Bakterija ešerihija koli simptomi i lečenje
Ešerihija koli verovatno je najraširenija bakterija, pritom i jedna od najotpornijijih na antibiotike, a može izazvati vrlo neprijatne crevne i urinarne infekcije, upalu pluća, sepsu i meningitis. Ponekad se leči veoma dugo jer terapija medikamentima ne daje odgovarajuće rezultate (neki sojevi ove bakterije otporni su na antibiotike), ali problem je i u tome što se infekcija u velikom broju slučajeva vraća.
Kako se infekcija prenosi, ko spada u rizične grupe da oboli. Koji su simptomi oboljenja i kako se provodi lečenje ešerihije koli prirodnim putem, saznajte u daljem tekstu..
SIMPTOMI EŠERIHIJE KOLI ČESTO IZOSTANU
U normalnim okolnostima bakterija ešerihija koli je redovan stanovnik čovekove crevne flore,te je veoma korisna i značajna jer učestvuje u proizvodni K vitamina i vitamina iz B grupe. Problem nastaje ukoliko imunitet opadne, pa se ešerihija previše raširi -takoreći „podivlja“ i tada se kao prvi znaci javljaju malaksalost, drhtavica i visoka temperatura.
Otežavajuća okolnost je što ovi tipični simptomi ešerihije koli često izostanu – sem u slučaju njenih visokih koncentracija u organizmu, pa uglavnom uopšte i nismo svesni infekcije. Ukoliko celu stvar zapustimo, javljaju se daleko teže zdravstvene tegobe.
Ešerihija može izazvati dijareju i dehidraciju, a ako dospe do bešike, uzročnik je upornih upala mokraćnih puteva, koje su praćene peckanjem pri mokrenju uz učestalo i bolno uriniranje. Ponekad se pojavljuje i krv u mokraći.U nekim slučajevima imaćete jak osećaj da se trebate izmokriti, a nećete imati šta jer vam je bešika prazna. Ponekad je i miris mokraće drugačiji što takođe može biti znak infekcije.Ako se bolest još više zapusti, upala prelazi na bubrege.
Ešerihija koli u mokraći ume jako da se raširi u samoj mokraćnoj cevi, odakle kasnije dospeva u bešiku i izaziva i njenu upalu – cistitis. Ako se i ovde ne odreaguje na vreme dospeće u organe za izlučivanje tj. bubrege što značajno otežava lečenje. Kod učestalih prolivastih stolica -koja je najčešće žućkasto-zelenkaste boje, česta je pojava i sluzi i neretko dolazi do dehidratacije organizma. Stoga je i pijenje veće količine tečnosti više nego preporučljivo.
Ukoliko imate ili pak sumnjate na bilo koji od gore navedenih – početnih simptoma infekcije, kao što su „lažno mokrenje“ peckanje ili čak pojava krvi, obavezno se javite urologu na pregled, kako bi mogli utvrditi da li je ešerihija uzročnik urinarne infekcije, te da bi na vreme započeli sa terapijom.
Ukoliko ste stariji od 60-65 god, imate dijagnostikovan dijabetes, ranije ste imali problema sa bubrezima ili ste u drugom stanju, nema šta da se čeka obavezno idite lekaru što pre. Najteži obici ešerihije mogu izazvati vrlo teške komplikacije sa bubrezima, kada oni mogu u potpunosti da otkažu te dolazi i do smrtnog ishoda.
EŠERIHIJA KOLI PRENOŠENJE
Mnogi se pitaju kako se prenosi ešerihija, a odgovor je krajnje jednostavan prljavim rukama, nedovoljno opranim namirnicama i zagađenom vodom. Ako se ne pozabavimo sa ličnom higijenom, kao i higijenom uopšte na pravi način, teško ćemo izbeći infekciju. Stoga je i preporuka lekara da povremeno dajemo urin na analizu, da bismo i znali na čemu smo. Bakterija ešerihija koli kod žena je i nešto učestalija nego kod muškaraca, stoga se damama preporučuje češće testiranje. Ovo su ujedno i rezultati najnovijih studija iz Sjedinjenih država.
