Heljdino brašno recepti za zdravlje i mršavljenje
Heljdino brašno, je kao i sama heljda veoma popularna u Japanu, Rusiji i zemljama istočne Evrope. Od same biljke koristi se celo seme, pečeno i u vidu brašna od koga se prave hleb, peciva, palačinke, kore, testenina, nudle.
Poreklom je iz Azije, tačnije iz jugozapadne Kine gde se heljda gajila još pre nove ere. U Japanu je poznata najmanje 3000 godina, o čemu svedoče arheološki tragovi.
Evropljani će je otkriti tek u srednjem veku, preko Rusije.U Rusiji se vekovima priprema kaša od heljde koja se smatra prirodnim lekom za čišćenje organizma. Heljda će preći Atlantik sa prvim iseljenicima, koji će je rado sejati zato što ima moć da otvori zemljište i da ga očisti od korova.
Da vidimo kako mi možemo da je upotrebimo i najbolje iskoristimo njene dragocene sastojke
Heljdino brašno sastav i nutritivna vrednost
Proteini
Heljda sadrži od 10 do 12 procenata proteina. Što je slično zobi, raži, pšenici, ali ih je ipak manje nego kod pirinča i ječma. Proteini iz heljde sadrže esencijalne masne kiseline.
Tamno heljdino brašno ima 2 puta više proteina nego belo brašno od heljde. Proteini imaju blagotvoran uticaj na ceo organizam.
Vlakna
Heljdino brašno sadrži veliku količinu rasvorljivih vlakana. Recimo da pektin doprinosi boljem varenju hrane i zdravlju probavnog trakta, ali utiče i na holesterol u krvi kao i na održavanje nivoa glukoze.
Sve to preporučuje heljdu kao namirnicu koja je saveznik protiv bolesti srca i krvnih sudova i dijabetesa tipa2.
Atnioksidansi
Antioksidativna svojstva heljde su znatno veća u odnosu na pšenicu, raž, ječam i zob. I to ponajviše zbog fenola koga ima od 2 do 12 puta više od ostalih žitarica. Ovi antioksidansi se nalazi uglavnom u spoljnim slojevima zrna heljde i izgleda da se ne njihov sadržaj ne menja u procesu obrade žitarice. Dokazan je povoljan uticaj antioksidanasa protiv raka i na kardiovaskularni sistem.
Flavonoidi
Najpoznatiji je rutin. On doprinosi čvrstoći krvnih sudova, opušta mišiće. Poznato je da kod životinja poboljšava funkciju bubrega.
Ostali važni nutrijenti u heljdi
- Bakar – heljdino brašno je dobar izvor bakra, koji je neophodan za stvaranje kolagena i hemoglobina, kao i za zaštitu od slobodnih radikala.
- Magnezjium – utiče na razvoj kostiju, stvaranje proteina, enzimske procese, zdravlje zuba, mišićne kontrakcije i imuni sistem.
- Fosfor – je posle kalcijuma najzastupljeniji mineral u organizmu. Pored uticaja na formiranje i očuvanje zdravlja zuba, blagotvoran je za regeneraciju tkiva i za održavanje ph vrednosti krvi.
- Gvožđe- ovaj mineral je ključan za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, novih ćelija, hormona i neurotransmitera. Sadrži ga svaka ćelija.
- Cink – utiče na stvaranje genetskog materijala, zarastanje rana, na sintezu insulina.
- Vitamin B1 – Heljdino brašno je bogato ovim vitaminom koji između ostalog utiče na stvranje energije i na rast.
- Vitamin B2 – Poznat i kao riboflavin, neophodan za metabolizam energije kao iza rast i zarastanje tkiva, proizvodnju hormona…
- Vitamin B3 –Učestvuje u stvaranju DNK i omogućava normalan rast i razvoj.
- Vitamin B5 – koji nam omogućava da na adekvatan način koristimo energiju iz hrane koju jedemo.
- Brašno od heljde sadrži vitamin B6 koji učestvuje u metabolizmu proteina i masnih kiselina kao i u stvaranju ćelija nervnog sistema.
