekovi za zapušene jajovode

Pojedine lekovite biljke mogu pomoći u borbi protiv bakterija i upornih gljivica kao što je kandida. Upravo one mogu izazvati infekcije i tako uticati na neplodnost.

S bakterijama ćete se najbolje izboriti pomoću kineske anđelike, kamilice, belog luka, kurkume, korena crvenog božura, tamjana i nevena. Ukoliko su vam začepljeni jajovodi, postoje različite kombinacije biljaka koje dolaze u obliku čajeva ili suplemenata.

Mi ćemo ovde nabrojati one najvažnije. Ipak, nemojte ih nipošto uzimati na svoju ruku i ne nasedajte na oglase koji nude čudotvorne rezultate. Prevashodno o svemu se najpre posavetujte sa svojim lekarom.

Nezaobilazni đumbir

Koren đumbira poboljšava cirkulaciju, smanjujući upale i blokade. Dodajte ga u čaj, salate, čorbice, smutije. Slobodno ga uključite u vaš svakodnevni dnevni meno.

Glog i medveđe grožđe (uva)

Dokazano pomažu u smanjenju zagušenja i viška telesnih tečnosti, čime se rešava problem jajnika i začepljenih jajovoda.

Preliti dve kašike usitnjene biljke sa pola litre ključale vode i ostaviti pola sata. Procediti i piti u laganim gutljajima tokom dana.

Macina trava (očajnica)

Veruje se da drugi naziv macine trave – očajnica asocira na žene koje su u očajanju zbog neplodnosti pronalazile spas u ovoj biljci. Travari tvrde kako tinktura očajnice leči neprohodne jajnike, uklanja ciste i miome i stimuliše funkciju reproduktivnih organa.

Kako se pravi čaj protiv neplodnosti

Pomešajte 200 g macine trave, 100 g hajdučice, 100 g virka, 50 g nevena, 50 g bokvice i 50 g zdravca. Pet kašika mešavine prelijte litrom ključale vode, poklopite i ostavite nek odstoji sat vremena. Pijte tokom dana u manjim gutljajima.

Kad zatrudnite, zamenite ovaj čaj mešavinom 100 g maline i 100 g matičnjaka. Priprema je ista, osim što čaj treba odstojati pola sata umesto sat vremena.

Ricinusovo ulje otčepljuje zapušene jajovode

Ulje ricinusa pospešuje cirkulaciju krvi i limfe u jajovodima. Tako se pojačava njihova funkcionalnost i olakšava uklanjanje obolelih i starih ćelija i ožiljaka.

Terapija ricinusovim uljem korisna je i u slučaju problema sa cistama na jajnicima, fibromima na materici i endometriozom. Oni takođe mogu izazvati blokadu jajovoda.

Možete i sami napraviti tople obloge s ovim uljem i stavljati ih na abdomen. Za najbolje rezultate potrebno je ovu metodu primenjivati svakog dana najmanje jedan ili dva meseca. Tada vam začepljeni jajovodi više neće predstavljati problem.

Pomažu i obloge od aktivnog uglja

Obloge na bazi uglja pomažu u lečenju infekcija i smanjuju upale. Postavljaju se na donji deo stomaka, direktno iznad materice i jajovoda. Evo kako da ih pripremite sami kod kuće:

Stavite na sto papirnu salvetu. Pospite po salveti mešavinu aktivnog uglja i lanenog semena i pokrijte drugom salvetom. Stavite oblogu na stomak i umotajte folijom. Kada su posredi začepljeni jajovodi, najbolji učinak ove obloge je kada je ostavite da deluje tokom noći.

Jeste li čuli za kanadski ljutić?

Koren kanadskog ljutića ili zlatnog tuljana (goldenseal) jedan je od najjačih prirodnih antibiotika. Ova biljka ublažava upale i infekcije i time sprečava pojavu ožiljka i priraslica, U prodaji se mogu naći razni suplementi koji sadrže ekstrakt ove biljke.

Kineska anđelika (Don Quai)

Kineska anđelika, kao što joj samo ime kaže, koristi se u tradicionalnoj kineskoj medicini. Najpoznatija je po svom blagotvornom dejstvu na ženski reproduktivni sistem. Pomaže u slučaju oboljenja jajnika, mioma materice, PMS-a, neplodnosti mnogih drugih bolesti.

Kako deluje masaža stomaka na neprohodne jajovode?