Dajemo vam i nekoliko odličnih preporuka za prevenciju
- Uvek perite ruke nad mlazom vode, dobro ih istrljajte sapunom, saperite i obrišite peškirom pre pripremanja hrane,rada sa hranom,obroka, obavezno nakon male i velike nužde, pre i posle menjanja pelena kod beba, igranja sa kućnim ljubimcem i dr.
- Povrće i voće perite u sudoperu nad jakim mlazom vode – temeljno i detaljno.
- Ne dozvolite da sirova hrana dospe u kontakt sa kuvanom, kako ne bi došlo do kontaminacije. Sirovo meso stavljajte u poseban tanjir i nikad u njega nemojte naknadno stavljati drugu kuvanu hranu.
- Daske na kojima sečete hranu, detaljno operite, kao i sab pribor, nemojte prljavim priborom prelaziti na pripremanje i sečenje druge namirnice,ovo naročito važi za sirovu hranu.
- Ako spremate za obrok mleveno meso, izuzetno je važno da ga dobro obradite termički, na 70 stepeni min.
- Ukoliko mleko nije pasterizovano, nemojte ga piti,
- Ne posežite olako za vodom iz česme, koliko god da vas gradske vlasti uveravaju da je čista i bakteriološki ispravna. Bolje je prokuvajte, ili koristite bokal sa filterom za pročišćavanje, dolazi u obzir i flaširana voda – koja opet nije ni jeftina.
- Ne dozvolite da vam hrana dugo stoji van frižidera…
SAVET PLUS: Novije studije prestižnih američkih univerziteta pokazuju da se jedan metod izdvojio kao veoma efikasan u eliminaciji bakterije ešerihije koli iz svežeg voća i povrća. Metod je krajnje jednostavan – potopite na 5 minuta voće i povrće u rastovoru sirćeta, isperite nad jakim mlazom vode i kasnije uporebite sveže.
Kod odraslih osoba bakterija se može preneti seksulanim putem. Ešerihija koli u spermi se dosta retko prenosi sa muškaraca na njihove partnerke, ali je prenošenje infekcije učestalije kod parova koji upražnjavaju analni seks.
ISHRANA KOD EŠERIHIJE KOLI
Da je bakterija ešerihija žestok protivnik i nije neka novost. Lečenje medikamentima, čajevima i drugim metodama neće doneti rezultate, ukoliko ne prilagodimo ishranu i okrenemo se zdravom životu. Recimo i to da u današje vreme ne postoji osoba, čiji se imunološki sistem može u potpunosti sam nositi sa stresom i brojnim infekcijama, a da pritom ne preduzima neke mere.
Brza i loša ishrana, uživanje u duvanu i alkoholnim pićima, upotreba sintetičkih lekova, manjak kretanja i potpuna fizička neaktivnost nas dovode do pada imuniteta. Ako nam je pri tom i pražnjenje creva neredovno, pijemo manje tečnosti nego što je potrebno tokom dana, dovodimo naš organizam u ozbiljnu situaciju. Upravo ovakvu priliku i čeka bakterija ešerihija koli.
Zato se mora voditi računa o kvalitetu svake pojedine namirnice (poželjno je da su u svom izvornom obliku), nemojte se prejedati, kombinujte namirnice kako treba, unosite biljna vlakna i enzime, te se trudite se da ne izlažete organizam svakodnevnom stresu.
Još nekoliko predloga:
- Pijte šest do osam čaša vodne dnevno, izbegavajte sva alkoholna pića i smanjite unos kofeinskih napitaka. Ostavite u potpunosti ili smanjite pušenje.
- Svaki dan popijte malu čašu soka od brusnice koja izvanredno deluje protiv upala. Potrudite se da jedete mnogo namirnica bogatih C vitaminom i flavonoidima, kao što su citrusi i zeleno povrće, kako biste poboljšali imunitet. U tu svrhu može pomoći i tinktura ili čaj ehinacee.