Nutritivna vrednost heljde
Zrno heljde 20g | Heljdino brašno 20g | |
Kalorije | 69 | 67 |
Proteini | 2,7 g | 2,5 g |
Ugljeni hidrati | 14,3g | 14,1 g |
Masti | 0,7 g | 0,6 g |
Vlakna | 0,7 g | 1,4 g |
Glikemijski indeks je oko 2 .
Zdravstvene dobrobiti i lekovitost brašna od heljde
Žitarice su vrlo važne u ljudskoj ishrani. Nutricionisti preporučuju da se žitaricama, voću i povrću uvek da blaga prednost u svakodnevnoj ishrani. Pri tome se misli na integralne žitarice i proizvode od celog zrna.
Ove preporuke su zasnovane na činjenici da je upotreba celog zrna žitarica povezana sa smanjnim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, nekih vrsta raka i gojaznosti. Sve to potvrđuje i istraživanje sprovedeno u jednoj planinskoj oblasti Kine u kojoj stanovništvo uglavnom jede heljdu i zob. Rezultati pokazuju da je povećan unos heljde povoljno utiče na nivo ukupnog kao i na nivo lošeg holesterola. Upravo su to dva glavna uzročnika kardiovaskularnih bolesti.
Heljdino brašno ponajviše ima pozitivan uticaj na zdravlje zbog vlakana, flavonoida i spore svarljivosti proteina. Flavonoidi su delotvorni protiv slobodnih radikala, produžavaju delovanje vitamina C, poboljšavaju cirkulaciju.
Žitarica heljda kao prebiotik
Prebioticima nazivamo hranu koja sadrži sastojke koji stimulišu rast i aktivnost dobrih bakterija u crevima. Ti sastojici se ne razgrađuju u gornjem delu creva, već dolaze do debelog creva i tu oslobađaju sastojke koji povoljno utiču na korisne bakterije. One predstavljaju nepovoljnu sredinu za patogene mikroorganizme. Višestruko su korisne za zdravlje jer pospešuju apsorpciju hranljivih materija, sintezu vitamina, utiču na regulisanje nivoa šećera i hormona.
Sprečava nastanak raka i najtežih bolesti
Istraživanje sprovedeno na životinjama je pokazalo da redovno konzumiranje proteina heljde smanjuje rizik od raka debelog creva. Heljda ima sposobnost da smanji rast i širenje ćelija zahvaćenih kancerom. Slični rezultati su dobijeni i kod tumora mlečnih žlezda. Međutim pouzdanih istraživnja o uticaju heljde na teška oboljenja kod ljudi još uvek nema .
Da rezimiramo. Heljdu valja uzimati zato što:
- jača imunitet,
- uklanja umor i iscrpljenost,
- podstiče cirkulaciju,
- poboljšava pamćenje i koncentraciju,
- snižava krvni pitisak,
- snižava nivo šećera u krvi,
- pomaže kod zatvora,
- čisti creva.
Heljdino brašno za mršavljenje
Heljda je „must have“ namirnica za očuvanje linije i gubljenje kilograma. U galetama, salatama, potažima, mafinima, hlebu, neizostavan je sastojak obroka svih koji vode računa o zdravoj ishrani i kilogramima. Evo i zašto.
Zdravi ugljeni hidrati
Po kalorijskoj vrednosti ne zaostaje za testeninama, pirinčem i krompirom. Ali ima jednu veliku prednost: hranljivi sastojci su pravi rudnik zlata. Proteini, vitamini, antioksidansi, kao i šećeri sa niskim glikemijskom indeksom, nižim od ostalih žitarica i daleko iza testenine.
Dobar detoks
Zahvaljujući antioksidansima i vlaknima, heljdino brašno i ostali proizvodi od heljde doprinose uravnoteženoj ishrani i izbacivanju toksina. To su čistači organizma. Ali nemojte previše soliti peciva i hleb od heljdinog brašna, jer so zadržava vodu.
