Feature post image

Sok od pšenične trave recept za savršeno zdravlje

Jeste li znali da i u sred zime možete napraviti pravu energetsku bombu? Da, u pitanju je sok od pšenične trave, poznat i kao „zeleno zlato“, prava je blagodet za ljudski organizam.

Stoga ako ste već posejali pšenicu za Božić, nemojte je bacati. Ovaj napitak jača imunitet, izbacuje toksine iz organizma, reguliše varenje, smiruje upale, te pomaže u prevenciji i lečenju raznih upala upala.

Sok od zelenog žita je odlična prevencija kod malignih oboljenja, dijabetesa, steriliteta. Takođe, poboljšava krvnu sliku i usporava starenje.

Pšenična trava može biti jedna od najboljih „superhrana“ za čišćenje limfne tečnosti. Dakle, ako patite od limfnog zagušenja, zeleni sok od žita je prava stvar za vas. Pomaže pri stanjima kao što su upala grla ili natečeni limfni čvorovi.

Svakodnevno ispijanje soka od pšenice može biti odlično rešenje za vas! Pripremili smo vam korisne savete i još bolje recepte u nastavku ovog teksta.

Čudesna vitaminska bomba za jači imunitet i bolju krvnu sliku (VIDEO)

Pšenična trava uzgoj kod kuće

Najčešće se pšenična trava uzgaja pomoću mineralnih hraniva, u vodi, bez zemlje. Dosta ju je lako gajiti i kod kuće u uređaju za klijanje, rekli bismo čak da je ovaj način krajnje jednostavan. Evo kako možete je možete vrlo lako gajiti kod kuće.

Pšenica se poseje sa malo zemlje u posudu. Stavlja se tanki sloj zrna koji je potrebno dan ranije poslagati na vlažan papir da se pojave pšenicne klice. Ovo vam je slično kao kad stavljate pšenicu pred božićne i novogodišnje praznike, potpuno ista metoda.

Pšenicna trava se mora redovno zalivati a najpogodnija za rezanje je oko 9  do 10 dana posle sejanja. Bere se dakle u vrlo ranim fazama listanja, kada je njen sadržaj najvišeg kvaliteta.

Na ovaj način dobićete zdrav i pre svega jeftin proizvod od kojeg ćete praviti domaći sok od pšenične trave. Veoma je cenjen među fitoterapeutima, a može da stane rame uz rame sa puno skupljim preparatima.

Sok od zelenog žita lekovita svojstva

Benefiti za zdravlje pšenične trave su višestruki jer ovaj zeleni sok od žita donosi brojne zdravstvene koristi. Potencijalno deluje kao čistač organizma, zbog visokog sadržaja hlorofila.

Hlorofil daje pšeničnoj travi zeleni pigment i može poboljšati cirkulaciju.To znači da pšenična trava pomaže optimalno funkcionisanje organizma tokom infekcija:

Ukoliko svakodnevno konzumirate sok od zelenog žita znajte da ćete pomoći vašem organizmu kod sledećih stanja:

  • Infekcije usta i ždrela. Ako imate česte gnojne angine možete pokušati sa ispiranjem grla i grgljanjem uz sok od pšenicne trave. Ovu metodu mogu primenjivati i deca, ali tek nakon konsultacija sa pedijatrom.
  • Oticanje limfnih  žlezda. One se mogu napipati na vratu, preponama i pazuhu zbog nakupljanja bakterija u limfnim čvorovima. Ispijanje zelenog soka doprineće njihovom povlačenju.

Primena soka od zelenog žita

Osim za čišćenje krvi i limfe, domaći sok od pšenične trave pomaže i kod:

  • Stomačnih tegoba, pospešuje bolju peristaltiku creva, ubrzava metabolizam i reguliše varenje.
  • Jača kosti i zglobove, naročito pogoduje osobama koje su pod povećanim rizikom od osteoporoze.
  • Čuva srce i jača krvne sudove, doprinosi boljoj cirkulaciji.
  • Uklanja hronični umor i malaksalost, vraća telu preko potrebnu vitalnost.
  • Pomaže bolji rad pluća.
  • Alkaliizuje organizam – smanjuje kiselost.
  • Stabilizuje povišen krvni pritisak.
  • Reguliše rad štitne žlezde.
  • Deluje pozitivno kod bračnog steriliteta, obiluje preko potrebnim vitaminima E i C.
  • Drži šećer pod kontrolom i preporučuje se dijabetičarima da svakodnevno piju sok od pšenične trave.

Manje je poznato da se zeleni sok od žita koristi i za klistiranje debelog creva. Ovom metodom uklanjaju se sve nečistoće sa zidova creva i sprečava se taloženje štetnih naslaga. Iskustva su veoma dobra čak i u slučajevima najtežih bolesti poput karcinoma.

Ovaj blagotvorni napitak pomoći će i onima koji žele da odlože pojavu sedih vlasi. Naime, sok od pšenične trave usporava starenje i pravi je elikisir mladosti.

