Feature post image

Prolećni umor kako da ga pobedite zdravom ishranom

Na samom početku po mnogima najlepšeg godišnjeg doba, kod mnogih ljudi, javlja se prolećni umor i depresija. Iako, zvanična medicina poznaje i priznaje njegove simptome, ovo stanje se ne smatra bolešću niti nekim ozbiljnim poremećajem.

Sindrom prolećnog umora predstavlja skup fizioloških i psiholoških tegoba koje u mnogočemu narušavaju kvalitet života. Kako ga pobediti i stati mu na put?

U našem tekstu posebno će pozabaviti pravilnim izborom i kombinovanjem namirnica. Upravo one su ključne za ublažavanje svih postojećih tegoba.

Saznajte koja se to prirodna terapija pokazala dobro, te kako se pripremaju najbolji recepti protiv prolećnog umora..

Preporodte krv i očistite jetru za samo 3 dana! Najmoćniji prirodni napitak (VIDEO)

 

Koji su simptomi prolećnog umora

Za prolećni umor simptomi su najčešće malaksalost, tromost i pospanost. Njima se neretko pridružuju vrtoglavica, glavobolja, slaba koncentracija, nemiran san i česte promene raspoloženja. Kod nekih osoba dolazi i do problema sa probavom, gubi se apetit i pada imunitet. Ovo neprijatno stanje često prate usporeni refleksi, bolovi u zglobovima, kao i variranja krvnog pritiska.

Manjak elana i životne energije su najuočljiviji simptomi kod ovog stanja.

Zbog čega se to dešava?

Uzrok prolećnog umora nije do danas pouzdano utvrđen. Ipak, iz mnoštva objašnjenja u poslednje vreme izdvaja se tvrdnja da je reč o malom „ratu hormona“.

Naime, tokom zime, zbog kraćih intervala dnevne svetlosti, luči se više melatonina. Njegovo dejstvo se ispoljava noću i povezano je sa spavanjem. S dolaskom proleća primat preuzima serotonin, poznat kao hormon sreće, koji podstiče na akciju. Upravo tada nastupaju svi navedeni simptomi i problemi.

Naime, naš organizam nije u stanju da se u kratkom roku adaptira na sve te promene. Potrebno nam je puno više energije, a telo nam to često ne može ispratiti.  Tada se javlja prolećni umor, srećom simptomi ne traju previše dugo.

prolećni umor i pospanost

Kako se izboriti sa manjkom energije i umorom?

Prolećni umor nije uzrokovan samo promenom lučenja hormona, već i teškom, kaloričnom ishranom. Naime, sa dolaskom novog godišnjeg doba naše zimske prehrambene navike trebamo u potpunosti promeniti.

Jaka hrana usporava varenje i metabolizam, što uzrokuje tromost i pospanost tokom celog dana. Stoga je pravilan izbor namirnica ključan za ublažavanje nepijatnih tegoba koje narušavaju kvalitet života. Naročito je važno delovati odmah na početku ovog po mnogima najlepšeg godišnjeg doba.

Međutim, postavlja se pitanje – šta konzumirati u vreme kad još ne dospevaju sezonski plodovi? U rano proleće ponuda u supermarketima i na pijacama je prilično oskudna.

U takvoj situaciji vama ostaje samo jedno – iskoristiti ono što je trenutno na raspolaganju na najbolji način. Smanjite količine teške hrane i povećajte unos svog dostupnog organskog povrća i voća u ranim prolećnim mesecima. Dozirajte ih u manjim ali češćim obrocima. Jako vam je važan unos vitamina C, stoga prilagodite jelovnik.

Takođe, sve ovo vam pada u vodu ako ne unosite dovoljne količine tečnosti. Sa dolaskom toplijih dana pijte najmanje 2 litra vode. Izbegavajte kupovne aromatizovane sokove, već pijte blage nezaslađene čajeve i svakako vodu.

Maslačak i celer protiv prolećnog umora

lako se smatra korovom, maslačak je jedna od najzdravijih na našim prostorima. Niče krajem zime, što znači da ćete je moći konzumirati već početkom aprila, u vreme kad tek počinje sadnja kultivisanih vrsta.

Jestivi su svi delovi biljke: salata od maslačka i sok od listova i korena prava su riznica vitamina A, C i B grupe. U njima se nalazi i mnoštvo  minerala – gvožđa, kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, mangana, cinka, bakra. Zahvaljujući flavonidima ovaj prelep žuti cvet je izvanredan antioksidans.

Prednosti za zdravlje su višestruke:

Ubrzava „uspavani“ metabolizam, a zahvaljujući visokom sadržaju biljnih vlakana, podstiče varenje. Pri tom maslačak obnavlja jetru, čisti bubrege (izvanredan je diuretik), pa je odličan izbor za prolećnu detoks dijetu.  Listovi se konzumiraju pre cvetanja, dok se koren sakuplja u proleće i jesen.

Napomena, za jelo se koriste samo biljke koje rastu podalje od zagađenih područja.