Daje osećaj sitosti
Zahvaljujući vlaknima koja stavaraju neku vrstu gela u crevima gde se vežu sa masnoćama. Na taj način smanjuju apsorpciju holesterola i masti i usporavaju razlaganje šećera, što usporava podizanje nivoa šećera u krvi. Vlakna smanjuju GI obroka i nagli skok šećera koji su odgovorni za dobijanje na kilaži i za dijabetes tipa 2.
Jedna nedavna studija sprovedena u Kanadi je pokazala da lazanje od heljdinog brašna mogu držati sitost skoro dvostruko duže u odnosu na lazanje od pšeničnog brašna
Za ravan stomak
Opet zahvaljujući vlaknima koja regulišu prolaz hrane kroz creva i absorpciju tečnosti. Brašno od heljde olakšava pražnjenje creva i idealno je protiv zatvora.
Za zdravu crevnu floru
Ovo je vrlo važno budući da je narušena ravnoteža crevne flore jedan od ključnih faktora prekomerne gojaznosti. Već smo pominjali da je heljda prebiotik koji pospešuje rast korisnih bakterija u debelom crevu. Pored heljde ovo svojstvo imaju i beli luk, artičoke, crni luk, banana, vlašac, špargle.
Protiv napada gladi
Ako uzmete uravnotežen i zdrav doručak koji uključuje heljdino brašno, nećete imati napad gladi i pad energije oko podneva. Samim tim ni potrebu za nekim slatkišem.
Brašno od hlejde i kefir
Heljdino brašno i kefir su idealan spoj za čišćenje creva i kompletnu detoksikaciju organizma. Ovaj prirodni tretman bi bilo poželjno izvoditi 2 puta godišnje u trajanju od 14 dana.
Kako se sprema napitak od heljde i kefira?
Vrlo jednostavno.
Prelijte kašiku heljdinog brašna sa čašom kefira oko 200 ml i dobro promešajte. Ostavite preko noći u frižideru. Ujutro, pola sata pre doručka, još jednom promešajte i pojedite.
Ako ste na dijeti onda ovim napitkom zamenite doručak. Heljda i kefir su idealne namirnice za mršavljenje, jer ubrzavaju metabolizam i ne goje.
Pročitajte više: http://dijetamesecevemene.com/dijete-za-mrsavljenje/dijeta-sa-heljdom-kefirom/
Hleb od heljdninog brašna bez glutena – recepti
Heljdino brašno možete dodavati raznim jelima. Slobodno ga stavite u biskvite, galete, mafine, hleb, čorbe…
Evo kako se pravi hleb od heljdinog brašna bez kvasca
Sastojci:
400 grama brašna heljde,
2 kašičice morske soli,
1,5dl vode,
2-3 kašike ulja (maslinovo, susamovo, bademovo…)
Priprema:
Pomešajte heljdino brašno i morsku so, zatim dodajte ulje i vodu i zamesite. Testo je meko i vrlo lepljivo pa stoga koristite varjaču ili dodatak za testo na mikseru. Ostavite ga 30 minuta u frizu. Primetićete kako je testo promenilo teksturu, jer će posle friza biti čvršće. Pecite ga oko pola sata na 200 stepeni.
Sredina hleba će izgledati meko i lepljivo, ali neka vas to ne prevari, hleb od heljde je malo drugačiji od hlebova na koje ste navikli. Možda će vam i njegov ukus u početku biti neobičan. Heljdin hleb bez kvasca umotajte u čistu krpu i ostavite dase hladi.
Za bolji ukus dodajte hlebu razne semenke. Heljdino brašno možete mešati sa drugim vrstama brašna na primer speltinim, ražanim, ovsenim itd.
Hleb od heljdinog brašna sa kvascem
Sastojci:
500 grama heljdinog brašna,
1 kašičica soli,
2-3 kašike ulja,
1/2 kocke svežeg kvasca,
1 kašičica šećera,
0,5 l tople vode.
Priprema recepta:
Najpre pripremite kvasac tako što ćete ga izmrviti i dodati mu kašičicu šećera i brašna. Sve promešajte i dodajte vodu, zatim opet promešajte dok se svi sastojci ne sjedine. Ostavite da nadođe.
