Chia semenke upotreba, recepti i iskustva
Biljka čia, koja daje istoimene chia semenke, jednogodišnja je cvetnica iz porodice pitomih nana koja predstavlja izuzetno bogat izvor minerala i hranljivih materija. Ova zdrava semena deluju veoma hidrirajuće na naš organizam, pospešuju probavu i regulišu rad creva, te regulišu nivo elektrolita.
Čia seme je preporučljivo onima koji žele da izgube višak kilograma, pošto postiže efekat brže razgradnje masti u telu, a daje nam osećaj sitosti i izvrsna je zamena za gotovo sve slane grickalice. Iako nije u pitanju žitarica, svakako je zdravija od njih jer ne sadrži gluten, a može da se kombinuje sa raznim jelima. U nastavku teksta ćemo vam predočiti koje su sve zdravstvene beneficije korišćenja ovih semenki, kako se koriste i kome se najviše preporučuju.
Biljka chia daje snagu i jača imunitet
Chia semenke su sitna crna, bela i tamnosmeđa semena koja potiču od biljke Salviahispanica, koja je vrsta mente. Prirodno stanište joj je Južna i Srednja Amerika, tačnije područje Perua, Gvatemale, Bolivije, Paragvaja i Meksika. Od davnina uzgajali su je i koristili su je kao osnovnu namirnicu Asteci i Maje, a sam naziv chia, zapravo, je drevna majanska reč za snagu.
Iako se koristila hiljadama godina, postala je popularna u poslednjih 25 godina, jer su naučnici ustanovili da je prebogata omega-3 masnim kiselinama koje čine čak trećinu njenog sastava, što predstavlja jedan od najboljih izvora zdravog i kvalitetnog ulja.
Chia semenke sastav
Osim toga, chia semenke obiluju antioksidansima i vlaknima, a sadrže i visok nivo magnezijuma, cinka, gvožđa i kalcijuma. Kao takva, ova dragocena biljka može mnogo da utiče na unapređivanje zdravlja, posebno kad je reč kod sprečavanja oboljenja srca, povišenog šećera, a odlično se pokazala i kad je regulisanje varenja u pitanju.
Chia semenke su veoma bogate mineralima.
Prednjači mangan, koji je veoma bitan za metabolizam, rast i razvoj mišića i kostiju. Potom je prisutan fosfor, koji je takođe bitan za održavanje i regeneraciju tkiva. Pored njega nalazi se i bakar koji nam najčešće nedostaje u ishrani, a važan je za zdravlje i pravilan rad srca. Zanimljivo je da se u samo dve kašike čia semenki nalazi čak dva puta više kalijuma nego u jednoj banani.
Gvožđe, kao sastavni deo hemoglobina u crvenim krvnim ćelijama, uključen je u transport kiseonika kroz celo telo, a ovim mineralom chia semena takođe obiluju. Na kraju, prisutan je kalcijum, koji osim što je dobar za kosti, izuzetno pogoduje našem mozgu i nervima.
Iako su bogate esencijalnim mineralima, chia semenke ne predstavljaju obilan izvor vitamina. Ipak, sadrže vitamine A, B, E i D, koji su pogodni za vid, kosu, nokte, kožu, zube, mišiće i nervno tkivo. Upravo zato se koriste kao dodatak jelima, prirodnim voćnim sokovima i desertima, a ne sadrže ni šećere, gluten i okside.
Kako se koriste semena chia u ishrani
Prema naučnim analizama, 28 grama ovih semena sadrži 138 kalorija, 8 grama masti, 12 grama ugljenih hidrata, 10 grama vlakana i 5 grama proteina. To znači da jedna puna kašika dnevno obezbeđuje 18 odsto dnevnih potreba kalcijuma, 27 odsto fosfora, 30 odsto mangana i nešto manju količinu kalijuma, cinka i bakra.