Začepljeni jajovodi osim neplodnosti mogu uzrokovati čitav niz zdravstvenih problema. Stoga se sve češče treba primenjivati masaža abdomena. Ona može pomoći da se jajovodi otpuše i da se pospeši njihovo zdravlje i funkcionalnost.

Masaža stomaka poboljšava cirkulaciju krvi u jajovodima i oko njih i smanjuje upale. Ovu masažu možete primeniti i same.

Ležite na leđa i podmetnite jastuk ispod donjeg dela kičme. Opustite se i pomoću maslinovog ili bademovog ulja ili ulja lavande masirajte stomak ispod pupka u nivou gde se nalazi materica. Utrljavajte ih nežno sve niže, a potom povucite stomačni zid naviše ka pupku. Zadržite se u ovom položaju brojeći do deset, a potom opustite. Ponovite proceduru 10 do 20 puta.

Ovu masažu ne bi trebalo raditi tokom ciklusa niti u trudnoći. Najbolje rezultate postići ćete ako se za pomoć obratite profesionalnom maseru.

Obavezno meditirajte

Neprohodnost jajovoda nije bezazlen problem, pogotovo mladim ženama koje planiraju potomstvo. Jako je važno ne nervirati se jer stres i nervoza samo produbljuju vaš problem. Meditacija nam pomaže da redukujemo nivo stresa i samim tim čini da se osećamo dobro.

Bilo bi  idealno da prvih 10 ili 15 minuta na početku svakog svog dana provedete u meditaciji. Jako su značajne i vežbe disanja uz primenu tehnika za opuštanje.

Ako samo nekoliko minuta svog jutra posvetimo potrazi za unutrašnjim mirom, to će se odraziti na čitav naš dan. Bićemo pozitivniji i mnogo ćemo se lakše nositi sa stresnim situacijama. A što je manje stresa, manje su šanse za upale, koje dovode do začepljenja jajovoda.

Joga vežbe poboljšavaju plodnost kod žena

Začepljeni jajovodi se verovali ili ne mogu otčepiti i pomoću joge. Ova drevna veština pomaže da uskladimo energiju u telu i ubrzava oporavak organizma.

Dve asane (položaja) koje stimulišu mišiće zadnjice i karlice i doprinose plodnosti kod žena jesu Setu Bandhasana i Viparita Karani.

SETU BANDHASANA

Ova poza se još zove i „most“ i vrlo je korisna u slučaju stomačnih tegoba, lošeg varenja i menstrualnih bolova. Uz to, umiruje stres i napade panike i pomaže nam da se oslobodimo nagomilanih emocija.

Ležite na leđa i stavite ruke pored tela sa šakama okrenutim nadole. Savijte kolena tako da stopala budu ravno na podlozi, u širini kukova, blizu zadnjice. Pritisnite snažno pod rukama i stopalima i iskoristite snagu mišića kako biste odigli kukove od zemlje. Udahnite dok podižete kukove, ostanite u tom položaju 20 do 30 sekundi, a zatim izdahnite dok se spuštate. Ponovite tri-četiri puta.

VIPAIRTA KARANI

Ova tradicionalna poza poznata je po tome što potpomaže deblokadu jajovoda. Ujedno donosi i gotovo trenutno opuštanje nogu i čitavog tela nakon napornog dana. Nemojte je raditi tokom ciklusa i ukoliko imate diskus herniju.

Ležite na leđa i noge naslonite na zid tako da formirate ugao od 90 stepeni. Repni deo kičme ne sme biti podignut. Ruke opustite pored tela dlanova okrenutih nagore. Ostanite u tom položaju najmanje dva-tri, a najviše 20 minuta. Dišite duboko i ritmično. Na kraju savijte kolena i spustite se na desnu stranu, okrenite se i ostanite kratko u tom položaju.

Kako otčepiti jajovode prirodno

Homeopatija i začepljeni jajovodi

Ova holistička nauka nudi veliki broj prirodnih lekova koji su se pokazali kao efikasni u lečenju zapušenih jajovoda. Razmotrite stoga ideju da o svom problemu porazgovarate sa iskusnim homeopatom. Inače, u terapiji ovog oboljenja, stručnjaci često preporučuju i sledeći homeopatski lekovi

  • Cimcifuga racemosa, 
  • Gupionum, 
  • Lachesis Pulsatilla nigricans, 
  • Platina, 
  • Sepia, 
  • Silicea, 
  • Thlaspi bursa, 
  • Thiosinaminum.
Sponzorisani linkovi:
f