Dozvolite celeru da vas probudi iz prolećne letargije

Bilo da se konzumira specijalno uzgajana vrsta sa razvijenom stabljikom i listovima, ili  kao „obični“ celer – sa njim nema greške. Ova biljka je idealna za prolećno buđenje iz letargije

Pošto je celer alkalan, pomaže neutralisanje kiselosti organizma.  Upravo to je glavni okidač za nastanak mnogih bolesti. Pri tom jača imunitet, podstiče probavu i ima snažno diuretičko, detoksilaciono i antistresno dejstvo.

Sadrži veliku količinu vitamina A , C, E i K, kao i snažne antioksidanse beta-karoten, zeksantin, lutein i kumarin. Sve su to prave bombe zdravlja i vitalnosti. Celer se konzumira svež, u obliku salate i soka, ili se dodaje u variva i supe.

Pročitajte kako možete napraviti savršen sok od celera i limuna u kućnoj varijanti..

Praziluk i spanać vraćaju telu izgubljenu energiju

Za prolećni umor ishrana je ključna. Stoga vaš jelovnik obogatite namirnicama poput praziluka i spanaća..

Praziluk obiluje vitaminima i mineralima

Po nutritivnom sastavu sličan je belom i crvenom luku, ali znatno blažeg ukusa. Bogat je belančevinama i beta-karotenom. Ovo povrće dostupno je cele zime.

Dragocen je izvor vitamina B6 (piridoksina) i B9 (folne kiseline), koji pozitivno deluju na nerve.  Prava je riznica vitamina C, koji podiže imunitet i otklanja tromost i malaksalost.

Praziluk je prava riznica mangana, gvožđa i kalcijuma. Ipak ono što ga najviše preporučuje jesu eterična ulja, sumpor i vlakna, koji podstiču varenje, čiste jetru, bubrege.Povoljno deluju na disajne organe, štite krvne sudove, snižavaju holesterol i regulišu nivo glukoze u krvi.

U kuhinji se koristi cela biljka, ne samo beli koren kao što se obično misli – listovi su čak bogatiji korisnim materijama.

Ako vas muči prolećni umor, najbolje je da ga konzumirate u u svežem stanju, jer kuvanjem gubi nutritivna svojstva. Međutim, praziluk se ne preporučuje osobama s obolelim bubrezima, jer sadrži oksalate koji podstiču stvaranje kamenaca.

Ništa bez spanaća

Definitivno je glavna zvezda pijačnih tezgi u rano proleće.  To svakako treba iskoristiti jer je njegovo predivno zeleno lišće prepuno korisnih nutrijenata.

Osim što sadrži mnogo gvožđa, bogat je kalijumom, kalcijumom, manganom, fosforom, omega-3 masnim kiselinama. Za prolećni umor vitamini su jako važni, a spanać njima obiluje – prisutni su u velikoj meri A1,B1, B2, B6, B9, C, K i E.

Idealna je prolećna namirnica -zahvaljujući visokom sadržaju dragocenih vlakana poboljšava probavu. Osim toga, obezbeđuje neophodnu energiju, jača mišiće i kosti, te pozitivno utiče na probavni trakt.

Pošto u svom sastavu ima dosta oksalata, i on se ne preporučuje bubrežnim bolesnicima. Naime, možete ga jesti, ali ne prečesto.

Citrusi eliminišu malaksalost i pospanost u kratkom roku

Limun, pomorandža, limeta, mandarina i grejpfrut verovatno su najpoznatiji izvori vitamina C, ali to nije njihova jedina blagodet. Ovi ukusni plodovi obiluju mineralima, pre svih kalijumom, kao i karotenoidima, moćnim antioksidansima. Sadrže zdrave kiselime koje su pravi melem za urinarni trakt.

Važna napomena: bela sunđerasta ovojnica koju obično skidamo s pulpe sadrži veliku količinu pektinsklh vlakana. Ona su vrlo korisna za varenje. U njoj pronalazimo i puno moćnih antioksidanasa flavonoida, koji pozitivno deluju na opšte zdravlje. ž

I kora citrusa jednako je zdrava. Ipak ona se ne preporučuje za konzumiranje, jer se nažalost uglavnom tretira jakim hemikalijama.

Preporučujemo tekst: dijeta sa citrusima.

Pojedite barem jedan avokado sedmično

Ovo egzotično voće prodaje se u bolje snabdevenim supermarketima i nije jeftino. Ipak dovoljan je jedan plod nedeljno kako biste osetili sve njegove pozitivne efekte.

Za prolećni umor avokado je pun pogodak, jer je to prava bomba energije. Prepun je masnoća, ali onih zdravih, kao što je oleinska kiselina, koje imate i u maslinovom ulju.

Avokado je bogat vitaminima A, B12, C i D, kao i kalijumom i kalcijumom. Jednom rečju za prolećnu ishranu je idealan. Naročito se preporučuje zbog toga što pomaže apsorpciju korisnih materija, pre svega antioksidansa karotenoida, iz drugih vrsta voća i povrća.

U 100 g avokada ima sedam grama vlakana, stoje čak 27 posto preporučene dnevne količine.