Pošto je čia seme potpuno neutralnog ukusa, ono neće imati uticaja na drugu hranu koju konzumirate istovremeno, pa ga možete koristiti kao dodatak svim jelima. Najčešće se preporučuje kombinovanje sa salatama, semenke chia su pogodne i uz dvopek, kao dodatak tokom pripreme hleba, kolača i peciva, a samlevene ih možete dodati u jogurt i kefir. Idealno se kombinuju uz orašaste plodove, kukuruz, badem i proso.
Možete ih koristiti kao u sva tri obroka. Recimo, za doručak uzmite šolju kefira i dodajte kašiku čija semenki uz ovsene mekinje, pahuljice ili musli. Osim toga, veoma se lako mogu kombinovati i upotrebiti kad je ručak u pitanju. Možete ih dodati u salatu, čime ćete povećati unos proteina i vlakana i ceo obrok učiniti lako probavljivim.
Takođe, čija semena možete da ubacite u supu, ćufte od mesa ili u smesu za pohovanje mesa, jer su idealna zamena za prezlu. Za kraj dana možete da pomešate jogurt i chia semenke, a u smesu da izrendate jednu svežu jabukui dodate malo kandiranog voća.
Chia semena koliko na dan se smeju konzumirati
Za razliku od semena lana, chia semenke ne moraju da se samelju da bi mogle da se konzumiraju i da bi njihova nutritivna vrednost bila potpuno izražena. One su lako probavljive, vrlo prijatnog ukusa i mogu da se konzumiraju u dnevnoj dozi od 20 grama.
Nije preporučljivo da ih pržite, kako termičkom obradom ne bi izgubile vredne i hranljive materije. Čak i kad ih dodajete jelima koja pripremate, savetuje se da to učinite pred sam kraj kako bi što manje bile izložene visokoj temperaturi i time zadržale svežinu.
Pošto veoma lako upijaju vodu, mogu da se konzumiraju svako jutro tako što ih prethodno ostavite da odstoje desetak minuta u čaši vode.Za to vreme one nabubre i praktično dobijete želatinastu masu koju možete jesti kašičicom.
Doziranje semenki čia
Nutricionisti preporučuju da osobe ispod 50 godina starosti unose 38 grama dnevno za muškarce i 25 grama za žene, dok osobe preko 50 godina starosti konzumiraju po principu 30 grama dnevno za muškarce, odnosno 21 gram za žene.
Iako se preporučuju osobama koje pate od određenih zdravstvenih problema, čia semena su najbolji izbor mnogih sportista. Naime, zbog visokog nivoa proteina kojeg sadrže zajedno sa mineralima, često se nalaze na meniju onih osoba koje se bave sportom, pošto pospešuju oporavak, izgradnju i regeneraciju mišića.
Zanimljivo je da ove sitne semenke sadrže triptofan, protein koji osim što daje osećaj sitosti, razgradnjom u organizmu pomaže kada je u pitanju kvalitetan san, pa se preporučuju osobama koje pate od nesanice.
10 prednosti korišćenja čia semenki
Slobodno možemo reći da se ova biljka svrstava među najzdravije namirnice na planeti. Karakteristična je po tome što je prepuna hranljivim materijama koje umnogome pomažu vašem telu i mozgu da pravilno i bolje funkcionišu. Evo liste prednosti korišćenja chia semena koja je naučno dokazana:
- Obezbeđuju veliku količinu hranljivih materija, dok sadrže veoma malo kalorija,
- Bogate su antioksidansima,
- Sadrže nizak nivo ugljenih hidrata, a visok nivo visokokvalitetnih proteina i vlakana,
- Pomažu gubitak telesne težine,
- Obiluju omega-3 masnim kiselinama,
- Poboljšavaju krvnu sliku i smanjuju rizik od srčanih oboljenja,
- Visok sadržaj kalcijuma, magnezijuma i fosfora poboljšava zdravlje kostiju, a važno je reći da se chia semenke posebno preporučuju osobama koje ne jedu mlečne proizvode,
- Dovode do značajnih zdravstvenih poboljšanja kod osoba koje boluju od dijabetesa tipa 2,
- Preporučuju se sportistima i rekreativcima, jer pomažu postizanje boljih rezultata i performansi,
- Veoma lako se uklapaju uz svako jelo i odgovaraju vašem načinu ishrane, a ne izazivaju alergijske reakcije na koži.
