Gastritis simptomi i prirodno lečenje
Gastritis simptomi i lečenje prirodnim putem
Nadima vam se stomak odmah posle jela, podrigujete i često vam je muka? Osećate nelagodno peckanje i bol u gornjem delu stomaka? U pitanju je gastritis – upala želuca.
U narodu je poznat kao žgaravica ili gorušica. Gastritične tegobe su naročito izražene u jesen i proleće. Statistike pokazuju da skoro polovinu stanovnika naše planete muče problemi u vezi sa akutnim ili hroničnim gastritisom.
Upala sluznice želuca najčešće je izazvana bakterijom Helicobacter pylori o kojoj smo već pisali na našem sajtu. Doprinose joj i protivupalni lekovi, kao i neumereno konzumiranje alkohola.
O svemu pročitajte više u nastavku, saznajte šta je gastritis i kako se leči. Čekaju vas odlični saveti vezani za ishranu i pripremu prirodnih preparata…
Koji su glavni faktori rizika za nastanak gastritisa
Neumereno korišćenje lekova
Nesteroidni antireumatici i acetilsalicilna kiselina, mogu dovesti do teških oblika upale želuca, sve do čira i krvarenja. Preporuka je i kardiologa, neurologa i fizijatara da se pre uvođenja ovih lekova isključi postojanje upale želuca – gastritisa.
Antibiotici i antipiretici (lekovi za snižavanje visoke temperature) takođe mogu biti potencijalno opasni po želudac. Štete i dvanaestopalačnom crevu, ali i jetri i pankreasu.
Opijati, alkoholna i gazirana pića, kafa i cigarete, veliki su neprijatelji želuca i izazivači teških oblika gastritisa.
Ishrana bazirana na kupovnim industrijskim namirnicama
Uzrok gastritisa je svakako i nepravilna i neadekvatna ishrana. Ako je unosite u velikim količinama i jedete u kasnim večernjim satima, eto dodatnog razloga za želučane smetnje. Neretko se odmah ujutru javi jaka kiselina u želucu koja će vam pokvariti ceo dan.
Brza hrana, neadekvatno termički obrađena, malo svežeg voća i povrća, mnogo mesa malo ribe – sve to opterećuje želudac. Aditivi u hrani su posebna priča, kao i hormoni kojima je tretirano meso i pesticidi koji se nalaze u voću i povrću.
Stres je čest uzročnik gastritisa
Kinezi tačku gde je želudačni bol najčešći tj. epigastrijum, zovu tantien iliti čvor života. Sve se prelama u njoj i ružno i lepo što doživljavate. Stres je na visokom mestu uzročnika raznih oboljenja. U kombinaciji sa postom, tj. dijetama, daje simptome slične gastritičnim tegobama.
Sve to može biti gastritis želuca ali i ne mora. Ponekad se dijagnostikuje dispepsija kao skup simptoma lošeg varenja i nadutosti. Uz nju se javljaju retke učestale stolice, ili pak zatvor i nadimanje.
Nedostatak fizičke aktivnosti
Malo fizičke aktivnosti, prekomerno sedenje a malo kretanja – bolesti su savremenog čoveka. One imaju veliki uticaj na rad celog digestivnog trakta.
Takav pasivan način života, uz nezdravu ishranu i prateći stres može biti uzrok čitavog niza zdravstvenih tegoba. Nužno je da to promenite, ako želite biti zdravi.
Idite u duge šetnje, vežbajte, vozite bicikl, meditirajte, bavite se jogom i što je najvažnije hranite se zdravo. Na taj način sprečićete gastritis i sve pomenute tegobe.
Koji su simptomi gastririsa najizraženiji u jesen i proleće
Akutni gastritis javlja se iznenada. Prvi simptomi blage upale želuca variraju od osećaja nelagodnosti između završetka grudne kosti i pupka, do pojave mučnine. Zatim javlja se pečenje, osećaj žarenja i kiselosti, koja se neretko širi i naviše iza grudne kosti, pa sve do jakih grčevitih bolova i povraćanja.