Dodajte pet-šest kockica avokada u salatu, varivo ili sok: osim što ćete uživati u njegovom ukusu, osetićete pravi nalet energije.

Pobedite prolećni umor zdravim receptima

Za početak dana, napravite idealan prolećni doručak:

Sastojci:

1/2 šolje kuvanog ječma,
1 šolja pšeničnih klica,
četvrt šolje sitnog svežeg sira,
četvrt avokada srednje veličine, oljuštenog i isečenog na listiće,
četvrt šolje badema, blanširanog i iseckanog na listiće,
jedna četvrtina kašičice soli,
četvrt kašičice sveže mlevenog crnog bibera.

Za preliv:

pola šolje grčkog jogurta,
kašika limunovog soka,
kašičica narendane kore limuna (držati limun u rastvoru vode i sode bikarbone, potom ga dobro oprati i osušiti),
kašika sitno isečenog vlašca,
četvrt kašičice soli.

Priprema je laka:

Pomešajte ječam, klice, sir, bademe i so, sjedinite sastojke za preliv i preliti njime mešavinu. Preko toga poredajte listiće avokada i sve pospite biberom.

Slatka salata od spanaća

Potrebno:

100 g bebi-spanaća,
1 jabuka srednje veličtne (zlatni delišes), iseckana na kockice,
trećina šolje kačkavalja, seckanog na kockice,
trećina šolje iseckanog crnog luka,
četvrt šolje suvih brusnica
1/3 šolje blanširanih i oljuštenih badema.

Preliv:

kašika livadskog meda,
2 kašike maslinovog ulja,
kašika proprženih semenki susama,
malo limunovog soka i kora od jednog limuna,
pola kašičice domaćeg senfa.

Priprema recepta:

U velikoj činiji pome-šati sastojke za salatu, pa preko mešavine preliti dobro umućen preliv.

Jeste li već probali sunčani smuti?

Trebaće vam:

šolja punomasnog mleka,
šolja jogurta,
1 i po kašika kokosovog brašna,
pomorandža srednje veličine, oljuštena i iseckana (odstraniti koštice),
crveni grejpfrut, oljušten, iseckan i bez koštica,
2 cm korena svežeg đumbira, oljuštenog i iseckanog,
kašika livadskog meda,
kašičica pčelinjeg polena.

Za posipanje:

pola kašičice kurkume u prahu,
pola kašičice čija semenki.

Priprema smutija

Sipajte sve sastojke u blender i dobro sve izmiksajte. Presupite u čaše pa pospite sa vrha kurkumom i čija semenkama.

zdrava hrana protiv prolećnog umora

Šta je još dobro protiv prolećnog umora

  • Smanjite nivo stresa na najmanju moguću meru, trudite se da se što manje nervirate na poslu i u svim drugim situacijama.
  • Idite u krevet na vreme i spavajte najmanje 7-8h sati po noći. Možete uvesti i popodnevnu dremku, samo nemojte preterati, iskoristite sve lepe i sunčane dane van zatvorenih prostorija.
  • Obavezno se bavite fizičkim aktivnostima, ali polagano, dozvolite telu nek se adaptira na novo godišnje doba. Izađite iz teretana i zatvorenih vežbaonica i vežbajte u prirodi.
  • Nakon treninga, radite vežbe istezanja. One će vam umnogome pomoći da se oslobodite nagomilanih mlečnih kiselina i toksina. Dugoročno, eliminisaćete prolećni umor i pospanost.
  • Ne zaboravite – unosite bar dve litre vode dnevno, tako ćete sprečiti dehidrataciju, pad energije i opštu iznurenost organizma.
  • Naučite kako se pravilno diše. Podužu li vam se ramena i pluća prilikom udisanja vazduha? Ako je to tako, onda ne znate pravilno disati – jer to je takozvani plitki udah. Lezite na leđa i duboko dišite, ako vam se prilikom udaha podiže stomak (šlauf) onda ste na dobrom putu. Vežbajte ovo kad god ste u prilici, vremenom disaćete na stomak bez da o tome razmišljate.
  • Provodite barem 15 minuta dnevno na suncu. Nadoknadićete manjak vitamina D koji je bio nizak tokom zimskih meseci.
  • Tuširajte se nešto hladnijom vodom nego inače, osvežiće vas i u velikoj meri ćete ojačaćete imunitet.
  • Masirajte se eteričnim uljima, jer će vas u potpunosti razbuditi iz zimskog sna. Preporuka ulje eukaliptusa, bergamota, ruzmarina, peperminta, limuna..

Jedan sladak savet za kraj! 

Crna čokolada koja sadrži bar 75 posto kakao-a podstiče lučenje serotonina i dopamina. Istovremeno uravnotežuje njihov nivo i sprečava oscilacije raspoloženja. Ublažava većinu tegoba koje uzrokuju prolećni umor i disbalans hormona. Bogata je magnezijumom, koji pozitivno deluje na metabolizam, otklanja depresiju i anksioznos, čuva srce.

Sprečite prolećni umor i neraspoloženje, pojedite dve-tri kockice crne čokolade dnevno.

Sponzorisani linkovi:
f