Chia semenke kao lek za brojne tegobe
Chia semenke su postala popularne u poslednjih nekoliko godina zbog svoje visoke nutritivne vrednosti i mnogih zdravstvenih beneficija. Kao što je već rečeno, ova semena sadrže veliku količinu omega-3 masnih kiselina koje su izuzetno važne za naše telo i prava su hrana za mozak. Upravo zbog činjenice da obiluju ovom korisnom materijom, savetuje se da se koristi kao dodatak jelima, jer retko koja namirnica koju konzumiramo ima dovoljno omega-3 masnoća.
Osim toga, chia semenke smanjuju otpornost na insulin i poboljšavaju nivo šećera u krvi, te su sjajan izbor u borbi protiv dijabetesa tipa 2 koji se često javlja. Zanimljivo je da, u poređenju sa tradicionalnim hlebom, onaj koji je napravljen od čia semenki pogoduje smanjenju šećera u krvi i kao takav se savetuje za svakodnevnu upotrebu osobama obolelim od dijabetesa.
Chia semenke video
Pogledajte naš video prilog sa odličnim receptima i semenkama chia
Poznato je da današnji način života izlaže svakoga od nas stresu koji ima ozbiljne posledice po naš organizam, a najčešće po probavni sistem. Kod problema sa neredovnom stolicom i sa tzv. lenjim crevima, chia semenke obezbeđuju distribuciju potrebnih vlakana. Ona se apsorbuju u debelom crevu i omogućuju povratak pravilnog rada probavnog sistema i redovno pražnjenje. Osim toga, ishrana bazirana na vlaknima kojima obiluje ovo semenje pomaže i kod smanjivanja nadimanja i upalnih procesa debelog creva.
Chia seme sadrži niz korisnih biljnih jedinjenja. Najzastupljenija je hlorogena kiselina, koja predstavlja prirodni i snažan antioksidans koji smanjuje krvni pritisak. Pored nje, nalazi se kofeinska kiselina, koje ima u izobilju a koja je idealni saveznik u borbi protiv upalnih procesa u organizmu.
Naučnici su takođe utvrdili da chia semenke sadrže kvercetin i kempferol, dva antioksidansa koji smanjuju rizik od srčanih oboljenja, osteoporoze, a pokazali su se korisnim i u prevenciji malignih oboljenja i drugih hroničnih bolesti. Posebno se savetuje da ih koriste deca koja imaju problema sa demineralizacijom kostiju, koja vodi ka pojavi rahitisa, a kod odraslih osoba ka osteomalaciji.
Chia puding recept koji će vas oduševiti
Za ljubitelje laganih slatkih obroka pripremili smo posebno iznenađenje. Naime, kada se chia semenke iskombinuju sa vašim omiljenim voćem, možete napraviti idealan zdrav desert za vas i vaše ukućane.
Za osnovu vam je potrebno:
300 ml kokosovog mleka,
3 kašike čia semenki,
3 kašike kokosa
2 kašike meda
i po izboru, možete da dodate voće koje želite, a najlepši ukus puding ima sa bananama, jagodama, kupinama i mangom.
Potrebno je da pomešate mleko, chia semenke, kokos i med. Izmešajte dok se masa lepo ne sjedini, a potom je odložite u frižider na nekoliko sati, najbolje da odstoji preko noći. Pre nego što počnete sa serviranjem, preporučuje se da izvadite posudu sa masom da odstoji na sobnoj temperaturi.