Najučestaliji uzrok akutnog gastritisa jeste previše hladna ili teško svarljiva hrana koja se konzumira u neumerenim količinama. Tada se sluznica želuca upali, otekne, zacrveni i nastaje poremećaj u varenju.
Sa druge strane hronični gastritis se razvija postepeno u dužem periodu i karakterišu ga sledeći gastritični simptomi:
- tup bol u gornjem delu stomaka,
- nadutost odmah posle jela,
- gubitak apetita, ubrzo nakon što se unesu prvi zalogaji hrane.
Jak probadajući bol, mučnina i ponekad povraćanje sadržaja koji izgleda kao talog od kafe ili krvi – alarmantni su simptomi. Oni zahtevaju hitno javljanje lekaru.
Upalu želuca mogu izazvati i razni sastojci iz hrane na koje sluznica želuca reaguje, naročito u prelaznim godišnjim periodima – u proleće i na jesen. Tada se menja i način ishrane i hormonski status u organizmu. Tome doprinose bakterije koje želudačni sekreti ne mogu uništiti svojim niskim pH vrednostima.
Kada se trebate javiti lekaru?
Osnovni gastritis simptomi jesu osećaj pečenja u gornjem delu stomaka (bol može da se smanji ili poveća nakon unošenja hrane). Sve to prati mučnina, nadutost stomaka, gubitak apetita, često podrigivanje, gasovi i nadimanje posle jela.
Ukoliko tegobe tj. ovi gastritični simptomi traju duže od nedelju dana, treba se obratiti lekaru – gastroenterologu. Situacija je posebno opasna ako pacijent povraća ili ima krv u stolici.
Nelečeni gastritis najčešće doprinosi nastanku čira na želucu i zato treba preduzeti sve mere da se poremećaj sanira.
Problem sa gastritisom nećete rešiti na opštoj praksi?
Neretko se pacijentima u službi opšte prakse daju antibiotici za lečenje HelicoPylori infekcije, ali ne prema nacionalnom konsenzusu. Tako se čini velika greška, jer se stvaraju rezistentni sojevi koje je kasnije daleko teže lečiti.
Poznato je da helikobaktertija vremenom, pored gastritisa, dovodi i do čira na želucu, a kasnije i do karcinoma želuca.
Ishrana kod gastritisa se mora korigovati
Pravilna ishrana za gastritis podrazumeva da jedete češće ali manje obroke te svaki zalogaj dobro sažvaćete.
- Hrana za gastritis ne sme biti previše topla niti hladna.
- Između obroka se odmarajte.
- Nikada ne idite u krevet posle jela i ne nosite tesnu odeću.
- Izbegavajte cigarete, a iz ishrane izbacite gazirane napitke, slatkiše, začinjenu hranu, suhomesnate.
- Nemojte kupovati pekarske proizvode jer sadrže puno trans masti.
- Ne savetuje se korišćenje žvakaćih guma, jer stimulišu lučenje želudačne kiseline.
Šta jesti kod gastitisa – jelovnik
Dozvoljene namirnice:
- barena ili kuvana jela,
- kiselo mleko i kefir,
- supe i čorbe bez masti,
- pire od povrća,
- kašasta hrana (pogotovo ako se simptomi gastritisa pogoršaju),
- dvopek umesto hleba, jer apsorbuje višak kiseline.
Zapamtite sledeće!
- Preporučuje se uzimanje manjih obroka pet-šest puta dnevno (na svaka tri sata po jedna šaka hrane).
- Morate dobro žvakati hranu.
Koju hranu trebate izbegavati
- masne i veoma slane namirnice,
- proizvode od belog brašna i sveže voće (može kuvano) ,
- prevruća ili prehladna jela,
- previše začinjena jela ,
- nedovoljno usitnjena jela (najbolje piree i kaše),
- alkohol i kafu (bez kofeina),
- žvake, jer žvaka stimuliše lučenje želudačne kišeline koja dodatno iritira sluznicu.