Brašnu bez glutena od heljde dodajte so i ulje, zatim pripremljeni kvasac i zamesite testo. Za razliku od predhodog recepta sada ćete dobiti meko i fino testo.
Prekrijte i ostavite nek nadođe. Stavite heljdin hleb da se peče na 200 stepeni. Biće mu potrebno oko 40 minuta. Umotajte hleb u krpu i ostavite na hlađenju. Heljdino brašno možete pomešati sa drugim vrstama brašna, i naravno uvek možete dodati i razne semenke.
Kako se prave palačinke od heljdinog brašna
Verovatno su i u vašoj porodici palačinke na listi omiljenih slatkiša. Predlažemo vam na probate zdraviju varijantu sa heljdinim brašnom. Možda je ovo najbolji način da uvedete bezglutensko brašno u ishranu.
Palačinke od heljdinog brašna:
Sastojci:
3 jaja
300 ml mleka.Predlažemo neko biljno.
120 g heljdinog brašna.
Ulje za pečenje recimo kokosovo.
Priprema:
Najpre izmešajte lagano jaja. Dodajte zatim heljdino brašno i mleko. Sve dobro izmešajte kako bi se sastojci sjedinili. Ako vam se učini da je gusto dodajte i malovode. Pržite kao obične palačinke.Dobićete ih oko 5, 6 od ove mere. Primetićete da testo postaje gušće dok pržite palačinke, ali ne brinite. Dodajte još malotečnosti. Što se tiče filovanja možete se opredeliti za slani ili slatki preliv.
Dobra stvar kod njih je što se u njima ukus heljde najmanje oseća. Bezglutenske palačinke od heljde mogu jesti i oni koji su netolerantni na laktozu budući da se prave od biljnog mleka.
Heljdino brašno recepti koje treba da isprobate
Pogača od heljde
Sastojci:
450 g heljdinog brašna,
10 g suvog kvasca,
1 kašičica sode bikarbone,
1 kašičica soli,
1 kašičica šećera,
2 kašike ulja,
2,5 dl mlake vode.
Priprema:
Pomešajte heljdino brašno, kvasac, sodu, so i šećer. Koristite varjaču. Dodajte vodu i ulje. Nadalje testo možete mesiti pomoću miksera. Dobićete lepljivu smesu, nemojte joj dodavati više tečnosti. Ostaviti testo neka naraste – barem 30 minuta. Premesite ga na brašnom posutoj površini. Stavite ga u okrugli kalup koji ste obložili papirom za pečenje. Ostavite nek odstoji još 30 minuta.
Pecite u predhodno zagrejanoj rerni na 200C oko 30 minuta.
Kiflice od heljdinog brašna
Sastojci:
250 g prosejanogbrašna od heljde
200 g pšeničnog integralnog brašna
15-20 g svežeg kvasca
1 kašičica šećera
250 ml mlake vode
pola kašičice soli
120 ml ulja
1 žumance,
brašno za rad.
Fil:
150 g mladog sira.
Premaz:
1 žumance
kašika vode
susam, kim.
Priprema:
Heljdino i integralno brašno stavite u dublju činiju, dodajte so i dobro promešajte. U drugu posudu uspite mlaku vodu, dodajte šećer i kvasaci ostavite da nadođe. Razmutite žumance, dodajte ulje i sve stavite u posudu sa kvascem. Ovu smesu dodajte brašnu i zamesite testo. Ostavite nek stoji na toplom mestu dok se ne udvostruči.
Izmrvite sir. Pripremite premaz tako što ćete žumance umutiti sa vodom. Testo treba izručiti na radnu površinu posutu brašnom, premesite ga i podelite na dve jufke. Svaku jufku rastanjiti oklagijom u kružni oblik, debljine od 0.5 cm i iseći na osam delova. Na širi kraj svake kiflice staviti nadev, preklopiti sa bočnim krajevima i umotati. Ređati u pleh sa pek-papirom, premazati žumancem, posuti susamom i kimom.
Peći na 200° C oko 20 minuta.