Za voćni pire možete da koristite samo jednu namirnicu. Ipak, mnogo lepši efekat ćete postići kombinovanjem nekoliko različitih voćki. Pripremljeno, oprano i očišćeno voće prvo isecite, a potom izmešajte mikserom. Po želji možete da dodate malo meda u toku pripreme, kako biste eliminisali kiselost. Ukoliko niste u mogućnosti da napravite pire, možete da isečete voće na sitne komade i kao takvo ga koristite.
U činije za serviranje sipajte sloj pudinga, potom sloj voća, zatim ponovo sloj pudinga i na vrh možete da stavite voće posuto kokosom. Ovaj desert je izuzetno zdrav, jer sadrži prirodne šećere koji se sporije razgrađuju u organizmu za razliku od kupovnih pudinga koji obiluju veštačkim šećerima i zaslađivačima.
Fenomenalni chia smoothie recept
Danas su ovi napici postali veoma popularni, a ujedno su laki za pravljenje i veoma su ukusni. Da biste kombinovali zdravo i ukusno i time dobili smoothie od čia semenki, potrebno je da kreativno iskoristite voće koje imate u frižideru. Mi ćemo vam dati samo jednu od ideja kako da napravite veoma lagan napitak od ovih korisnih semena.
Potrebno je:
1 banana,
1 šolja jagoda,
chia semenke jedna puna kašika,
50 ml kokosovog mleka,
pola kašičice vanile u prahu,
pola kašičice cimeta,
kockice leda.
Navedene sastojke ubacite u blender i izmiksajte sve dok se ne sjedini u masu. Po želji možete dodati i jednu šargarepu kako bi smoothie imao još lepši ukus i boju. Za pripremu ovog napitka potrebno je svega nekoliko minuta. Pošto je smuti bogat neophodnim vitaminima i mineralima, predstavlja idealan doručak za zdrav početak dana.
Gde kupiti chia semena i koja je cena
Chia semenke je relativno lako pronaći u bilo kojem većem supermarketu, obzirom da su zahvaljujući sve većoj popularnosti poslednjih godina preplavile naše tržište. Osim toga, ima ih u gotovo svim bolje snabdevenim prodavnicama sa zdravom hranom , gde je preporučljivije da ih kupujete, jer su svežije i možete da pazarite količinu koju sami želite, a moguće je da naručite i putem interneta.
Cena chia semenki se kreće oko 360 dinara za 100 grama, što naravno zavisi od proizvođača i prodavca. Pri kupovini trebate da obratite pažnju da su semena crne i bele boje, dok obavezno morate da izbegavate ona koja su crvene boje jer ona još nisu zrela.
Takođe ih je moguće pronaći u obliku grickalica, slanih pločica i raznih napitaka. Kako god da budete koristili chia semenke u okvirima preporučene dnevne doze, sigurno ćete svom organizmu priuštiti bogat izvor hranljivih materija i minerala koji će unaprediti vaše opšte zdravstveno stanje.
Kome se ne savetuje konzumacija čia semenki
Iako su hranljiva svojstva čia semena dokazana i naučno potvrđena, doktori su došli do određenih saznanja nakon podrobnijih analiza. Naime, ljudi koji boluju od raka prostate ili imaju urođen visok rizik od dobijanja tog malignog oboljenja trebalo bi da izbegavaju upotrebu velike količine čia semenki. Razlog tome leži u činjenici da se omega-3 masne kiseline nalaze u obliku alfa-linolenske kiseline. Njihov visok unos u organizam može da dovede do problema sa prostatom.
Pored toga, osobama koje imaju visoku koncentraciju triglicerida u krvi smeju da konzumiraju samo chia semenke posebne sorte – u pitanju su Salba semena. Doktori su utvrdili da korišćenje svih drugih vrsta može da dovede do povećanja nivoa triglicerida u organizmu.