Savet plus:
U ishranu treba uključiti probiotski jogurt i sluzave namirnice, kao što su to mlevene semenke lana.
Preliti dve kašičice semena lana sa 2 dl tople vode i ostaviti neka prenoći. Ujutru procediti i popiti lagano u gutljajima.
Još jedan odličan recept koji će smiriti pečenje u stomaku i ublažiti gorušicu:
Svako jutro, pola sata pre doručka, popiti šoljicu sveže ceđenog soka od kupusa.
Kako se leči upala želuca?
Prvi i blagi simptomi gastritisa mogu najviše mesec dana da se leče H2 blokatorima ili blokatorima vodonikove pumpe. Uz promenu ishrane i načina života dolazi ubrzo do poboljšanja. Ali ako se tegobe ponavljaju ili duže traju, pacijent se mora javiti gastroenterologu.
Ni u kom slučaju ne trebate sami lečiti infekciju helikobakterom pre javljanja lekaru. Naime, na osnovu danas dostupnih testova iz krvi stolice ili izdisajnog testa postavlja se tačna dijagnoza. U obratnom mogu se javiti potencijalno opasne greške.
Antibiotska terapija je ozbiljna, traje dve nedelje. U kombinaciji su tri antibiotika za gastritis i blokator vodonikove pumpe istovremeno.
Korisno je posavetovati se sa nutricionistom o ishrani. Takođe ni stari blagotvorni bakini recepti – sok od kupusa, čaj od majčine dušice i slični napici – nisu na odmet. O svima njima možete saznati više na dijetamesecevemene.com.
Kome je potrebna gastroskopija i da li je pregled bolan?
Gastritis se zapravo može dokazati samo u uzorku koji patolog gleda pod mikroskopom. Uzima se prilikom gastroskopije tj. pregleda želuca endoskopom.
Sluznica želuca zaštićena je tankim sluzavim slojem koji štiti i same ćelije od oštećenja od unete hrane ili pića. A kada se prostaglandinska barijera naruši i zaštitni sloj ošteti, agensi iz unetog sadržaja imaju otvoren put ka ćelijama. To može oštetiti želudačnu sluznicu pa čak i uništiti.
Inače, gastroskopija je bezbolan kratkotrajan pregled, možda malo neprijatan. Naime, pacijentu se provlači endoskop sa malom kamericom kroz usta i jednjak sve do želuca. Sve je vidljivo na ekranu, jasno se vidi promena boje sluznice unutar želuca, kao i ulkusi ukoliko ih ima.
Ako pacijent sarađuje i diše pravilno – sve će lepo podneti. Jako je važno da ostanete mirni, kako eventualno ne bi došlo do sitnih povreda prilikom izvlačenja endoskopa.
Ponekad se izvodi i gastroskopija sa anestezijom. Pacijenti spavaju prirodnim snom i bude se odmah po završetku pregleda i za pola sata idu kući
Gastritis lečenje biljem i prirodnim preparatima
Najbolji čajevi za žgaravicu
Jednake delove kičice, hajdučke trave, kantariona i podubice pomešati. Zatim četiri kašike mešavine preliti sa litar ključale vode. Ostavite nek odstoji poklopljeno 90 minuta. Procedite i pijte nezaslađeno u toku dana umesto vode.
Još jedan odličan čaj za gastritis
Pomešati jednake delove hajdučke trave, žalfije i kičice. Četiri kašike mešavine preliti sa 1,2 litra ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata da miruje. Procediti i piti nezaslađeno u toku dana umesto vode.
Za lečenje gastritisa uzmite
Jednake delove pirevine, vodopije, bele imele, žalfije i kičice pomešati. Zatim četiri kašike mešavine preliti sa 1,2 l ključale vode i ostaviti neka odstoji poklopljeno dva sata. Procediti i piti nezaslađeno u toku dana umesto vode. Piti ujutru i uveče, pre jela, po kašiku kantarionovog ulja.
gi sakam caevite
.