Tortilje od heljde odličan recept
Pomešajte 250g heljdinog brašna i 125 g pšeničnog brašna.Dodajte so i vodu pa zamesite. Ostavite nek odstoji nekoliko minuta a zatim ispecite tortilje na dobro ugrejanom tiganju. Dovoljno je da pečete po 1 minut sa obe strane. Za raznovrsniji ukus dodajte biber i druge začine. Poslužite sa lososom, mariniranom ribom, kavijarom.
Ako niste ljubitelj ribe onda vam predlažemo prilog od grilovanog povrća i humusa. Drugi nadev može biti od spanaća ili blitve koje ste pomešali sa mladim sirom.
Ukusna testenina od heljdinog brašna
Pizzocheri kako se originalno zove je jedina italijanska pasta koja se pravi od heljdinog brašna.
Sprema se tako što se pomešaju jednaki delovi pšeničnog i brašna od heljde, dodaju se 4 jaja, pola kašike maslinovog ulja i so. Razvije se testo i seče na trake dužine 5 cm i širine oko 2 cm.
U originalnom receptu bezglutenska testenina se sprema na sledeći način.
Skuvaju se kockoce krompira i listovi kelja isečeni na trake, kad su skoro gotovi ubace se pizzocheri. Zatim se sve procedi. U posudu za serviranje se stavi jedna trećina smese i kockice gauda sira. Preko se stavi preliv od istopljenog maslaca i belog luka. Sve se ovo ponovi još 2 puta. Preko jela se pospe parmezan.
Brašno od heljde – neželjena dejstva
Alergijske reakcije koje izaziva heljda i heljdino brašno nisu česte ali mogu proizvetsi astmu, koprivnjaču. Alergeni u heljdi su termostabilni i ne nestaju prilikom kuvanja ili pečenja.
Celijaklija, alergija ili hiperostljivost na gluten je bolest koja pogađa sve više osoba. Gluten je protein koji se nalazi u skoro svim žitaricama. Osobe koje ga upotrebljavalju a alergične su mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje. Lečenje celijaklije podrazumeva potpuno izbacivanje glutena iz ishrane.
Heljdino brašno ne sadrži gluten, tako da ga mogu konzumirati i osobe koje su netolerantne na njega. Oprez se svakako preporučuje, zato što heljda može doći u dodir sa drugim žitaricama koje ga sadrže, bilo u polju, bilo tokom transporta ili prerade. Stoga je važno izabrati brašno koje nosi oznaku bez glutena.
Ako ste alergični na gluten uvek pazljivo pročitajte etikete kako biste otkrili potencijalne izvore glutena u sastojcima.
Cena i gde kupiti najkvalitetnije heljdino brašno
Heljdino brašno je dostupno u svim većim marketima, zatim prodavnicama zdrave hrane, na pijacama. Na internetu se vrlo često nalaze oglasi za prodaju ovog brašna bez glutena.
Naša preporuka je da ga kupujete od malih, domaćih proizvođača. Zašto? Zato što većina njih uzgaja heljdu i proizvodi brašno na tradicionalan način, po uzoru na naše pretke. Tako se dobija čisto brašno, bez primesa.
Cena zavisi od kvaliteta. Računajte da za kilogram dobrog brašna od heljde treba izdvojiti od 250 do 300 dinara.
Čuvanje
Poželjno je heljdino brašno čuvati u frižideru ili čak u zamrzivaču.
Ekologija i životna sredina
Heljda je vrlo korisna biljka životnu sredinu: njeni cvetovi privlače brojne insekte, zrna služe za hranu različinim životinjama. Koristi se za uništavanje korova i obogaćivanje obradivog zemljišta fosfatom, jednim od 3 elementa koji su ključni za zdravlje biljaka.
Ali to nije sve:
Nedavno je otkriveno da heljda može osetno smanjiti popuilaciju Verticillium dahlia – bakterije koja je prisutna u zemljištu. Ona uzrokuje rano uvenuće biljaka i značajno smanjuje prinos. Ovo je posebno efikasno kod kropmira. Zemljoradnici praktikuju da poseju heljdu na polju na kome će iduće godine saditi krompir.
IZVORI:
US National Library of Medicine