- Za smanjenje peckanja prilikom mokrenja popijte dve šolje vode u kojoj se kuvao ječam i jedite sveži beli luk.
- Ječmena voda se priprema tako što se kašika ječma kuva jedan sat u litru vode.Procediti i piti začinjeno limunovim sokom i medom.
- Ishranu obogatite namirnicama koje sadrže vitamine A, na prvom mestu tu ubrajamo šargarepe i sezonsko povrće – najbolje je ono lisnato. Jedite dosta integralnih žitarica, zatim hranu bogatu cinkom (susam, bundevine semenke i grašak), kao i hranu koja sadrži selen – poput indijskog i brazilskog oraha.
Bakterija ešerihija koli kao što znamo ume biti itekako uporna i pravi je borac, stoga je i adekvatna ishrana najbolja moguća terapija. Evo još nekoliko preporuka za prirodno lečenje ešerihije koli:
- Pijte svakodnevno domaći kefir ili blag probiotski jogurt.
- Propolis kapi su ozbiljan neprijatelj za svaku infekciju pa tako i ešerihiju, isto važi i za matičnu mleč, koja će osnažiti organizam i sprečiti pad imuniteta, ako im pridodate i kašičicu dve domaćeg meda, svakoj infekciji se loše piše.
- Čaj od bosiljka suzbija ešerihiju i stafilokoke, ovaj pravi prirodni antibiotik je izuzetno delotvoran.
- Pijte antibakterijski sok od borovnice.
EŠERIHIJA KOLI LEČENJE ANTIBIOTICIMA
Infekcije ešerihijom leče se određenim antimikrobnim lekovima. Recimo i to da nisu svi serotipovi podjednako osetljivi na istu vrstu antibiotika, samim tim nemojte započeti lečenje sami – na svoju ruku,već uz obaveznu konsultaciju sa nadležnim lekarom i to uz urađeni antibiogram.
Ešerihija koli u trudnoći se mora strogo nadgledati i buduće mame trebaju često davati urin na analizu, uz dogovor urologa i ginekologa se određuje terapija. Zbog neadekvatne i prekomerne upotrebe antibiotika danas postoji sve više mikroorganizama koji su otporni na postojeće lekove, pa se takve infekcije teže leče. Neophodno je uz antibiotike pojačati ličnu higijenu, povećati unos tečnosti, naročito čajeva, i to od brusnice kao i vitamina C.
Najbolji način da se bakterija ešerihija koli ukloni iz organizma jeste upotreba preparata na bazi lekovitog bilja i zdravog organskog povrća i voća.
LEKOVITI MELEM PROTIV EŠERIHIJE KOLI
- Stavite u blender 100 grama peršunovog korena, 100 grama limuna očišćenog od semenki, 100 grama meda (domaćeg) i 100 ml maslinovog ulja(hladno-ceđenog). Sve dobro izblendajte, pa zatim izručite u odgovarajuću staklenu teglu. Preporuka je da se uzima po supena kašika leka, najmanje pola časa pre svakog glavnog obroka, znači tri puta dnevno.
ZDRAV ALKALNI(BAZNI) DORUČAK
Koliko je alkalizacija organizma važna, naročito na početku dana u jutarnjim satima, napominjali smo više puta u našim člancima. Upravo takav doručak itekako može pomoći kod urinarnih infekcija i to naročito onih čiji je izazivač bakterija ešerihija koli. Evo jednog odličnog recepta…
- Pola šolje prosa kojeg ste predhodno dobro oprali, skuvajte sa vodom ( oko 1,5 šolja vode), dodavajte mu redom sok od jedne pomorandže(prirodno ceđen), malo suvih grožđica, domaći med, rogač u prahu, nekoliko mlevenih badema i malo cimeta. Ovaj fenomenalan i zdrav doručak pomaže na duge staze kao prevencija raznih bolesti.Nutriucionisti preporučuju da se pre njega pojede i jedna osrednja porcija sa svežim voćem, jer će još više doprineti alkalizaciji.