Kako se pravi sok od pšenične trave

Za izradu ovog soka biće vam potrebno oko kilograma pšenice. Nju najpre trebate posejati kod vaše kuće.

  1. Posejte pšenicu u plitke posude ili saksije i ostavite je pored prozora kako bi imala dovoljno svetlosti.
  2. Ne zaboravite – redovno je zalivajte.
  3. Kada pšenična trava dostigne visinu od desetak centimetara, odsecite je makazama i iscedite u sokovniku.
  4. Sok od zelenog žita pomešajte sa sokom od limuna i sipajte u kesu ili posudu za led.
  5. Obavezno je držite u zamrzivaču.

Doziranje tokom dana

Svako jutro, pola sata pre doručka, rastvorite jednu kockicu u čaši tople vode i popijte. Ovaj napitak će vam dati energiju za ceo dan, zaštitiće vas od svih mogućih infekcija i bolesti.

Iako su danas sve traženije „supernamirnice“ poput alge spiruline, mlada zelena pšenica imaće gotovo isti učinak. Potpuno vraća organizam u balans, a cena im se ne može ni porediti.

Najbolji sokovnik za pšeničnu travu – koji odabrati?

Pšenična trava isceđena u kvalitetnom sokovniku daje pravo bogatstvo hranljivih materija. U njenom sastavu nalazi se hlorofil, kompletan spektar belančevina, mnogi vitamini, između ostalih Vitamin A,C i E. Upravo zbog toga je vrlo važan i odabir pravog aparata, jer ne može svaki dobro iscediti pšenicu.

Na razvijenom tržištu zapadne Evrope i Severne Amerike moguće je nabaviti specijalne sokovnike bas za ovu namenu. Njihova cena je višestruko jača od običnih sokovnika, ali kvaliteta ne manjka.

Posebno je popularan ručni sokovnik za psenicnu travu, ali ne očajavajte ako vam je trenutno nedostupan. Da bi ste sami napravili sok od zelenog žita poslužiće i vaš trenutni sokovnik za prvu ruku.

sok od psenicne trave

Kakvog je ukusa zeleni sok od žita?

Ne dozvolite da vas sok od pšenične trave na bilo koji način odbije, lekovit je i brojne su zdravstvene koristi da biste ga tek tako odbacili. Nemojte odustati zbog boje ili imena, verujte nemate nikakav razlog za to.

Pšenična trava ima sasvim pristojan, čak štaviše prijatan ukus poput slatkog graška! Nije toliko loše zar ne!

Ako ste novi u pripremanju zelenih sokova, možete se odlučiti na vrlo zanimljive ukuse i kombinacije sa drugim sastojcima.Tako recimo ako ga pomešate sa pomorandžom i li bananama, dobijate sok savršenog ukusa. Vremenom – kad se adaptirate i naviknete na čisti ukus pšenične trave, moći ćete piti čist napitak, bez dodataka drugih sastojaka.

Dakle, da bi se vaše telo bolje izborilo protiv infekcija kakva je i upala grla, probajte samo jedan gutljaj pšenične trave! Videćete i sami kakav je učinak, sve što je potrebno jeste da napravite taj mali test. To bi mogao da bude vaš savršen prirodni lek, za optimalnu opštu dobrobit.

Pšenična trava u prahu se danas može lako nabaviti u gotovo svim prodavnicama zdrave hrane, ali je uvek bolja opcija da je uzgojite sami.

Sok od pšenične trave sa bananama i jabukama  – recept

Za sam kraj pripremili smo vam ovaj odličan recept za pravljenje soka od pšenične trave koji je vrlo prijatnog ukusa. U pitanju je interesantan šejk, koji se priprema za  manje od 5 minuta.

Evo šta nam je potrebno:

Pšenična trava – 100 grama,

Dve banane,

Jedna Green Smith jabuka,

Pola šoljice vode.

Priprema recepta:

Nacedite travu u sokovniku, a zatim u blender stavite prethodno oguljene banane. Dodajte im jabuku naseckanu na kocke, vodu kao i prethodno dobijeni sok od zelenog žita. Kada se smesa dobro izmiksa i sjedini, prespite je u odgovarajuću posudu.

Ovako napravljen sok od pšenicne trave se čuva u frižideru.

Verujemo da ste svašta novo pročitali o pšeničnoj travi i da će vam objavljeni recepti dobro doći. Preporučujemo vam da saznate više i o pšeničnim klicama, o kojima smo takođe pisali.

Sponzorisani linkovi:

3 mišljenja na temu „Ateroskleroza simptomi i prirodno lečenje“

srđan
17/06/2014 10:45

da li je bolje piti pšeničnu travu kada se rastope kuglice leda ili pšeničnu travu u prahu?

srđan
17/06/2014 10:49

da li je adekvatna upotreba pšenične trave u prahu sa otopljenom pšeničnom travom?

BRANISLAV
17/08/2014 20:37

SOK SE ISCEDI SAMO KORISTI INTEGRALNO ZITO

f