EŠERIHIJA KOLI LEČENJE ČAJEVIMA I BILJEM
Čaj od listova breze protiv ešerihije
Listovi breze imaju izuzetna diuretička svojstva, te deluju veoma efikasno na urinarne infekcije koje su nastale usled problema koje izaziva ešerihija koli u urinu.
- Provrelom vodom prelije osušene brezine listove i pustite desetak minuta da odstoji. Dobro procedite i pijte najviše do 4 šolje dnevno. Ovaj čaj protiv ešerihije možete koristiti tek nakon konsultacija sa urologom. Isto pravilo važi i za uvin čaj.
Preporučujemo vam da pročitate na našoj stranici još jedan odličan recept za čaj od peršuna, koji je dokazani prirodni lek protiv ešerihije.
ČAJNE MEŠAVINE PROTIV EŠERIHIJE
- Pomešajte podjednake delove kleke, rastavića, kukuruzne svile, šipurka i ružmarina, pa 3 velike supene kašike mešavine prelijte sa sedam decilitara proključale vode i ostaviti da poklopljeno odstoji 60 minuta. Procedite čaj i pijte ga tri puta dnevno po jednu veliku šolju – po fitotrerapeutima ešerihija koli u mokraći se uspešno eliminiše uz ovu mešavinu.
- Izmešajte jednake delove bosiljka, zlatnice, vranilove trave i lista od brusnice, pa tri supene kašike ove mešavine prelijte sa sedam decilitara proključale vode i ostavite poklopljeno da odstoji najmanje sat vremena. Lekovita čajna mešavina se pije tri puta u toku dana, po jednu šolju od dva deci.
- Tri supene kašike listova od brusnice prelijte sa sedam decilitara proključale vode i zaklopite. Nakon pola sata, dobro procedite, te zatim pijte tokom celog dana…
KAKO IZLEČITI EŠERIHIJU KOLI PRIRODNIM PUTEM – ISKUSTVO
Neki dan smo cenjeni čitaoci, na sve popularnijem fejsbuku pročitali iskustvo Ivane L. iz Beograda, kojoj je bakterija ešerihija koli napravila velike probleme. Ona se suočila sa infekcijom pre nešto više od dve godine. Prenosimo njeno iskustvo u celosti :
„Naselila mi se ešerihija koli u mokraći i izazvala upalu mokraćne bešike praćenu peckanjem, učestalim mokrenjem i bolom. Pomislila sam da je reč o uobičajenoj upali koja će brzo proći, ali sam, nažalost, popila toliko antibiotika da sam uništila crevnu floru i dobila kandidijazu, a problem s ešerihijom se nastavio. Uporedo s tim, na svoju ruku pila sam čaj od uve, ali ni to nije pomoglo.
Po preporuci jedne prijateljice došla sam do čajne mešavine jednog travara, što mi je resilo problem, ali samo nakratko – infekcija se nakon sedam meseci vratila, a ja pala u očaj. Na svu sreću, upoznala sam nutricionistu koji mi je objasnio da mi je organizam zakiseljen od loše ishrane i da će mi se infekcija vraćati dokle god ga ne alkalizujem i ne ojačam imunitet. Preporučio mi je knjigu od T.Barodija o alkalizaciji organizma, koja mi je otvorila oči, jer je pomogla da shvatim suštinu ovakve ishrane.
I, verovali ili ne, posle svega mesec dana infekcija je nestala i od tad se nije vraćala. Još uvek se hranim po tim principima, uz povremene „izlete“, naravno. Oslobodila sam se ne samo ešerihije već i kandide u crevima, holesterola i gastritisa.
Jeste li znali da su semenke dinje kao lek veoma delotvorne za lečenje ešerihije. Pogledajte video:
Nadamo se da smo ovim tekstom uspeli pojasniti šta je ešerihija koli i kako se prenosi, te ukoliko smatrate da je članak vredan pažnje, podelite ga vašim poznanicima i prijateljima..